آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟ | وقتی حرف از یادگیری زبان چینی می شود اولین چیزی به ذهن خیلی از افراد می رسد این است که چینی زبان عجیب و سختی است پس حتما یادگیری آن هم مشکل و هرگز نمی توانند آن را یاد بگیرند. واقعیت این است که بخشی از این تصور که به سخت بودن زبان چینی مربوط می شود تا حدود زیادی درست است. زبان چینی و به خصوص خط چینی جز یکی از سخت ترین زبان ها و خط ها برای یادگیری است، اما بخش دیگر آن درست نیست و سخت بودن دلیل بر این نیست که نمی توانید این زبان را یاد بگیرید. در حقیقت آسان یا سخت بودن یادگیری زبان دوم به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن، علاقه، روش آموزش، زمان و بسیاری از عوامل دیگر هر کدام بر میزان یادگیری زبان دوم تاثیر می گذارند و می توانند این یادگیری را به تجربه ای شیرین و یا سخت تبدیل کنند. به عنوان مثال با تغییر روش های مختلف آموزشی روش یادگیری آنلاین زبان چینی نیز این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افرادی که از این شیوه آموزشی استفاده کرده اند اعتقاد دارند که این روش یکی از بهترین شیوه های یادگیری زبان دوم است. اگر شما هم علاقه دارید که شیوه آموزش آنلاین زبان چینی را امتحان کنید به سایت من و زبان سری بزنید و از بین زبان های موجود در این سایت زبان مورد علاقه خود را انتخاب کنید.
اگر می خواهید در یادگیری زبان چینی و یا زبان دوم مورد علاقه خود موفق شوید بعد از آنکه روش مناسب خود را برای یادگیری زبان چینی و یا هر زبان دیگری که به یادگیری آن علاقه دارید پیدا کردید باید سایر عوامل موثر در یادگیری زبان را نیز بررسی کنید. یکی از این عوامل نقش قابل توجهی در یادگیری زبان دوم دارد میزان انگیزه و هدف شما از یادگیری زبان چینی است. اگر قصد تحصیل، مسافرت و یا داد و ستد با چین را دارید مسلما انگیزه بیشتری برای یادگیری دارید و دیگر توجهی به این موضوع نمی کنید که یادگیری این زبان سخت است یا آسان، زیرا هدفی که دارید شما را به جلو حرکت می دهد و مسیر آموزش زبان چینی را آسان تر می کند. بر عکس این موضوع هم می تواند اتفاق بیافتد و آن زمانی است که شما صرفا برای آنکه زبان چینی زبان خاصی است و هر کسی آن را بلد نیست به سمت یادگیری و آموزش زبان چینی می روید. کاملا واضح است که در چنین حالتی به دلیل نداشتن هدف و انگیزه لازم و درست یادگیری این زبان برای شما سخت خواهد شد. پس به احتمال زیاد اکثر افرادی که می گویند یادگیری زبان چینی سخت و یا غیر ممکن است در واقع در همین دسته دوم قرار دارند. در این مقاله به سوال آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟ پاسخ می دهیم.

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

چرا یادگیری زبان چینی به آن سختی که تصور می کنید نیست؟

زمانی که یادگیری زبان چینی را شروع می کنیم انتظار داریم که خیلی سریع درست مثل افرادی که زبان مادری آنها چینی است صحبت کنیم و این زبان را بفهمیم. نه تنها در مورد زبان چینی بلکه در مورد یادگیری هر زبان دیگری که به عنوان زبان دوم انتخاب می کنیم این موضوع ممکن است اتفاق بیفتد. اما واقعیت این است که حتی کودکان نیز که از ابتدا فقط زبان مادری خود را می شنوند و هر روز آن را تمرین می کنند حداقل 2 سال زمان می برد تا بتوانند جملات چند کلمه بگویند و منظور خودشان را به درستی به دیگران برسانند. البته یادگیری زبان در کودکان با بزرگسالان متفاوت است اما وجه مشترک آن نیاز به زمان است. ذهن برای آنکه موضوعات جدید را به خوبی در خود جای دهد نیاز به تمرین و تکرار دارد و این تمرین و تکرار نیز به زمان نیاز دارد. بنابراین اگر آموزش زبان چینی را به تازگی شروع کرده اید و یا قصد دارید تازه آن را شروع کنید حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که برای یادگیری باید به خودتان فرصت دهید تا بتوانید به طور کامل بر آن زبان مسلط شوید.
برای تسلط کامل به زبان چینی مثل هر زبان دیگری نمی توان زمان دقیقی تعیین کرد و این موضوع به موضوعات مختلفی بستگی دارد که در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال بعضی از افراد به طور ذاتی استعداد زبان آموزی بیشتری نسبت به بقیه دارند و در نتیجه یادگیری زبان دوم برای آنها راحت تر و سریع تر اتفاق می افتد و یا بعضی از افراد روش آموزش درست و مناسب خود را خیلی زود پیدا می کنند و همین موضوع به آنها کمک می کند تا سریع تر پیش بروند. کلاس آموزش حضوری، استاد خصوصی و یا استفاده از روش یادگیری آنلاین زبان چینی سایت من و زبان روش های مختلفی است که افراد می توانند هر کدام را امتحان کنند تا روش یادگیری مناسب خود را پیدا کنند.

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

 1. یادگیری کاراکترهای خط چینی با پین یین

  بعضی از افراد وقتی به خط چینی نگاه می کنند کاملا از یادگیری آن دلسرد می شوند و از همان ابتدا این تصور در ذهنشان شکل می گیرد که زبان چینی زبان مشکلی برای یادگیری است و اصلا چطور می شود خط آنها را خواند. این دقیقا یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد قبل از آنکه یادگیری این زبان را شروع کنند عقب می کشند و خودشان را از یادگیری این زبان زیبا محروم می کنند. البته این موضوع تا حدی هم طبیعی است زیرا خط چینی شبیه به هیچ خط دیگری نیست که ما با آنها آشنا هستیم و کاملا شبیه به نقاشی است. اما خبر خوب این است که یادگیری و خواندن این خط با کمک سیستم پین یین نه تنها سخت نیست بلکه برای بسیار هم جذاب است. پین یین سال ها قبل برای آسان شدن خواندن کاراکترهای خط چینی درست شد و به کمک آن می توان به راحتی خط چینی را خواند. پین یین در واقع شیوه لاتین نویسی زبان چینی ماندارین است. در این شیوه از حروف لاتین برای نمایش صداها در زبان چینی استفاده می شود. پین یین کاملا آوایی است و به راحتی می شود آن را یاد گرفت، زیرا فقط حدود 400 هجا در زبان چینی وجود دارد که اگر بخواهیم آن را با زبان های غربی مقایسه کنیم که در آنها هزاران هجا وجود دارد تعداد زیادی نیست. بنابراین نباید اجازه دهید که ظاهر خط چینی شما را از آشنایی با این زبان محروم کند. برای آنکه ببینید چطور می شود با کمک شیوه پین یین خط چینی را خواند به سایت من و زبان سری بزنید و در قسمت آموزش آنلاین زبان چینی آن را یاد بگیرید.

 2. زبان چینی فقط 4 لحن دارد

  از آنجایی که در زبان چینی فقط چند هجا مختلف وجود دارد به جای آن از لحن استفاده می کنند. در زبان ماندارین که زبان رسمی چینی هم به آن گفته می شود 4 لحن خنثی وجود دارد که باعث می شوند هجاها به روش های مختلف تلفظ شوند و به این ترتیب معانی مختلفی را منتقل کنند. برای اینکه گوش به شنیدن و تشخیص این لحن ها عادت کند کمی چالش بر انگیز است اما نباید تصور کرد که یادگیری آنها بسیار سخت است چرا که اکثر افراد تا سطح متوسط زبان چینی به راحتی می توانند این لحن ها را یاد بگیرند. حتی اگر به خوبی هم نتوانید این لحن ها را تلفظ کنید اصلا جای نگرانی نیست زیرا کاملا مشخص است که منظور شما چیست. برای آنکه متوجه شوید از چه لحنی باید استفاده کنید و یا اینکه لحن کسی که به زبان چینی صحبت می کند را متوجه شوید توجه به موارد زیر به شما کمک می کند:

  • زمینه گفتگو
  • موقعیت گرامری کلمات در یک جمله
  • یادگیری کلمات دو هجایی

  بنابراین یادگیری لحن در زبان چینی اهمیت دارد و باید برای درست یاد گرفتن آنها وقت بگذارید. البته همانطور که گفته شد تا سطح متوسط حتی اگر نتوانید لحن را به درستی ادا کنید باز هم منظور شما قابل درک است و یک چینی زبان کاملا متوجه منظور شما می شود و این هم یکی از دلایلی است که نشان می دهد زبان چینی آنقدرها هم که تصور می شود زبان سختی است. برای اینکه ببینید انواع لحن ها در زبان چینی چطور تلفظ می شود از قسمت آموزش آنلاین زبان چینی سایت من و زبان استفاده کنید.

 3. دستور زبان زبان چینی هدیه ای از بهشت است

  هر کس که تجربه یادگیری زبان فرانسه، اسپانیایی یا خواندن مقاله به زبان آلمانی را داشته باشد حتما با چالش ها و سختی های یادگیری کلمات و حفظ کردن آنها با جنسیت کلمات روبرو شده است و می داند که این موضوع چقدر می تواند گاهی اوقات باعث گیج شدن زبان آموز شود. خبر خوب برای کسانی که می خواهند زبان چینی را یاد بگیرند این است که در زبان چینی خبری از جنسیت داشتن کلمات وجود ندارد و همه کلمات خنثی هستند. یکی دیگر از موضوعاتی که آموزش زبان چینی را آسان می کند این است که به دلیل ثابت بودن تلفظ یک کاراکتر فرم آن تغییر نمی کند و صدای یک کاراکتر در کاربردهای مختلف و با توجه به شخص، زمان، تعداد و جنسیت کلمات به هیچ عنوان تغییر نمی کند و ثابت است. ویژگی های دستور زبان چینی را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • عدم صرف فعل : هر فعل فقط یک شکل دارد و بنابراین هیچ فعل بی قاعده ای در زبان چینی وجود ندارد.
  • عدم وجود حرف تعریف: هیچ حرف تعریفی برای کلمات چینی وجود ندارد.
  • عدم وجود جنیست: زبان چینی بر خلاف اکثر زبان ها هیچ جنسیتی برا کلمات خود ندارد و تمام کلمات خنثی هستند و از این جهت شبیه به زبان فارسی است.
  • عدم وجود حالت : از آنجایی که در زبان چینی حرف تعریف وجود ندارد بنابراین حالت های مختلف مانند حالت فاعلی و مفعولی در آن وجود ندارد.
  • عدم جمع بستن کلمات و صفات: کلمات در چینی جمع بسته نمی شوند و از کلماتی استفاده می شود که تعداد را نشان می دهد. بنابرای چیزی به اسم کلمه مفرد یا جمع در زبان چینی وجود ندارد.
  • ثابت بودن ترتیب کلمات در جمله: برای جملات در زبان چینی الگوی ثابتی وجود دارد و جای فعل، فاعل و سایر اجزای جمله تغییر نمی کند.
 4. از ترکیب چند کلمه می توان کلمه جدید ساخت

  به طور کلی کلمات و واژگان در زبان چینی به روشی کاملا منطقی ساخته شده اند. به همین دلیل اگر کلمات اصلی و آنها را که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند را یاد بگیرید فرآیند یادگیری زبان چینی برای شما بسیار راحت تر خواهد شد. کمی که در مسیر آموزش زبان چینی جلو رفتید خودتان متوجه این موضوع می شوید و می بینید که بسیاری از کلمات جدید در واقع ترکیبی از کلمات اصلی هستند و همین موضوع یکی از جذابیت های این زبان است و نشان می دهد که زبان چینی آنقدرها هم تصور می شود زبان سختی نیست.

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

به سوال آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟ در این مقاله پاسخ دادیم. همانطور که متوجه شدید زبان چینی بیشتر از آنکه در واقعیت زبان سختی برای یادگیری باشد به دلیل نوع خط و لحن متفاوت آن است که به نظر سخت می رسد. فقط کافی است یادگیری این زبان را شروع کنید تا خودتان متوجه شید که نه تنها کار سختی نیست بلکه یادگیری آن چقدر لذت بخش است. برای آموزش این زبان می توانید از روش یادگیری آنلاین زبان چینی سایت من و زبان استفاده کنید. من و زبان با استفاده از روش های آموزشی به روز و جذاب یادگیری زبان چینی را برای شما به تجربه ای شیرین و دوست داشتنی تبدیل می کند.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید