تاریخچه جشن های باستانی چین

تاریخچه جشن های باستانی چین

تاریخچه جشن های باستانی چین | در چین باستان مردم هر روز سخت ساعت های طولانی کار می کردند و تعطیلات آخر هفته هم نداشتند. و فقط در طول سال، تعدادی جشنواره ملی برگزار می کردند. خانواده ها در این ایام دور هم جمع می شدند و جشن می گرفتند و مشخص است که جشن برای چنین مردم سخت کوشی که تمام روزهای سال فقط کار می کردند چقدر اهمیت داشته است. بسیاری از این جشن ها هنوز هم در چین برگزار می شود. چینی های باستان جشن های زیادی داشتند. برخی از آنها محلی و برخی دیگر منطقه ای و ملی بودند. جشنواره های محلی معمولا به جشن های افراد مشهور و خانواده ها مربوط می شد. رقص اژدها یکی از تصاویر مشهور از چین است که در سراسر جهان شناخته شده است. در چین باستان مردم معتقد بودند که اژدها شادی و خوشبختی را به ارمغان می آورد. اگر به چین سفر کرده باشید حتما متوجه این موضوع می شوید که تصویر اژدها در همه جا وجود دارد. اگر قصد سفر به چین را دارید اما زبان چینی را بلد نیستید بهتر است یادگیری زبان چینی را همین امروز شروع کنید. به سایت من و زبان سری بزنید و آموزش آنلاین زبان چینی را همین حالا شروع کنید.
بسیاری از جشن های باستانی همچنان در چین برگزار می شوند. این جشن ها شامل رسومی مثل احترام به بزرگان و اجداد و درگذشتگان ، اجتناب از انجام کارهای نادرست، تقسیم کردن غذا بین یکدیگر و غیره است. چینی ها به حفظ جشن های باستانی خود بسیار پایبند هستند و از آنجایی که به کشورهای دیگر نقل مکان کرده اند برای آنکه ریشه و جشن های باستانی خود را حفظ کنند در هر کجا که باشند آنها را برگزار می کنند. در زمان های دورتر جشنواره هایی برگزار شد که هدف از آن تمیز کردن و پاکسازی یک شهر یا روستا از ارواح شیطانی بوده که در آنها به روح درگذشتگان خود متوسل می شدند. این نوع جشن ها این روزها دیگر برگزار نمی شود. مهمترین جشنواره در کل چین جشنواره سال نو بوده و هست.

تاریخچه جشن های باستانی چینجشن سال نو چینی

یکی از جشن هایی که برای تاریخچه جشن های باستانی چین میتوان گفت مهمترین جشنواره سال جشنواره بهار یا سال نو چینی است. کل جشن 15 روز ادامه دارد که با اولین روز سال نو آغاز می شود و با جشنواره فانوس به پایان می رسد. چینیان باستان بیش از 3000 سال پیش جشنواره بهار را جشن می گرفتند. طبق داستان های چینی ، این جشن برای اولین بار از زمانی آغاز شد که یک دهکده کوچک از صدای ترقه و طبل برای ترساندن هیولا استفاده کرد. جشنواره بهار زمانی برای جمع شدن خانواده ها کنار یکدیگر ، هدیه دادن به یکدیگر و آتش بازی است. علت محبوب بودن رنگ قرمز در این جشن این است از آن برای ترساندن هیولا( Nian ) استفاده می کردند و باور داشتند که رنگ قرمز این هیولا را می ترساند و او را دور می کند. سال نو چینی مهمترین تعطیلات سنتی چینی است. این جشن اواخر ژانویه یا اوایل فوریه برگزار می شود. سال جدید چینی همیشه با یک ماه جدید آغاز می شود. هر خانوار سنتی چینی نیز باید گیاهانی تازه شکوفه زده داشته باشد تا نمادی از تولد دوباره و رشد جدید باشد. شاید شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که دوست داری این جشن را از نزدیک در خود چین ببینید و شاید برای آن برنامه ریزی هم کرده باشید پس بهتر است قبل از رفتن به آنجا یادگیری زبان چینی را هم شروع کنید.
چینی ها اعتقاد دارند که این نوع گل ها به ایجاد ثروت و مقام های عالی در شغل و زندگی کمک می کند. این بخش از اعتقاد آنها درست مثل اعتقاد ما ایرانی ها برای گذاشتن سبزه سر سفره هفت سین است که نمادی برای داشتن سال کشاورزی پر از محصول است. مردم چین برای سال نو خانه های خود را تمیز می کنند ، لباس های نو می خرند ، پولی را که بدهکار هستند پرداخت می کنند و اختلافات خود را برای سال نو کنار می گذارند و با هم آشتی می کنند. برجسته ترین قسمت این جشنواره رقص اژدها در خیابان ها است ، که با ترقه های پر سر و صدا ارواح شیطانی را بترسانند و برای سال آینده آرزوی موفقیت کنند. در طول جشن سال نو چینی بیش از هر زمان دیگری از سال مواد غذایی بیشتر مصرف می شود. مقادیر زیادی غذای سنتی برای خانواده و دوستان و همچنین افراد نزدیک که فوت کرده اند تهیه شده است.
تمام غذاهایی که در سال نو خورده می شوند در روزهای قبل تهیه شده اند. انواع ماهی یکی از مهم‌ ترین غذاهایی است که در سال نو چینی باید خورده شود و بدون آن امکان ندارد. دامپلینگ چینی که نوعی کوفته است نیز یکی دیگر از غذاهای سال نو چینی ها است. در افسانه ‌های چینی آمده است در سال نو اگر دامپلینگ بیشتر بخورید سال جدید پول بیشتری گیرتان می آید و درآمد بیشتری خواهید داشت. اسپرینگ رول یا رول های بهاری غذای دیگر سال نو چینی است. چینی ‌ها اعتقاد دارند که خوردن رول های بهاری خوش ‌شانسی می ‌آورد. سال نو چینی بدون خوردن کیک برنجی کامل نمی شود. برنج چسبناک در چین نماد درآمد زیاد و یا موقعیت ‌های شغلی و اجتماعی بهتر است. میوه هایی هم مثل شامل نارنگی، پرتغال و چند نوع مرکبات است که از نظر ظاهری کاملا گرد و سرخ هستند به عنوان نماد ثروت در جشن سال نو خورده می شوند. فرهنگ چینی پر از نمادها و رمز و رازهای این سرزمین باستانی است. اگر به آشنایی بیشتر با این فرهنگ غنی علاقه دارید یکی از بهترین کارها یادگیری زبان چینی است تا بتوانید به منابع اصلی کتاب ها و نوشته ای درمورد فرهنگ این کشور دسترسی پیدا کنید. اگر فرصت زیادی برای کلاس رفتن ندارید می توانید از روش آموزش آنلاین زبان چینی در سایت من و زبان استفاده کنید. به کمک من و زبان می توانید سریع و آسان زبان چینی را یاد بگیرید.

تاریخچه جشن های باستانی چینتاریخچه جشن سال نو چینی

جشن سال نو چینی که در تاریخچه جشن های باستانی چین جای دارد بیش از 3800 سال قدمت دارد که در اواخر زمستان و با شروع فصل بهار برگزار می شود. حتما جشن های پر زرق و برق با اژدهای قرمز و آتش بازی را دیده اید. این اژدهای قرمز از چوب بامبو ، کاغذ و یا پارچه ابریشمی قرمز ساخته می شود و در خیابان ها توسط چند نفر به گردش در می آید. در زمان های بسیار دور و در زمان سلسله شانگ، چینی ها که شغل اصلی آنها کشاورزی بود دور هم جمع می شدند و برای بیشتر شدن محصول خود در آینده دسته جمعی دعا می کردند و برای خوشحالی خدایان و روح درگذشتگان خود که تصور می کردند برای محصول بیشتر به آنها کمک می کنند قربانی می کردند و هدایایی در معابد می گذاشتند.
این موضوع رفته رفته به جشن گرفتن تبدیل شد که هر یک سال یک بار برگزار می شد. این جشن بعدابه جشن نیان معروف شد و در سلسله هان به طور کلی تغییر کرد و شکل دیگری به خود گرفت و امپراتوری وودی در سلسله هان اولین روز تقویم قمری را به عنوان جشن چینی ها و سال نو انتخاب کرد. پس از آن مردم در این روز با آتش زدن بامبو صداهای بلند به وجود می آوردند که در حال حاضر به جای آتش زدن چوب بامبو، از ترقه و فشفشه استفاده می شود. دلیل این کار این بود که طبق افسانه های چینی دیوی بزرگ و ترسناک به نام نیان وجود داشته که به روستاها حمله می کرده و باعث ترس و وحشت و آزار آنها می شده است. در افسانه های چینی آمده است که نیان کودکان را می بلعیده و هر سال در یک زمان مشخص سر و کله اش پیدا می شده است. روستاییان کم کم متوجه می شوند که این دیو از رنگ قرمز و سر و صدا وحشت دارد. به همین دلیل رنگ در خانه های خود را قرمز کردند و با آتش زدن چوب بامبو و ایجاد سر و صدا دیگر اجازه نمی دادند که این دیو به آنها آسیب برساند. پس از نابودی نیان ، هر سال چینی ها از این روز به عنوان روزی فرخنده یاد می کنند که زندگی جدیدی به آنها بخشیده است. افسانه های چینی بسیار جالب و سر گرم کننده هستند. اگر دوست دارید بیشتر با آنها آشنا شوید یادگیری آنلاین زبان چینی را همین الان با من و زبان شروع کنید تا با آموزش زبان چینی در این سایت این زبان را یاد گرفته تا بتوانید با خواندن افسانه های چینی به زبان اصلی از این افسانه ها لذت ببرید.

تاریخچه جشن های باستانی چینجشنواره فانوس

در جشنواره فانوس (Yuanxiao Jie) که در اوایل سال برگزار می شود یکی از معروف ترین جشن ‌های کشور چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری چینی جشن گرفته می ‌شود و نمادی برای پایان یافتن سال است. قدمت این جشنواره به 2000 سال قبل می رسد. مردم در این روز طبق رسوم گذشته ردیف هایی از شمع را در جلوی خانه های خود روشن می کنند و در شب فانوس های کاغذی را در دست می گیرند و مسیری را پیدا طی می کنند. در زمان های قدیم فانوس ها به این شکل نبودند و فقط برای ثروتمندان فانوس ساخته می شد. این جشنواره پس از جشنواره فصل بهار، اولین جشن مهم در کشور چین به حساب می آید و مهم‌ ترین فعالیت شب‌ های برگزاری این جشنواره، تماشای فانوس ها است. تمام خانواده ‌ها در این روز yuanxiao می ‌خورند، به همین دلیل اسم این جشن را جشنواره Yuan Xiao هم می گویند. خوردن Yuanxiao که به tangyuan شهرت دارد، به بخش مهم و اصلی این جشنواره تبدیل شده است. این غذا در واقع کوفته برنجی است که از آرد برنج درست می شود و داخل آن را با مواد مختلف پر می ‌کنند. در اوایل سلسله امپراتوری شرقی هان، امپراتور مین پیرو بودا بود و پس از اینکه فهمید تعدادی از راهبان، روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در معابد به نشانه ادای احترام به بودا فانوس روشن می ‌کنند، دستور داد تمام معابد و خانه‌ ها در آن شب فانوس روشن نمایند. این مراسم به تدریج در میان مردم به یک جشنواره تبدیل شد. جشن های مختلف دیگری نیز در چین برگزار می شود که به اندازه جشنواره سال نو و جشنواره فانوس قدیمی نیست و از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
چون جی : جشنواره بهاری
چینگ مینگ جی : روز بزرگداشت رفتگان
روز کارگر
دوآن ووجی : جشن قایق اژدها
شونگ چی جی: جشنواره پاییزی
گو چینگ ری : روز ملی چین
ژانگ یوآن جی : جشنواره شبح
دونگ جی :جشنواره زمستانی
سایت من و زبان با هدف کمک به افراد برای یادگیری آسان و موثر زبان های خارجی، روش آموزش آنلاین زبان چینی را به علاقمند یادگیری زبان دوم معرفی می کند که به کم آن بتوانید هر زمان و هر کجا که هستید زبان چینی و سایر زبان ها را یاد بگیرید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید