دانستنی های جالب درباره زبان چینی

دانستنی های جالب زبان چینی

دانستنی های جالب زبان چینی | زبان چینی یکی از دو زبانی است که بیشتر از بقیه در جهان از آن استفاده می شود. زبان چینی به عنوان یک زبان مادری، متداول ترین زبان در کره زمین است، چرا که توسط بالغ بر نهصد میلیون نفر استفاده می شود و روز به روز بر تعداد زبان آموز های این زبان افزوده می شود. در این مقاله، امروز تیم متخصص من و زبان قصد دارند شما را با دانستنی های جالب درباره این زبان آشنا کنند. من و زبان در کشور سرآمد آموزش زبان چینی به فارسی است و این امکان را برای اولین بار برای فارسی زبان ها فراهم کرده است.
در این وب سایت شما شانس استفاده از آموزش آنلاین زبان چینی را دارید و می توانید به واسطه آن در یک محیط آموزشی خاص و ویژه قرار بگیرید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر از دانستنی های جالب زبان چینی بدانید.

یک: زبان چینی اولین زبان در تعداد کاربران است

کشور چین گروه ها و اقلیت های بسیار زیادی دارد که همگی از یک زبان واحد استفاده می کنند و آن هم چینی ماندارین است و به دلیل جمعیت بالای کشور چین هنوز هم این زبان در کل جهان، بیشتر از بقیه استفاده می شود. پس می توان گفت با وجود اینکه شما با یک جست و جوی ساده در اینترنت می بینید که زبان انگلیسی زبان دوم بسیاری از کشور ها است و به نوعی زبان بین المللی شناخته می شود، اما باز هم در داشتن تعداد کاربران به زبان چینی نمی رسد. در سال 2010 تعداد افرادی که به زبان چینی صحبت می کردند و این زبان، زبان مادری شان بود در حدود نهصد و پنجاه و پنج میلیون نفر بود، که این خود یک نکته بسیار جالب درباره این زبان است.

دو: زبان چینی یکی از سخت ترین زبان های دنیا است

فاکتور های متعددی در ایجاد زبان چینی دخیل بوده اند و همین فاکتور ها باعث شده است که این زبان به یکی از سخت ترین زبان های دنیا تبدیل شود که یادگیری آن برای زبان آموز ها دشوار است. این دشواری بیشتر در افرادی که زبان مادری شان انگلیسی است دیده می شود. چرا که سیستم نوشتاری، گرامر و دستور زبان و حتی تلفظ ها و نوع و سبک صدا ها در این زبان بسیار متفاوت از زبان انگلیسی است. به جرات می توان گفت هیچ شباهتی میان زبان انگلیسی و زبان چینی وجود ندارد و همین موضوع باعث سخت شدن روند یادگیری زبان چینی برای انگلیسی زبان ها شده است.
افرادی که دوست دارند زبان چینی را یاد بگیرند باید زمان زیادی را برای این کار ضرف کنند تا به درجه تسلط کامل بر این زبان برسند. هرچند از نظر کارشناسان، چنین ادعا می شود که کمتر کسی می تواند حتی با سال ها تلاش و کوشش دقیقا شبیه یک چینی زبان صحبت کند. به طور معمول شما برای یادگیری این زبان باید در حدود سه هزار کاراکتر را یاد بگیرید تا به اندازه کافی بتوانید بر این زبان تسلط داشته باشید و مثلا بتوانید یک روزنامه چینی زبان را بخوانید.
یکی دیگر از سختی ها و مشکلات این زبان سیستم نوشتاری آن است که هیچ سر نخ و راهنمایی به شما در خواندن آن نمی کند. برای مثال در زبان ایتالیایی شما می توانید به راحتی هر آنچه نوشته شده است را بخوانید چون نوع نگارش با تلفظ برابر می باشد. اما در زبان چینی اصلا این گونه نیست. پس باید تک تک کلمات را یاد بگیرید. در این زبان در حدود 67 درصد کلمات متشکل از دو یا چند کاراکتر هستند و این ممکن است کار شما را سخت تر هم بکند. اما نگران نباشید…
در من و زبان از آن جایی که از سیستم نگارشی پین یین در کنار کاراکتر های سنتی زبان چینی استفاده شده است شما می توانید به راحتی از این مشکل عبور کنید و خیلی زود بتوانید به این زبان عجیب و جالب صحبت کنید و حتی بخوانید.

 

دانستنی های جالب زبان چینی
سه: زبان چینی سبک دستخطی متفاوتی دارد

پنج شکل سنتی در دستخط زبان چینی وجود دارد که رسمی و اداری هم جز آن هاست. این دستخط ها نشان از هنر های کلاسیک چینی دارد و به نوعی سبک های هنری چینی است. معروف ترین دستخط چینی خط Seal Character می باشد که توسط مردم قوم “هان” طراحی شده اند و برای اولین بار دویست سال قبل از میلاد مسیح استفاده شده است، اما هنوز هم جز متداول ترین نوع نوشتار زبان چینی به حساب می آید.

چهار: زبان چینی بیشتری کلمات مشابه در صدا را دارد

به لطف سیستم آوایی و صوتی منحصر به فرد زبان چینی، این زبان پر از کلمات مشابه است. این موضوع باعث شده برای خارجی ها تمایز قائل شدن میان کلمات مشابه خیلی سخت و دشوار باشد. با آشنایی با سیستم آوایی این زبان، در خواهید یافت که یکی از سخت ترین بخش های یادگیری زبان چینی همین سیستم آوایی است. از آنجایی که در دیگر زبان ها چینین قابلیتی وجود ندارد، تشخیص تفاوت این کلمات هم آوا برای ما بسیار سخت می باشد.

پنج: این زبان تنها زبان مدرنی است که از شکل و تصاویر در آن استفاده می شود.

بعد از خط هیروگلیف که از زمان مصر باستان بوده است و البته امروزه دیگر کاربرد ندارد، خط چینی در این جهان مدرن، تنها زبانی است که از اشکال مختلف استفاده می کند. در زبان چینی از تصاویری استفاده می شود که می تواند معانی مختلفی به همراه داشته باشد و درست مانند یک بازی است. بسیاری از کاراکتر های زبان چینی که امروزه استفاده می شوند، برگرفته از نقاشی های قدیمی و تاریخی هستند. که البته این موضوع در یادگیری کلمات چینی خیلی می تواند به شما کمک کند.
در وب سایت منو زبان برخی از کلمات معروفی که از این قانون پیروی می کنند را می توانید با رسم شکل و توضیحات یاد بگیرید و آن ها را در ذهن خود نهادینه کنید و از یادگیری آنلاین زبان چینی لذت ببرید. پس در من و زبان شما امکان یادگیری هر دو نوع کاراکتر های سنتی و هم خط مدرن یا پین یین را دارید و می توانید به کمک این وب سایت به دانش و اطلاعات خود درباره این زبان بیافزایید.

شش: دست خط چینی غیر قابل تشخیص ترین دست خط ها را درمیان زبان های مختلف دارد.

درحالی که بیشتر ما وقتی مطلبی را به زبان خودمان می نویسیم، ممکن است برای دیگران ناخوانا باشد، اما در زبان چینی این یک مشکل همیشگی است و در هر موقعیتی ممکن است هر دست خطی از هر فردی برای شما ناخوانا و غیر قابل قابل تشخیص باشد. این مشکل هم به دلیل وجود تنوعات زیاد موجود در سبک های نوشتاری این زبان است که بیشتر در نوشتار دستی و تایپی مشهود می باشد.
پس وقتی شما یک کاراکتر را به صورت چاپی و یا در اینترنت مشاهده می کنید ممکن است خیلی خوانا باشد، اما اگر همان کاراکتر را یک چینی زبان بنویسد شما خیلی سخت می توانید تشخیص دهید که این همان کاراکتر است و به این دلیل که ما کاراکتر ها را از طریق منابع آموزشی چاپی و یا اینترنتی می آموزیم، در صورت مواجه شدن با دستخط های چینی، به چالش های بزرگی بر خواهیم خورد.

 

دانستنی های جالب زبان چینی
هفت: زبان چینی یکی از قدیمی ترین زبان هایی است که هنوز هم استفاده می شود.

مبدا و منشا زبان چینی به زمان های خیلی قدیم باز می گردد و یکی از اولین نمونه های خطی است که در تاریخ پیدا شده است و برای اولین بار روی استخوان های بسیار قدیمی دیده شد. این استخوان ها شاید به هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و در بردارنده یک تاریخچه غنی است. این زبان در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیار زیادی قرار گرفته است خصوصا در زمان های جنگ و انتقال فرهنگ های مختلف. با این وجود هیچ چیز مانع از این نشد که این زبان منسوخ شود و هنوز هم به عنوان یکی از متداول ترین و رایج ترین زبان ها در سراسر جهان شناخته می شود.

هشت: زبان چینی یک زبان آوایی است

در مسیر یادگیری زبان چینی، سخت ترین بخش و کاری که باید انجام دهید، آشنایی و یادگیری پنج صدای اصلی این زبان است. از آنجایی که زبان چینی یک زبان آوایی است، معنای بسیاری از کلمات آن می تواند خیلی هوشمندانه و البته خیلی غیر ملموس تغییر کند. برای مثال یک بخش در زبان چینی می تواند معانی مختلفی داشته باشد و البته این به محل قرار گیری آن بخش بستگی دارد.

نه: کاراکتر های چینی می توانند به بخش های کوچکتر و ساده تری تقسیم شوند

کاراکتر های چینی معمولا متشکل از چند بخش کوچکتر هستند که می توانند معانی مختلفی داشته باشند. ضمن اینکه این کاراکتر ها را هم می توانید به صورت عمودی بنویسید و هم افقی (از چپ به راست). برای مثال در کاراکتر 情 ما سه بخش داریم: یک) 忄به معنای قلب، 2) 丰به معنای کافی و سه) 月به معنای ماه، که تغییر در اولین بخش آن می تواند به طور خیلی ظریفی معنای کل را تغییر دهد.

 

دانستنی های جالب زبان چینی
ده: در زبان چینی کلمات انگلیسی زیادی هم قرض گرفته شده است

ممکن است با سفر به کشور چین دریابید که چقدر کلمات آشنا به گوشتان می خورد. این مورد را باید ممنون دار انتقال فرهنگی غرب به شرق باشید. برای مثال کلمه 咖啡 به معنای قهوه، تلفظی شبیه به کلمه coffee در زبان انگلیسی دارد و یا کلمه 沙发 به معنای مبل مانند sofa در انگلیسی خوانده می شود.

می توان گفت این زبان که بیشترین کاربر را در کل جهان دارد، هنوز برای غرب و اروپا رمزآلود است. از آنجایی که این زبان سه هزار سال پیش اختراع شده است و از آن زمان تا کنون نیز مورد استفاده بوده است، می تواند بیانگر یک تاریخ بسیار غنی باشد که یادگیری و مطالعه آن دانش و اطلاعات بی نظیری در اختیارتان می گذارد. پس جهت یادگیری این زبان خارق العاده با من و زبان همراه ما باشید و از آموزش های آنلاین آن بهره ببرید.

دانستنی های جالب زبان چینی | خوشبختانه در منو زبان برای یادگیری زبان چینی نیازی به یادگیری تمام سه هزار کاراکتر ندارید. من و زبان مبنای آموزش های خود را بر کاربردی بودن آن ها گذاشته است، به طریقی که شما می توانید زبان چیین را با اهداف ویژه بیاموزید و خود را برای موقعیت های خاص آماده کنید. پس اگر علاقه مند به زبان چینی هستید، می توانید از طریق همین صفحه با مشاورین منو زبان ارتباط برقرار کنید و درباره نحوه ثبت نام و آموزش سوالات خود را بپرسید.
در مسیر یادگیری زبان چینی، نگران چالش ها و سختی هایی که در این مقاله عنوان کردیم، نباشید. چرا که سیستم های آموزشی مدرن تمام تلاش خود را می کنند کار را برای کاربران خود ساده تر کرده به نوعی که همه بتوانند از این آموزش ها استفاده کنند. مانند من و زبان که به دلیل مبتنی بودن بر اینترنت و فضای مجازی شما هیچ محدودیت زمانی و مکانی برای شرکت در دوره های آموزشی آن ندارید. پس با ما همراه باشید…

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • نیلوفر

  اگر توی دوره زبان چینی شما شرکت کنم یعنی مثل زبان مادری می تونم به راحتی با این زبان صحبت کنم؟ من واقعا دنبال یه همچین آموزشی هستم که منو به تسلط کامل زبان چینی برسونه چون قصد مهاجرت دارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. هر زبانی مستلزم تمرین مداوم و وقت گذاشتن برای یادگیری است. اگر خوب تمرین کنید بله چرا که نه.

   پاسخ