اشتباهات رایج والدین در یادگیری زبان دوم کودکان

اشتباهات رایج والدین در یادگیری زبان دوم کودکان

اشتباهات رایج والدین در یادگیری زبان دوم کودکان | صحبت کردن کودکان به زبان مادری بسیار شیرین و دلچسب است. از همان ماه های اولی که کودک شروع به ادای برخی از حروف می کند، پدر مادر ها ذوق عجیبی دارند. رفته رفته با بزرگتر شدن کودک و بیان تک واژه ها این لذت برای اطرافیان بیشتر هم می شود. حالا تصور کنید، همین کودک دلبند شما با این سن کم بتواند به یک زبان دیگر هم تکلم کند. قطعا این شرایط یک شرایط خاص و هیجان انگیز برای اطرافیان او به خصوص پدر و مادرش به حساب می آید.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کودک شما از چه سنی مجاز به یادگرفتن زبان دوم است؟ آیا مجاز هستیم از همان ابتدا فرزندمان را با زبان دوم آشنا کنیم و در عین حال زبان مادری اش را هم به او آموزش دهیم؟ آیا می توانیم با او به جای بازی های دیگر بازی های مربوط به یادگیری زبان را انجام دهیم؟ در ادامه این مقاله با ما کارشناسان من و زبان همراه باشید، تا به این سوالات پاسخ دهیم و درباره اشتباهاتی که والدین برای یادگیری زبان دوم به کودکان انجام می دهند بیشتر بدانیم…

یادگیری زبان دوم کودکان
یادگیری زبان دوم کودکان

اشتباه اول: والدینی که کودک را گیج می کنند

برخی از والدین این نظر را دارند که اگر کودک را در سنین بسیار پایین در مواجه با دو زبان قرار دهند، او زودتر می تواند به هر دو زبان مسلط شود. اما باید بدانید با این کار فقط کودک تان را گیج می کنید. زمانی که این کار را با کودک می کنید، او نمی تواند تفاوتی میان دو زبان قائل شود و ممکن است خیلی زود قواعد هر دو زبان را با هم ترکیب کند و نداند کدام مربوط به کدام است.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که توانایی تفکیک دو زبان مختلف برای کودک از زمان شش ماهگی به بعد در او شکل می گیرد و تا قبل از آن او نمی تواند فرقی میان زبان های مختلفی که می شنود، تشخیص دهد. پس توصیه می کنیم از همان بدو تولد و ماه های اول زندگی کودک او را در معرض دو زبان مختلف قرار ندهید اجازه دهید ابتدا پایه های زبان مادری در او ساخته شود.

اشتباه دوم: والدینی که با دو زبانه کردن کودک باعث تاخیر در تکلم آن ها می شوند

اگر از آن دسته از والدینی باشید که در همان ماه های اول زندگی کودک، او را در مواجه با دو زبان مختلف قرار می دهید و انتظار دارید کودک شما خیلی زود تبدیل به یک دو زبانه شود، باید بگوییم که بد نیست خودتان را برای تاخیر در تکلم فرزند تان هم آماده کنید. تحقیقات نشان داده است این کودکان در مقایسه با دیگر کودکانی که تنها با زبان مادری شان مواجه بوده اند، دچار یک تاخیر موقتی در تکلم می شوند.

البته جای نگرانی نیست و خیلی زود مترفع می شود و البته باعث نمی شود خللی در تکلم فرزند شما ایجاد شود. شاید قبلا این موضوع نگران کننده بود، چرا که معمولا گفته می شد تلاش برای دو زبانه کردن کودک در ماه های اولیه زندگی باعث می شود او دچار اختلال در تکلم شود. اما امروزه ثابت شده است که اگر هم چنین اتفاقی رخ دهد، موقتی است و جای نگرانی نیست.

اشتباه سوم: والدینی که با شروع زود تر از موعد آموزش زبان، تفکیک دو زبان را برای کودک دشوار می کنند

همانطور که گفتیم اگر زیر شش ماهگی فرزند تان را در مقابل دو زبان مختلف قرار دهید، قابلیت تفکیک و جدا سازی قوانین دو زبان را از او گرفته اید. به هر حال ترکیب دو زبان برای فرزندانی که در محیط های دو زبانه زندگی و رشد می کنند، امری اجتناب ناپذیر است، اما از آنجایی که کودک دانشی در این باره ندارد، نمی تواند تفاوتی میان آن ها قائل شود.

همین باعث می شود به مرور با هر دو زبان آشنایی کامل پیدا کنند اما در مواردی هر دو را در هم ترکیب کنند. معمولا هم این گونه است که یک زبان تاثیر بیشتری روی کودک می گذارد و البته دقیقا مشخص نیست کدام زبان. مثلا اگر دایره لغات کودک در یک زبان بیشتر باشد ممکن است در زمان استفاده از زبان دوم، هرجا کلمه ای را کم می آورد از زبان اول استفاده کند.

یادگیری زبان دوم کودکان
یادگیری زبان دوم کودکان

اما بسیاری از کارشناسان و محققان اعتقاد دارند این ترکیب کردن دو زبان برای کودک مقطعی است و هرچه او دانشش در هر دو زبان بیشتر شود، کمتر آن ها را با هم یکی می کند. اما نمی توان این موضوع را کاملا پنهان کرد. چرا که حتی بسیاری از بزرگسالانی که دو زبانه هستند هم گاهی اوقات این کار را می کنند و نمی توان از کودکان انتظار بیشتری داشت.

این اتفاق بیشتر به این دلیل رخ می دهد که در حین مکالمه با کمبود کلمه مواجه می شوند و از آنجایی که نمی خواهند وقفه زیادی در کلام شان رخ دهد، رو به استفاده از زبان دیگری می آورند و در نتیجه مجبور به این ترکیب و تلفیق می شوند. پس نباید انتظار داشت که کودکان هم این کار را انجام ندهند و اگر کودک شما هم این کار را می کند، نگران نباشید، به مرور زبان با تقویت دانش خود در هر دو زبان این ترکیب کردن، کمتر می شود.

از چه سنی آموزش زبان به کودک را شروع کنیم؟

خیلی از کارشناسان و محققانی که فعالیت های زیادی در حوزه آموزش زبان خصوصا آموزش زبان به کودکان دارند، بر این باورند که برای آموزش زبان دوم به کودکان هیچ وقت نه خیلی دیر است نه خیلی زود. همیشه این باور هست که آموزش زبان به کودکان زیر پنج سال بسیار راحت تر از کودکان بزرگتر و بزرگسالان است.

اما یک سری کارشناس هم ادعا می کنند بهترین زمان برای آموزش زبان دوم به کودکان از بدو تولد تا سه سالگی است. در این دوران او همانطور که مشغول یادگیری زبان مادری اش است می تواند به راحتی زبان دومی را نیز فرا بگیرد بدون اینکه برای او چالش بر انگیز باشد. چون در این سن او از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

اما اگر در این دوران هم به کودک تان زبان دوم را یاد نداده اید، هنوز وقت دارید و می توانید از سن چهار الی هفت سالگی کار آموزش زبان دوم را شروع کنید. در این سن کودکان این قابلیت را دارند که چند زبان را به طور همزمان یاد بگیرند و آن ها را پردازش کنند. این بهترین سن برای یادگرفتن زبان دوم به همان شکلی است که بومی های آن زبان از آن استفاده می کنند.


 


حتی اگر تا هفت سالگی هم کودک تان زبان دوم را یاد نگرفته است، باز هم زمان دارید. از سن هشت سالگی تا سن بلوغ می توانید مشغول یادگیری زبان دوم برای کودک دلبندتان شوید. تحقیقات زیادی نشان داده است که بعد از دوران بلوغ زبان های جدید می توانند در بخش های مختلفی در مغز ذخیره شوند و این یعنی بعد از این دوران کودکان مجبور به ترجمه آن زبان ها هستند و یا مدام سعی می کنند از اصول زبان مادری شان برای زبان دوم هم استفاده کنند.

به هر حال در یک کلام می توانیم بگوییم هرچه یادگیری زبان دوم را در سنین پایین تری برای کودک تان شروع کنید، بهتر است و نتیجه بهتری هم می توانید بگیرید. هرچه فرزند شما سنش بیشتر می شود، میل و رغبتش هم برای یادگیری زبان دوم کمتر می شود در نتیجه نمی تواند به شکل موثر و کاربردی تری زبان دوم را بیاموزد.
از قابلیت اسفنجی کوکان استفاده کنید!

کودکان زیر هشت سال درست مانند اسفنج می مانند و می توانند بدون تلاش خاصی خیلی از موضوعات مربوط به یادگیری زبان دوم را در ذهن خود ذخیره کنند. هرچه کودک در دوران کودکی اش بیشتر در معرض زبان دوم باشد، بهتر و سریع تر می تواند آن را یاد بگیرد. اجازه دهید روند یادگیری زبان دوم برای او درست به مانند همان زبان مادری و به همان طبیعی پیش برود. پس سعی نکنید او را مجبور به یادگیری کنید و یا یادگیری زبان دوم را برای او تبدیل به امری طاقت فرسا و حوصله سر بر کنید.

یادگیری زبان دوم کودکان
یادگیری زبان دوم کودکان

تا می توانید به زبان دومی که قصد دارید آن را به او یاد بدهید، صحبت کنید و محیط اطرافش را پر از این زبان کنید و البته در کنار آن زبان مادری را نیز تکرار کنید. این بهترین کاری است که می توانید برای او انجام دهید. کودک شما برای اینکه بتواند زبان دومی را یاد بگیرد باید در معرض آن باشد و به شیوه های جذاب و معنا دار این زبان را بیاموزد.

استفاده از بازی و تکنیک های آموزشی سرگرم کننده یکی از واجبات در مسیر یادگیری زبان دوم می باشد. علاوه بر این باید کلمات و موضوعاتی را به او آموزش دهید که برای او جالب باشد و به آن ها علاقه داشته باشد و همیشه سعی کنید با عبارت های ساده و کلمات کوتاه کار را شروع کنید و با تکرار مداوم آن ها او را ترغیب به بیان آن لغات کنید و از صحبت کردن کودک تان به زبان دیگر لذت ببرید. آهنگ ها و شعر ها به زبان دوم هم می تواند برای کودک شما معجزه کند، آن ها را جدی بگیرید…

برای کسب نتیجه بهتر و بیشتر می توانید از آموزش آنلاین زبان استفاده کنید و یادگیری زبان دوم را برای فرزند تان دلچسب تر هم کنید. این روز ها کودکان توجه زیادی به دستگاه های هوشمند دارند و می توانید از این ویژگی در مسیر یادگیری آنلاین زبان بهره ببرید و یک آموزش خاص و منحصر به فرد برای فرزندتان فراهم کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید