آداب و رسوم کشور چین

با آداب و رسوم کشور چین آشنا شوید

آداب و رسوم کشور چین | کشور چین به خاطر تنوع فرهنگ، سنت و هنر غنی دارای تمدنی باستانی با قدمتی ۳۰۰۰ ساله می باشد و همین موضوع یکی از بخش‌های جذاب این سرزمین را تشکیل داده است. تغییرات فرهنگی و اقتصادی عظیمی طی یک قرن گذشته در چین به وجود آمده و این کشور را به یکی از کشورهای قدرتمند جهان تبدیل کرده است. با شناخت هر چه بیشتر فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلی می ‌توانید سفر بهتری را به منظور کسب و کار یا تفریح به کشور چین برای خود به ارمغان بیاورید. چین در شرق آسیا و در همسایگی کشورهایی همچون افغانستان، بوتان، برمه، هند، قزاقستان، کره شمالی و… قرار گرفته است. جمعیت چین بالغ بر یک میلیارد نفر می باشد و اقلیت‌ های گوناگونی در این کشور زندگی می ‌کنند.

اهمیت و جایگاه زبان در چین

زبان چینی ماندارین رایج ‌ترین زبان مردم چین می باشد که اغلب از آن تحت عنوان «زبان هان» یاد می کنند. همچنین در مراکز آموزشی، دستگاه‌ های حکومتی و رسانه‌ها از این زبان استفاده می شود. البته در هنگ کنگ، گوآنجو، ماکائو و سنگاپور، «زبان کانتونی» رواج بیشتری دارد. خوب است بدانید که صدها زبان مختلف در کشور بزرگ چین صحبت می‌ شود که نمی توانید همه آن ها را بفهمید. روی هم رفته به ۲۲۹ زبان زنده دیگر در چین صحبت می ‌شود که بیشتر آن ‌ها از گروه زبان‌ های چینی بوده و به خانواده (چینی/ تبتی) تعلق دارند.
زبان‌ های همچون «وو» (شامل شانگهایی)، «یوئه» (شامل کانتونی و تایشانی)، «مین» (شامل هوکین)، «شیانگ» و «هاکا» از جمله مهمترین زبان‌ های این گروه می باشند. جالب است بدانید که زبان چینی با یک میلیارد و هفتصد نفر گوینده، پرشمارترین زبان دنیا محسوب می شود. هزاران سال است که حروف چینی برای نوشتن زبان‌ های چینی مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است که این نویسه‌ ها با گویش‌ های مختلف برای همه افراد در مناطق گوناگون چین قابل فهم نباشند، ولی از طریق نوشتار می توانند منظور هم را بفهمند. دولت چین در سال ۱۹۵۶ حروف چینی ساده ‌شده را معرفی نمود و امروزه چینی سنتی منسوخ شده‌ است.
اگر شما هم به یادگیری آنلاین زبان چینی علاقه مند شده اید و می خواهید یکی از گویندگان زبان چینی باشید به شما پیشنهاد می دهیم که از وبسایت من و زبان برای یادگیری زبان چینی استفاده نمایید. وبسایت من و زبان مرجعی جامع و کامل برای زبان آموزان سر تا سر کشور است که با اساتید برتر به ارائه آموزش زبان های گوناگون می پردازد. یکی از زبان های مورد آموزش در وبسایت من و زبان، زبان شیرین چینی است. پس شما هم دست بکار شوید و با ثبت نام در دوره آموزش آنلاین زبان چینی از یادگیری آن لذت ببرید.

آداب و رسوم کشور چین

مذهب در چین به چه صورت است؟

مذاهب و مکاتب فکری مختلفی در طول تاریخ بر چین حاکم بوده‌ است. سه مکتب اصلی این کشور که تاثیر زیادی در شکل ‌گیری فرهنگ چینی از گذشته تا کنون داشته ‌اند عبارتند از:

 • کنفوسیوس ‌گرایی
 • بودایی
 • تائویی

مذهب اصلی مردم چین، تائوئیسم می باشد و افرادی که به این مذهب اعتقاد نداشته باشند، احتمالا جزو آیین بودایی، مسیحیت و یا اسلام هستند. آیین تائوئیسم، یک مذهب باستانی است که زندگی هماهنگ با تائو (منشا همه موجودات) را الگوی خود می داند. حدود ۲۰۰۰ سال پیش، آیین بودائی به واسطه راهب ‌هایی از هند به چین منتقل شد و از آن زمان تا به حال همچون آیین تائوئیسم، هم پیمانان خود را دارد. البته مذهب کنفوسیوس نیز در بین چینی ‌ها طرفداران زیادی دارد و بیشتر فلسفه ‌ای از ارزش ‌ها و باورهای برگرفته از اصول کنفوسیوس را شامل می شود.

ارزش خانواده در آداب و رسوم چین

اهمیت زیادی برای روابط خانوادگی در چین وجود دارد و همواره تاکید زیادی روی سلسله مراتب می باشد. در فرهنگ چینی بسیاری از ارزش‌ ها بر پایه فلسفه کنفوسیوس استوار است که شامل اصول (وظیفه، صداقت، وفاداری، احترام به بزرگترها و افتخار) می باشد. فیلسوف و نظریه‌ پرداز سیاسی چینی، کنفوسیوس بود که ایدئولوژی او بر پایه اخلاق، عدالت و هماهنگی اجتماعی قرار داشت و همه این ها را لازمه حفظ یک جامعه پایدار می دانست. اصول اساسی باورهای کنفوسیسی امروزه هنوز هم مبنای روابط اجتماعی و خانوادگی است و به منظور هدایت خانواده و جامعه عبارتست از پدر به پسر، فرزند بزرگتر به خواهر یا برادر کوچکتر، شوهر به زن و حاکم بر جامعه.

امروزه در چین همچنان چارچوب خانواده رسمی و با رعایت سلسله مراتب و احترام به بزرگترها می باشد. بنابراین خیلی عجیب نیست که اعضای خانواده‌ های بزرگ همگی در کنار هم زندگی می‌ کنند. معمولا پدربزرگ و مادربزرگ در خانواده‌ های چینی نقش مهمی در مراقبت از کودکان دارند. اغلب فرزندان در دوران بزرگسالی نیز همچنان با خانواده خود زندگی می‌ کنند و برخی از آنان که مجبورند برای کار به نقاط دورتر بروند، اولویت اصلی خود را دید و بازدید منظم از خانواده شان می دانند.

آداب و رسوم کشور چین

جامعه چینی چگونه است؟

گروه محور بودن جوامع چینی ‌ها و ارتباط گروهی شان در خانواده، مدرسه، گروه کاری یا کشورشان به وضوح نمایان است. آن ها همیشه منافع جمع را بر منافع شخصی خودشان ترجیح می ‌دهند. از طرفی حفظ آبرو برای مردم چین حائز اهمیت بوده و انتقاد در حضور دیگران یا تمسخر و سرزنش افراد جلوی دیگران در فرهنگ چین وجود ندارد. آن ها همواره رفتار مناسب را رعایت نموده و به هیچ وجه باعث خجالت کسی نمی شوند.
زنان در طول تاریخ همیشه در مقایسه با مردان، در رتبه دوم قرار دارند، هر چند که زن‌‌ ها در خانه تا حدودی از قدرت برخوردارند. در فلسفه کنفوسیوس، زنان جزو دارایی ‌های مردان هستند یعنی آن ها تا زمان مجردی متعلق به پدرشان بوده و بعد از تاهل متعلق به همسرشان می باشند. اما نقش زنان در طول قرن بیستم به تدریج تغییراتی کرد و مطابق مبانی جمهوری خلق چین شد، ولی همچنان ایدئولوژی کنفوسیوس مبنی بر پایین‌ تر بودن جایگاه زن نسبت به مرد در برخی از جوامع چینی حاکم است.
با هدف مهار سرعت افزایش جمعیت، قانون تک فرزندی از سال ۱۹۷۹ تصویب شد که مشکلاتی را برای جامعه به وجود آورد؛ چرا که جامعه چین از منظر سنتی فرزند پسر را به دختر ترجیح می ‌دهد. از همین رو فرزندان دختر در گذشته قربانی کودک ‌کشی می ‌شدند یا خانواده، آن ها را طرد می ‌کردند. البته امروزه داشتن فرزند دختر برای خانواده باورپذیرتر شده است.

نقش هنر درآداب و رسوم چین

چین دارای فرهنگ، هنر و ادبیات غنی است که قدمت آن مربوط به تمدن‌های اولیه است. یکی از هنرهای شناخته‌ شده در کشور چین سفالگری است و در واقع مردم چین اولین افرادی بودند که جنس چینی ظروف را کشف کرده و آن را در دهه ۱۵۰۰ در زمان سلسله مینگ تکمیل نمودند. از طرفی شعر و ادبیات نیز نقش مهمی در فرهنگ سنتی چین داشته است. «کتاب سروده‌ ها» با قدمت ۶۰۰ ساله که متعلق به قبل از میلاد می باشد، حتی امروز نیز تا حدودی تاثیرگذار و تحسین برانگیز است. فرهنگ غربی از قرن نوزدهم بر روی فرهنگ مردم چین تاثیر گذاشت و باعث شکل‌ گیری پایه های نویسندگی در این کشور شد. نویسندگان و فیلسوفان پرشور و متعصبی در میان چینی ‌های باستان مخصوصا در دوران سلسله مینگ و چینگ وجود داشتند و جالب است بدانید هنرهای رزمی شرقی ریشه در همین کشور دارند. رشته ورزشی «کونگ‌ فو» در اواسط دهه ۱۶۰۰ با الهام از حرکات حیوانات پدید آمد.

غذا در آداب و رسوم چین

به خاطر ترکیب فوق ‌العاده غذاهای چینی در رنگ، طعم، ادویه و چاشنی‌ها اغلب کشورها این غذاها را می‌ شناسند. غذاهای اصلی چینی ها برنج، توفو و رشته فرنگی می باشد که در این ها را در کنار مواد غذایی نظیر ریشه بامبو، لوبیای رشته ‌ای، قارچ چینی، ریشه زنجبیل، سیر، چیلی و گشنیز می خورند. در چین گوشت خوک و اردک بسیار محبوبیت دارد و ناهار مهمترین وعده غذایی است. ناهار در چین معمولا شامل غذاهای مختلفی می باشد که با سوپ شروع می ‌شود.

احوالپرسی و آداب آن در چین

احوالپرسی در چین به شکل رسمی است و آداب آن اینگونه می باشد که اول با بزرگترها شروع می‌ شود و اکثر چینی‌ ها در حین احوالپرسی به زمین نگاه می ‌کنند. چینی‌ ها معمولا در مواجه با خارجی‌ ها به آن ها دست می ‌دهند. هنگام ملاقات با یک چینی باید او را با نام خانوادگی یا عنوانش صدا بزنید و در صورتی می ‌توانید از نام کوچک او استفاده نمایید که به شما اجازه بدهد. چینی‌ ها شوخ‌ طبع می باشند و همواره می خندند.
ارتباطات غیرکلامی در چین بسیار رایج است و از حالت چهره، لحن صدا و طرز ایستادن برای انتقال منظور و نیت خود استفاده می ‌کنند. به عنوان مثال با اخم کردن، مخالفت خود را ابراز می کنند و به همین دلیل است که اکثر چینی‌ ها هنگام صحبت، حالتی منفعل به خود می‌ گیرند و به چشمان طرف مقابل خیره نمی ‌شوند.

هدیه دادن و آداب آن در چین

مردم چین به طور کلی در ایام سال نو، عروسی و تولد به هم هدیه می ‌دهند. به دلیل اینکه چینی‌ها عاشق غذا هستند، اگر یک سبد غذای خوشمزه به عنوان هدیه به آن ها بدهید، بسیار استقبال می ‌کنند. اما برخی هدایا که شاید در کشورهای دیگر متداول باشد، در چین خوشایند و مناسب نیست. هدایایی همچون قیچی، چاقو یا سایر وسایل برش که نشانه پایان دادن به یک رابطه می باشند، گل که در مراسم تدفین بکار می ‌رود، ساعت و دستمال و صندل حصیری که با مرگ و تدفین مرتبط هستند مناسب نیستند. فراموش نکنید که همیشه هدیه خود را با دو دست تقدیم کنید و بدانید که چینی ‌ها همان لحظه هدیه را باز نمی‌ کنند و شاید قبل از قبول هدیه، حتی تا سه بار از پذیرش آن امتناع کنند.

آداب و رسوم کشور چین

آداب مهمانی های مردم چین چگونه است؟

مردم چین به جای خانه، ترجیح می ‌دهند که از مهمانان خود به خصوص مهمانان خارجی در مکان‌ های عمومی پذیرایی کنند. بنابراین دعوت شدن به خانه یک چینی افتخار بزرگی است. اما اگر به هر دلیل نتوانستید دعوت یک فرد چینی را برای رفتن به خانه اش بپذیرید، حتما علت آن را توضیح بدهید تا بی ‌احترامی تلقی نشود. قبل از ورود به منزل میزبان، کفش ‌تان را در بیاورید. ترجیحا یک هدیه کوچک به میزبان بدهید و منتظر شوید تا به شما بگوید کجا بنشینید، چرا که معمولا برای مهمان، صندلی رو به‌ روی درب را در نظر می‌ گیرند. سعی کنید از قبل نحوه استفاده از چاپستیک (چوب هایی که چینی ها با آن غذا می خورند) را یاد بگیرید و زیاد غذا بخورید، چرا که میزبان این موضوع را به عنوان خوشمزه بودن غذا تقی می‌ کند. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان چاپستیک را در کاسه برنج، به سمت بالا قرار ندهید، چون چینی ها این را نشانه بدشانسی می دانند.

آداب و رسوم عروسی در فرهنگ چینی

یکی از آداب و رسوم کشور چین مراسم ازدواج است. در مراسم باستانی ازدواج چینی در زمان های بسیار قدیم ازدواج بر اساس علاقه دو جوان به یکدیگر نبود و با انتخاب و خواست والدین آن ها شکل می گرفت. در چین پیروی از اصول خاصی شامل رعایت آداب 5 گانه بسیار مورد توجه است، که این آداب به ترتیب شامل موارد زیر می باشند:

 • خواستگاری
 • طالع بینی روز تولد
 • تقدیم هدایای عروسی
 • تعیین تاریخ عروسی
 • برگزاری جشن عروسی

در مراسم خواستگاری باستانی، زمانی که والدین پسر جفت مناسبی برای فرزند خود پیدا می کردند در جلسه اول یک واسط ازدواج را برای خواستگاری به همراه خود به منزل دختر می بردند و رسم بر آن بود که در اولین دیدار، به دلیل آنکه هنوز موافقت طرفین اعلام نشده، خواستگاران با چای پذیرائی نمی شدند و اگر جواب مثبت می شد، هدایا و خوراکی هایی جهت نشان دادن احترام دو طرف به واسط ازدواج تقدیم می گردید. بعد از آن خانواده داماد پس از پرسیدن نام کامل و روز تولد دختر، از یک طالع بین درخواست می کردند تا پیشگوئی کند که آیا این ازدواج خوش یمن خواهد بود یا خیر و بعد از تقدیم هدایای فرخنده داماد به عروس، خانواده داماد از یک طالع بین دعوت می کردند تا بر اساس علم نجوم، تاریخ خجسته ای را برای برگزاری مراسم عروسی تعیین نماید.
پیش از برگزاری مراسم عروسی، خانواده دختر جهیزیه عروس را به خانواده داماد ارسال می کنند و در واقع جهیزیه نشان از توانایی مالی خانواده عروس بوده و اقلام خاصی را شامل می شود. به عنوان مثال یک قیچی پروانه ای شکل که نشان دهنده جدایی ناپذیر بودن عروس و داماد است و نیز گلدان هایی که به معنای صلح و ثروت در میان جهیزیه دیده می شود و خانواده داماد نیز با استفاده از میوه های قرمز رنگ و لوبیای سبز و قرمز و انواع شکلات و شیرینی، محل اقامت جدید عروس و داماد را تزئین می کنند و در نهایت در روز جشن عروسی داماد در منزل عروس با او ملاقات می کند و پیش از ورود داماد به منزل عروس، یکی از زنان محترم و میانسال فامیل موی عروس را با نوارهای رنگی درست می کند و عروس لباس قرمز بر تن می کند چرا که چینی ها بر این باورند که رنگ قرمز شادی می آورد و سپس عروس با برادر بزرگتر خود به درون کالسکه عروسی هدایت می شود و با ورود کالسکه عروس به محل عروسی، با موسیقی سنتی و آتش بازی از آنان استقبال می شود. عروس و داماد بر روی فرش قرمز به محل تعیین شده برای آنان قدم می گذارند و سه مرتبه برای احترام به آسمان، والدین و همسر تعظیم می کنند و پس از جایگیری عروس و داماد در محل مخصوص، از میهمانان پذیرایی می شود.
همانطور که در این مطلب گفتیم، چین آداب رو رسوم جالبی دارد. اگر شما می خواهید بیشتر درباره فرهنگ و آداب کشور چین بدانید با آموزش های وبسایت من و زبان می توانید زبانچینی را فرابگیرید. قطعا با آموزش زبان چینی در وبسایت من و زبان می توانید به تسلط این زبان برسید و درباره چین چیزهای بیشتری یاد بگیرید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • ژینوس

  برای زبان چینی آزمون بین المللی خاصی را باید بدیم. منظورم اینه که مثل آیلتس یا تافل برای زبان چینی هم آزمون ویژه ای وجود داره؟ اگر چنین آزمونی هست چطور برگزار میشه؟ اسمش چیه و حداقل نمره قبولی توی اون چقدره؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. در این باره به سایتهای مربوط به آزمون های زبان مراجعه کنید.

   پاسخ