آیلتس یا تافل؟ مسئله این است

آیلتس یا تافل

آیلتس یا تافل | چنانچه به دنبال این هستید که برای تحصیل، کار و تجربه زندگی نو به کشوری پیشرفته مهاجرت کنید و سطح کیفی زندگی تان را افزایش دهید در مرحله اول بایستی مهارت تان را در استفاده از زبان انگلیسی افزایش دهید تا بتوانید تسلط کامل بر آن پیدا کنید و برای آماده در آزمون های تافل و یا آیلتس آماده شوید.
اگر می خواهید که در مورد برتری آزمون آیلتس و یا تافل اطلاعاتی را جمع آوری به این معنی است که در مسیر یادگیری زبان قرار گرفته اید و هم اکنون به دنبال این هستید که در مورد نوع آزمونی که قصد دارید برای شرکت در آن خود را آماده کنید تحقیق کنید. اگر نمی دانید بهتر است برای تافل خود را آماده کتید و یا آیلتس، تنها کافیست 5 دقیقه از زمان خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید، مطمئن باشید در بطن مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. به منظور اینکه نوع آزمون خود را انتخاب کنید در ابتدا به هر کدام از آزمون ها اشاره مختصری می کنیم.

آزمون آیلتس IELTS

این عبارت مخفف (International English Language Testing System) می باشد و به معنی سازمان جهانی سنجش و ارزیابی زبان انگلیسی می باشد. قطعا می دانید که این آزمون از چهار مهارت اصلی زبان که شامل مکالمه، مهارت شنیداری، نوشتار و خواندن می شود تشکیل شده است و مهارت های شما را مورد بررسی قرار می دهد.

سطح مهارت شما در این چهار بخش بیانگر سطح توانایی شما در استفاده از زبان انگلیسی است. جالب است بدانید که آزمون آیلتس تحت نظارت دانشگاه کمبریج، مرکز آیلتس استرالیا و کنسول بریتانیا در بیش از ۵۰۰ مرکز در ۱۲۰ کشور جهان برگزار می‌شود.

به خاطر بسپارید که صرفا حضور در این آزمون ها کافی نسیت و شما بایستی تلاش کنید که نمره ای بالا کسب کنید تا بتوانید به مطلوب و خواسته خود برسید. سقف نمره دهی در آزمون آیلتس از 10 می باشد و کسب نمره 7 به بالا نمره خوبی است.
یکی از تفاوت های عمده آزمون آیلتس با سایر آزمون ها در این است که سوالات در این آزمون به صورت اختصاصی مهارت شما در دستور زبان و یا کلمه را مورد ارزیابی قرار نمی دهد، جالب است بدانید که تعدادی از سوالات در قالب گفتگو طراحی شده است است و شما بایستی در طول آزمون به آنها پاسخ دهید. در قسمت دیگری نیز محتوایی برای شما فراهم شده که بعد از مطالعه آن بایستی به سوالاتی که از آن مطرح شده است پاسخ دهید. همچنین دانش نوشتاری شما نیز مورد بررسی قرار می گیرد و از شما خواسته می شود که برای موضوع مشخصی مطلبی را بنویسید.

آیلتس یا تافل
آیلتس یا تافل

امتحانات به دو دسته آکادمیک و یا عمومی تقسیم می شوند. متقاضیان بایستی بنابر هدف خود از شرکت در این آزمون، یکی از آن ها را انتخاب کنند. شاید گمان کنید که آزمون آکادمیک برای افرادی می باشد که قصد دارند در یک دانشگاه انگلیسی زبان مشغول به تحصیل شوند و آزمون عمومی برای افرادی است که قصد دارند در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار و زندگی شوند، اما این صحت ندارد.
در مجموع برای مهاجرت، اشتغال و در نهایت اخذ اقامت کشورهایی همچون کانادا، استرالیا، آمریکا، انگلیس و نیوزلند به مدرک آیلتس عمومی نیاز خواهید داشت. البته این مدرک صرفا برای اهداف مهاجرتی استفاده نمی شود، گاهی اوقات شرکت های چند ملیتی برای آگاهی و ارزیابی دانش زبانی نیروی خود از نمرات این آزمون استفاده می کند.

دانشجویان بین المللی می توانند با شرکت در آزمون آکادمیک یا عمومی آیلتس و اخذ نمره قبولی شرایط لازم برای پذیرش و اقامت در کشورهای معتبر خارجی به منظور ادامه تحصیل را پیدا کنند. آیلتس سالانه حدود ۴۸ بار در کل دنیا برگزار شده که هر سال حدود ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ نفر در این آزمون شرکت می کنند.
آیلتس آکادمیک و عمومی در قسمت تست گفتاری و شنیداری با هم تفاوتی ندارند بلکه در قسمت محتوای درک مطلب و نوع سوالات که شامل 40 مورد است با هم متفاوت هستند.

در واقع گاهی برای اخذ اقامت و اشتغال در زمینه های خاص بایستی که مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشید. برای نمونه، برای فعالیت در عرصه های پزشکی در کشورهایی همچون کانادا، استرالیا، بریتانیا و یا ایرلند حتما بایستی مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشید. آزمون گران در آزمون آیلتس آکادمیک مهارت هایی را مورد ارزیابی قرار می دهند که به صورت روزانه مورد نیاز افراد نیست. متقاضیانی که علاقمند به اشتغال در زمینه پزشکی می باشند می توانند به مطالعه متون پزشکی موجود در مجلات پزشکی و تخصصی پرداخته و توانایی خود را برای شرکت در امتحان آیلتس آکادمیک افزایش دهند و اما در قسمت های نوشتاری نیز توانایی زبان آموزان در نوشتن متون علمی ارزیابی می شود.

در مجموع آیلتس عمومی تا حدودی در مقایسه با آیلتس آکادمیک راحت تر می باشد تا حدی که اخذ نمره 30 از 40 در آیلتس عمومی با نمره 23 از 40 در آزمون آکادمیک برابری می کند و امتیاز کلی شما با کسب هر کدام از این نمرات برابر با 6 می باشد. البته میزان سختی در دو مهارت گفتار و شنیدار با هم یکسان است.
در شرایطی که قبولی در آزمون عمومی آیلتس می تواند زمینه مهاجرت به منظور اشتغال در کشورهای معتبر جهان را برای شرکت کنندگان در این آزمون فراهم سازد.

آیلتس یا تافل
آیلتس یا تافل

امتیازبندی و نمره دهی در آیلتس آکادمیک و عمومی

این دو فرمت آزمون در نحوه نمره دهی با همدیگر تفاوت عمده ای دارند. البته در بخش های نوشتار، گفتار و شنیدار تفاوتی وجود ندارد بلکه همانطور که اشاره کردیم بیشترین تفاوت مربوط به قسمت درک مطلب می شود. در ادامه به تفاوت نمره دهی در این دو آزمون اشاره کرده ایم.

(آیلتس آکادمیک)

جواب های صحیح نمره ی کسب شده توسط شما در این مهارت

 • 39_40 9
 • 37_38 8.5
 • 35_36 8
 • 33_34 7.5
 • 30_32 7
 • 27_29 6.5
 • 23_26 6
 • 19_22 5.5
 • 15_18 5
 • 13_14 4.5
 • 10_12 4
 • 8_9 3.5
 • 6_7 3
 • 4_5 2.5

(آیلتس عمومی)

جوابهای صحیح نمره ی کسب شده توسط شما در این مهارت

 • 40 9
 • 39 8.5
 • 37_38 8
 • 36 7.5
 • 34_35 7
 • 32_33 6.5
 • 30_31 6
 • 27_29 5.5
 • 23_26 5
 • 19_22 4.5
 • 15_18 4
 • 12_14 3.5
 • 9_11 3
 • 6_8 3.5

تافل (TOEFL) مخفف Test of English as a Foreign Language ) است، و توسط مؤسسه ای تی اس (ETS)، واقع در ایالات متحده ی آمریکا، طراحی شده است.
آزمون تافل تنها با یک فرمت آکادمیک و به دو صورت اینترنتی و کاغذی ارائه می شود. البته امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تمامی مراکز اخذ آزمون تافل، این امتحان به صورت اینترنتی برگزار شده، البته برای کشورهای محرومی که دسترسی به اینترنت ندارند، آزمون به صورت کاغذی برگزار می گردد.
آزمون تافل نیز همچون آیلتس از 4 بخش تشکیل شده که در آن، ۴ مهارت اصلی زبان: مهارت خواندن، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری و مهارت نوشتاری مورد ارزشیابی قرار می گیرند.

محتوای آکادمیک آزمون تافل

دقت داشته باشید که تافل اصولا سطح دانش زبان انگلیسی شما را برای حضور در دانشگاه می سنجد، از این رو در قسمت درک مطلب این آزمون با سوالاتی رو به رو خواهید شد که از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی انتخاب شده اند.

در قسمت شنیداری نمونه هایی از سخنرانی های استاد ها سر کلاس های دانشگاه، و گفت و گو های دانشجویان با همدیگر، یا با استاد ها و کارمندان دانشگاه در محیط دانشگاه های انگلیسی زبان برای شما پخش خواهد شد.
در قسمت تست مهارت گفتاری از شما خواسته خواهد شد که برای مدت زمانی مشخص در خصوص موضوعات درسی، یا مسائل و مشکلاتی که یک دانشجو در محیط دانشگاهی برایش به وجود می آید صحبت کنید.
و در آخر، در قسمت تست نوشتار از شما خواسته خواهد شد که در باره 2 موضوع متفاوت و مشخص متنی را بنویسید. اصولا موضوعاتی که برای این نوع انشاها انتخاب می شود، تحلیل و تطابق دو دیدگاه، و یا بیان نظر و یا تحلیل شخصی از یک موضوع است. اگر تصمیم تان برای شرکت در آزمن تافل قطعی می باشد این قسمت را با دقت مطالعه کنید:

اولین اقدامی که برای موفقیت در این آزمن بایستی انجام دهید این است دایره لغات خود را تقویت کنید. زمانی که شما بتوانید لغات خود را گسترش دهید قطعاً می توانید در بخش درک مطلب و reading نیز خوب عمل کرده و در نهایت خواهید توانست که به تمامی سوالات مرتبط به لغت های جدید پاسخ دهید، همچنین زمانی که به فایل های صوتی گوش میدهید تا مهارت شنیداری شما مورد بررسی قرار بگیرد در ک بالایی از آنچه می شنوید خواهید داشت و خواهید توانست که به تمامی سوالات موجود پاسخ داده و همچنین به هنگام نوشتن writing می توانید از کلمات تخصصی تری استفاده کنید و مهارت نوشتاری خود را به خوبی به نمایش بگذارید.

به منظور اینکه بتوانید کلمات را به خوبی یاد گرفته و آنها را به خاطر بسپارید از نقش مثال ها غافل نشوید. افرادی که کلمات جدید را به واسطه مثال ها به خاطر می سپارند در مقایسه با دیگران توانایی بیشتری در استفاده از آن ها خواهند داشت. یکی از عواملی که همواره منجر به کسب نمره پایین در Speaking و Writing می شود، ضعف در استفاده از دستور زبان است، از این رو بهتر است که قبل از شرکت در این آزمون کاملا به آن تسلط پیدا کنید.

با توجه به اینکه قرار است در طول آماده شدن برای این آزمون حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارید، از اهمیت نکته برداری غافل نشوید. درحین نکته برداری سعی کنید که از جملات کوتاه و کلیدی استفاده کنید تا بتوانید در حین مرور اصل مطلب را به خاطر آورید. چنانچه حین گوش دادن به فایل های صوتی عادت به نت برداری دارید بهتر است که به ایده های اصلی، مثال ها، دلایل مطرح شده، لیست ها، تاریخ ها، طرز بیان، و اسامی دقت ویژه ای داشته باشید.

از اهمیت TPO ها غافل نشوید:

از نظر نویسنده موثر ترین منبع برای آمادگی در آزمون تافل، انجام تست های TPO است. TPO مجموعه ای از آزمون های شبیه سازی تافل است که مطابق با ساختار آزمون اصلی می باشد و به شما کمک می کند که آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را به دست آورید.

آیلتس یا تافل
آیلتس یا تافل

زمانبندی و مقایسه نمرات

شرکت کنندگان در آزمون آیلتس به ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه زمان نیاز دارند و این زمان برای متقاضیان آزمون TOEFL IBT حدود ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت و ۱۰ دقیقه می تواند متغیر می باشد.
همانطوره که گفته شد نمرات آزمون آیلتس از ۱ تا ۹می باشد.

در آزمون تافل نمره دهی از ۰ تا ۳۰ برای بخش های تخصصی آزمون تافل می باشد و ۰ تا ۱۲۰ برای کل آزمون مربوطه می باشد.

این دو آزمون از نظر ساختاری و نوع برگزاری با هم تفاوت هایی دارند، همچنین همانطور که اشاره شد هر کدام از آزمون ها نمرات متفاوتی را به عنوان معیار قبولی شرکت کنندگان اعلام کرده است.
و در پایان برای تصمیم نهایی تنها کافیست به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا هدف شما برای شرکت در آزمون ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان می باشد؟
  اگر پاسخ شما به این سوال بله است، بنابراین بهتر است که در یکی از آزمون‌های تافل یا آکادمیک آیلتس شرکت کنید.
  چنانچه هدف شما برای مهاجرت زندگی و کار در کشوری انگلیسی زبان می باشد، بهتر است که در آزمون عمومی آیلتس شرکت کنید.
 • درک کدام یک از لهجه های زبان انگلیسی برای شما راحت تر است؟ ( آمریکای شمالی یا بریتانیایی؟)
  چنانچه با لهجه بریتانیایی راحت تر هستید، بهتر است که در آزمون آیلتس شرکت کنید، اما اگر به لهجه آمریکایی تسلط دارید قطعا شرکت در آزمون تافل برای شما گزینه بهتری می باشد.

اگر هنوز برای یادگیری دست به کار نشده اید، نگران نباشید. از شما دعوت می کنم که از یکی از بهترین سایت های آموزش زبان به نام من و زبان دیدن کنید. با این سایت تجربه بی نظیری در یادگیری زبان انگلیسی را تجربه کنید. در هر سطحی که هستید با من و زبان 0 تا 100 زبان انگلیسی را بیاموزید و برای شرکت در آزمون های مربوطه آماده شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • امیری

  فکر می کنم که در حال حاضر مدرک آیلتس بهتر از تافل باشه و کاربرد بیشتری داشته باشه. حتی برای بحث مهاجرت هم مدرک آیلتس رو می خوان.

  پاسخ