تقویت مغز و حافظه با یادگیری زبان

تقویت حافظه با یادگیری زبان

تقویت حافظه با یادگیری زبان | بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان در حوزه های مختلف، روانشناسی زبان، عصیب شناسی زبان و زبان شناسی شناختی و به کمک پیشرفت تکنولوژی و فناوری و ابزارها، پرسش های بسیاری در مورد مزایای یادگیری زبان و تاثیر آن بر مغز و سلامتی انسان ها، پاسخ داده شده اند.
شاید یادگیری زبان خارجی یکی از پیچیده ترین یا سخت ترین کارهایی باشد که بر عهده مغز شما قرار می گیرد، اما این کار به ظاهر سخت فوایدی بسیاری برای تقویت حافظه شما دارد و به نحوی مزایای آن به قدری زیاد است که تمام سختی های یادگیری را جبران می کند. به طور کلی یادگیری هر زبان برای مغز انسان کمی سخت و زمان بر است و همین موضوع سبب می شود که یادگیری آن برای مغز به عنوان یک تمرین به شمار بیاید و هنگامی هم که مغز شما در وضعیت تمرین قرار می ‌گیرد به مرور زمان قوی ‌تر می‌ شود.

در سال های گذشته مردم بر این براین باور بودند که پرورش کودکان در خانه ای که به دو زبان صحبت می کنند می ‌تواند به رشد فکری آن ‌ها آسیب بزند. پیش تر متخصصان معتقد بودند که این شرایط موجب می شود که مغز کودکان کاملا گیج شود و زمینه‌ ای برای ابتلا به بیماری‌ هایی مانند اسکیزوفرنی یا هویت چندگانه بوجود بیاید. اما همان طور که گفتیم پس از سال ها که دانش انسان در اینباره بیشتر شد، دانشمندان نیز به این حقیقت رسیدند که برعکس، نه تنها این شرایط موجب گیجی مغز و بروز بیماری نمی شود بلکه یادگیری زبان دوم می تواند یکی از بهترین روش‌ های عملی برای بالا بردن ذکاوت و تیزهوشی باشد. آموزش زبان می ‌تواند از مغز شما در برابر کهولت سن محافظت کند.

کارشناسان من و زبان نیز قصد دارند در ادامه شما را با برخی از فواید یادگیری زبان بر مغز و حافظه آشنا کنند و راهی اسان پیش پای تان بگذارند که بتوانید زبان دوم، سوم و … را به راحتی بیاموزید. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تقویت حافظه با یادگیری زبان
افزایش اندازه ‌ی مغز و تشکیل ارتباطات جدید در آن

اولین موضوعی که برای تقویت حافظه با یادگیری زبان می توان گفت این اسن که اولین تاثیر یا مزیت یادگیری زبان دوم، تغییر اندازه قسمت خاصی از مغز است. این قسمت دقیقا همان بخشی است که وظیفه‌ ی شکل ‌گیری‌، ذخیره و بازیابی خاطرات را بر عهده دارد. در یکی از مطالعات انجام شده به همراه تعدادی زبان آموز، به هریک از این افراد زبان جدیدی آموخته شد. محققان با اندازه‌ گیری اندازه‌ ی مغز آن‌ ها پیش از انجام آزمایش و مقایسه ‌ی آن با نتایج پس از یادگیری، شاهد افزایش اندازه‌ ی قسمت هایی از مغز بودند.

اگر بخواهیم کمی علمی تر درباره این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که به طور کلی تسلط به زبان خارجی می ‌تواند روابطی جدید میان نورون ‌های مغزی تشکیل دهد. برای اثبات این موضوع برخی از افراد انگلیسی زبان به یادگیری زبان چینی پرداختند و پس از ثبت MRI شاهد شکل‌ گیری ارتباطات جدید میان سلول ‌های مغزی بودند. البته این تغییرات تنها به عملکرد مغز محدود نمی ‌شود بلکه پس از شش هفته به وضوح تغییراتی در ساختار مغز هم به وجود می ‌آید. بروز این پدیده نه تنها در شرکت کنندگان جوان بلکه در افراد مسن نیز دیده شد، به همین دلیل محققان پی بردند که قابلیت پلاستیسیته‌ ی مغز بیش از حد انتظار آن ‌ها بوده ‌است.

پیشرفت در “هوش فرهنگی” با یادگیری زبان دوم

اگر تا به حال واژه هوش فرهنگی به گوش تان نخورده، باید بگوییم که این اصطلاحی نسبتا جدید در مطالعات فرهنگی است. اولین بار این اصطلاح را پی کریستوفر اِرلی، استاد رفتار سازمانی در مدرسه بازرگانی لندن، و سون انگ، استاد مدیریت در مدرسه بازرگانی نانیانگ در سنگاپور استفاده کردند. این دو استاد در کتابی با نام هوش فرهنگی؛ تعاملات فردی در بین فرهنگ ‌ها، که انتشارات دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۳ منتشر کرد، از ضرورت چهارچوب جدیدی سخن‌ می‌ گویند که بتواند موفقیت یا شکست افرادی را که در فرهنگی متفاوت کار یا مدیریت می ‌کنند بهتر تبیین کند. از دید این دو استاد دانشگاه، هوش فرهنگی سه جنبه مختلف دارد:

  • عاطفی: تمایل و توانایی مشارکت با دیگران.
  • ذهنی: توانایی پرورش الگوهای فرهنگی برگرفته از ایما و اشارات فرهنگی.
  • رفتاری: توانایی رفتار بر اساس دو جنبه پیشین یعنی ذهنی و عاطفی.

آن ها براین باورند که با سنجش و بررسی این جنبه‌ ها در محیط کار می ‌توان به اندازه گیری هوش فرهنگی افراد پرداخت و آن را پرورش داد. شاید برای تان جالب باشد که بدانید کارهایی مثل گوش دادن به موسیقی متفاوت، تجربه خوردن غذاهای جدید، شرکت کردن در مراسم ‌های فرهنگی مختلف از دیگر مواردی است که هوش فرهنگی ‌افراد را تقویت کرده و فکرشان را بازتر می کند.

در طول فراگیری زبان جدید اتفاق جالب دیگری نیز در ذهن میافتد. زبان جدید پنجره ای به فرهنگ های تازه است که شما را قادر می سازد با افراد دیگر در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنید. فراگیری یک زبان جدید به شما کمک می کند که درک فرهنگی تان بیشتر شود و دیدگاهی بازتر به جهان و مردمانش داشته باشید.

پیشرفت کارکرد مغز

جالب است بدانید که اثر زبان آموزی و یادگیری زبان خارجی بر مغز دقیقا مانند اثر ورزش بر ماهیچه هاست؛ هر چه بیشتر از قسمت‌ های مشخصی از مغز استفاده کنیم، آن بخش ها رشد بیشتری می‌ کند و قدرتمند تر می شود. براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده در سال 2014 دانشگاه ادینبرو، این طور نتیجه گیری شد که مغز افراد دو زبانه دیرتر پیر می ‌شود. در همان سال در دانشگاه دیگری نیز پژوهشی انجام شد که نتایج آن نشان می دهد که یادگیری زبان جدید شبکه عصبی مغز را چه به لحاظ ساختاری و چه کارکردی تغییر می ‌دهد. این تغییرات نیز سبب می شود که مغز قدرتمندتر شود.

تقویت حافظه با یادگیری زبان
پیشرفت مهارت‌ های شنیداری در زبان مادری

عموما تا وقتی که یک زبان جدید را نیاموزید خیلی کم تر درباره زبان مادری ‌مان فکر می‌ کنید. اما تقریبا از همان زمانی که یک زبان جدید می آموزید دست به مقایسه می زنید. در این شرایط قطعا از زبان خودتان و جنبه های مختلف آن آگاه تر می شوید. همچنین آموختن زبان جدید هویت گروهی جدیدی ایجاد می ‌کند. فرض کنید آموزش زبان خارجی را آغاز کردید، پس شما هم عضوی از گروه زبان آموزان می شوید و این فرصتی است که در میان دوستان و اعضای خانواده با افرادی که زبان ‌آموز هستند، ارتباط بیشتری برقرار کنید. تمام این‌ها یعنی این که با آموختن زبان جدید مهارت ‌های ارتباطی‌ تان در زبان مادری نیز تقویت می‌ شود.

حتی اگر شما هم جزو افرادی باشید که آموزش آنلاین زبان را انتخاب کرده و از این راه قصد یادگیری دارید، بیشتر از سایر زبان آموزها که از روش های سنتی و قدیمی استفاده می کنند.

افزایش خلاقیت

برای افزایش خلاقیت و پرورش مغزی خلاق نیازی نیست دست به کارهای عجیب و غریب بزنید، تنها کافیست به یادگیری زبان بپردازید. حتی براساس پژوهشی که در دانشگاه آمریکایی شارجه در سال 2012 نیز انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که آموختن چند زبان خلاقیت را افزایش می ‌دهد. حال از خود می پرسید این خلاقیت فکری به چه کار می آید؟
بسیار ساده است؛ فرض کنید در مدیر یک شرکت یا بخشی از آن هستید. این که تمام کارکنان و اعضای یک تیم کاری یک جور فکر کنند، اصلا مطلوب نیست، خصوصا برای شما. هرچه افراد به زبان های مختلفی صحبت کنند و بیشتر در اینباره بدانند، قدرت فکر و خلاقیت شان نیز بیشتر است. این روزها در محیط ‌های کاری، تنوع فرهنگی بیشتری به چشم می خورد. هر یک از افرادی که با آنان کار می کنید ممکن است از فرهنگ و زبانی متفاوت آمده باشند. تنوع فرهنگی در داخل مرزهای هر کشوری وجود دارد.

فراموش نکنید، هر چه افراد یک تیم متنوع ‌تر فکر کنند احتمال موفقیت آن گروه یا شرکت بیشتر می ‌شود. در چنین شرایطی پرورش خلاقیت اهمیت بیشتری پیدا می ‌کند.
پس اگر درحال حاضر در شرکتی مشغول به کار هستید برای این که در کارتان موفق باشید و بتوانید در پروژه های مختلف خلاقانه رفتار کنید، به یادگیری حداقل یک زبتان دیگر بپردازید. نگران وقت خود هم نباشید. وب سایت آموزش آنلاین من و زبان با ارائه شش زبان زنده دنیا، به شما این امکان را می دهد که از میان آن ها یک یا چند زبان را به طور هم زمان بیاموزید. این وب سایت آموزش آنلاین زبان در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید در دسترس شماست. در حقیقت این بزرگ ترین مزیت من و زبان برای افراد شاغل می باشد، افرادی که نمی توانند بخشی از وقت خود را برای رفتن به کلاس های مختلف و راه دور، صرف کنند. پس برای موفقیت در کار و انجام پروژه های مختلف، منو زبان راه مناسبی است.

تقویت حافظه با یادگیری زبان
هموار کردن راه برای یادگیری زبان های بعدی با فراگیری زبان دوم

از نظر بسیاری از کارشناسان و دانشمندان، دانستن دو یا چند زبان در جهانی که بیش از پیش در هم تنیده می ‌شود، امری لازم و ضروری است. شوق ارتباط با افراد مختلف، درک بهتری از چالش ‌های بومی و جهانی مانند نابرابری و فقر را فراهم می ‌کند. مسلما این طور آماده‌ تر هستید تا قدم هایی جدی‌ و موثرتری در مقابله با این چالش ‌ها بردارید. امی تامپسون، استاد زبان‌ شناسی دانشگاه فلوریدای جنوبی، در تحقیقی که سال ۲۰۱۳ منتشر کرد نشان می ‌دهد که یادگیری زبان‌ جدید به مراتب آسان ‌تر از یادگیری اولین زبان خارجی است.

زمانی که فردی تصمیم به یادگیری زبان دوم مثلا یادگیری زبان انگلیسی می گیرد و در این راه قدم برمی دارد، ذهن و مغز خود را ورزیده تر کرده و آن ها را آماده می کند تا بتوانند در آینده ای نه چندان دور به فراگیری زبان یا زبان های دیگری بپردازند. همان طور که پیش تر هم گفته شد، یادگیری زبان خارجی برای مغز مانند انجام یک تمرین ورزشی است که موجب تقویت و ورزیده تر شدن آن می شود.

چطور مغز و حافظه مان را تقویت کنیم؟

شاید به طور کلی فرآیند یادگیری یک زبان خارجی را زمان بر و کمی سخت بدانید اما خب روشی که برای آموزش استفاده می کنید، اهمیت زیادی دارد. اگر یادگیری زبان زمان بر است و وقت هم طلاست، پس باید در انتخاب روش آموزش و راهنمای آموزش بسیار دقت کنید، زیرا با هر گونه آموزش اشتباه، زمان را از دست می دهید. حتی ممکن است با روش آموزش اشتباه، انگیزه تان برای ادامه ی یادگیری را از دست بدهید، پس دقت کنید و به هر روشی اطمینان نکنید.
ما با استفاده از متدهای روز دنیا اقدام به طراحی و راه اندازی وب سایت آموزش آنلاین زبان های خارجی نموده ایم.

اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید، سایت من و زبان همین حالا در دسترس شماست. ما به عنوان متخصصین زبان های خارجی سعی داریم تا با بکارگیری روش های روز آموزش مانند تمرین و تکرار، به شما عزیزان کمک کنیم تا در یکی از زبان های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ترکی، چینی و … حرف اول را بزنید. یکی از مزایای بالقوه ی این وب سایت این است که با تمرین و تکرار زیاد شما را در یادگیری زبان مورد علاقه تان یاری می کند و در کنار ان به قویت مغز و حافظه تان می پردازد. خوشبختانه محیط و روند یادگیری زبان در این وب سایت به گونه ای است که شما می توانید هر مدت زمانی که می خواهید را به تمرین و تکرار مطالبی که آموختید، اختصاص دهید. پس درنگ نکنید و همین حالا آموزش زبان مورد علاقه تان را آغاز کنید.

سخن آخر
اگر تاکنون یادگیری زبان جدید را شروع نکرده‌ اید، بهتر است بدانید که هیچ ‌وقت برای شروع دیر نیست. اگر هدف شما از یادگیری بهبود وضعیت ذهنی است؛ حال فرقی نمی کند کودک باشید یا یک فرد بالغ، در هرصورت می ‌توانید از پس آن بربیایید. استفاده از یک زبان خارجی نه تنها قابلیت ‎‌های مغزی شما را بالاتر می ‌برد بلکه می ‌تواند در یادگیری همان زبان هم به شما کمک کند. شاید تصور کنید که طی کردن این مسیر کاری بس مشکل یا نشدنی باشد. لازم نیست برای بالا بردن قدرت مغزی تمام زیر و بم زبان را یاد بگیرید. حتی کسب اطلاعات محدود در مورد یک زبان دیگر هم موثر خواهد بود.

تقویت حافظه با یادگیری زبان را دانستید پس همین حالا وارد وب سایت منو زبان شوید و ثبت کنید. یادگیری آنلاین زبان خارجی را شروع کنید. هر روز چند دقیقه از زمان تان را برای یادگیری اختصاص دهید. فرقی ندارد در خانه باشید یا در محل کار و دانشگاه یا حتی در طول سفر، من و زبان در دهر زمان و هر مکان در دسترس شماست.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید