اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان | زبان انگلیسی امروزه به عنوان یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین زبان های دنیا شناخته می شود. کمتر کسی است که اهمیت یادگیری این زبان را نداند. در این میان افراد بسیاری یکی از مهم ترین سنین برای یادگیری زبان انگلیسی را سنین کودکی دانسته و به دنبال آموزش زبان انگلیسی به کودکان از سنین پایین هستند. در واقع با توجه به اهمیت بالای این زبان و شرایط ویژه یادگیری در سنین کودکی، شروع آموزش زبان انگلیسی از سنین پایین آغاز می شود. در این مقاله قصد داریم اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان را بررسی کنیم. با من و زبان همراه باشید.

مغز کودکان، تشنه اطلاعات و تجربیات است!

کودکی سن رشد و یادگیری است. در این دوره چون مغز کودکان در حال رشد و تکامل بوده و نیاز حداکثری به اطلاعات و تجربیات برای شناخت دنیای اطراف دارد، در مقابل اطلاعات ورودی مقاومت نشان نداده و آماده یادگیری موضوعات مختلف است. مدارهای عصبی کودکان برای دریافت تجربیات جدید باز بوده و این سن به عنوان سن طلایی یادگیری شناخته می شود. از این رو والدین می بایست بر روی این موضوع حساسیت ویژه ای به خرج داده و برنامه ریزی های مهمی در زمینه یادگیری کودکان انجام دهند. یادگیری زبان مادری و تسلط بر آن نیز در همین سنین اتفاق می افتد. از زمانی که کودک نسبت به محیط پیرامون خود هوشیار بوده و توانایی تشخیص صداها و محیط را داشته باشد، توانایی تاثیرپذیری و یادگیری هم در او شکل گرفته و ذهن فرآیند یادگیری را آغاز می کند. به مرور کودک با مشاهده مکالمه افراد، صحبت های مادرش با خود و صداهای پیرامون، شروع به الگو برداری و دریافت زبان مادری برای برقراری ارتباط می کند. این روند معمولا با کلماتی ساده شروع شده و سپس به کلمات پیچیده، جملات و در آخر به مکالمه کامل می رسد.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

بهترین زمان یادگیری زبان انگلیسی، کودکی است!

در این سنین، چون مغز کودک آماده پذیرش زبان و الگوهای زبانی برای برقراری ارتباط است، یادگیری بسیار سریع و کارآمد بوده و کودک می تواند به سرعت در الگوهای زبانی پیشرفت کند. از این رو یادگیری زبان دوم نیز می تواند در سنین کودکی انجام شده و می توان مهارت های ارتباطی این زبان را از سنین پایین به آن ها آموزش داد. یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی مزایای بسیاری به همراه دارد. مهم ترین و بزرگ ترین مزیت یادگیری این زبان در سنین کودکی را می توان شروع یادگیری این زبان مهم و کار بسیار راحت پیش رو در آینده دانست. افراد بسیاری در سنین نوجوانی و جوانی هزینه های بسیاری بابت یادگیری زبان انگلیسی می کنند. علاوه بر هزینه، وقت و انرژی که این افراد بر روی یادگیری زبان خارجی انجام می دهند قابل اندازه گیری نیست. چه بهتر که این روند از سنین پایین شروع شده و علاوه بر صرفه جویی در وقت، هزینه ها و انرژی، از مزایای دیگر آن نیز بهره مند شوید.

چرا زبان انگلیسی؟

زبان انگلیسی، زبان بین المللی و میانجی دنیا است. انگلیسی، زبان مادری 380 میلیون نفر در دنیا است. از این رو پس از چینی و اسپانیایی، انگلیسی سومین زبان گسترده و پر کاربرد در دنیا می باشد. انگلیسی همچنین زبان دوم حدود 750 میلیون نفر در سرتاسر دنیا بوده و در حدود 700 میلیون نفر نیز در حال یادگیری این زبان به عنوان زبان خارجی هستند. زبان انگلیسی مهم ترین زبان دنیا در زمینه های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعت، فرهنگی، علمی و روابط بین الملل است. ادامه تحصیل در کشورهای خارجی، کار کردن در بسیاری از کشورها و بسیاری از فعالیت های دیگر نیازمند دانش زبان انگلیسی می باشد. دانستن این زبان می تواند فرصت های بی شماری در اختیار افراد قرار داده و تاثیر قابل توجهی در رشد و پیشرفت آن ها داشته باشد. در ادامه مهم ترین مزایای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان را بررسی می کنیم.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

مهم ترین مزایای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

 • رشد مغز

  تحقیقات بسیاری بر روی یادگیری زبان انگلیسی در کودکی انجام شده است و اغلب آن ها نشان دهنده این موضوع است که یادگیری زبان دوم در سنین پایین موجب رشد مغز و افزایش تمرکز می شود. افراد در شرایط مختلف به دنبال استفاده از زبان مرتبط با همان شرایط هستند. هنگامی که کودکان زبان انگلیسی را فرا می گیرند، در شرایط مختلفی به دنبال کاربرد آن بوده و این بازی ذهنی موجب افزایش تمرکز و دقت آن ها می شود.

 • افزایش خلاقیت

  دو زبانه شدن در سنین پایین به ظهور خلاقیت در کودکان کمک می کند. هنگامی که کودکان در کنار زبان مادری خود، زبان انگلیسی را نیز فرا می گیرند، ذهن آن ها اطلاعات بیشتری نسبت به الگوهای ارتباطی یه کودک تک زبانه در اختیار داشته و موجب بروز خلاقیت، تنوع در برخورد با پدیده های اطراف و گسترش الگوهای ارتباطی آن ها می شود.

 • بهبود تحصیل

  بررسی های زیادی در این زمینه انجام شده که نشان دهنده این موضوع است که یادگیری زبان دوم تاثیر مثبتی بر روی تحصیل کودکان در مدارس دارد. در این بررسی ها مشخص شده است کودکان دو زبانه عملکرد بهتری در برخی دروس از خود نشان داده اند. یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی می تواند علاوه بر افزایش مهارت های ارتباطی و خلاقیت کودکان، یادگیری آن ها را نیز بهبود داده و تاثیر مثبتی بر روی عملکرد تحصیلی آن ها داشته باشد.

 • بهبود زبان بومی

  افراد بسیاری فکر می کنند یادگیری زبان انگلیسی در کودکی در روند یادگیری و تسلط کودک به زبان مادری تاثیر منفی گذاشته و مانع یادگیری کامل زبان مادری می شود. جدید ترین تحقیقات خلاف این موضوع را نشان می دهد. کودکان هنگامی که با زبان دوم آشنا می شوند، الگوهای یادگیری آن ها توسعه یافته و گنجایش پذیرش اطلاعات جدید توسط آن ها افزایش می یابد. از این رو کودکان پتانسیل بیشتری برای یادگیری زبان اصلی یا مادری نیز در اختیار دارند. از طرف دیگر، کودکان می توانند تمام تجربیات و اطلاعاتی که از طریق زبان انگلیسی آموخته اند را به زبان مادری انتقال داده و در مسیر تسلط بیشتر و بهتر بر روی زبان مادری نیز از آن ها استفاده کنند. دو زبانه بودن به کودکان این امکان را می دهد یادگیری ها و اطلاعات خود را بین این دو زبان به اشتراک گذاشته و بین این دو زبان ارتباط برقرار کرده و نقص های هر کدام را توسط دیگری بپوشانند.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان
 • افزایش مهارت های ارتباطی و درک فرهنگی

  آموزش زبان انگلیسی به کودکان، باعث شکوفا شد الگوهای ارتباطی آن ها و تعامل بهتر آن ها با محیط و اطرافیان آن ها می شود. کودکان در سنین پایین به شدت نیازمند برقراری ارتباط با دنیای اطراف و انسان ها هستند و نیازهای ذهنی آن ها به دنبال ایجاد ارتباط های مختلف و رشد الگوهای مغزی می باشد. هنگامی که کودکان زبان خارجی را در کنار زبان مادری فرا می گیرند، الگوهای ارتباطی آن ها فعال تر شده و تجربیات و اطلاعات دریافتی آن ها به شکل گسترده تری در ارتباط با دنیا قرار می گیرد.
  همچنین یادگیری زبان انگلیسی، کودکان را از همان سن پایین با فرهنگ ها، آداب و رسوم و زندگی میلیون ها انسان در سرتاسر دنیا آشنا کرده و باعث می شود کودکان از دید آن ها دنیا را دیده و درک فرهنگی آن ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. شناخت انسان ها و فرهنگ های دیگر به کودکان درک عمیق تری از زندگی انسان ها، تفاوت ها و اشتراکات داده و حتی به راحتی ممکن است شخصیت آن ها را تغییر داده یا دیدگاه اصلی آن ها نسبت به زندگی و دنیا را پایه گذاری کند.

 • افزایش قدرت تفکر و حل مسئله

  کودکان دو زبانه قدرت تفکر و حل مسئله بیشتری نسبت به کودکان تک زبانه دارند. افرادی که از سنین کودکی دو زبانه یا چند زبانه شده اند،در برخورد با مشکلات و معضلات زندگی، می توانند از ابعاد دیگر و با دیدگاه های متفاوت به زندگی، دنیا و مشکلات نگاه کرده و توانایی مقایسه و حل مسئله بالاتری نسبت به باقی افراد در اختیار دارند.

سخن پایانی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان می تواند علاوه بر رشد و توسعه مهارت های های آن ها، تجربه ای لذت بخش و مفرح برای آن ها فراهم آورده و کودکی فعال تر و شاداب تر از آن ها بسازد. کودکان معمولا به دنبال بازی و تفریح بوده و به شدت نیازمند برقراری ارتباط با محیط و کسب تجربیات و اطلاعات از این محیط می باشند. آموزش زبان انگلیسی می تواند لحضاتی شاد و مفرح برای آن ها بوده و علاوه بر یادگیری، نیاز به بازی و تفریح آن ها را نیز برطرف نماید. با توجه به اهمیت این موضوع پیشنهاد می کنیم آموزش زبان انگلیسی به کودک خود را مد نظر قرار دهید.
لازم نیست کودکان را غرق در مفاهیم سنگین زبان انگلیسی کنید! همین که او را در این سنین با زبان انگلیسی آشنا کرده و مفاهیم ساده و مهارت های ارتباطی پایه را به او آموزش دهید بسیار خوب است و می تواند تضمین کننده یادگیری بهتر و سریعتر زبان انگلیسی توسط آن ها باشد. این آموزش ها را می توانید در منزل در قالب بازی، تفریح، فیلم و آهنگ یا کتاب های جذاب شروع کرده و با پیشرفت کودک، سطح آن ها را نیز بالاتر ببرید. اگر به قدر کافی بر انگلیسی تسلط ندارید تا بدانید چگونه کودک خود را آموزش دهید، می توانید در دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی وب سایت من و زبان شرکت کرده و در کوتاه ترین زمان و بالاترین کیفیت بر این زبان مهم تسلط پیدا کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید