حواس پرتی در یادگیری زبان انگلیسی ممنوع

حواس پرتی در یادگیری زبان انگلیسی ممنوع

حواس پرتی در یادگیری زبان انگلیسی ممنوع | دنیای مدرن امروزی پر است از عاملین حواس پرتی که همه می توانند تاثیر منفی روی کار ما و توانایی های مان گذارند. این موضوع زمانی که در حال یادگیری و درس خواندن هستیم هم بیشتر می باشد. بسیاری از دانش آموزان همیشه ادعا می کنند با تمام تلاشی که برای تمرکز می کنند، اما باز هم با کوچک ترین موضوعی حواس شان از درس خواندن پرت می شود. اگر شما هم این مشکل را دارید و می خواهید بدانید چطور با تمرکز بیشتری مطالعه کنید، در ادامه این نوشته همراه ما باشید…

در این مقاله امروز کارشناسان من و زبان قصد دارند، شما را با شیوه های علمی و ثابت شده برای افزایش تمرکز آشنا کنند. از این روش ها می توانید برای یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری که قصد یادگیری آن را دارید، استفاده کنید. مشکل این جاست که بسیاری از زبان آموزان و دانش آموزان می خواهند تاثیر عوامل حواس پرتی را روی تمرکز شان کم جلوه دهند. اما چاره چیست؟

راهکار های برای افزایش تمرکز و دوری از حواس پرتی در یادگیری

هرچه قدر هم که در نادیده گرفتن عوامل حواس پرتی خوب باشید، باز هم نمی توانید منکر تاثیر آن ها روی روند یادگیری تان باشید. اما می توانید از نکات و راهکارهای زیر برای کاهش این تاثیرات استفاده کنید و از یادگیری عمیق تر خود لذت ببرید.

حواس پرتی در یادگیری
حواس پرتی در یادگیری

راهکار اول: ذهن شلوغ خود را آرام کنید!

خارج از عوامل حواس پرتی بیرونی که ممکن است در زمان یادگیری زبان در اطراف شما باشند، اصلی ترین عامل حواس پرتی در یادگیری در ذهن شما است. توصیه کارشناسان این است که بعد از هر 15 دقیقه یادگیری یک کاغذ بردارید و هر آنچه در ذهن تان می گذرد را یادداشت کنید. قبل از آن برای ذهن تان آرام تر شود، بهتر است دراز بکشید و چشمان تان را ببندید. هر فکری که در سرتان می آید را روی کاغذ بیاورید.

از نوشتن هیچ فکری خجالت نکشید، قرار نیست کسی نوشته های شما را بخواند! آنقدر بنویسید که دیگر چیزی در ذهن تان باقی نمانده باشد. شاید برخی از آن ها کارهایی باشد که باید امروز انجام دهید، ایرادی ندارد. آن ها را هم در این نوشته بیاورید و اجازه دهید ذهن تان استراحت کند. او دیگر مسئول یادآوری انجام آن کار نیست. بعد از اتمام زمان یادگیری می توانید به سراغ این برگه بروید و ببینید چه کارهایی باید انجام دهید.

اگر نوشته های شما خیلی شخصی است، بعد از یادداشت کردن افکار تان می توانید به راحتی آن کاغذ را پاره کنید. یا نه، یک راه خیلی ساده تر! از تکنولوژی استفاده کنید. همانطور که مشغول یادگیری آنلاین زبان انگلیسی با من و زبان هستید، یک صفحه word باز کنید و تمام افکارتان را تایپ کنید و به راحتی بعد از اینکه ذهن تان خالی شد همه آن ها را پاک کنید تا اثر از آثارشان باقی نماند. اگر هم افکار شما را کارهای متعدد روزانه تان فرا گرفته است، یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید و برای آن ها زمان بندی کنید و تمام! دیگر فکرش را نکنید.

راهکار دوم: انجام چند کار به طور همزمان را فراموش کنید

متاسفانه امروزه این گونه جا افتاده است که اگر افراد بتوانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند، پس خیلی زرنگ و باهوش و یا مسئولیت پذیر هستند. اما شما با این کار تنها ذهن و جسم خود را خسته می کنید و این خود یکی از عاملین حواس پرتی در یادگیری است. زمانی که یک کار را به تنهایی انجام می دهید، تمام ذهن شما روی همان معطوف می شود و در نتیجه، تاثیر گذار تر خواهد بود. افرادی که چند کار را به طور همزمان انجام می دهند، استرس بیشتری را تجربه می کنند و این باعث می شود نتوانند از آموزش زبان انگلیسی خود نهایت استفاده را ببرند.

انرژی خود را بیهوده با این کار کاهش ندهید و سعی نکنید هم زبان بیاموزید، هم ایمیل چک کنید و هم مراقب غذای روی گاز باشید. بهترین کار این است که یک تایم خالی را برای یادگیری زبان پیدا کنید. از آنجایی که قرار است زبان را با آموزش آنلاین زبان انگلیسی وب سایت من و زبان تجربه کنید، پس می توانید در هر زمان و هر مکان آموزش را شروع کنید. بنابراین ابتدا باقی کار ها را سر و سامان دهید و سپس وارد برنامه من و زبان شوید. اگر هم حین یادگیری زبان هنوز به فکر کار های نکرده هستید، از راهکار اول استفاده کنید.

حواس پرتی در یادگیری
حواس پرتی در یادگیری

راهکار سوم: آرام باشید!

زمانی که می خواهید به سرعت همه کارها را انجام دهید، مطمئن باشید با این کار تنها استرس خود را بیشتر می کنید. آرام باشید و برای کار های تان برنامه ریزی کنید. اگر طبق برنامه ریزی های تان همه چیز مرتب است، پس دیگر نگران نباشید و با آرامش به کار خود ادامه دهید. با آرامش وارد برنامه من و زبان شوید و مراحل یادگیری را شروع کنید. مطمئن باشید وقت کافی برای تمرین و یادگیری خواهید داشت.

برای اینکه این مورد را برای خود نهادینه کنید، می توانید از سیستم ارزیابی پیشرفت خود استفاده کنید. در این روش شما بعد از یک هفته آموزش می توانید ببینید یک هفته قبل چقدر زبان بلد بودید و الان دانش زبانی تان در چه سطحی است. مشاهده پیشرفت ها هرچند کوچک می تواند به آرامش شما کمک کند.

راهکار چهارم: خرابکاری های خود را تصویر سازی کنید!

در خلال یادگیری زبان انگلیسی، چه چیزهایی می تواند عامل خرابکاری شود؟ تماشای تلویزیون؟ چک کردن ایسنتاگرام؟ همه این موارد عاملین حواس پرتی در یادگیری می باشند. اما بیایید از دیدگاه متفاوتی به آن نگاه کنیم. تصور کنید زبان را رها کردید و به سراغ اینستاگرام رفتید. نتیجه چه می شود؟ چه چیزی به دست می آورید؟ سعی کنید این تصویر سازی را تا می توانید برای منفی کنید به نحوی که نتیجه آن برای شما دردناک باشد. آن وقت سعی می کنید، تا می شود از این خرابکاری ها و حواس پرتی ها در یادگیری دوری کنید.

راهکار پنجم: از قانون 20 ثانیه برای حواس پرتی در یادگیری استفاده کنید

اگر گوشی تلفن تان کنار شما است در حالی که مشغول یادگیری زبان هستید، چقدر احتمال دارد آن را بردارید و شبکه های اجتماعی را برای چند ثانیه چک کنید؟ بله، احتمال این کار زیاد است. حتی اگر شما ادعا کنید که از گوشی تلفن همراه تان برای یادگیری زبان استفاده می کنید. حالا فکر کنید گوشی خود را داخل یک جعبه در انتهای کشویی در اتاق دیگر گذاشته اید! در این شرایط، آیا باز هم بی دلیل و تنها برای چک کردن شبکه های اجتماعی به سراغ آن می روید؟ درست است، در این شرایط احتمال آن خیلی کمتر می باشد.

قانون 20 ثانیه می گوید، عامل حواس پرتی در یادگیری هرچه که باشد، باید بیست ثانیه با شما فاصله داشته باشد. پس سعی کنید هر چیزی که ممکن است حواس شما را در طول یادگیری زبان پرت کند را در فاصله بیست ثانیه ای خود قرار دهید. به این معنا که اگر خواستید به سراغ آن بروید، بیست ثانیه در راه رسیدن به آن باشید. مطمئن باشید این روش جواب می دهد…

راهکار ششم: روی نکات درست و مهم تمرکز کنید

در ابتدای هر هفته، اهداف خود را از یادگیری زبان مشخص کنید. با این کار تمرکز و توجه تان را بیهوده روی موضوعات غیر ضروری معطوف نمی کنید. بهترین کار این است که ابتدا مروری روی مطالب قبلی که آموخته اید داشته باشید و ببینید هدف های آموزشی بعدی چه هستند. چرا که یکی از عاملین مهم حواس پرتی در یادگیری این است که شما هدف مشخصی برای آن ندارید. با این کار ممکن است انگیزه خود را نیز از دست بدهید و در طول مسیر یادگیری زبان دلسرد شوید.

حواس پرتی در یادگیری
حواس پرتی در یادگیری

راهکار هفتم: از مدیتیشن کمک بگیرید!

مدیتیشن یکی از بهترین کار ها برای تمرین تمرکز می باشد. برای انجام این کار هم می توانید از اپلیکیشن های آن استفاده کنید و اصول مدیتیشن را فرا بگیرید و سعی کنید به کمک آن تمرکز خود را بیشتر کنید. حواس پرتی در یادگیری یک اتفاق متداول است. اما آن قدر ها عجیب و غریب نیست که نتوانید از پس آن برآیید. به کمک مدیتیشن می توانید خیلی راحت ذهن خود را آرام کنید و قبل از شروع آموزش ها در وضعت ریلکس و آرامش قرار بگیرید.

ذهن تان نیز در این وضعیت خالی می شود و به خوبی آماده دریافت اطلاعات جدید است. با مدیتیشن یاد می گیرید، ذهن تان را روی اهداف خاص متمرکز کنید و این اهداف هم می توانند مهارت های زبان باشند و هم هر چیز دیگری. پس از این مهارت می توانید برای کل زندگی خود استفاده کنید.

راهکار هشتم: آفلاین باشید

اگر گوشی تلفن همراه تان را کنار خود می گذارید، توصیه ما به شما این است که در طول مطالعه و یادگیری آن را در حالت آفلاین قرار دهید. با این شرایط دیگر نوتیفیکیشن ها و اعلان های گوشی هم تبدیل به عاملین حواس پرتی در یادگیری تان نمی شوند. اما از آنجایی که سیستم آموزش زبان با وب سایت من و زبان کاملا آنلاین و مجازی است، می توانید اعلان شبکه های اجتماعی تان را فقط خاموش کنید. به هر حال یادتان باشد، اگر می خواهید در مسیر یادگیری زبان حواس تان پرت نشود، این راهکار ها را با هم به کار گیرید…

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید