حقایق جالب از کشور فرانسه که نمی دانید

فهرست مطالب

حقایق جالب از کشور فرانسه که نمی دانید

حقایق جالب از کشور فرانسه که نمی دانید | گاهی اوقات ممکن است افراد اقدام به یادگیری زبان فرانسه کنند، آن هم تنها به این دلیل که قصد سفر به کشور فرانسه را دارند. شاید شما هم مجذوب این کشور، جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی فرانسه شده باشید و دوست دارید تا به این کشور سفر کنید. پیش از سفر به این کشور زیبا این را بدانید که بهتر است نسبت به یادگیری زبان فرانسه اقدام کنید، چرا که با دانستن این زبان می توانید به راحتی با مردم بومی ارتباط برقرار کرده و اوقاتی خوش را در فرانسه بگذرانید. اما نکته دیگری که پیش از سفر به فرانسه باید به آن توجه کنید، اطلاع از حقایق عجیب و جالب درباره فرانسه است.
تصور کنید که در یکی از خیابان های پاریس درحال قدم زدن هستید یا در یکی از کافه های جذاب خیابان نوفل لوشاتو، درحال خوردن قهوه که ناگهان دست به کاری می زنید که از نظر مردمی که اطراف تان هستند، اقدامی عجیب یا حتی ممنوعه است!!! به همین علت هم کارشناسان من و زبان در ادامه این مقاله شما را با حقایق جالب از کشور فرانسه آشنا می کنند.

اجازه ازدواج با مردگان!

یکی از حقایق جالب از کشور فرانسه اجازه ازدواج با مردگان است . فرانسوی ها می توانند با فردی که از دنیا رفته است و پیش از فوتش با او قرار ازدواج داشته اند، ازدواج کنند! یکی از جالب ترین و عجیب ترین حقایق درباره کشور فرانسه همین ازدواج با فردی است که فوت کرده. برای به وقوع پیوستن این امر باید شرایط خاصی وجود داشته باشد که یکی از آن ها موافقت رئیس جمهور فرانسه با این ازدواج است. حتی جالب است بدانید که فردی که با یک مرده ازدواج می کند از میراث او سهمی نمی ‌برد. البته این نوع ازدواج در فرانسه خیلی رایج نیست و معمولا در گذشته های دور در شرایطی رخ می ‌داد که فرد در جنگ کشته شده بود.

نان باگت را برعکس روی میز نگذارید!

همان طور که در ابدای مطلب هم گفته شد، بهتر است پیش از سفر به فرانسه با حقایق عجیب و جالب آن باخبر باشید، چرا که ممکن است کاری کنید که فرانسویان را ناراحت، عصبانی یا حتی شوکه کنید. قرار دادن نان باگت به صورت برعکس روی میز، یکی از این موارد است که مردم بومی معتقدند این کار بدشانسی می آورد.

کوتاه‌ ترین سلطنت تاریخ!

هنگامی که ناپلئون، به عنوان امپراتور فرانسه از قدرت ساقط شد، دولت‌ های اروپایی ترجیح دادند دوباره خاندان بوربن ‌ها، سلاطین قدیمی فرانسه را سر کار بیاورند. به همین دلیل هم لویی هجدهم پادشاه فرانسه شد؛ اما فرانسوی‌ها با انقلاب پرآشوبی که اواخر قرن ۱۸ به راه انداخته بودند، شاه نمی ‌خواستند.
پس از لویی هجدهم، با آغاز حکومت شارل دهم، دعوا میان مردم و شاه دوباره بالا گرفت و کار به جایی رسید که شارل، مجبور شد که از سلطنت کناره گیری کند. البته او به هوای پسرش لویی آنتوان (لویی نوزدهم) تن به این استعفا داد؛ پسری که اصولا میلی به سلطنت نداشت و زمانی که به او اعلام کردند که شاه است، رسما استعفایش را نوشت و ۲۰ دقیقه بعد از آغاز سلطنت، استعفا کرد تا رکورد کوتاه‌ ترین پادشاهی تاریخ را به نام خود ثبت کند!

پرچم سفید فرانسه!

یکی دیگر از حقایق جالب درباره کشور فرانسه، رنگ پرچم رسمی پادشاهی فرانسه است که از سال ۱۸۱۴ تا ۱۸۳۰ به رنگ سفید بود و هیچ رنگ و نشانی بر روی خود نداشت.

یکی از پرمحصول ترین کشورهای جهان

شاید مردمان فرانسه به تنبل بودن معروف باشند اما این کشور یکی از پرمحصول‌ ترین کشورهای جهان است!
برعکس سایر کشورهای اروپایی، فرانسه، روزهای تعطیلی عمومی زیاد نیست و تنها 11 روز در سال، مردم به طور رسمی تعطیل هستند اما فرانسوی ها به بیشتر از این میزان به اوقات فراغت می ‌پردازند و ساعت‌ های کمتری را نسبت به کار اختصاص می ‌دهند. اما جالب است بدانید که با این حال، فرانسه یکی از تولید کننده‌ ها و پرمحصول ‌ترین کشورها به شمار می ‌رود. بسیاری معتقد هستند که مردمان فرانسه با توجه به کار کم، بهترین و موثرترین خروجی را دارند.

اختراع موبایل دوربین ‌دار در فرانسه!

عکس های سلفی که در حال حاضر می گیرید را مدیون این اختراع جالب و هیجان انگیزی هستید که در سال 1997 انجام شده. موبایل دوربین ‌دار اولین بار توسط فردی فرانسوی به نام فیلیپ کان در سال ۱۹۹۷ اختراع شد.

 

حقایقی جالب از کشور فرانسه

 

فرانسوی ها بیشتر از سایر مردم جهان می خوابند!

شاید برای تان جالب باشد که بدانید مردمان فرانسه، نسبت به سایر مردم کشورهای توسعه یافته، زمان بیشتری را صرف خوابیدن می ‌کنند. براساس آمار ثبت ‌شده توسط «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD)، فرانسوی ‌ها بیشتر از مردم سایر کشورهای توسعه یافته می‌ خوابند. میانگین خواب فرانسوی ‌ها حدود 8.83 ساعت در روز بوده و این می ‌تواند توجیه ‌مناسبی برای این باور باشد که که فرانسه ایده ‌آل ‌ترین مکان برای زندگی است.

لوور، پربازدیدترین موزه جهان!

پربازدید ترین موزه جهان، موزه لوور فرانسه است و در سال دارای تعداد بیش از ۹ میلیون بازدید کننده می باشد.

پاریس، شهر روشنایی!

معمولا در دنیا، پاریس را به عنوان شهر روشنایی می شناسند که البته ممکن است این نامگذاری دو دلیل داشته باشد. یکی از این دلایل، نقش عمده پاریس در عصر روشنگری (Age of Enlightenment) است. علت دیگر این نامگذاری این است که پاریس از جمله اولین شهرهای اروپایی بود که چراغ گاز را در طول خیابان‌ های این شهر نصب شد.

بیشترین تعداد جایزه نوبل ادبیات!

بیشترین تعداد از جایزه نوبل ادبیات به کشور فرانسه تعلق دارد. این تعداد به وضوح نشان دهنده این است که فرانسه دارای ادبیات و فرهنگ بسیار غنی می باشد.

دارای بیشترین تعداد سیاست‌ مداران زن

این کشور زیبا دارای بیشترین تعداد سیاست‌ مداران زن در مقایسه با سایر کشورهای دنیاست. زنان در کشورهای اروپایی، حدود 28 درصد از مناصب ارشد و یا زیردست حکومت را شکل می ‌دهند؛ اما در فرانسه این عدد به 47 درصد می ‌رسد. شاید کمی عجیب باشد که مردهای فرانسوی هم نسبت به دیگر مردم جهان، بیشتر به کارهای خانه، از جمله جارو زدن، رسیدگی می‌ کنند!

رکورد پیرترین فرد جهان!

طبق آمار و گزارشات رسمی منتشر شده توسط گینس، پیرترین فرد جهان خانمی فرانسوی بوده که به مدت ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز عمر کرده است.

طولانی ‌ترین رمان تاریخ، فرانسوی است!

از دیگر حقایق جالب فرانسه، نوشتن طولانی ترین رمان جهان در این کشور است. مارسل پروست، نویسنده فرانسوی، رکورددار طولانی ‌ترین رمان تاریخ است. این رمان با عنوان “در جستجوی زمان از دست رفته” و هزاران شخصیت متفاوت، بیش از ۳۰۰۰ صفحه است و ۱۳ جلد دارد.

 

حقایقی جالب از کشور فرانسه

 

ممنوعیت مصرف سیب‌ زمینی!

جالب است بدانید که از سال ۱۷۴۸ تا ۱۷۷۲ مصرف سیب‌ زمینی در کشور فرانسه غیرقانونی بود چرا که فرانسوی‌ ها بر این باور بودند که سیب زمینی موجب بروز بیماری جذام می ‌شود.

ابداع اصطلاح “جناح راست و چپ” !

احتمالا این دو اصطلاح به گوش تان خورده. این روزها برای توصیف گروه ‌های مختلف سیاسی از دو اصطلاح جناح چپ و راست استفاده می ‌شود که این ها در طی انقلاب فرانسه ابداع شد. دلیل آن هم این بود که در آن زمان بیشتر اصلاح‌ طلبان، سمت چپ و بیشتر اصولگرایان، سمت راست مجلس شورای ملی می ‌نشستند.

بیشترین بازدید در میان کشورهای جهان!

هر سال حدود 83 میلیون نفر از فرانسه بازدید می کنند. این تعداد سبب شده که فرانسه را به محبوب ‌ترین مقصد توریست ‌های سراسر جهان تبدیل کند. تور فرانسه، از محبوب ترین تورهای جهان محسوب می‌ شود.

خروس، سمبل فرانسه!

شاید این نماد را در جاهای مختلف دیده باشید. خروس از دوران انقلاب فرانسه، سمبل این کشور است. این نماد بر سکه‌ ها و تمبرهای ملی جمهوری فرانسه دیده می‌ شود. حتی اگر اهل فوتبال باشید در مسابقات جام جهانی، در میان تماشاچیان این سمبل را زیاد می بینید.

Salut ؛ سلام یا خداحافظ!

یکی از واژه های بسیار جالب در زبان فرانسه، واژه Salut است که هم به معنای سلام و هم به معنای خداحافظ است که تشخیص معنای درست آن بستگی به شرایط مکالمه دارد.

غذاهای عجیب!

از جمله غذاهای عجیب که خوردن آن در میان مردم فرانس رایج است می توان به صدف خام، حلزون، پای قورباغه و یا گوشت اسب و خرگوش اشاره کرد. البته این غذاها معمولا در کریسمس و عید پاک خورده می‌ شوند.

قدیمی ‌ترین پل فرانسه، نو است!

جالب است که بدانید قدیمی ترین پل پاریس، پلی به نام “پل جدید” یا “پول نو” است! علت نامگذاری این نام هم این بوده که در زمان ساختش، سایر پل های پاریس سنگی نبوده اند و پیاده رو خوبی نداشته اند. در واقع با این نامگذاری می خواسته اند که این پل را از بقیه پل های پاریس که البته امروزه اثری از آن ها وجود ندارد، متفاوت کنند.

بیش از ۴۰۰ نوع پنیر!

اگر عاشق پنیر و خوردن انواع مختلف آن هستید، پس حتما به کشور فرانسه سر بزنید. این کشور دارای بیش از ۴۰۰ گونه پنیر است و هر یک از آن ها نیز دارای تنوع بسیاری هستند.

 

حقایقی جالب از کشور فرانسه

 

معرفی پلاک برای اتومبیل ها!

اولین کشور که پلاک را برای اتومبیل ها تعریف کرد، فرانسه بود.پلاک خودرو ها، اولین بار با فرمان پلیس فرانسه در تاریخ ۴ آگوست ۱۸۹۳ معرفی شد.

صنعت فوق العاده اتومبیل!

کشور فرانسه همواره در طراحی و نوآوری فنی، پیشتاز بوده است. کلاج، گیربکس و حتی خودرو دیفرانسیل جلو از جمله اختراعات کشور فرانسه است.

200،000 یورو پرداخت کنید تا راننده تاکسی شوید!

اگر در پاریس فردی قصد داشته باشد تا به یک راننده تاکسی تبدیل شود، باید حدود 200،000 یورو بپردازد. به همین دلیل هم پیدا کردن تاکسی در پاریس کار بسیار سختی است و عملا شنبه شب ها، مردم برای گرفتن تاکسی با یکدیگر می جنگند! دلیل آن هم بسیار ساده است! در شهر پاریس افراد برای دریاف مجوز تاکسیرانی باید این مبلغ را پرداخت نمایند. با این حساب کمتر کسی در پاریس حاضر به این می شود که شغل راننده تاکسی را انتخاب کند.

آزادی؛ شعار ملی جمهوری فرانسه!

شعار ملی جمهوری فرانسه، “آزادی، برابری و برادری” است که برای اولین بار در انقلاب فرانسه محبوبیت پیدا کرد.

پل عشق معروف پاریس دیگر وجود خارجی ندارد!

این پل معروف سرجایش است، اما قفل هایی که به عنوان نماد عشق حقیقی به آن متصل شده بودند، از آن جدا شده اند! البته جالب است که بدانید جدا کردن این قفل ها به دلایل امنیتی و جلوگیری از تخریب این پل انجام شده است. زیرا نزدیک به 1 میلیون قفل روی این پل وجود داشته است که وزنشان در مجموع به 45 تن می رسیده است! در حقیقت مقامات شهر پاریس مجبور شده اند که برای حفظ سازه این پل، یکی از سمبل های اصلی شهر پاریس را خراب کنند و از خیر یکی از جاذبه های گردشگری شهرشان بگذرند!

فقط یک تابلوی “ایست” در کل شهر پاریس وجود دارد!

جالب است که بدانید فقط یک تابلوی ایست در سراسر شهر پاریس وجود دارد که آن هم در ناحیه 16 پاریس واقع شده است. قسمت جالب ماجرا این است که شهرسازی پاریس و قوانین ترافیکیش به شکلی است که اصلا نیاز به تابلوی ایست وجود ندارد و در هر حال، مشخص است که حق تقدم با چه کسانی است.

روبوسی در فرانسه همیشه از گونه چپ شروع می شود

احتمالا مردم فرانسه را به رسمی بودن شان می شناسید، کاملا درست است. آن ها هنگامی که با یکدیگر ملاقات می کنند بسیار آرام با یکدیگر دست داده و گونه ی یکدیگر را می بوسند اما بوسه اول روی گونه چپ و دومین سمت راست انجام می شود. در واقع این بوسیدن آرام از سنت های زیبای مردمان این کشور است.

با فرانسوی ها همیشه دقیق باشید

مردمان فرانسه بسیار دقیق و منظم هستند و روی قرارهای ملاقات بسیار حساس هستند. درصورتی که با آن ها قراری برای صرف یک وعده غذایی داشته باشید و بیش از 10 دقیقه تاخیر داشته باشد، بدون آن که توضیحی از شما بخواهند یا تماسی بگیرند، شما را فردی بی ادب می دانند.
اهدای جایزه به خانواده هایی که با موفقیت فرزندان شان را بزرگ کنند. برای اولین بار دولت فرانسه در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۲۰، برای زنانی که به تنهایی و با موفقیت حداقل ۴ بچه بزرگ کنند مدال درنظر گرفت. این جایزه برای شناسایی زنانی بود که فرزندانشان بعد از کشته شدن پدرشان در جنگ جهانی اول، یتیم شدند.

از این جایزه سه نسخه مختلف وجود داشت؛ مدال طلا برای مادرانی که هشت فرزند یا بیشتر دارند، مدال نقره برای مادرانی که شش یا هفت فرزند دارند و مدال برنز برای مادرانی که چهار یا پنج فرزند دارند. همچنین برخی مدال‌ های برنز با استثنا به زنان بیوه ‌ای اهدا می‌شد که سه فرزند داشتند. مردان زن‌ مرده هم فقط در سال ۱۹۸۳ واجد شرایط دریافت این جایزه شدند. از اولین مردانی که این جایزه را دریافت کرد می توان به کشیش کاتولیک پیر مایوت (Pere Mayotte) اشاره کرد. اگرچه او بیوه به حساب نمی ‌آمد اما بعد از مرگ خدمتکارش، شش کودک او را به فرزندی پذیرفته و بزرگ کرده بود. امروزه فقط نسخه برنز مدال خانواده وجود دارد.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید