سریال های تلویزیونی یا اساتید زبان انگلیسی؟

اساتید زبان انگلیسی

اساتید زبان انگلیسی | زبان انگلیسی مهم ترین زبان های بین المللی و پر طرفدار ترین و محبوب ترین زبان دوم برای یادگیری در بسیاری از کشورها است. این زبان به طور گسترده ای در بسیاری از کشورها آموزش داده شده و مورد استفاده قرار می گیرد. روش های متعددی برای یادگیری این زبان وجود دارد. اما کدام روش ها برای یادگیری این زبان بهتر است؟ چه مواردی به ما در یادگیری این زبان کمک کرده و سرعت یادگیری ما را بالا می برد؟ یکی از محبوب ترین و جذاب ترین این روش ها، یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از فیلم و سریال است. در این مقاله قصد داریم گستردگی این هنر در میان مردم و مزایای آموزشی آن خصوصا یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم. با من و زبان همراه باشید.

انگلیسی، سومین زبان پر کاربرد دنیا!

طبق آخرین بررسی ها، از جمعیت تقریبا 8 میلیارد نفری دنیا، تقریبا 2 میلیارد نفر به زبان انگلیسی سخن می گویند. البته تعداد افرادی که زبان مادری آن ها انگلیسی است تقریبا 380 میلیون نفر است. با توجه به این گستردگی بالا، زبان انگلیسی پس از زبان چینی ماندارین و اسپانیایی، سومین زبان پر کاربرد و گسترده در جهان از لحاظ تعداد گوینده است. اما گستردگی این زبان بسیار بالا بوده و آن را به زبان علمی، اقتصادی، سیاست، نظامی، فرهنگ و روابط بین الملل تبدیل کرده است. این زبان همچنین در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از زبان های رسمی و اداری مورد استفاده قرار گرفته و در مدارس هم تدریس می شود. در کشور ما نیز سال ها است این زبان به عنوان زبان دوم در مدارس تدریس شده و به طور گسترده ای توسط علاقه مندان در مراکز و موسسات مختلف تدریس و آموخته می شود.

اساتید زبان انگلیسی
اساتید زبان انگلیسی

هنر هفتم و جایگاه آموزشی آن

سینما یکی از هنرهای مهم و پر طرفدار است که تاریخچه آن به سال های دور در تاریخ بشر بر می گردد. اما ظهور سینمای مدرن با صحنه سازی ها و تولد دوربین های عکاسی و فیلمبرداری به اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 باز می گردد. این هنر هم اکنون بخش وسیعی از محتوای تولیدی هنری و اقتصادی را عهده دار بوده و تاثیرات بسیاری وسیعی بر دنیا گذاشته است. فیلم و سریال دو زیر مجموعه مهم از این هنر زیبا و محبوب می باشند که با گسترش رسانه های تصویری و ظهور تلویزیون، شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی به میزان قابل توجهی گسترش یافته و و جایگاه خود را دل تمامی خانه ها باز کرده است. بسیاری از مردم قسمتی از وقت روزانه خود را پای تلویزیون یا دیگر رسانه های تصویری به تماشای فیلم و سریال مشغول هستند. این دو هنر راه بسیار خوبی برای آشنایی با فرهنگ سایر کشورها و زبان آن ها است. در این میان سریال محبوبیت خاصی بین طرفداران هنر هفتم داشته و زبان انگلیسی هم یکی از مهم ترین منابع این هنر در دنیا می باشد. با توجه به گستردگی و نفوذ زبان انگلیسی در دنیا و حجم بسیار بالای محتوای تولیدی سینمایی به این زبان و وجود قدرت های سینمایی بزرگی همچون هالیوود، سریال های بسیار زیادی هر ساله در دنیا تولید و به شکل های متنوعی به طور گسترده پخش می شوند. سریال های انگلیسی زبان در کشور ما نیز از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و طرفدارن به خصوص خود را دارد. بسیاری افراد در کشورهای مختلف دنیا و حتی کشور ما با هدف یادگیری زبان انگلیسی اقدام به مشاهده سریال های انگلیسی زبان کرده و دانش زبان خود را با مشاهده این سریال ها بهبود بخشیده و برای خود کلاس آموزشی می گذارند! در ادامه با مزایای یادگیری زبان انگیسی با سریال و برخی جزئیات آن آشنا می شویم.

مزایای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم و سریال

همان طور که گفته شد فیلم و سریال از منابع بسیار مهم یادگیری زبان انگلیسی است. فیلم و سریال از بسیاری جهات شبیه یکدیگر بوده و مزایای یکدیگر را در امر آموزش دارا می باشند. اما سریال با توجه به ادامه دار بودن، می تواند محتوای بیشتر و با کیفیت تری در برخی موضوعات در اختیار کاربران قرار داده و کیفیت آموزشی آن ها را بالا ببرد. تماشای سریال اتلاف وقت نیست! علاوه بر مزایای بسیاری که مشاهده سریال ها دارند، آن ها می توانند با اهداف آموزشی به کار گرفته شده و حتی زبان خارجی را به شما آموزش دهند! برخی مزایای آموزشی و یادگیری زبان انگلیسی با سریال های انگلیسی زبان را با یکدیگر بررسی می کنیم:

اساتید زبان انگلیسی
اساتید زبان انگلیسی
 • تقویت شگفت انگیز مهارت های شنیداری و گفتاری

شنیدن کلمات و عبارات انگلیسی، از زبان افراد بومی یکی از موارد بسیار مهم در یادگیری زبان انگلیسی است. با مشاهده سریال های انگلیسی زبان، شما در معرض حجم وسیعی از کلمات، عبارات، جملات و اصطلاحات انگلیسی قرار گرفته که توسط یک فرد بومی تلفظ شده و به کار می روند. مشاهده طولانی، دیدن و گوشی دادن مداوم به این محتوای مفید می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی مهارت های شنیداری شما گذاشته و آن را به طور شگفت انگیزی تقویت کند. از طرف دیگر مشاهده این سریال ها، می تواند نحوه گفتار، نحوه حرکت دهان و لب ها و در کل تلفظ محتوای انگلیسی را در شما تقویت کرده، مهارت های گفتاری شما را نیز درگیر کرده و تقویت کند.

 • هر طور که شما دوست داشته باشید!

یادگیری، رابطه بسیار عمیقی با علاقه دارد. ممکن است بسیاری از محتوای تدریسی در کلاس های آموزش زبان انگلیسی مورد علاقه شما نبوده و بر روی یادگیری شما تاثیر منفی بگذارند. یادگیری موضوعات مورد علاقه می تواند سرعت و کیفیت یادگیری شما را افزایش داده و تجربه لذت بخش تری از یادگیری این زبان در اختیار شما قرار دهد. سریال های انگلیسی زبان با توجه به گستردگی و تنوع بالایی که در موضوعات و عناوین خود دارند، استادهای زبانی هستند که می توانید با توجه به سلیقه و علاقه خود آن ها را انتخاب کرده و از یادگیری زبان در کنار آن ها لذت ببرید. می توانید ژانرهای مورد علاقه خود در سریال های انگلیسی زبان را انتخاب کرده و از آن ها برای تقویت مهارت های انگلیسی خود استفاده کنید.

 • یادگیری چند وجهی!

تنوع مطالب در سریال های انگلیسی زبان بالا است. این سریال ها یک منبع چند وجهی از محتوای انگلیسی زبان هستند. در یک قسمت از این سریال ها می توانید کلمات، عبارات، جملات رسمی، غیر رسمی و حتی اصطلاحات کوچه بازاری را مشاهده کرده و بشونید. همچنین می توانید ساختارهای گرامری آن ها را تشخیص داده ویا به طور ناخودآگاه از آن ها استفاده کنید. سریال های انگلیسی زبان یک منبع غنی از محتوای مفید آموزشی می باشند که می توانند طیف وسیعی از مطالب را به شما آموزش داده و در بهبود مهارت های زبان انگلیسی شما کمک کنند.

 • آشنایی با لهجه های مختلف!

همان طور که گفته شد، زبان انگلیسی توسط بسیاری از افراد در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، انگلیسی از 10 لهجه تشکیل می شود. که مهمترین و رایج ترین آن ها دو لهجه انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی یا بریتیش می باشند. مشاهده سریال های انگلیسی زبان به شما این امکان را می دهد که با لهجه های مختلف این زبان مهم آشنا شده یا حتی مطالب بسیار مفیدی از آن ها را فرا بگیرید.

 • آشنایی با حرکات چهره و زبان بدن

سریال همانند کتاب یا صوت های آموزشی نبوده و محودیت های آن را ندارد. هنگامی که جمله یا کلمه ای را از کتاب فرا می گیرید ممکن است ندانید این کلمه یا عبارت کجا، به چه شکل و چگونه به کار می رود. اما در سریال، افرادی بومی را مشاهده می کنید که این کلمات و عبارات را به کار می برند. با مشاهده آن ها نه تنها از معنی کلمات و عبارات، بلکه از مکان استفاده از آن، فضای آن و چگونگی آن آشنا می شوید. علاوه بر این موضوعات، شما با مشاهده سریال های انگلیسی زبان، با زبان بدن و حرکت چهره افراد حین مکالمه آشنا شده و به کار گیری طبیعی این زبان را به طور ناخودآگاه فرا می گیرید. این موضوع می تواند درک و فهم شما از زبان انگلیسی را افزایش داده و کیفیت یادگیری شما را بالا ببرد.

اساتید زبان انگلیسی
اساتید زبان انگلیسی

این منبع دوست داشتنی و جذاب را از دست ندهید

تنها با چند مورد از مزایای یادگیری زبان انگلیسی آشنا شدیم. این مزایا تنها به این موارد ختم نشده و بسیار بیشتر می باشند. سریال های انگلیسی زبان یکی از منابع بسیار خوب و مفید برای این زبان بوده و میتواند نقش بسیار موثری در روند یادگیری شما داشته باشد. سریال های انگلیسی زبان یک کلاس زنده از محتوای آموزشی بوده و بسیاری از آموزش ها را به شکلی جذاب و موثر به شما آموزش می دهد. مشاهده فیلم و سریال های تلویزیونی مورد علاقه همه افراد بوده و می تواند علاوه بر پر کردن اوغات فراغت و لذت بخش بودن، در یادگیری زبان انگلیسی نیز به شما کمک کرده و به تقویت مهارت های زبانی بیانجامد. لازم به ذکر است برخی از سریال های انگلیسی زبان، با هدف آموزش زبان تولید و منتشر شده و بر روی مقوله آموزش این زبان تمرکز دارند.

روش های متعددی برای هدفمند کردن و استفاده بهتر از این منابع برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. روش هایی همانند یادداشت کردن، استفاده از زیرنویس های انگلیسی همزمان، جدا سازی محتوا، تکرار و غیره که مجال بررسی آن ها در این مقاله وجود ندارد. امید است در مقاله های بعدی من و زبان به بررسی های این موارد بپردازیم. وب سایت من و زبان، ارائه دهنده برنامه های متنوع آموزش آنلاین زبان انگلیسی، می تواند در راه یادگیری این زبان مهم شما را یاری رسانده و با ارائه محتواهای آموزشی چند رسانه ای و به روز، این زبان محبوب را در کوتاه ترین زمان به شما آموزش دهد.

روش های مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی از سریال ها وجود دارد. اگر شما بیشتر بر روی لذت دیدن سریال تمرکز کرده و به میزان کمی بر روی آموزش تمرکز دارید می توانید سریال ها به شکل طبیعی مشاهده کرده و بگذارید برخی کلمات، اصطلاحات و ساختارها به طور ناخودآگاه با تکرار در ذهن شما جای باز کرده و آن ها را فرا بگیرید. اما اگر هدف اصلی شما از مشاهده سریال ها انگلیسی زبان، یادگیری زبان است، می بایست دست به کار شده و بر روی متحوایی که مشاهده می کنید تمرکز کنید.

 • یادگیری لغات و اصطلاحات

  سریال را بدون زیرنویس مشاهده کرده و یک صحنه زیر 5 دقیقه را انتخاب کنید. کلمات و اصطلاحاتی را که در صحنه متوجه می شوید بر روی کاغذ یادداشت کنید. این بار مجددا سریال را پخش کرده و از زبان خود و با دایره لغات خود یک پاراگراف درباره اتفاقات در جریان در سریال توضیح دهید. سپس صحنه را مجددا با زیرنویس انگلیسی مشاهده کرده و اتفاقات در جریان و محتوا را با پاراگراف خود مقایسه کنید.
  سپس مجددا بدون زیرنویس و با زیرنویس صحنه را دیده و سعی کنید کلمات و اصطلاحات بیشتری را دریافته و آن ها را یادداشت کنید. این مورد را برای صحنه های مختلف و متفاوت تکرار کنید. پس از مدتی متوجه می شوید نه تنها دایره لغات شما به شدت افزایش یافته است، بلکه درک و فهم سریال نیز برای شما بسیار ساده تر بوده و حتی بدون زیرنویس نیز متوجه اتفاقات و صحبت ها می شوید.

 • مهارت های گفتاری

  برای تقویت مهارت گفتاری خود با استفاده از سریال نیز می توانید جملات وعبارات به کار رفته در سریال را برای خود، در جلوی آینه یا برای فرد دیگری بازگو کنید. همچنین می توانید سریال و اتفاقات این قسمت را برای فردی از زبان خود توضیح داده و مهارت های گفتاری خود را افزایش دهید. همچنین تا جایی که می توانید جزئیاتی به این تعاریف اضافه کرده و آن ها را با بکارگیری کلمات دانش قبلی خود همچنین کلمات جدیدی که از سریال یاد گرفته اید بیان کنید.

 • مهارت شنیداری و خواندن

  مهارت های شنیداری و خواندن شما نیز با مشاهده مداوم سریال تقویت شده و گوش شما به شنیدن محتوای انگلیسی زبان عادت می کند. برای تقویت مهارت خواندن خود نیز می تواند زیر نویس یا خلاصه سریال یا نقد آن را به زبان انگلیسی خوانده تا مهارت خواندن شما تقویت شود.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • لطفی

  سریال های تلویزیونی خیلی خوبن و کمک به یادگیری زبان می کنن. ولی واقعا با فیلم من نمی تونم صد در صد زبان رو یاد بگیرم و استاد داشتن به نظرم بیشتر کمک می کنه.

  پاسخ
 • سینا

  من دوستی دارم که با دیدن فیلم های انگلیسی خیلی توی این زبان پیشرفت کرده. شما سریال های خاصی رو پیشنهاد می دید که ببینیم؟ و یا اینکه باید سریال ها حالت خاصی داشته باشن؟ مثلا فقط سریال های آموزشی رو ببنیم؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. کلا تماشای فیلم به زبان انگلیسی میتون مفید باشه. چه آموزشی چه سریال.

   پاسخ