با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!

 با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!

با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!| یادگیری یک زبان جدید مانند آموزش زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری به عنوان زبان دوم، نه تنها باعث آشنا شدن با فرهنگ آداب و رسوم کشور های مختلف می‌شود بلکه مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه ی مقاله قصد داریم به بعضی از آنها اشاره کنیم. با مطالعه این مقاله در سایت من و زبان به فواید و مزایای مهم یادگیری زبان دوم اشاره می کنیم که شاید تا به حال نشنیده باشید. با ما همراه باشید و از چگونگی مزایای یادگیری زبان دوم آگاه شوید.

یادگیری هر زبانی مانند یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند سلامت ذهنی افراد را تضمین کرده و در واقع می تواند سپری باشد تا زبان آموز را در آینده با بالاتر رفتن سن و زوال مغز از آسیب های مغزی و الزایمر در امان نگه دارد. بر اساس یافته های پروفسور استاک، زبان شناسی به نام در دانشگاه تورنتو یادگیری زبان دوم مانند یادگیری زبان چینی، یادگیری زبان ترکی و یا هر زبان دیگری، می‌تواند بسیاری از قسمت های مغز را فعال کرده و مانند یک ورزش ذهنی عمل کند.

مغز فرد دو زبانه در بسیاری از موارد در حال انتخاب واژه و پردازش کلمات درست بین زبان دوم و زبان مادری اش است. این کار تمرینی بسیار ساده و تخصصی برای بخشی از مغز است که در آن قسمت پردازش اطلاعات و داده ها و همچنین قدرت تمرکز و تفکر فعال است. تحقیقات اخیر نشان داده است که اکثر افراد دو زبانه شخصیت هایی هستند که در مقابله با مشکلات و چالش های زندگی معمولا قاطعانه تر عمل کرده و قوی تر هستند.

این افراد معمولاً دیرتر دچار زوال عقل و آلزایمر شده و می توانند ارتباطات و تعاملات اجتماعی شان را بهتر مدیریت کنند. همچنین هدفمندتر عملکرده و قدرت تفکر بهتری دارد. در بسیاری از تحقیقات انجام شده و همچنین پژوهش های ارائه شده، که در سال‌های اخیر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، مشخص شده که افراد دو زبانه معمولا در زندگی شخصی و اجتماعی خود موفق تر بوده و بهتر می توانند مسیرهای زندگی خود را دنبال کرده و موفق تر عمل کنند.

این موضوع در فیلم برنده اسکار سال ۲۰۱۷ با نامArrival نیز به خوبی به تصویر کشیده شده است. این فیلم زندگینامه فردی زبانشناس است که به مأموریتی رفته و در تلاش است که بتواند با موجودات فضایی ارتباط درست و مناسب برقرار کند. در این فیلم کارگردان به خوبی بر این نکته تمرکز کرده است که افراد دو زبانه، قدرت تفکر و ذهنیت بسیار بالایی نسبت به دیگران داشته و در بسیاری از موارد می توانند عملکرد بهتری نسبت به سایر افراد داشته باشند.

 با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!
با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!

البته در واقعیت نیز مطابق با آمارها و تحقیقات انجام شده، تئوری‌های مختلفی در رابطه با تاثیر یادگیری زبان دوم بر ذهن افراد ارائه شده است که البته تمامی محققان نیز در سایر نظریه های یادگیری زبان دوم متفق النظر نیستند. به عنوان مثال استانکا فیتنوا، استاد روانشناسی است که در مورد ارتباط بین شناخت، فرهنگ و زبان کار کرده و همچنین تاثیرات این عوامل را بر افزایش قدرت مغز ثابت می کند.

این محقق با وجود اینکه به تاثیر و ارتباط یادگیری زبان دوم با افزایش قدرت ذهن معنی اعتقاد دارد اما از طرف دیگر معتقد است که کسانی که تنها به زبان دوم به خاطر کسب مزایای آن در یادگیری و ادراک می پردازند، بهترین روش را انتخاب نکرده اند. این افراد می توانند از روش های دیگری یادگیری زبان که نیاز به تلاش و صرف زمان کمتری دارند بهره ببرند.

از طرف دیگر یکی از محققان و همچنین اساتید دانشگاه یورک که بهترین متخصصین زبانشناسی است و شهرت بسیاری دارد، معتقد است که مزایای شناختی و تحقیقی یادگیری یک زبان جدید در افراد واقعیتی انکار ناپذیر است. اما از نظر او مهمترین مزیت یادگیری زبان خارجی مانند یادگیری زبان چینی در آینده ی زندگی هر فرد مشخص خواهد شد.

مطابق با تحقیقات وی کسانی که در سنین جوانی و یا حتی میانسالی و پیری به یادگیری زبان دوم روی می آورند، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند زوال عقل و آلزایمر را در خود کاهش داده و از سلامت ذهنی بیشتری برخوردار هستند، چرا که مغز این گونه افراد معمولاً با راندمان بیشتری کار کرده و بهتر می توانند از همه بخش‌های مغزشان استفاده کنند.

در سال 2016، مرکز تحقیقات سلامت و بهداشت مغز تورنتو تحقیقاتی بر ۲۰۰ نفر از بیماران آلزایمری انجام شد. در میان افراد تحت آزمایش100 نفر یک زبانه و ۱۰۰ نفر دیگر دو زبانه بودند. در نتیجه ی این آزمایش مشخص شد که افراد دو زبانه 6 سال دیرتر از افراد دیگری که یادگیری زبان دوم را دنبال نکردند به زوال مغز دچار شده و به همین دلیل است که به افراد توصیه می شود که مثلاً یادگیری زبان انگلیسی را در سالهای پیری دنبال کنند.حتی اگر هدف و انگیزه خاصی از یادگیری آن نداشته باشند، چرا که با یادگیری زبان دوم می‌توانند ذهنشان را از ابتلا زودرس به بیماری‌های آلزایمر و زوال عقل مصون نگه دارند. در واقع یادگیری هر زبانی مانند یادگیری زبان چینی یا انگلیسی، برای افراد مسن کاری بسیار دشوار است که قسمتی از مغز آنها را فعال کرده و نتیجتا سلامت مغزشان را تضمین می کند.

دایره ی واژگان محدود، یکی از معایب دوزبانه ها

بر اساس آخرین تحقیقات در دانشگاه یورک کودکانی که به دو زبان یا بیشتر تسلط دارند یعنی اینکه هم به زبان مادری صحبت می کنند و هم در حال یادگیری زبان دیگری هستند نسبت به کودکان یک زبانه دایره لغات محدودتری دارد. در واقع این آزمایش بین گروهی از کودکان ۵ تا ۹ ساله انجام گرفته که ۵۰ درصد آنها دو زبانه و 50% باقیمانده تک زبانه بودند. در این گروه نتایج تستی که دایره لغات کودکان دوزبانه و تک زبانه را بررسی می‌کرد به ترتیب ۹۵ و ۱۰۵ شد و این نشان می داد که دایره لغات کودکان دو زبانه بسیار محدود تر و کوچکتر از کودکان تک زبانه است. آزمایش مشابه دیگری بر گروهی از کودکان در رده ی سنی بین کودک ۴ الی ۱۰ ساله قرار داشتند، انجام شد که نتایج کاملاً یکسانی داشت.

نتایج تحقیقات و تست های انجام شده در این گروه ها نشان می دهد که اگرچه دایره لغات دو زبانه ها نسبت به تک زبانه ها کوچکتر و محدودتر است اما مزایای بسیار دیگری دارد که بایستی آنها را در نظر گرفت. سرعت پیدا کردن لغت مناسب، سرعت پردازش جملات، سرعت جمله سازی دو زبانه ها نیز به تک زبانه ها کمتر است اماهیچ کدام از این موارد عوارض منفی خاصی نداشته و در واقع مزایای یادگیری زبان دوم نسبت به معایب آن نیز بسیار بیشتر است.

در واقع یادگیری زبان دوم از طرق مختلفی می‌توانند روند زندگی شما را بهبود ببخشد و در موارد بسیاری مانند فرصت‌های شغلی، سلامتی، روابط اجتماعی و عاطفی، توسعه و رشد فردی اثر بگذارد. متاسفانه اکثر افراد در یادگیری زبان های دیگر بسیار تنبلی می کنند هنگامی که به جز زبان مادری به زبان دیگری نیز تسلط داشته باشید در های زیادی به رویتان گشوده خواهد شد که در ادامه مقاله قصد داریم تعدادی از تاثیرات یادگیری زبان دوم را به تصویر بکشیم. پس با ما همراه باشید.

مقالات و پژوهش های معتبر زیادی وجود دارد که نشان دهنده ی اهمیت یادگیری زبان خارجی و مزایای سلامتی آن بدون در نظر گرفتن فاکتور سن است، این مزایا معمولاً شامل بهبود حافظه و حواس، تمرکز بهتر، بهبود مهارت شنیداری است. البته یادگیری زبان دوم از لحاظ اجتماعی نیز مزایای بسیاری دارد که شامل افزایش فرصت های شغلی، ایجاد دوستی و رابطه، امکان سفر به اقصی نقاط مختلف، بهبود قدرت یادگیری، لذت بردن از سبکهای مختلف زندگی و افزایش اعتماد به نفس را شامل می شود.

 با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!
با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!

افزایش تعاملات اجتماعی

تسلط بر زبان دوم به شما این امکان را می دهد که با افرادی که از فرهنگ ها مختلف و کشورهای دیگر هستند به راحتی صحبت کرده و با آنها آشنا شوید. ایجاد ارتباط می تواند به شناخت کلی شما از فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای دیگر منجر شده که نهایتا باعث ارتقا شخصیت می شود. در واقع از این طریق می توانید با دیدگاه ها، ارزش ها و فرهنگ های کشورهای دیگر آشنا شده و نگرش سایر مردم جهان را نسبت به زندگی و انسان ها بدانید. در واقع تسلط به زبان دیگر به شما این امکان را می‌دهد که روابط و دوستی های عمیق تری با سایرین داشته باشید.

امکان سفر به اکثر نقاط جهان

اگر یادگیری یک زبان خارجی مانند یادگیری زبان انگلیسی را دنبال کنید قطعاً با تسلط بر آن شاهد تجربه ی فوق‌العاده ای خواهید شد، هیچ چیز جالب تر از این نیست که بتوانید به به اکثر نقاط جهان بدون داشتن مشکل زبانی سفر کرده و با تمامی مردم جهان به راحتی ارتباط برقرار کنید. در واقع بتوانید در مدت زمان مسافرت به راحتی مسیرتان را پیدا کرده و از تمامی جاذبه ها توریستی و گردشگری محل سفرتان مطلع شوید و هر زمان که اراده کنید با هرکس که خواستید صحبت کنید. این ها مزایایی است که قطعاً در پی یادگیری زبان انگلیسی با آنها روبرو خواهید شد. حال تصمیم با خود شماست که یادگیری زبان خاصی را دنبال کنید یا خیر؟

 با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!
با یادگیری زبان دوم سلامت ذهن را تضمین کنید!

اگر تصمیم به یادگیری زبان خاصی گرفته اید، می توانید با ما در سایت من و زبان همراه باشید و یادگیری آموزش آنلاین شش زبان مختلف را دنبال کنید. به راحتی با ثبت نام در سایت من و زبان و همچنین شرکت در دوره های آموزش آنلاین زبان می توانید خیلی سریع به زبان مورد نظرتان تسلط پیدا کرده و از مزایای یادگیری زبان موردنظرتان بهره مند شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید