حقایق جالب از کشور ترکیه که نمی دانید

فهرست مطالب

حقایق جالب از کشور ترکیه

حقایق جالب از کشور ترکیه | ترکیه کشوری در همسایگی شمال غربی ایران است که هر کسی با یک بار سفر به آن عاشقش می شود. این کشور زیبا به دلیل داشتن مناطق گردشگری متنوع و جذاب، ششمین مقصد گردشگری جهان به شمار می رود. چه شما عاشق آثار باستانی باشید و به دنبال کشف اماکن تاریخی و چه عاشق تفریح، چه دل تان بخواهد چند روزی را در یک جای آرام و بی دغدغه استراحت کنید، چه عاشق گشتن در مراکز خرید و خرید کردن و یا حتی اگر دوستدار شرکت در رویدادهای جالب باشید، در هر صورت سفر به ترکیه برای شما جذاب خواهد بود.

در واقع ترکیه شهرهای توریستی متنوعی دارد که هریک از آن ها برای گروهی از مردم جذاب و دوست داشتنی است و با این حساب می توانید مطمئن باشید که تور ترکیه هیچ وقت شما را ناامید نمی کند. اما فراموش نکنید که برای بیشتر آشنا شدن با این کشور آسیایی – اروپایی و ارتباط با مردم آن بهتر است کمی بر زبان ترکی تسلط داشته باشید. برای کشف همه مناطق جذاب و دیدنی ترکیه خالی از لطف نیست پیش از سفر به آن به یادگیری زبان ترکی استانبولی بپردازید. برای این کار هم حتما لازم نیست که در کلاسی ثبت نام کنید، چرا که می توانید به صورت غیرحضوری و به کمک وب سایت من و زبان به یادگیری آنلاین ترکی مشغول شوید.
اما این کشور زیبا و خوش آب و هوا هم مانند بسیاری دیگر از کشورهای دنیا دارای حقایق جالب و عجیبی است که شاید بسیاری از توریست ها از آن ها باخبر نباشند. خالی از لطف نیست که پیش از سفر به آن با این حقایق و دانستنی های عجیب درمورد ترکیه آشنا شوید. با کارشناسان من و زبان همراه باشید تا برخی از حقیقت های جالب ترکیه را بدانید.

 

حقایق جالب از کشور ترکیه

ترکیه مرکز جهان است!

دلیل نامگذاری ترکیه به “مرکز جهان” این است که همه افراد از مقصد فرودگاه آتاتورک در شهر استانبول می توانند به همه مکان‌ های دنیا سفر کنند. جالب است بدانید که سفر به ۲۶۰ مقصد از طریق این فرودگاه امکان پذیر است. ناوگان هواپیمایی مدرن در این کشور سبب شد که خطوط هوایی ترکیه سریع ‌تر رشد کند و حالا ۴ سال است که خطوط هوایی ترکیه یکی از بهترین ‌ها در اروپا به شمار می آید.

بزرگ ترین و قدیمی ترین بازار جهان در ترکیه!

بازار استانبول یک بازار بسیار بزرگ می باشد و مکانی است که در آن می توانید هر آن چه فکر کنید را خریداری کنید. این بازار دارای 64 خیابان و بیش از 4 هزار مغازه است. 25 هزار نفر زندگی خود را با کار در این بازار تامین می کنند.

استانبول، تنها شهر بزرگ ترکیه که در دو قاره واقع شده!

بزرگ ترین شهر ترکیه، استانبول است که در میان توریست ها هم بسیار شناخته شده است. بخش عظیمی از این شهر یعنی بخش جنوبی آن در آسیا و بخش شمالی شهر در اروپا واقع شده است و بخش های اروپایی و آسیایی استانبول توسط تنگه بسفر از هم جدا می شوند.

ترکیه دارای بیش از 130 قله با ارتفاع بالای 3 هزار متر!

اگر عاشق سفرهای زمستانی و اسکی باشید، ترکیه همان جایی است که به دنبالش هستید. این کشور مقصدی جذاب برای گردشگران زمستانی است. در زمان های قبل بسیاری از مسابقات زمستانی و المپیک زمستانی در این کشور میزبانی شده است.

ترکیه بیشترین مصرف سرانه چای را دارد!

شاید برای تان جالب باشد که بدانید حدود 96٪ از کل جمعیت ترکیه حداقل 1 فنجان چای در روز می نوشند. این طور تخمین زده می شود که سالانه مردم ترکیه حدود 3 کیلو چای مصرف می‌ کنند. اگر تصمیم به سفر به استانبول را دارید، نباید تجربه نوشیدن یک چای سنتی را از دست بدهید.

ترکیه سومین کشور دارای بیشترین کاربر در فیس بوک هستند!

سی و هفتمین کشور بزرگ جهان با حدود هشتاد میلیون نفر جمعیت از حیث استفاده از شبکه های اجتماعی در جایگاه هفتم قرار دارد.97٪ از جمعیت این کشور از فیس بوک استفاده می کنند و ترک‌ ها به عنوان یکی از فعال‌ ترین کاربران این پلتفرم شناخته می ‌شوند.

محل کباب دنیا!

کباب ترکی از معروف ترین کباب ها در سطح بین المللی است. در ترکیه، انواع متنوعی از کباب وجود دارد. این ترک ها بودند که این کباب را اختراع کردند و هنوز هم بهترین افرادی هستند که این غذای لذیذ را درست می ‌کنند. اگر به استانبول سفر کردید حتما کباب ترکی را امتحان کنید.

 

حقایق جالب از کشور ترکیه

سن نیمی از جمعیت این کشور زیر 30 سال است!

جالب است بدانید که 23.4٪ از جمعیت ترکیه زیر 14 سال و بیش از نیمی از کل جمعیت آن زیر 30 سال است. در این کشور تنها 8.5٪ از جمعیت پیرتر از 65 سال هستند.

کشتی روغنی ورزش ملی ترکیه!

یکی از ورزش های ملی و سنتی ترکیه، کشتی روغنی است. در این نوع از کشتی، کشتی گیران پیش از این که شروع به کشتی گرفتن با حریف کنند، خود را غرق در روغن زیتون می کنند.

ترکیه؛ کشوری خودکفا

یکی دیگر از حقایق جالب از کشور ترکیه خودکفایی این کشور است. مردمان ترکیه نیازی به وارادات آذوغه از کشورهای خارجی ندارند، چرا که تقریبا 49.7 درصد از خاک ترکیه برای کشاورزی اختصاص داده شده است. در شهر استانبول محصولاتی مثل انجیر، گوجه فرنگی و بادمجان به حد وسیعی رشد کرده است. همان طور که می دانید نیمی از کشور ترکیه را زمین های کشاورزی پوشانده‌ اند همچنین مورخان بر اساس تحقیقات انجام شده معتقدند که کشاورزی از ترکیه آغاز شده است.

قهوه توسط ترک ‌ها به اروپا معرفی شد!

همان طور که می دانید قهوه ترک دارای طرفداران زیادی است؛ با این که قهوه منشاء ترکی ندارد، اما این ترک ها بودند که در قرن شانزدهم قهوه را به اروپایی ها معرفی کردند.

بابا نوئل در ترکیه متولد شد!

یکی دیگر از واقعیت های جالب کشور ترکیه این است که بابانوئل یا همان سنت نیکلاس، در قطب شمال متولد نشده، بلکه در پاتارا در جنوب غربی ترکیه متولد شده است.

آنکارا پایتخت ترکیه است، نه استانبول!

بسیاری از توریست ها و گردشگران خارجی این طور می پندارند که استانبول به دلیل بزرگی، پایتخت ترکیه است، در حالی که این طور نیست. آنکارا پایتخت ترکیه است.

لاک‌ پشت‌ های نادر مدیترانه در ترکیه حفاظت می‌ شوند!

شاید برای تان جالب باشد که بدانید، ساحل ایزتوزو کشور ترکیه در سمت غربی فتحیه، یک منطقه حفاظت‌ شده برای لاک‌ پشت‌ های دریایی که در حال انقراض هستند به حساب می آید. این لاک ‌پشت ‌ها در بین ماه‌ های می و اکتبر به ساحل می ‌رسند تا در آن جا تخم ‌گذاری کنند تا جمعیت نسل خود را افزایش دهند. در ساحل ایزتوزو هر ساله تقریبا ۳۰۰ لانه لاک ‌پشت به چشم می ‌خورد همچنین ساحل پاراتا طولانی ‌ترین ساحل در دریای مدیترانه است و که به طور تقریبی ۱۹ کیلومتر طول دارد.

سفر بین قاره‌ ها از طریق راه ‌های زیر زمینی

این که استانبول یکی از بزرگ ترین شهرهای اروپاست، برهیچکس پوشیده نیست اما بخش زیادی از آن در آسیا قرار گرفته است. یکی از حقایق جالب درباره استانبول این است که دارای یک مسیر ریلی زیرزمینی است که به اروپا متصل می‌ شود و از تنگه بسفر عبور می ‌کند. همچنین ترکیه مترو مارمارای را در سال ۲۰۱۳ ایجاد کرد.

آثار تاریخی در ترکیه

در حقیقت ترکیه، کشوری دارای آثار باستانی زیادی است. این کشور دارای ۱۵ آثار تاریخی است که در یونسکو ثبت شده و ۶۲ اثر تاریخی نیز در لیست Tentative ثبت شده است. برخی از این آثار تاریخی شامل: معابد دوره نوسنگی، شهر کتاب مقدس و میدان نبرد در جنگ جهانی اول می ‌باشد. تمامی این ویژگی‌ ها باعث شده‌ که ترکیه یکی از شش مقصد پربازدید جهان باشد.

حقایق جالب از کشور ترکیه
رویش گیاهان جدید در ترکیه

ترکیه می تواند کشوری دوست داشتنی برای عاشقان گل و گیاه باشد، چرا که در آن هر ۱۰ روز یک بار گیاه جدیدی کشف می ‌شود. این کشور دارای ۱۰ هزار نوع گیاه و ۸۰ هزار نوع حیوان است، همین موضوع باعث شده که جزو یکی از ۳۵ کشور با تنوع زیستی بالا محسوب شود. همان طور که گفتیم ترکیه یک فضای مناسب و دلنشین برای افرادی است که به گل علاقه زیادی دارند زیرا لاله‌ های واژگون بومی در این کشور بسیار زیبا هستند.

گل های لاله اصالتا ترکیه ای هستند!

برخی از مردم به اشتباه این طور فکر می کنند که گل های لاله متعلق به هلند هستند. اما در حقیقت گل های لاله اصالتا ترکیه ای هستند و در قرن 17 میلادی بسیار در ترکیه محبوب بوده اند. در همان زمان ها هم بوده است که گل لاله از ترکیه به هلند صادر شده است و امروزه مردم دنیا از این حقیقت بی اطلاع هستند.

راه آهن “تونل” در ترکیه، دومین راه آهن قدیمی دنیا!

قطار کابلی زیرزمینی “تونل” در ترکیه در تاریخ 17 ژانویه 1875 شروع به کار کرد و به دومین راه آهن زیرزمینی دنیا بعد از لندن تبدیل شد. تونل بین بی اغلو و کاراکوی همچنان در حال حرکت است و یکی از قدیمی ترین خط آهن های باقی مانده در قاره اروپا به شمار می آید.

طراح احتمالی پل معروف گالاتا، لئوناردو داوینچی!

یکی از حقایق بسیار جالبی که احتمالا بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند این است که قرار بود لئوناردو داوینچی بین سال های 1502 و 1503، طراح پل گالاتا ترکیه باشد. سلطان بایزید دوم در آن سال ها داوینچی را مسئول طراحی پلی کرد که و قرار بود بر اساس سه اصل هندسی یعنی قوس فشرده، منحنی سهمی (پالا بولیک) و قوس کیستون، روی شاخ طلایی (گلدن هورن) ساخته شود. طرح داوینچی به طولانی ترین پل دنیا در آن زمان تبدیل شد ولی سلطان بایزید طرح او را نپذیرفت!

بزرگ ترین تولید کننده فندق دنیاست!

شاید اغلب مردم، ترکی را با قهوه ترک و مزه های آن بشناسند، اما بهتر است بدانید که در واقع ترکیه بزرگ ترین تولید کننده فندق دنیاست. ترکیه حدود 72.9 درصد از فندق دنیا را تامین می کند. بیشتر محصول فندق ترکیه یعنی حدود 60% درصد در قسمت شرق دریای سیاه، تولید می شود

اولین ساخت و سازها در کشور ترکیه انجام شده!

براساس مطالعات و تحقیقات باستانی، این طور نتیجه گیری شده برای اولین بار در ترکیه سخت و ساز انجام شده. پیش از دهه 1990، همه بر این باور بودند که ساخت و سازهای بشری از زمانی شروع شد که انسان اولیه مشغول کشاورزی شد و از آن زمان ساخت سرپناهی برای خود را شروع کرد. با وجود این، وقتی باستان شناسان مکان باستانی گوبکلی تپه را در جنوب ترکیه کشف نمودند، این فرضیه کاملا رد شد، چرا که ویرانه های کشف شده شامل قدیمی ترین مگالیت های دنیا بودند که در حدود 2 هزار سال قبل و پیش از این که دوره کشاورزی شروع شود، ساخته شده بودند.

استفاده از کلاه قرمز رنگ در ترکیه ممنوع است!

آخرین حقایق جالب از کشور ترکیه که در اینجا برایتان مطرح می کنیم ممنوعیت کلاه قرمز در ترکیه است. در سال 1925 استفاده از کلاه قرمز توسط آتاتورک در ترکیه ممنوع اعلام شد و دلیلش هم این بود که به نظرش این کلاه برای مردم مدرن ترکیه بیش از حد سنتی بوده است! قسمت عجیب ماجرا این است که هنوز که هنوزه استفاده از این نوع کلاه قرمز رنگ در ترکیه غیر قانونی است!

قوانین و مقرارت توریست ها و مسافران در ترکیه

سالانه افراد زیادی به خصوص ایرانیان به کشور ترکیه سفر می کنند و برای گردش و بازدید از مکان های تفریحی و دیدنی وارد شهرهای مختلف آن می شوند. ترکیه هم مانند برخی از کشورهای دیگر جهان برای توریست ها و مسافران هم قوانینی را وضع کرده که افراد با ورود به این کشور موظفند که این قوانین را رعایت کنند. برخی از مهم ترین این مقرارات عبارتند از:

 • اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، بهتر است بدانید که شما فقط سه ماه می توانید در این کشور بمانید. برای ماندن بیش از سه ماه می بایست اجازه رسمی از مقامات بگیرید و مدت اقامت در ترکیه را تمدید نمایید.
 • اگر در ترکیه اقدام به فحشا و یا ایجاد آسیب های اجتماعی نمایید، اخراج می شوید.
 • افراد دارای گذرنامه های با اعتبار کمتر از پنج ماه باید پیش از سفر به ترکیه پاسپورت خود را تعویض کنند چرا که در غیر این صورت در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، مبلغ 325 لیر جریمه می شوند.
 • اگر فرد به هر عنوان در ترکیه توسط مقامات قضای این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی بگذراند.
 • اگر در ترکیه توسط پلیس محل بازداشت شدید از مامورین بخواهید مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیک ترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و از امضای هرنوع اوراق و اسناد خودداری نمایید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • امیرعلی

  هیچی بهتر از همون کباب های ترکی نمیشه عالیهههههههههه

  پاسخ
 • keyvan

  من شنیدم اگر بریم توی محیط بهتر زبان اونجا رو یاد میگیریم. برم ترکیه بهتر یاد میگیرم یا همین ایران یاد بگیرم بعد برم؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. درسته که یادگیری در محیط خیلی تاثیر گذاره اما قبل از اینکه وارد ترکیه بشید لازمه که زبان ترکی رو بلد باشید و در اونجا تثبیتش کنید.

   پاسخ
 • حکیمی

  می تونم جزو آموزش دهنده های سایت شما باشم. من معلم زبان ترکی هستم و در حال حاضر بازنشسته شدم. میخواستم بدونم امکان همکاری با شما هست یا خیر؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما . با توجه به مجازی بودن آموزش ها و اینکه بدون مربی هستند در حال حاظر این امکان وجود ندارد . اما انشالا در برنامه های آتی خوشحال میشیم از حضور شما دوستان بهره مند شویم.

   پاسخ