آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟ | زبان چینی به عنوان یکی از پرگویش ترین و پرکاربردترین زبان های دنیا محسوب می شود چرا که در حال حاضر بیش از یک میلیارد و نیم نفر در سرتاسر دنیا به زبان چینی صحبت می کنند و البته بسیاری از افراد دیگر در سرتاسر جهان که زبان مادری شان زبانی به غیر از زبان چینی است، شروع به یادگیری زبان چینی کرده اند و این نشان می دهد که این روزها چقدر یادگیری زبان چینی با استقبال فراوانی روبرو شده است.

تقریبا می توان گفت زبان های زیاد دیگری مانند ژاپنی، کره ای، تایوانی و هونگ کنگی نیز از زبان چینی نشات گرفته اند که البته شباهت زیادی به زبان چینی ندارند و بیشتر به زبان چینی قدیمی شبیه هستند. هر چند که در کشور چین حدود ۵۲ قبیله و نژاد مختلف وجود دارد اما زبان چینی بیشتر مختص قبیله “خن” است که حدود ۹۰ درصد مردم چین را تشکیل می دهد.

این زبان در کشور چین با نام جونگ گوا معروف بوده که ریشه آن از کلمه “جونگ” به معنای “میانه” و “گوا” به معنای این سرزمین است که مفهوم آن مرکز عالم است چرا که چینیان چنین تصور می کردند که کشورشان مرکز عالم هستی است.

تاریخچه زبان چینی چگونه است؟

چون بسیاری از زبان شناسان و کارشناسان مشهور جهان بر این عقیده اند که قدیمی ترین نوشته های دنیا معمولا به زبان چینی نوشته شده که بیشتر از ۶ هزار و ۲۰۰ سال قدمت دارد، زبان چینی تفاوت بسیار عمده با سایر زبان های دیگر دارد و آن این است که این زبان از  زمان های قدیم تا به امروز هیچ تغییری نکرده است.

 آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟
آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

در حالی که اکثر زبان ها به علت جنگ ها، ادغام فرهنگ ها و مسائل تاریخی تغییرات زیادی را تجربه کرده اند. زبان چینی در واقع یکی از شاخه های زبان (Sino Tiebetan) می باشد که البته اطلاعات درستی در دست نیست که زمان جدا شدن این زبان ها از زبان اصلی آن چه زمانی بوده است.

زبان چینی قدیمی در سالهای ۱۲۳ تا ۲۵۶ قبل از میلاد به وسیله مردم عادی گویش می‌شده است و مردم تقریباً با همان زبان محلی خود و قدیمی اشان ارتباط برقرار می کردند و بعد از آن در دوره مدرن با به وجود آمدن جمهوری خلق چین این زبان در مدارس و دانشگاه‌ها رواج پیدا کرده و تا به امروز نیز ادامه دارد.

ویژگی های زبان چینی کدامند؟

برخلاف بسیاری از زبان هایی که تاکنون با آنها روبرو شده‌ایم زبان چینی الفبای مشخصی ندارد و در واقع این زبان با کاراکترهای مختلف نشان داده می شود. در واقع از کنار هم قرار گرفتن کاراکتر ها در کنار هم کلمه ها ساخته می شوند. در زبان چینی حدود 5000 تا 8000 کاراکتر وجود دارد که البته برای شروع به یادگیری زبان چینی بسیار ترسناک می‌باشد. چرا که معمولاً افراد فکر می‌کنند که چگونه می‌توانند این کاراکترها را به ذهن بسپارند اما خبر خوش اینجاست که برای تسلط به یادگیری زبان چینی تنها کافی است که 300 کاراکتر از این تعداد یاد گرفته شود.

تمامی کاراکترهای زبان چینی به شکلی هستند که ممکن است یکی از آنها به تنهایی معنا داشته باشه و یک کلمه را تشکیل دهد و در حالت دیگر چند تا از کاراکتر ها با هم یک کلمه را تشکیل دهند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد این زبان را جزو ترسناک ترین زبان ها برای یادگیری قلمداد می کنند. در حالی که با آشنا شدن بیشتر به زبان چینی و یادگیری فوت و فن آن راحت‌تر می‌توانند این زبان را فرا بگیرند.

این زبان چند خصوصیت اصلی و مهم دارد که به شرح زیر است:

 • تمامی لغات در زبان چینی به صورت فعل، ضمیر، حرف ربط یا صفت هستند و بیشتر جملات و عبارات زبان چینی از این اسامی تشکیل می شود.
 • در زبان چینی مطابقت اسامی با افعال و صفت در جمله وجود ندارد و این می تواند یادگیری آن را تا حد زیادی راحت کند.
 • زبان چینی جدید در مقایسه با زبان قدیمی و تاریخی آن از تعداد کاراکتر های کمتری تشکیل شده و در واقع کاراکتر های ساده تری برای یادگیری در آن وجود دارد و همین خصوصیت باعث شده که این زبان در کشورهای آسیای شرقی رواج پیدا کند و البته به راحتی یاد گرفته شود.
 • در زبان چینی هر بخش نشان دهنده یک کاراکتر است و البته بر خلاف تصور عموم این زبان زبانی چند سیلابی است.
 • اسامی در زبان چینی در هر دو حالت جمع و مفرد باقی می‌ مانند.

 

مزایای یادگیری زبان چینی

یادگیری هر زبانی در دنیا مانند یادگیری زبان چینی به عنوان زبان دوم و سوم تا چندم در دنیا مزایای زیادی دارد. با توجه به گسترده شدن روابط کشورها با هم و همچنین دسترسی آسان از طریق حمل و نقل و سفرهای زیاد یادگیری هر زبانی مزایای بسیار زیادی دارد که زبان چینی نیز از این قاعده مستثنی نیست و حتی می توان گفت که در حال حاضر جزء با ارزش ترین زبان های دنیا است که یادگیری آن ارزش بسیار بالایی دارد.

ازآنجایی که اقتصاد چین روز به روز در حال گسترش و ثبات بیشتر است و انتظار می رود که در چند سال آینده بازار جهانی را صرفاً به خود اختصاص دهد و در واقع اولین اقتصاد دنیا محسوب شود، همین امر نشان‌دهنده ضرورت یادگیری زبان چینی است. در واقع یادگیری زبان چینی می تواند کمک بسیاری در گسترش تجارت، ایجاد شغل، سرمایه گذاری و کمک به پیشرفت افراد باشد.

تاثیر زبان چین در مهاجرت و تحصیل

امروزه تحصیل کردن در دانشگاه های معتبر دنیا می‌تواند آینده شغلی مناسبی برای هر فرد رقم بزند. لذا از آن جایی که کشور چین دارای دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسیار معتبری در سرتاسر جهان است، پس مقصد بسیار خوبی برای تحصیل در رشته های مختلف است و از آنجایی که تمامی دروس و سرفصل ها در اکثر دانشگاه های این کشور به زبان چینی تدریس می شود. بهتر است که قبل از هر چیز به یادگیری زبان چینی تسلط پیدا کرده و آن را به خوبی فرا گرفت. البته برای مهاجرت به این کشور نیز یادگیری زبان چینی یکی از ملزومات و ضروریات مهاجرت به چین است.

 آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟
آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

واقعیت هایی در مورد زبان چینی

زبان چینی یکی از پرگویش ترین زبان های جهان در حال حاضر به شمار می‌رود و ویژگی‌های بسیار جالبی دارد که شاید خیلی از افراد آنها را نمی دانند. در ادامه با مقاله سایت من و زبان همراه شوید تا نکات جالب در مورد زبان چینی را برایتان شرح دهیم.

 • زبان چینی یکی از شش زبان رسمی دنیا است.
 • علاوه بر کشور چین کشورهای مانند سنگاپور، اندونزی، تایوان و مالزی به زبان چینی صحبت می کنند.
 • همان‌طور که می‌دانید این زبان الفبایی ندارد و فقط از ۸ هزار کاراکتر تشکیل شده است.
 • یادگیری زبان چینی به تقویت ذهن و مغز بسیار کمک می کند. چرا که فرد برای یادگیری آن مجبور است که از هر دو نیمکره مغز استفاده کرده و در واقع فعالیت شدید هر دو نیمکره را می طلبد.
 • در زبان چینی کلماتی که با مقدار و اندازه ارتباط دارند بسیار پیچیده هستند.
 • در این زبان از سیستم نوشتار زبان رومی استفاده شده است.
 • آمریکایی ها که در حال حاضر ۹۷در صد آنها به زبان انگلیسی صحبت می کنند و در واقع زبان انگلیسی هنوز زبان بین المللی اول دنیاست اما در بسیاری از مکان ها، فروشگاه ها، مدارس، مهدکودک ها و …. به آموزش زبان چینی و یادگیری آن می پردازند.
 • اگر متوجه باشید می بینید که بسیاری از کالاهایی که در کشور چین تولید شده و به سرتاسر جهان صادر می شوند دارای دفترچه هایی به زبان چینی هستند و فاقد راهنمایی به زبان انگلیسی هستند. این نشان می‌دهد که آنها در صدد این هستند که زبان چینی را در جایگاه مهمترین زبان در سرتاسر دنیا قرار دهند.
 • درصد کمی از مردم چین به یادگیری زبان انگلیسی مشغول هستند.
 • جورج بوش در زمان ریاست جمهوری خود قانونی مبنی بر ضرورت یادگیری زبان چینی صادر کرد.
 • اکثر شهروندان اروپایی و آمریکایی حاضر هستند که با حقوق های کم در کشور چین کار کنند اما در عوض آن به یادگیری زبان چینی مشغول شوند.
 • مدیر گروه زبانشناسی دانشگاه معتبر و مهم آکسفورد چند سال پیش زبان چینی را به عنوان ضروری ترین زبان در آینده جهت یادگیری معرفی کرد.
 • باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بر یادگیری زبان چینی توسط شهروندان آمریکایی تاکید بسیاری داشت.
 • در حال حاضر در اکثر کشورهای در حال توسعه بسیاری از افراد در حال آموزش زبان چینی هستند.
 • کشور آمریکا این سالها برای آموزش زبان چینی هزینه های هنگفتی پرداخت می کنند صرفا برای اینکه مدرسان زبان چینی را به این کشور هدایت کنند.
 • حدود ۶۰ درصد از صفحات اینترنتی به زبان چینی می باشند.
 • قائم مقام وزارت علوم در سال ۱۳۹۱ اعلام کرده که اعزام دانشجویان ایرانی به دانشگاه های معتبر چینی بایستی با شتاب بیشتری انجام بگیرد.

چرا یادگیری زبان چینی ترسناک است؟

از آنجایی که زبان چینی هیچ الفبایی ندارد و کاراکتر های بسیاری در این زبان برای یادگیری وجود دارد که معمولاً چشم با دیدن آنها زیاد آشنایی ندارد. آموزش زبان چینی در نگاه اول بسیار ترسناک به نظر می رسد و همچنین تمامی تلفظ های حروف و کلمات چینی بسیار عجیب و غریب و دور از ذهن است.

لذا در نگاه اول بسیاری از افراد از آموزش زبان چینی طفره می روند و آن را زبان سخت و بسیار ترسناکی جلوه می دهند. برای این دسته از افراد بایستی بگویم که هنگامی که به یادگیری زبان چینی مشغول می شوید زمانی که تنها ۳۰۰ کاراکتر را یاد گرفتید به راحتی می توانید تاحدی گلیم خود را با زبان چینی از آب بیرون بکشید. پس آنقدرها هم سخت نیست که فکر می کنید.

 آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟
آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

بدین منظور به راحتی می توانید از طریق سایت من و زبان آموزش آنلاین زبان چینی را انتخاب کرده و در آن ثبت نام کنید. بعد از گذشت مدت زمان اندکی متوجه خواهید شد که  زبان چینی آنقدرها هم سخت نیست. اگر می‌خواهید که با پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان به پیش روید پیشنهاد ما به شما یادگیری زبان چینی همگام با پیشرفت و توسعه جهان است. پس وقت را تلف نکنید و همین حالا در آموزش آنلاین زبان چینی سایت من و زبان شرکت کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید