استراتژی های یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی | حتماً بارها این جمله را شنیده اید که می گویند اگر می خواهید مهارت صحبت کردن یا مکالمه تان در زبان انگلیسی پیشرفت کند، ابتدا باید بتوانید شنونده ی خوبی باشید. برپایه ی همین ‌صحبت بسیاری از نوآموزان وقت زیادی روی تماشا و شنیدن فیلم ها، اخبار، آهنگ، پادکست ها و … می گذارند اما باز هم نتیجه ای که مورد انتظارشان است را دریافت نمی‌کنند و معمولاً به دنبال یافتن جواب برای این پرسش هستند که چرا با وجود این که این همه فیلم، موسیقی، اخبار، پادکست و …. را می بینیم و می شنویم اما باز هم نمیتوانیم به خوبی انگلیسی صحبت کنیم! متاسفانه این این نگرش شاید تا حدودی قابل قبول باشد اما تا حد بسیار زیادی نادرست است چراکه گوش دادن غیر هدفمند و بدون برنامه ریزی به خودی خود نمی تواند مکالمه زبان انگلیسی را بهبود بخشد. تازه حتی اگر شنونده نتواند جملات موجود در فیلم‌ها یا مطالب صوتی را درک کند حتی مهارت شنیداری اش نیز تقویت نمی شود چرا که ذهن افراد مطالبی را که درک نمی کند به مانند آلودگی صوتی تلقی کرده و هیچ توجهی به آنها نمی کند. بنابراین برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی بایستی مطالب شنیداری و دیداری را به صورت کاملاً هدفمند شنیده و یا تماشا کنید. به همین دلیل است که امروز ما در سایت من و زبان قصد داریم که چند استراتژی مهم برای تقویت مهارت صحبت کردن یا مکالمه به زبان انگلیسی را عنوان کرده و بگوییم که چطور میتوانیم به فرایند یادگیری زبان انگلیسی سرعت ببخشیم. قبل از اینکه نکات مهم در یادگیری زبان انگلیسی و تقویت مهارت شنیداری را عنوان کنیم لازم است که به موارد مهمی توجه کنید. پس در ادامه با ما باشید.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی
یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

برای نتیجه گیری بهتر از به کار بردن این استراتژی ها در یادگیری زبان انگلیسی و همچنین تقویت مکالمه انگلیسی بایستی نکاتی را رعایت کرد که عبارتند از:

  • قبل از به کار بردن این استراتژی ها، بایستی مطالب را به طور کامل متوجه شده باشید. یعنی اینکه کلمات را معنی کرده و منظور جمله را دریافت کرده باشید. مثلا اگر از دوره دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی در سایت منازل زبان استفاده میکنید قبل از هر چیز به اندازه کافی درس ها را مرور کرده و معنی لغاتی را که نمی دانید پیدا کنید و آنها را یاد بگیرید.
  • تمامی این استراتژی ها با اولویت آسان به سخت مرتب شده اند. هر چه استراتژی های سخت تری را دنبال کنید، مهارت مکالمه زبان انگلیسی تان نیز پیشرفت بیشتری می کند.
  • با توجه به توان یادگیری خود ابتدا بایستی از استراتژی های ساده‌تر استفاده کرده و هنگامی که پیشرفت قابل ملاحظه ای در یادگیری زبان انگلیسی و مکالمه را پیدا کردید استراتژی‌های سخت‌تر را به کار ببرید. حتی ممکن است آنقدر قوی شوید که دیگر نیازی به استفاده از استراتژی های ساده‌تر نداشته باشید. بنابراین این هر دو حالت امکان پذیر بوده و هر زبان آموزی بایستی نسبت به شرایط خود، استفاده از استراتژی ها را مشخص کند.

استراتژِ های یادگیری سریع زبان انگلیسی و تقویت مکالمه کدامند؟

تکرار فعالانه

یکی از ساده ترین استراتژی هایی که نوآموزان در کودکی زبان را یاد می گیرند، استفاده از تکرار فعالانه است. مطمئناً خاطرات سناریوهای فیلم های آموزش زبان توسط مادرانمان به خواهر یا برادر کوچک مان را به یاد داریم، سناریو های تکراری و یکسانی که معمولا در همه ی خانه ها با عبارت “بگو بابا!”یا “بگو ماما!” شروع می شد.
قطعا این سناریو برای یادگیری بسیاری از نوآموزان که در سنین کودکی از همین طریق توانسته اند زبان مادریشان را یاد بگیرند و بر آن تسلط پیدا کنند، تکرار شده است. بنابراین این کاملاً طبیعی است که هنگامی که می خواهید زبان دوم را یاد بگیرید از این استراتژی استفاده کرده و پاسخ مثبت دریافت کنید. چرا که این استراتژی حتی در سنین کودکی هم جواب می دهد چه رسد به سنین بزرگسالی!
کلمه ی “فعالانه” در این استراتژی به معنای این است که شنونده سعی می کند به طور کامل از گوینده تقلید کند، به شکلی که آوا، تلفظ و سرعتش کاملا شبیه گوینده باشد، حتی احساسات و انرژی گوینده را نیز تقلید می کند. اما در این استراتژی شنونده می تواند سرعت و آهنگ متناسب با نوع گفتار خودش را پیاده سازی کند، مثلاً در ابتدای کار می تواند “کلمه به کلمه” مطالب را تکرار کرده و بعد از این که کمی پیشرفت حاصل شد، “جمله به جمله” و حتی در مراحل پیشرفته تر بعدی، تکرار “چند جمله با هم”.
بعد از اینکه از این استراتژی برای چند مدت استفاده کردید متوجه خواهید شد که می توانید کلمات و جملات گوینده را با سرعت بیشتری تکرار کنید. نهایتا انقدر سرعت تان بالا می‌رود که حتی گاهی می توانید با گوینده همخوانی کنید که البته به این تکنیک تکنیک سایه میگویند.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی
یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

تکنیک سایه

اجازه بدهید با بیان ساده این تکنیک را توضیح دهیم. اگر دوست داشته باشید خواننده ی خوبی شوید، قطعا یکی از تمرینات اصولی و ابتدایی خوانندگی این است که به صورت کاملاً واضح با ترانه های خواننده ها همخوانی داشته باشید و بتوانید دقیقاً مثل آنها آواز بخوانید.
زبان انگلیسی و همچنین زبان های دیگر همانند موسیقی، ملودی و آهنگ خاص خود را دارد. بنابراین همان ‌طور که برای یادگیری ترانه و آواز با خواننده های مختلف همخوانی می کنید برای یادگیری زبان انگلیسی نیز می توانید از تکنیک همخوانی یا سایه استفاده کنید.
استفاده از تکنیک سایه به چند روش امکان پذیر است:

  • تکنیک سایر کمک متن
  • تکنیک سایه بدون کمک متن
  • تکنیک سایه با کمک زبان بدن

تکنیک سایه به کمک متن

استفاده از این تکنیک به این صورت است که هنگامی که می خواهید جملاتی را بخوانید حتما متن نوشتاری آن را جلوی روی خود داشته باشید که این حالت به صورت حامی شما عمل می کند البته پیاده سازی تکنیک سایه دفعات اول به کمک متن بسیار راحت تر از سایر انوع تکنیک های سایه است خیلی وقت ها اتفاق می افتد که شاید در حال گوش دادن مطلبی به زبان انگلیسی باشید اما ذهنتان جای دیگری سیر می کند. با استفاده از این تکنیک به راحتی می توانید ذهن تان را بر متن و نحوه ی نوشتار و همچنین خواندن مطلب متمرکز کنید. این کار تمرکز را بالا برده و باعث می شود که ذهن تان به حاشیه نرود. البته پیاده سازی تکنیک سایه به کمک متن خودش نیازمند تمرکز بالایی است که همین مسئله باعث می شود به صورت کاملاً خود به خود ذهن تان به چیز دیگری درگیر نشود و راحت تر بتوانید جملات انگلیسی را درک کرده و یاد بگیرید.

تکنیک سایه بدون کمک متن

هنگامی که با یک ترانه، چندین بار همخوانی می کنید، متن ترانه به صورت کامل در ذهن تان جایگزین می شود و دیگر نیازی به خواندن متن ندارید. در تکنیک سایه بدون کمک متن نیز همین اتفاق می‌افتد بعد از اینکه چندین بار به مطالب زبان انگلیسی گوش دادید، آنها را از بر کرده و دیگر نیازی ندارید که از متن انگلیسی برای یادگیری زبان انگلیسی و مطلب مورد نظراستفاده کنید.
هنگامی که در حال هم خوانی یک ترانه با خواننده‌ی آن هستیم، بعد از چند بار همخوانی، متن ترانه کاملاً در ذهن ما جای می‌گیرد و دیگر نیازی به خواندن ترانه از روی متن نداریم..
در این تکنیک نیز دقیقاً همین اتفاق میفتد. پس از مدتی، متن مطلبی که در حال گوش کردن آن هستید، حفظتان می‌شود. حال برای اینکه تکنیک سایه، کمی چالشی‌تر بشود، برای پیاده‌سازی آن، دیگر از متن انگلیسی کمک نگیرید. این کار مقداری سخت‌تر از مرحله‌ی قبلی است؛ اما احتمال اینکه ذهن تان به چیزهای دیگر منحرف شود کمی بیشتر از مرحله‌ی قبلی می‌شود. بنابراین بایستی دقت بیشتری به این موضوع بکنید.این تکنیک سایه کمی چالشی تر از نوع قبلی است. در این تکنیک هم امکان پرش ذهن و عدم تمرکز وجود دارد که بایستی مورد توجه قرار بگیرد و در واقع به همین علت استفاده از این تکنیک کمی سخت تر از نوع قبلی آن است.

تکنیک سایه به همراه زبان بدن

قطعاً یکی از اهداف نوآموزان تسلط کامل به زبان انگلیسی و همچنین بهبود توانایی مکالمه کردن به این زبان می باشد که مسلما با داشتن اعتماد به نفس بالا بهتر می توانند زبان انگلیسی را یاد بگیرند. در این تکنیک بایستی هنگامی که از دو نوع تکنیک قبلی سایه استفاده میکنید، حالت بدنی حاکی از خودباوری به خود گرفته و طوری وانمود کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید به شکلی که سرتان را بالا گرفته و شانه ها کمی عقب تر قرار بگیرند. در واقع در این روش قیافه ای که حاکی از خجالت و کمرویی است را کنار گذاشته و ژستی کاملاً قاطعانه و با اعتماد به نفس کامل به خود بگیرید. در این صورت می‌توانید با انگیزه ی بیشتری یادگیری زبان را ادامه دهید بنابراین اگر بتوانید وانمود کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید، این موضوع به بالا رفتن انگیزه شما کمک کرده و نتیجتا مکالمه ی بهتری خواهید داشت.
حتی می توانید هنگام راه رفتن و پیاده روی مطالبی را برای خود پخش کنید و با آنها همخوانی کنید البته این کار برای شما مزایای ویژه‌ای دارد که البته توضیح مفصل آن در حوصله ی این مقاله نمی گنجد.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی
یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

سخن آخر

حال که استراتژی های تقویت مکالمه زبان انگلیسی و همچنین یادگیری زبان انگلیسی را یاد گرفتید اگر می‌خواهید با کمک آموزش آنلاین زبان انگلیسی به این زبان تسلط پیدا کنید، بهتر است که همین حالا در سایت من و زبان ثبت نام کرده و آموزش آنلاین زبان انگلیسی را انتخاب کنید. قطعا با ثبت نام در این دوره و همچنین پیاده سازی استراتژی های گفته شده خیلی سریع می توانید به زبان انگلیسی تسلط پیدا کرده و مکالمه ی خود را بهبود ببخشید. پس وقت را از دست ندهید و همین حالا در دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی سایت من و زبان شرکت کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید