در آداب و رسوم کشور ترکیه باید دسر مرغ بخورید

آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ

آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ | ترکیه نیز مانند سایر کشورها آداب و رسوم مخصوص خودش را دارد و از جهاتی می توان برخی از آداب و رسوم های ترکیه را مشابه ایران دانست. در ادامه به برسی این رسوم می پردازیم. در رابطه با کشور ترکیه خوب است بدانید که پس ازسرنگونی امپراتوری عثمانی که رهبری آن را مصطفا کمال آتاتورک بر عهده داشت، جمهوری ترکیه به وجود آمد. آتاتورک پس از روی کار آمدن اقدامات بسیاری را انجام داد که از جمله آن ها می توان به مبارزه در برابر روحانیت، جدایی دین از سیاست، تغییر خط عربی در زبان ترکی به خط لاتین ترکیه امروزی، ترویج ملی گرایی ترک زبانان و ایجاد حق رأی برای زنان اشاره کرد. ترکیه به دلیل قرار گرفتن در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا به «اوراسیا» نیز شهرت دارد. کشورهای همسایه ترکیه، بلغارستان، یونان، ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق و سوریه می باشند.

ترکیه توسط دریای سیاه، دریای مدیترانه، دریای اژه و دریای داخلی بنام دریای مرمره احاطه شده است. مردم ترکیه با زبان رسمی ترکی استانبولی صحبت می کنند و هر ساله عده زیادی مهاجر از کشورهای گوناگون برای زندگی وارد ترکیه می شوند. اگر شما نیز از علاقه مندان به زندگی در ترکیه هستید خوب است که با آداب و رسوم این کشور آشنا شوید تا اگر روزی قصد مهاجرت و یا سفر به این کشور زیبا را داشتید، بتوانید آداب و سنت های این کشور را به درستی رعایت نمایید.

به یاد داشته باشید که برای زندگی در ترکیه یکی از نکات مهم و اساسی،یادگیری زبان ترکی است.

شما با یادگیری زبان ترکی حتر بهتر می توانید درباره آداب و رسوم ترکیه و سایر موارد مربوط به این کشور اطلاعات کسب کنید. کارشناسان آموزش وبسایت من و زبان در این مقاله قصد معرفی چند آداب و رسوم رایج در کشور ترکیه را برای شما دارند. بزرگترین شهر ترکیه استانبول است و البته بسیاری از مسافران این کشور را برای بازدید و گردشگری انتخاب می کنند. کوه آرارات بلندترین کوه ترکیه است و بسیاری از مردم این کوه را مقدس می دانند و اتقاد دارند که حضرت نوح پس از سیل شدیدی که در آن زمان درگیرش شده بودند، کشتی اش را در قله این کوه متوقف کرده است.

آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ
آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ

همانطور که گفتیم، زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی استانبولی است و تفاوت هایی با زبان ترکی آذری دارد. جالب است بدانید که صحبت به زبان کردی در جنوب شرقی ترکیه رایج می باشد. از آنجایی که فرهنگ ترکیه با فرهنگ اسلامی مخلوط شده است این کشور مسلمانان زیادی دارد و از منظر فرهنگی بسیار به کشور ایران نزدیک است. حتی در آداب و رسوم این کشور نیز ردپایی از فرهنگ و سنت های ایرانی به چشم می خورد.

زبان رسمی کشور ترکیه ترکی استانبولی که تفاوت اندکی با زبان آذری دارد می باشد البته در جنوب شرقی ترکیه کردی نیز صحبت می کنند. فرهنگ ترکیه مخلوطی از فرهنگ اسلامی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان این کشور، با نگاهی پررنگ به اروپا در هم آمیخته واز نظر فرهنگی از بسیاری جهات شباهت های زیادی با فرهنگ ایرانی دارد.

یکی از غذاهای محبوب در میان مردم ترکیه کباب است. کبابی که از گوشت گوسفند درست شده است. از دیگر خوراکی های مطرح در این کشور می توان به ماست، قهوه و باقلوا اشاره کرد که بسیار برای توریست ها از سراسر دنیا نیز جذابیت دارند. محبوب ترین ورزش در ترکیه فوتبال است. جالب است بدانید که ترک ها در ورزش هایی همچون وزنه برداری و نوعی کشتی محلی که به کشتی آلیش معروف است، شناخته شده هستند.

همچنین در جنوب غربی ترکیه منطقه ‌ای طبیعی به نام پاموکاله که در زبان ترکی استانبولی معنی آن «قلعه پنبه ‌ای» می باشد، واقع شده است که چشمه ‌های آب گرم طبیعی بسیار خوبی در آن وجود دارد. این چشمه های معدنی بعضا برای خواص درمانی شان نیز مورد استفاده قرار می گیرند و در تمامی فصول از آب و هوای معتدل و مطلوبی برخوردار هستند. حال که با کشور ترکیه و خصوصیات آن آشنایی پیدا کردید خوب است که درباره آداب و رسوم آن نیز اطلاعاتی کسب کنید تا در سفر به این کشور تجارب جالبی بدست بیاورید.

آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ
آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ

آداب و رسوم جالب کشور ترکیه

 • در ترکیه با بوسیدن هر دو گونه می توانید به دیگران سلام کنید

در آغوش گرفتن در میان دوستان نزدیک و یا اعضای خانواده نیز رایج است. در حقیقت درآغوش گرفتن و یا بوسیدن به نوعی سلام کردن شما را نشان می دهد.

 • استفاده از علامت چشم و نظر

علامت های چشم و نظر تقریبا در هر کجای ترکیه برای دوری از افکار شیطانی مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی به ترکیه سفر می کنید، آنقدر این علامت ها را می بینید که نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید. معمولا مردم در خانه هایشان این علامت ها زا قرار می دهند یا رانندگان تاکسی آن ها را در جلوی آینه شان آویزان می کنند. در حقیقت ترک ها اعتقاد دارند که با همراه داشتن این علامت از شر چیزهای منفی و همسایگان و اطرافیان حسود در امام خواهند بود.

 • در ترکیه چای نشانه مهمان نوازی میزبان است

ترک زبانان به نشانه دوستی و یا مهمان نوازی برای مهمانان خود چای می آورند و ممکن است در ترکیه اینگونه تصور کنید که ترک ها در هر کجا از نوشیدن چای بیشتر از نوشیدن آب استفاده می کنند. معمولاً بعد از غذا همراه با میوه و شیرینی چای می آورند و به مهمانان تعارف می کنند.

 • شیوه احترام به بزرگان در ترکیه با بکار بردن کلماتی همچون خاله یا عمو

در ترکیه برای احترام گذاشتن به بزرگ تر ها زمانی که به دیدار آن ها می روند به نشانه دوستانه بودن و احترام از کلماتی همچون”teyze” یا “amca” استفاده می کنند که به معنای خاله و عمو است. این کلمات را می توانید برای کسانی که از شما بزرگترهستند استفاده کنید. همچنین در ترکیه به نشانه احترام به زنان از کلمه”abla” به معنی خواهر بزرگتر استفاده می کنند.

 • در مراسمات عروسی طلا هدیه بدهید

مراسم ازدواج در ترکیه بسیار به ایران شباهت دارد به خصوص اینکه در این مراسم به عروس و داماد سکه طلا هدیه داده یا نزدیکان آن ها دستبند طلا هدیه می دهند. اگر شانس با شما یار بود و به یک مراسم عروسی در ترکیه دعوت شدید، می توانید شاهد این رسم باشید. دلیل این رسم در ترکیه نیز به این خاطر است که بر خلاف پول نقد، طلا هرگز ارزشش را از دست نمی دهد.

 • زمانی که به مسجد می روید باید سرپوش داشته باشید

با وجود اینکه ترکیه یک کشور سکولار می باشد، اما بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده اند. شما باید مانند اغلب مکان های مذهبی، زمانی که در ترکیه وارد مساجد می شوید، به نشانه احترام به مقدسات سر خود را بپوشانید و بازوها و پاهایتان را بپوشانید. برای مردان نیز پوشیدن شلوارک مجاز نیست و نباید زانوهایشان مشخص باشد.

آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ
آداب و رسوم ترکیه و دسر مرغ
 • کفش های خود را قبل از ورود به خانه دربیاورید

در ترکیه باید مانند ایران قبل از ورود به خانه کفش هایتان را در بیاورید. همچنین ترک ها در خانه دمپایی می پوشند و به همین خاطر معمولا چند جفت اضافه هم برای مهمانان در نظر می گیرند. این آداب جالب در ترکیه به این خاطر است که کثیفی را وارد خانه نکنید و باید حتما قبل از ورود کفش هایتان را خارج از خانه در بیاورید.

 • زمانی که به مهمانی می روید، هدیه دادن به میزبان را فراموش نکنید

در ترکیه باید هنگامی که به خانه کسی می روید به نشانه احترام برای او هدیه ای ببرید. حتی اگر ناگهانی و بدون نظر قبلی به خانه کسی دعوت شوید، می توانید با خرید یک هدیه ساده همچون چند شاخه گل یا بردن خوراکی، احترام خود را به میزبان نشان بدهید. البته توجه داشته باشید که هرگز با خود نوشیدنی نبرید چرا که ترک ها بنا به برخی دلایل از جمله دلایل شرعی از نوشیدن اینگونه نوشیدنی ها خودداری می کنند.

 • در رستوران یا غذا خوری بدانید که چه کسی باید هزینه را بپردازد

در ترکیه این رسم رایج است که زمانی که به دهوت کسی برای صرف غذا به رستوران یا غذا خوری می روید، شخص دعوت کننده باید هزینه را پرداخت کند. بنابراین اگر در این کشور برای خوردن غذا دعوت شدید بدانید که نیازی به پرداخت هزینه ندارید، ولی اگر کسی را دعوت کردید پرداخت بر عهده شما خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که تقسیم کردن هزینه در ترکیه رواج ندارد.

 • یک نوشیدنی ملی در ترکیه قهوه است

قهوه ترکی معمولا بعد از غذا سرو می شود و بسیار غلیظ است. البته هم قهوه و هم چای ترکی جایگاه خودشان را دارند و معمولاً هر کدام در مواقع خاص خودشان ارائه می شوند. در مهمانی ها و زمانی که مهمان ها برای بازدید به خانه شخصی می روند، چای متداول است. این قهوه تلخ را سعی کنید یک نفس بخورید تا تلخی آن زیاد شما را اذیت نکند.

 • با غذا نان هم باید بخورید

آداب و رسوم جالب دیگری که در ترکیه وجود دارد این است که آن ها با همه غذاها نان می خورند و به همین خاطر معمولا کودکان در حال خرید نان از گوشه و کنار بازار هستند.

 • از دیدن مرغ توی دسرتون تعجب نکنید

در ترکیه دسر پودینگ سینه مرغ سرو می شود که ترکیبی عجیب از مرغ آب پز، شکر و شیر است و در آن دارچین نیز می ریزند.ک این دسر خوشمزه در اکثر منوهای رستوران های این کشور وجود دارد که می توانید آن را سفارش داده و از طعم متفاوتش لذت ببرید.

 • خوش آمد گویی به سبک ترکی

در ترکیه با عبارت Hos Geldiniz خوش آمد گویی شان را به افراد ابراز می کنند. شما می توانید در پاسخ خوش آمد گویی افراد در ترکیه عبارت Hos bulduk را بکار ببرید.
دوستی های طولانی در ترکیه
مردم ترکیه علاقه بسیاری به برقراری ارتباطات طولانی مدت دارند و معمولا اگر مدت زمان زیادی را با آن ها در ارتباط باشید، آنان نسبت به شما حس تعهد بیشتری می کنند. ترک ها مردمی هستند که به آراستگی ظاهری شان بسیار اهمیت می دهند و به میزان زیادی اهل شب نشینی و برگزاری مهمانی دارند. همچنین در ترکیه غذا دادن برای همسایگان جزو آداب و رسوم جالبشان است.

 • چند همسری در ترکیه غیر قانونی است

مردان در ترکیه به عنوان رئیس خانواده می باشند و کسی که قصد ازدواج با فرد دیگری دارد، بنا بر غیر قانونی بودن چند همسری در این کشور باید یک نفر را برگزیند و ازدواج با او را رسما ثبت نماید. جالب است بدانید که زنان در ترکیه برای نوشیدن چای بعد از ظهر به صورت دوره ای در زمان و مکان مشخصی دوره هم جمع می شوند و این کار را بین ۷ تا ۱۷ ادامه می دهند.

 • آداب ازدواج در ترکیه

پس از اینکه پسران و دختران برای ازدواج با یکدیگر به تفاهم می رسند، خواستگاری انجام می شود. زمانی که شما به یک مراسم عروسی در ترکیه دعوت شوید ممکن است شاهد این رسم جالب باشید که دوستان عروس ته کفش او نام هایشان را می نویسند و پس از پایان عروسی اعتقاد دارند، کسی که نامش پاک شده باشد، به زودی ازدواج خواهد کرد.

زبان ترکی برخلاف ظاهرش به طرز حیرت انگیزی ساده است

اکثر افراد تصور می کنند که یادگیری زبان ترکی سخت و دشوار است. اما باید به این دسته از افراد بگوییم که در اشتباه هستند و اتفاقا این زبان را می توان در مدت زمان کوتاهی یاد گرفت. تنها کافیست که تکرار و تمرین را به طور مستمر انجام دهید و از روش درستی برای یادگیری زبان ترکی انتخاب نمایید. در وبسایت من و زبانآموزش زبان ترکی به صورت سطح بندی شده با جدیدترین روش های آموزشی روز دنیا ارائه شده است. کابران گرامی می توانند یادگیری این زبان دلنشین را در هر سطحی که مد نظر دارند با بالاترین کیفیت آغاز کنند و خیلی زود به نتیجه مطلوبشان دست یابند.

در این وبسایت شما نکات آموزشی و اصطلاحات کاربردی فراوانی را یاد خواهید گرفت و نکته مهمی که در رابطه با آن وجود دارد، این است که شما به راحتی در هر کجای دنیا که باشید، می توانید تنها با دسترسی داشتن به اینترنت و یک گوشی تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ به آموزش زبان مورد علاقه تان دسترسی داشته باشید. بسیاری از سایت ها و اپلیکیشن های آموزش زبان در بستر اینترنت وجود دارند که ممکن است هرگز شما را به نتیجه ایده آل تان نرسانند.

شما با انتخاب درست مرجع آموزشی تان می توانید تفاوت ها را احساس کرده و آینده خود را متحول سازید. مسلما با یادگیری زبان ترکی فرصت های شغلی بسیار و دریچه های نوینی از پیشرفت در تحصیل، زندگی یا غیره به روی شما باز می گردد. تنها کافیست که با مراجعه به قسمت ثبت نام وبسایت من و زبان یک حساب کاربری برای خودتان ایجاد کنید و از منابع غنی آموزشی آن بهره مند شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید