آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه

آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه

آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه | افراد بنابر اهداف متفاوتی شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنند. برخی از دانش آموزان با شرکت در کلاس های آموزشی به دنبال این هستند که بتوانند درس زبان خود در مدرسه را با موفقیت پشت سر بگذارند، برخی از افراد نیز بیشتر از سایرین آینده نگر بوده و به دنبال این هستند که در کنکور و یا آزمون های دانشگاه عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته باشند.
با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروزه افراد به اهمیت و نقش زبان انگلیسی در پیشبرد کارها پی برده اند و در تلاش هستند که با فراگیری این مهارت، شانس خود را برای یافتن سمت های شغلی بهتر افزایش دهند.

برخی نیز به دنبال مهاجرت هستند و با توجه به اینکه یکی از شرایط برنامه های مهاجرتی داشتن آیلتس و یا تافل می‌باشد به دنبال این هستند که با تقویت دانش زبانی خود بتوانند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند. از این رو صحبت کردن به زبان انگلیسی و تسلط پیدا کردن به این مهارت یکی از انگیزه‌های اصلی افراد برای یادگیری زبان انگلیسی و شرکت در کلاس های آموزشی می باشد. اما افراد از چه طریق می تواند مهارت گفتاری خود را تقویت کنند؟ در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با روش های متفاوت فراگیری زبان انگلیسی و تقویت مهارت گفتاری آشنا کنیم.

هنگامی که شما به دنبال یادگیری یک زبان خارجی هستید بایستی 4 مهارت را در خود پرورش دهید، مهارت  گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن. به عبارتی می توان گفت که مهارت گفتاری از دیگر مهارت ها کمی پیچیده تر بوده و نیاز به تمرین بیشتری دارد.
صدای خودتان را ضبط کنید. می توانید از یک کتاب صوتی و یا یک کلیپ تقلید کنید. بعد از اینکه به صدای مورد نظر(کلیپ و یا کتاب صوتی) گوش دادید نوبت شماست که صدای خود را ضبط کنید و مقایسه انجام دهید. آیا صدای ضبط شده با آنچه در کتاب صوتی می‌شنوید یکسان است؟ در این لحظه با گوش کردن به صدای ضبط شده خود می توانید اشکالات کار خود را بفهمید و با اختصاص دادن زمان خواهید توانست که خطاهای تلفظی خود را برطرف کرده و همچون یک انگلیسی زبان بومی صحبت کنید. بعد از مدتی با گوش دادن به صداهای ضبط شده خودتان در یک برهه زمانی، متوجه پیشرفت خود خواهید شد و در نتیجه این خود به عنوان یک انگیزه برای سوق دادن شما به سمت جلو خواهد بود.

 

آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه
آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه

اگر به هر دلیلی امکان این برای شما میسر نیست که صدای خود را ضبط کنید می توانید کتاب و یا مقاله انتخاب کنید و با صدای بلند و رسا شروع به خواندن آن کنید.
هر روز حداقل 15 الی 20 دقیقه را به این کار اختصاص دهید. اینگونه شما عادت می کنید که زمان بیشتری را به صحبت کردن و ساختن جملات طولانی تر اختصاص دهید و از این طریق می توانید دایره لغات خود را گسترش بخشید. بهتر است که کتاب هایی را انتخاب کنید که از دیالوگ های بیشتری تشکیل شده باشند، چرا که دیالوگ ها به زبان گفتاری و محاوره نزدیک تر هستند. مطالعه کتاب های شعر نیز می‌تواند خوب باشد اما انتخاب کتاب‌هایی که از دیالوگ های متفاوتی تشکیل شده باشند کاربردی تر است.

گوش دادن به پادکست های انگلیسی و اخبار می تواند روش خوبی برای تقویت دانش زبانی شما باشد. با توجه به اینکه ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم مشکل فاصله برای ما از میان رفته است و می توانیم با هرکسی در هر جای دنیا در ارتباط باشیم و از این طریق با انتخاب دوستانی که انگلیسی زبان مادری شان می باشد، این امکان برای تمامی زبان آموزان وجود دارد که بیاموزند همچون بومی زبانان صحبت کنند.

با گوش دادن به پادکست های انگلیسی علاوه بر اینکه دایره لغات خود را گسترش می دهید خواهید آموخت که چگونه واضح و با لهجه ای زیبا صحبت کنید. همچنین وقتی که شما روزانه زمانی را به گوش دادن به اینگونه پادکست ها و همچنین اخبار انگلیسی اختصاص می دهید در جریان تمامی مسائل روز قرار خواهید گرفت و همواره حرفی برای گفتن خواهید داشت! چرا که از هر آنچه در جهان اطراف شما اتفاق می افتد باخبر خواهید بود.
در این قسمت قصد داریم شما را با سایت آموزش زبان ” من و زبان” آشنا کنیم. این سایت به همت کارشناسان مجرب زبان طراحی شده است و در حال حاضر پکیج آموزش 6 زبان زنده دنیا از جمله انگلیسی در این سایت موجود است. با مراجعه به این سایت و خریداری پکیج زبان مورد نظرتان خواهید توانست، در هر زمان و هر مکان به یادگیری زبان مورد نظرتان بپردازید. نکته قابل توجه این است که در این پکیج ها نحوه صحیح تلفظ کلمات و عبارات قرار دارد و شما با گوش دادن به آن ها خواهید آموخت که چگونه از آن ها در جملات خود استفاده کنید.

گوش دادن به موسیقی نیز روشی موثر برای تقویت صحبت کردن شما خواهد بود. البته  مشروط به اینکه آهنگ ها را با صدای بلند بخوانید! البته گوش کردن به موسیقی نمی تواند به اندازه گوش کردن به پادکست ها و یا اخبا موثر باشد اما بد نیست. اگر می خواهید به کمک آهنگ و موسیقی زبان خود را تقویت کنید بهتر است تلاش کنید که روزانه توجه خود را تنها بر روی یک آهنگ  منعطف کنید و به دنبال ترجمه لغات جدید آهنگ ها باشید تا بتواند مفهوم شعر را به درستی درک کنید. بهتر است آهنگ هایی را انتخاب کنید که دارای ریتم آرامی بوده و از این طریق بتوانید اصطلاحات جدید را به خاطر بسپارید و در صحبت های روزانه خود از آن ها  استفاده کنید.

آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه
آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه

تماشای فیلم های انگلیسی زبان نیز روشی بسیار موثر برای قرار دادن خودتان در یک موقعیت واقعی می باشد. به همین راحتی! تلویزیون و فیلم تماشا کنید. بخش جدایی ناپذیر صحبت کردن، گوش دادن می باشد. به همین دلیل، آسان ترین راه برای درگیر کردن خودتان در یک مکالمه، تماشای تلویزیون و فیلم های انگلیسی است. اگر فهم دیالوگ ها برای تان سخت است می توانید از زیرنویس ها کمک بگیرید اما بهتر است مقاومت کنید! تماشای فیلم روش خوبی است چرا که این امکان را به شما می دهد تا بتوانید بارها و بارها آن را تماشا کنید. هرچه بیشتر آن ها را تماشا کنید، اصطلاحات بیشتری خواهید آموخت و خواهید توانست که با شخصیت ها رابطه برقرار کنید و با نحوه صحبت کردن افراد در موقعیت های متفاوت آشنا شوید و البته می توانید به انجام کارهایی که به آن علاقمندید بپردازید. اگر به آشپزی علاقمند هستید نیز می توانید ویدئوی آموزش آشپزی به زبان مورد علاقه تان را تماشا کنید.

هر آنچه با خود فکر می کنید را به رشته تحریر در آورید: چه کاری انجام می دهید؟ چه احساسی دارید؟ چه چیزی را می بینید؟  آنچه که استنشاق می‌کنید، صدایی که می شنوید و یا  تصویری که می بینید. آنچه لمس می کنید و آنچه به آن فکر می کنید، همه و همه را یادداشت کنید. همچنین می توانید به آنچه در گذشته برای تان اتفاق افتاده و یا آنچه انتظار دارید در آینده برای تان رخ دهد فکر کنید و آن ها را نیز بر روی کاغذ بیاورید. شما بایستی تلاش کنید که به انگلیسی فکر کنید. منظور این است که نباید به زبان مادری خود فکر کنید و سپس آن را به انگلیسی برگردانید، بلکه باید سعی کنید از ابتدا به انگلیسی فکر کنید.

ریتم را تکرار کنید. هر زبانی آوای خاص خود را دارد. داشتن لهجه صحیح بسیار مهم است، برای مثال چنانچه شما به دستور زبان اشراف داشته باشید اما لهجه درستی نداشته باشید نمی توانید همچون یک بومی صحبت کنید. بنابراین چه در حال صحبت با انگلیسی زبانان باشید و چه در حال تماشای فیلم و یا اخبار از تلویزیون هستید، به تأکیدها و تحریف ها توجه کنید و سعی کنید از آن ها تقلید کنید. چقدر خوب می توانید این کار را انجام دهید؟ در هر جمله قسمت هایی وجود دارد که بلندتر ادا می شوند. برای مثال در عبارت rock and roll، گفتن rock AND rollبسیار عجیب به نظر می رسد. اما “Rockin Roll” طبیعی به نظر می رسد. این کار باعث می شود که حرف زدن شما بسیار عالی شود.

علاوه بر این که زبان آموزان بایستی دقت کنند که آوای کلمات را همچون یک بومی زبان ادا کنند، این مسئله نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که افراد تلاش کنند به حرکات دهان گوینده توجه کنند چرا که برای تلفظ بعضی از حروف، دهان باید در حالت خاصی باشد. دقیقاً همانطور که هر زبان آوای خاص خود را دارد، به شکل خاصی نیز تلفظ می شود. شما می توانید از نظر فنی صدا را دقیق تولید کنید، اما اگر دهان شما در حالت اشتباهی باشد، به درستی این صدا ایجاد نخواهد شد. در واقع حالت لب و زبان شما منجر به ایجاد صدای نهایی خواهد شد! البته شما دقیقاً نمی توانید کسی را متوقف کنید و از او درباره وضعیت زبانش برای تلفظ کلمات سوال بپرسید اما این عمل را می توانید با نگاه کردن، تکرار کنید. اگر می شنوید که کسی کلمه ای می گوید و نمی توانید آن را کاملاً تقلید کنید، این کار را آزمایش کنید! شاید فقط لازم باشد که حالت دهان تان را تغییر دهید.

 

آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه
آموزش زبان انگلیسی ویژه مکالمه

یک دفترچه یادداشت با خود نگه دارید. هر وقت با کسی صحبت می کنید یا دیگران را در حال صحبت کردن می بینید و کلمه ای به گوش تان می خورد که معنی آن راً درک نمی کنید، آن را بنویسید و به جستجوی آن بپردازید (مهارت های املایی دارید ، درست است؟) در نتیجه بعدا به جای فکر کردن به اینکه آن کلمه دشوار چه بود؟ قادر خواهید بود به دفتر خود مراجعه کنید. البته کلمه جدید را تکرار کنید و آن را در گفتار روزانه خود قرار دهید تا بتوانید به دایره لغات خود اضافه اش کنید.
می توانید در کلاس های متفاوتی شرکت کنید. درواقع باید تلاش کنید که در معرض زبان قرار بگیرید. برای مثال می توانید در یک کلاس دستور زبان شرکت کنید و مهارت خود را در این زمینه تقویت کنید، همچنین با شرکت در یک کلاس مکالمه نیز می توانید توجه و تمرکز فردی خود را بر گفتارتان بگذارید. از تعطیلات آخر هفته خود نیز غافل نشوید و این روزها را به کار بر روی لهجه و تلفظ خود اختصاص دهید.

مهمتر از هر چیزی این است که صبور باشید. یادگیری زبان فرایندی است که سال ها طول می کشد. بنابراین به خودتان سخت نگیرید. ساده ترین راه برای بررسی پیشرفت تان این است که همراه خود دفترچه ای داشته باشید و همواره به مرور مواردی بپردازید که به نظرتان مشکل می آید. تصور کنید بعد از مدتی آنچه برای تان مشکل بوده را به خوبی آموخته اید و بر آن تسلط پیدا کرده اید.

مطالعه انگلیسی به مدت یک ساعت و یک بار در هفته کافی نیست. بهترین راه برای بهبود سریع زبان انگلیسی این است که حداقل چند دقیقه تمرین روزانه داشته باشید. هر بار خود را به چالش بکشید و شروع به یادگیری کنید: گوش دهید ، بخوانید و حتی به زبان انگلیسی حرف بزنید حتی اگر این امر برای تان سخت است. اگر می خواهید به انگلیسی روان صحبت کنید ، بایستی آن را به بخش اساسی در زندگی روزمره خود تبدیل کنید. در مجموع برای یادگیری زبان انگلیسی از چند اصل بهتر است پیروی کنید:

دانش آموز بودن را متوقف کنید!

نگرش درست می تواند تفاوت بین عدم موفقیت و موفقیت را ایجاد کند. فکر خود را به عنوان کسی که در حال یادگیری زبان انگلیسی است متوقف کنید و به عنوان کسی که می تواند به انگلیسی صحبت کند، شروع کنید. این یک تغییر کوچک است اما باعث می شود شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و به شما کمک می کند از انگلیسی بیشتر استفاده کنید.

به انگلیسی فکر کنید!

البته تفکر به انگلیسی را فراموش نکنید. برای مثال اگر بخواهید کلمه apple را به انگلیسی بگویید، احتمالاً ابتدا به این کلمه در زبان مادری خود فکر می کنید و سپس سعی می کنید این کلمه را به انگلیسی برگردانید. به جای این کار سعی کنید تصویری از یک سیب را تصور کنید ، و سپس فقط به کلمه انگلیسی  apple فکر کنید. تسلط واقعی وقتی اتفاق می افتد که از مکالمه ذهنی دست بردارید.

بیشتر از مهارت گوش دادن استفاده کنید

وقتی به یک سخنگوی انگلیسی گوش می دهید،علاوه بر درک معنای کلمات چیزهای بیشتری خواهید آموخت. سعی کنید نه تنها به معنای کلمات گوش کنید بلکه به نحوه بیان آن ها نیز گوش دهید. توجه کنید که از چه کلماتی برای تایید و … استفاده می کنند تا بتولنید به کمک این کلمات بیان خود را تقویت کنید.

و اما اگر زمان کافی برای شرکت در کلاس های آموزشی را ندارید پیشنهاد ما به شما بازدید از سایت آموزش زبان آنلاین ” من و زبان” است. این سایت با تکیه بر تکنولوژی روز به گونه ای ساخته شده است که به شما کمک می کند تا بتوانید به صورت آنلاین به تقویت دانش زبانی خود بپردازید، دامنه لغات خود را تقویت کنید و نحوه تلفظ صحیح کلمات را بیاموزید. همچنین خواهید آموخت که چگونه کلمات را در بطن جملات خود استفاده کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • beauty girl

  وای من اصلا اعتماد به نفس ندارم تو مکالمه به زبان انگلیسی. هر وقت می خوام صحبت کنم همه چی از ذهنم پاک میشه. میشه بگید چیکار کنم تا این حالت از بین بره؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. ممکنه با مسلط شدن به زبان مورد نظرتون اعتماد به نفستون هم بالا بره

   پاسخ