بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی

بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی

بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی | زبان پدیده ای است که این روز ها بسیاری از مشکلات بشریت را حل کرده و از آن می توان به عنوان ابزاری برای کنش متقابل اجتماعی و مبادله ارتباطات استفاده کرد. درست است، زبان وسیله برقراری ارتباط در میان جوامع می باشد و افراد با یکدیگر برای حفظ میراث فرهنگی جامعه خود، گفته ها را ثبت و ضبط کرده آن ها در زندگی آیندگان بکار خواهند گرفت. یکی از دلایل عمده آموزش زبان انگلیسی، زبان مادری یا حتی زبانی دیگر، بهره گیری از بهترین فرصت ها در زندگی است که درهای زیادی را به سوی انسان باز می گشاید و توسعه فردی را نصیب فرد می کند.

این پدیده به عنوان وسیله برقراری ارتباط اجتماعی توانسته گذشته، حال و آینده انسانی را از طریق انباشته کردن دانش و بکارگیری آن با توجه به خصلت گفتاری و نوشتاری توسعه و گسترش دهد. لازم به ذکر است که مطالعات و پژوهش ‌های بی شماری به میان آمده که نشان ‌دهنده‌ ی مزایا و اهمیت یادگیری زبان ‌های خارجی بدون در نظر گرفتن سن و سال می باشد که شامل بهبود حواس و حافظه، تمرکز بیشتر و بهبود مهارت  شنیدن می شود.

بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی
بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی

آموزش زبان و گسترش خلاقیت

آیا تا به حال به این  فکر کرده اید که یادگیری زبان دوم یا حتی بکارگیری زبان مادری به صورت تخصصی، تا چه مقدار می تواند بر خلاقیت و فراگیری دیگر علوم تاثیر مثبت بگذارد؟ بله درست است، زبان یکی از اجزا خارق العاده بشر است که می توان آن را پدیده ای نادر در نظر گرفت. خلاقیت نیز یکی از مواردی است که با آموزش آنلاین زبان یا حضوری بهبود پیدا می کند. لازم به ذکر است که گستردگی زبان انسانی موجب خلاقیت، ابتکار وآزاد بودن آن، شده و بر اساس چنین ویژگی جوامع به بازسازی هویت فرهنگی زبان خویش پرداخته و آن را در طی سالیان سال، تولید و تکامل بخشیده است.

همچنین جالب است بدانید که با توجه به تأثیر بسیار متقابل زبان و فرهنگ از یکدیگر، ساخت واژگان زبانی در مقوله های مادی و معنوی فرهنگ در جامعه دچار تغییر و تحول شده و اهمیت زبان را به عنوان عنصری مهم در شکل گیری هویت فرهنگی مردم افزایش داده است.

لذا انسجام و هماهنگی نیز در میان مردم بالا رفته و با توجه به تاکید بر امر وحدت زبانی،  ملیت ها با هم ارتباط بهتری پیدا خواهند کرد. نکته ای دیگر که دانستن آن خالی از لطف نیست، آشنایی با زبان به عنوان  پدیده ای اجتماعی است که از گذشته تا به حال، نقشی اصل ارتباطات را بر عهده گرفته است. همچنین زبان به عنوان پدیده قابل بررسی در جامعه شناسی بر شمرده می شود که جامعه را به گونه ای منظم و به هم پیوسته به وجود می آورد. البته هر جامعه زبان ها و لهجه های متفاوتی دارد ولی قدرت و استحکام زبان به صورتی است که نه تنها وحدت را در میان مردم گسترش می دهد، بلکه موجب برقراری ارتباط با سایر ملل خواهد شد.

نقش فراگیری زبان در اجتماع

جالب است بدانید که بر اساس مطالعات اجتماعی و فرهنگی و مشاهده شده توسط افراد حرفه ای، زبان به عنوان یک ابزار برقراری ارتباط اجتماعی در جهان شناخته شده است که با وجود اهمیت و ضرورت بکارگیری آن، به عنوان نیازی بلاعوض در نظر گرفته می شود. در حالت کلی اعضای جامعه باید به صورتی اجتناب ناپذیر با یکدیگر رابطه و تعامل برقرار کنند و از آن طریق نیاز های همدیگر را بر طرف نمایند. لازم به ذکر است که توانایی برقراری ارتباط بوسیله زبان یکی از مهم ترین خصلت های انسانی است که آموزش زبان را از جمله پیچیده ترین و مستحکم ترین  منابع خلقت بر شمرده است. همچنین فرهنگ نیز در این میان نقش مهمی دارد که نباید نادیده گرفته شود چرا که زبان از عناصر فرهنگی مشترک میان افراد یک جامعه به شمار می رود که نوعی نماد ارتباطی است در واقع جذب عناصر فرهنگی از طریق زبان را آسان می گرداند.

همان طور که می دانید زبان اصلی ترین وسیله ای است که انسان ها در اختیار دارند ودر جامعه برای برقراری ارتباط از آن استفاده می کنند.

بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی
بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی

تأثیر متقابل زبان و فرهنگ

همان طور که در بخش های قبلی این مطلب به آن اشاره شد، فرهنگ و زبان به طور متقابل برروی یکدیگر تأثیر می گذارند. حال می تواند این اثر گذاری مثبت یا منفی تلقی شود.  لذا به منظور دریافت تاثیرات مثبت از یادگیری زبان و فهم برخی مطالب توصیه می شود مسیری درست و استاندارد را در نظر بگیرید. یکی از بهترین شیوه ها، استفاده از وب سایت های فراگیری زبان مانند من و زبان است که با خواندن مقاله های آن می توانید گامی استوار در این راه بگذارید.

جالب است بدانید که با وجود تاثیر گذاری فرهنگ و زبان با همدیگر، می توانید به تفاوت های موجود میان انسان ها پی ببرید و روابطی بهتر را حتی با دیگر ملل برقرار سازید. همان طور که گفته شد زبان هم بر فرهنگ تأثیر می گذارد بر این اساس که شاید زبان بیشتر از آنکه منعکس کننده موارد فرهنگی باشد در واقع منعکس کننده اطلاعات است. چرا که انسان ها در برابر محرک ها یا افراد واکنش نشان می دهند.  لازم به ذکر است که به طور کلی با توجه به این تأثیر و تأثر پذیری واژگان زبانی انعکاسی از مقوله های مادی و معنوی فرهنگ جامعه می باشند و مردم آن را در وضع فرهنگی خویش بکار می برند و با توجه به موارد پیش آمده فرهنگ را با آنچه می دانند به هم تطبیق می دهند. هر چند در بکار گیری روش های کاربردی زبان با یکدیگر تفاوت دارند اما مردم جملات وکلمات را در یک فرهنگ بکار می برند که ممکن است معانی و کاربرد آن در سایر فرهنگ ها به گونه ای متفاوت در نظر گرفته شود چرا که خصلت ها و نوع کنش و شخصیت هر انسان متفاوت است.

بررسی شاخه های مطالعاتی انسان در شناخت زبان

از دیگر مباحث بررسی و شناخت زبان توجه به شاخه های متنوع مطالعات زبانی می باشد که انسان را به مطالعه منظم شیوه ساخت و کاربرد زبان به همان شیوه ای که مردم در جامعه به کار می برند، وا می دارد.  همان طور که می دانید، آوا ها و واژه ها و عبارات معنا دار را در دستور هر زبانی موجود می باشند که با تحلیل و بررسی آن ها یک زبان شناس قادر خواهد بود تا از بعد تاریخی به انسان شناسی و تکامل زبان ها به طور کامل بپردازد.

لازم به ذکر است که متخصصان علم زبان شناسی در یافتند با شناخت انسان ها می توان در بررسی زبان موفق بود و این تنها در صورتی پیش می آید که فرهنگ میان ملل به درستی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته شود.

بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی
بررسی زبان بعنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی

اهمیت وجود زبان در ارتباطات فرهنگی

جالب است  بدانید که ارتباط میان فرهنگ ها، مشحون از مسائلی است که پاسخ متناسب به آن ها، افراد را در مدیریت ارتباطات موفق در فضای چند فرهنگی یاری می نماید. یکی از مهم ترین سوالات در این زمینه، به نقش فرهنگ و زبان در ارتباطات میان فرهنگی بر می گردد. به این صورت که ویژگی های فرهنگی، از جمله زبان، چه نقشی در ارتباطات میان فرهنگی ایفا می خواهند کرد. همچنین می توان اشاره کرد باید برای فهم این مسائل از روش های صحیحی استفاده کرد تا در میانه راه متوجه اشتباه نشده و در مسیر آموزشی درستی قدم بر دارید. یکی از شاخص ترین تکنیک ها استفاده از وب سایت های آموزشی و یادگیری آنلاین زبان است که این روز ها نظر تعداد بی شماری از علاقه مندان زبان را به خود جلب کرده است. همچنین با توجه به چالش های آموزش زبان بهتر است وب سایتی ایمن و قابل اعتماد نظیر من و زبان بر گزیده شود و  آن در سایر مسیر ها بکار گرفته شود.

تاثیر یادگیری زبان در  جامعه

در بخش انتهایی مقاله قصد داریم به تاثیر یادگیری زبان در جامعه بپردازیم که این روز ها نظر تعداد زیادی از علاقه مندان به مباحث زبان شناسی را به خود جلب کرده است. لازم به ذکر است که این روز ها به اواخر دهه دوم قرن بیست و یکم نزدیک می‌شویم. با توجه به رشد پر شتاب علم و فناوری، ساکنان کره زمین در اواخر قرن جاری، وقتی بخواهند زندگی امروز ما را تصور کنند، متوجه نکات جالبی از ارتباط میان ها خواهند شد، چرا که ممکن است حتی در آینده مرز های زبانی باز شوند و همه با هم بدون هیچ محدودیتی بتوانند صحبت کنند و یادگیری زبان دیگر به عنوان دغدغه ای برای شان نباشد.

همچنین خلاقیت، همکاری، ارتباط و تفکر انتقادی از مهم ‌ترین و شاخص ترین مهارت ‌های مورد نیاز شهروندان قرن بیست و یک است که  با آموزش  زبان تکمیل خواهد شد. لذا زبان در تمامی این مهارت ‌ها نقشی حیاتی ایفا می‌کند و نیاز به دانستن زبان‌ های جدید کم‌کم به یکی از مهارت ‌های ضروری این گروه از افراد در دنیای امروزی تبدیل می شود.

یکی از تاثیرات یادگیری زبان دوم در مطالعات در حوزه ‌های جدید مانند عصب‌ شناسی زبان، زبان‌ شناسی رایانشی، جامعه ‌شناسی زبان، روان ‌شناسی زبان، فلسفه زبان، زبان‌شناسی حقوقی، زبان‌شناسی شناختی و شماری دیگر می باشد که از مسائل روز دنیا همچون بررسی زبان به عنوان ابزار ارتباط اجتماعی و فرهنگی بر گرفته شده است.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید