آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ | یادگیری زبان آلمانی کار ساده ای نیست، همه اسامی جنسیت دارند و دقیقا همان موقتی که فکر می کنید به آن مسلط شده اید یک استثناء جدید سر و کله اش پیدا می شود. شاید تسلط کامل به زبان آلمانی طول بکشد و کار سختی باشد، اما این زبان ویژگی های عجیب و غریب و جذابی دارد که یادگیری زبان آلمانی را به یک تجربه دوست داشتنی تبدیل می کند. زبان آلمانی یکی از رایج ترین زبانهایی است که در اروپای مرکزی صحبت می شود. اتریش، آلمان، سوئیس، جامعه آلمانی زبان بلژیک ، لیختن اشتاین کشورهایی هستند که زبان اصلی آنها زبان آلمانی است. در این مقاله ابتدا به تاریخچه یکی از گیج کننده ترین زبان های جهان را نگاهی می اندازیم و سپس حقایق جالب درباره زبان آلمانی را بررسی می کنیم.

تاریخچه زبان آلمانی

برای پاسخ به سوال آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ ابتدا نگاهی به تاریخچه این زبان می اندازیم. زبان های آلمانی در ارتباط گویندگان این زبان با رومی ها در قرن اول قبل از میلاد ثبت شده است. در آن زمان و چندین قرن پس از آن فقط یک زبان آلمانی وجود داشت که با چند لهجه که تفاوتی کمی با هم داشتند صحبت می شد. آلمانی زبانی است که در آن اسم ، ضمیر، صفت چهار حالت و سه نوع جنسیت مونث، مذکر و خنثی دارند . افعال نیز به دو شکل باقاعده و بی قاعده تقسیم می شوند. زبان آلمانی زبان مادری 90 میلیون انسان در دنیا است و پس از زبان های چینی، انگلیسی ، هندی – اردو ، اسپانیایی و روسی در رتبه ششمین زبان پر گویش دنیا قرار دارد. آموزش زبان آلمانی در همه جای دنیا وجود دارد و یکی از اصلی ترین زبان های فرهنگ دنیای غرب محسوب می شود .
بر خلاف زبان نوشتاری در زبان انگلیسی که در بریتانیا و آمریکا با یکدیگر متفاوت هستند ، زبان نوشتاری در زبان آلمانی کاملا یکپارچه است و در آلمان ، اتریش و سوئیس به یک صورت نوشته می شود. با این حال زبان گفتاری آلمانی گویش های مختلفی دارد و قسمت بیشتر این تفاوت در صامت ها است.

آلمانی بالا دست (Hochdeutsch)

آلمانی قدیمی یا Old High German به گروهی از گویش ها زبان آلمانی گفته می شود که در آن هیچ زبان ادبی استانداری وجود نداشته و تا حدود سال 1100 میلادی در ارتفاعات جنوب آلمان به آن صحبت می شده است. پس از آن آلمانی میانه به وجود آمد که یک زبان استاندارد بر مبنای آلمانی علیا بود. در زمان آلمانی میانه ادبیات گسترش پیدا کرد و سرود نیبلونگ‌ها که یک کتاب حماسی است به زبان آلمانی میانه سروده شد. آلمانی استاندارد یا آلمانی مدرن در حقیقت یکی از گویش های آلمانی میانه است که در قسمت های جنوب و مرکزی و اتریش و سوئیس به ان صحبت می شود. این زبان به عنوان زبان آموزش عالی ، ادبیات و رسانه استفاده می شود.

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

آلمانی پایین دست (Plattdeutsch)

آلمانی به اصطلاح پایین دست زبان گفتاری مناطق دشت های شمال آلمانی است . در این گویش از آلمانی بسیاری از واژه ها از زبان های اسکاندیناوی وام گرفته شده اند و در آلمانی پایین دست کمی تغییر شکل پیدا کرده اند. با وجود اینکه هنوز تعداد زیادی از لهجه های آلمانی در شمال آلمان صحبت می شود اما تعداد کمی آثار نوشتاری یا ادبی به این لهجه ها نوشته شده است و هیچ زبان آلمانی استانداردی بر اساس آنها وجود ندارد.

سایر گویش های مهم زبان آلمانی

گویش های هلمن که در جنوب غربی به وجود آمده است از نظر سیستم صوتی و دستور زبان با آلمانی بالا دست تفاوت های زیادی دارد . این گویش در سوئیس، غرب اتریش ، لیختن اشتاین و منطقه آلزاس فرانسه صحبت می شود. لهجه ییدیش که زبان یهودیان اشکنازی است از زبان آلمانی ریشه گرفته است.

زبان آلمانی در کل دنیا پیدا می شود

به گفته ویکی پدیا ، آلمانی دهمین زبان پرکاربرد دنیا است. زبان آلمانی با بیش از 120 میلیون نفر در اتریش ، آلمان ، لیختن اشتاین ، لوکزامبورگ ، سوئیس و در بخش هایی از بلژیک ، شمال ایتالیا و شرق فرانسه صحبت می کنند و جز زبان های اصلی در اتحادیه اروپا و اروپای مرکزی و شرقی است. حتی در خارج از کشور آلمان نیز به نظر می رسد که این زبان طرفداران زیادی دارد. براساس آمار ، در سال 2015 حدود 15.4 میلیون نفر در دوره های آلمانی در مدارس ، دانشگاه ها یا موسسات زبان در خارج از آلمان شرکت کرده اند.

اجداد آمریکایی ها آلمانی بودند

تعداد افراد آلمانی زبان که در سال های اولیه شکل گیری کشور آمریکا به آنجا مهاجرت کرده اند زیاد است و بر همین اساس ادعا می کنند که بیشتر اجداد آمریکایی های امروزی آلمانی هستند و از همان ابتدا تلاش کردند که زبان آلمانی را به زبان رسمی کشور آمریکا تبدیل کنند. البته این موضوع هرگز ثابت نشده است زیرا تعداد مهاجرین انگلیسی زبان به آمریکا هم کم نبوده است. در سال 1794 گروهی از مهاجران آلمانی طوماری را در ویرجینیا امضا کردند و به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه دادند و خواستار ترجمه متون قانونی به زبان آلمانی شدند. این طومار با 42 رای مخالف در مقابل 41 رای موافق رد شد. اما این موضوع که اجداد آمریکایی ها در واقع آلمانی هستند همچنان در بین نسل بعدی باقی ماند که به افسانه مولنبرگ معروف است.

آلمانی ها کلمات مرکب را دوست دارند

در زبان آلمانی حدود 5و نیم میلیون کلمه وجود دارد که همچنان به تعداد آن نیز اضافه می شود. حدود یک سوم این لغات طی 100 سال گذشته به زبان آلمانی اضافه شده اند و این یعنی زبان آلمانی هشت بربر انگلیسی لغت دارد . با این حال در مکالمات روزمره فقط از 12 تا 16 هزار کلمه استفاده می شود که حدود 3 هزار 500 کلمه از آنها از سایر زبان ها وارد زبان آلمانی شده اند. دلیل این همه تعداد زیاد کلمه در این زبان ویژگی جالب ساخت لغت در زبان آلمانی است. در این زبان بسیاری از کلمات در حقیقت در کنار هم گذاشتن چند لغت دیگر به وجود آمده اند. به عنوان مثال کلمه” Weltmeisterschaftseröffnungsspiel” به معنی افتتاحیه بازی های قهرمانی جهان است که کلمات را کنار هم گذاشته و خود به یک کلمه تبدیل شده است.

بعضی از کلمات حرف بزرگ دارند

اگر برای اولین بار یک متن یا روزنامه ای که به زبان آلمانی نوشته شده است را ببیند اول از طول لغات آن تعجب خواهید کرد و بعد حروف بزرگ وسط یک لغت طولانی شما را گیج خواهد کرد. یکی از ویژگی های که در هنگام یادگیری زبان آلمانی باید به آن توجه داشته باشید این است که امکان دارد در وسط هر کلمه ای حرفی به صورت بزرگ نوشته شود و این یکی از ویژگی های نوشتاری این زبان است. البته قوانینی برای این کار وجود دارد اما به همان اندازه هم استثنا وجود دارد که به تدریج آن را یاد خواهید گرفت.

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

زبان آلمانی و انگلیسی با هم خواهرند

زبان آلمانی و انگلیسی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید با هم مشترک هستند. اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید در آموزش زبان آلمانی بیشتر این موضوع را متوجه می شود. کلمه ای مثل Kindergarten که در زبان انگلیسی به معنی مهدکودک است در واقع یک کلمه آلمانی است. اما کلمات مشترک زیادی نیز بین این دو زبان وجود دارد که معنای آنها در دو زبان متفاوت است. به عنوان مثال:

 • کلمه : kind
 • معنی در انگلیسی : مهربان، بامزه
 • معنی در آلمانی : کودک
 • کلمه : still
 • معنی در انگلیسی : با این حال، هنوز
 • معنی در آلمانی : سکوت

بنابراین زمانی که در حال یادگیری زبان آلمانی هستید مراقب باشید که تشابه کلمات آن با انگلیسی شما را گول نزد و دچار اشتباه نشوید.

آلمانی با لهجه های مختلفی صحبت می شود

زبان آلمانی در مناطق مختلف گویش های مختلفی دارد . به هر کجای آلمان که بروید ، با یک گویش مخصوص آن ناحیه روبرو خواهید شد که احتمالا در کلاس آموزش زبان آلمانی آن را نشنیده اید. به عنوان مثال لهجه باواریایی آنقدر متفاوت است که حتی بعضی از آلمانی ها هم آن را به درستی متوجه نمی شوند.

چطور آلمانی یاد بگیریم؟

روش های مختلفی برای یادگیری زبان وجود دارد. از شرکت در کلاس گرفته تا دوره های آموزش آنلاین زبان آلمانی. هر یک از این روش ها ویژگی ها و مزیت های مخصوص به خود را دارند. برای مثال کسی که روش یادگیری آنلاین زبان آلمانی را انتخاب می کند می تواند در زمان و هزینه صرفه جویی کند و یا کسی که به کلاس آموزش زبان آلمانی می رود خودش را مجبور می کند که در زمان مشخصی آلمانی بخواند. در کنار انواع این روش های یادگیری نکاتی وجود دارد که به یادگیری زبان آلمانی کمک زیادی می کنند. بعضی از این روش ها عبارتند از:

 1. کلمات جدید را حرف تعریفشان یاد بگیرید
  یادگیری زبان آلمانی به دلیل آنکه نسبت به سایر زبان ها جزئیات بیشتری دارد در ابتدا سخت و حتی برای بعضی غیر ممکن به نظر می رسد. اما واقعیت این است که این زبان کاملا تابع یک سری دستورات و قواعد کلی است که وقتی با آنها آشنا شدید دیگر این زبان آنقدرها هم مشکل به نظر نمی رسد. همانطور که احتمالا می دانید تمام اسامی در آلمانی جنسیت دارند. یعنی حرف تعریف هر یک از اسامی به صورت مونث، مذکر،و یا خنثی است. این موضوع کمی برای زبان آموزان گیج کننده است. به همین دلیل بهتر است از همان ابتدای یادگیری یک لغت جدید حرف تعریف یا همان جنسیت کلمه را هم یاد بگیرید.
 2. افعال کمکی را یاد بگیرید
  افعال کمکی چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟ افعال کمکی افعال رایجی هستند که برای بیان اجازه، میل و تعهد در جملات استفاده می شوند. مانند زبان انگلیسی افعال کمکی کاربردهای مختلفی دارند و باید از همان ابتدا آنها را به درستی یاد بگیرد زیرا بخش مهمی از یادگیری زبان آلمانی را تشکیل می دهند.
 3. روش های یادگیری آنلاین زبان آلمانی را امتحان کنید
  با وجود آنکه در یادگیری یک زبان می توان از روش های مختلفی استفاده کرد اما بعضی از روش ها نسبت به بقیه مزیت های بیشتری دارند. برای مثال یادگیری آنلاین زبان آلمانی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه افراد می شود و معمولا از به روز ترین روش ها برای تاثیر گذاری بیشتر یادگیری یک زبان در آنها استفاده می شود. یکی از این سایت های آموزش آنلاین زبان آلمانی، سایت من و زبان است که با محیطی جذاب یادگیری را برای زبان آموزان راحت و آسان کرده است. موارد آموزشی در من و زبان به صورت موضوعی دسته بندی شده و زبان آموز می تواند با توجه به نیاز و علاقه خود هر یک از موضوعات را انتخاب کرده و آموزش ببینید. از دیگر مزایای یادگیری آنلاین زبان آلمانی این است که زبان آموز هر زمان و هر کجا که باشد می تواند به محتوای آموزشی دسترسی پیدا کند و فقط کافی است اینترنت در اختیار داشته باشد. این موضوع به خصوص برای افرادی که وقت کافی برای کلاس های حضوری ندارند بسیار مناسب است.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید