عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی که شما را متحیر می کند

عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی

عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی که شما را متحیر می کند | زبان ایتالیایی La Lingua Italiana یا Italiano یکی از زبان های جالب توجه و پرطرفدار است که دارای ۶۳ میلیون متکلم در سراسر جهان بوده و تلفظ خاص و دوست داشتنی دارد. زبان ایتالیایی در جایگاه بیستمین زبان رایج دنیا می باشد که جزو خانواده زبان های رومی و با ریشه لاتین است. بنابراین زبان ایتالیایی مانند زبان رومانیایی، اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی ریشه لاتین داشته و مدارک و شواهد قدیمی در رابطه با این زبان وجود دارند که قدمت آن را متعلق به قرن دهم میلادی عنوان می کنند. البته زبان ایتالیایی به شکل امروزی و با ساختار کنونی اش در قرن سیزدهم و چهاردهم به بعد، ایجاد شده و نخستین بار زبان ایتالیایی در توسکانی و فلورانس بکار گرفته شده است. توسکانی که منطقه ای در قلب ایتالیا می باشد و جزو زیباترین مناطق آن محسوب می شود، در میان رم و فلورانس واقع شده و به نظر می رسد که با اهداف تجارت در این منطقه از زبان ایتالیایی استفاده می شده است. علت این امر هم می تواند شباهت زبان ایتالیایی به لاتین باشد.

عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی
عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی

در این مقاله از وبسایت آموزشی من و زبان می خواهیم عجایب زبان ایتالیایی را برای شما عنوان کنیم و با بررسی حروف الفبای زبان ایتالیایی شما را به یادگیری این زبان زیبا دعوت کنیم. چرا که شاید شما نیز جزو افراد علاقه مند به این زبان باشید و این نکات بتواند در مسیر موفقیت و تسلط به زبان ایتالیایی یاری تان کند. هم اکنون زبان ایتالیایی زبان رسمی سوئیس، آلبانی، لیختن‌اشتاین، مارینو، استرالیا، واتیکان، لوکزامبورگ، بوسنی و هرزگوین، تونس، اریتره، مصر، امارات متحده ‌ی عربی، ونزوئلا، آلمان، فرانسه، فیلیپین، عربستان سعودی، پورتوریکو، بریتانیا، آرژانتین، بلژیک، برزیل، کاستاریکا، کانادا، مالت، لیبی، پاراگوئه، رومانی، ایالات‌ متحده و برخی از قسمت‌ های اسلوونی و کرواسی است. حروف الفبای زبان ایتالیایی که تحت عنوانl’alfabeto italiano شناخته می شود، متشکل از 21 حرف بوده که تمامی آن ها اشتراکاتی با حروف الفبای زبان انگلیسی داشته ولی در تلفظ متمایز می باشند.

۲۱ حرف الفبای زبان ایتالیایی همراه با آواهایشان در زیر آورده شده اند:

A a آ
B b بی
C c چی
D d دی
E e اِ
F f اِفَ
G g جی
H h آکا
I i ای
L l اِلَ
M m اِمَ
N n اِنَ
O o اُ
P p پی
Q q کو
R r اِرَ
S s اِسَ
T t تی
U u او
V v وو
Z z زِتا

جالب است بدانید که برخی حروف در زبان ایتالیایی وجود ندارند ولی ممکن است آن ها را در این زبان بشنوید. علت این موضوع آن است که برخی کلمات از زبان های بیگانه به این زبان آمده اند و چون ماهیت و ریشه ایتالیایی ندارند، با حروف خودشان در زبان ایتالیایی مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه با این حروف حذفی آشنا شوید، ان ها را در پایین لیست کرده ایم:

J j یِ
K k کاپا
X x ایکس
Y y ایپسیلن
W w وو دوپیو
عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی
عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی

آشنایی بیشتر با حروف الفبای زبان ایتالیایی

نکته مهمی که درباره حروف الفبای زبان ایتالیایی وجود دارد، این است که این زبان 5 حرف کمتر از حروف الفبای زبان انگلیسی دارد. پنج حرفی که در زبان ایتالیایی حذف شده اند عبارتند از: ( k – y – x – w – j ) . اما همانطور که اشاره کردیم این حروف در زبان ایتالیایی به واسطه کلمات خارجی سایر زبان ها که به این زبان ورود پیدا کرده اند تحت عنوان صامت های بیگانه مورد استفاده قرار می گیرند. در روند یادگیری زبان ایتالیایی باید به این نکات توجه کنید و بدانید که ساختار حروف به چه صورت هستند. شاید عقیده داشته باشید که با گوش دادن به فایل های صوتی و پادکست ها یا مطالعه کتاب های ایتالیایی زبان، می توانید زبان ایتالیایی را به شکل موفقیت آمیزی یاد بگیرید و به تسلط آن دست پیدا کنید. اما باید به شما بگوییم که یادگیری زبان ایتالیایی در گرو آموزش هایی به روز، اصولی و استاندارد است.
شاید بهتر باشد که با شرکت در یک دوره آموزش زبان ایتالیایی خیال خودتان را از این بابت آسوده کنید. ممکن است که مشغله های شما تا حدی باشند که از یادگیری زبان ایتالیایی منصرف شده باشید، اما این هم یک توجیه بیش نیست و شما می توانید با کمک یک آموزش آنلاین زبان ایتالیایی بر این مشکل غلبه کنید. وبسایت من و زبان جزو برترین وبسایت های آموزش آنلاین زبان ایتالیایی و البته سایر زبان های خارجیست که دارای آموزش های متنوع و مهیجی می باشد. کافیست در این وبسایت آموزشی ثبت نام کرده و از تسلط کامل و یادگیری زبان ایتالیایی بدون چون و چرا و کم و کاستی دست یابید. حروف الفبای ایتالیایی به طور کلی از 5 حرف صدا دار، 16 حرف بی صدا و 5 حروف بی صدای بیگانه تشکیل شده اند که از سایر زبان های خارجی به این زبان راه یافته اند. در زیر به دسته بندی مشخصی از حروف الفبای زبان ایتالیایی می پردازیم که درک این مطالب را برای شما راحت تر می کنند.

  • مصوت ها: A – E – I – O – U
  • صامت ها: B – C – D – F – G – H – L – M – N – P – Q – R – S – T – V – Z
  • صامت های بیگانه:J – K – W – X – Y

صامت های بیگانه در حروف الفبای زبان ایتالیایی کدامند؟

قبلا هم گفتیم که 5 حرف جزو حروف حذفی در الفبای ایتالیایی بوده اند و به واسطه ریشه بیگانه و ماهیت خارجی شان در زبان ایتالیایی مورد استفاده قرار می گیرند. برای درک بهتر این موضوع به مثال هایی که در زیر آورده شده اند توجه کنید.

  • J: Jeans
  • K:Ketchup
  • W: Wurstel
  • X: boX
  • Y: Yogurt

مصوت ها در حروف الفبای زبان ایتالیایی کدامند؟

زمانی که حروف الفبای زبان ایتالیایی دسته بندی کردیم، از 5 حرف صدادار نام بردیم که عبارت بودند از: ( ( A,E,O,U,I. اگر در برخی از کلمات دو حرف صدادار پشت سر هم واقع شوند، یکی از آن ها تلفظ نمی شود. مثلا “gio” در زبان ایتالیایی «جو» تلفظ شده و حرف “I” بیان نمی شود.

صامت ها در حروف الفبای زبان ایتالیایی کدامند؟

صامت ها الفبای زبان ایتالیایی شامل بیشترین تعداد حروف بودند. اگر در راستای یادگیری زبان ایتالیایی به عنوان زبان دوم هستید، باید بدانید که کلماتی که دربردارنده اینگونه حروف باشند، تلفظی برید و کوتاه دارند و نباید آن ها را کشیده ادا کنید. به منظور راحتی در تلفظ اینگونه حروف، غالبا آن ها را در کنار حروف صدادار استفاده می کنند و گفتنیست که اگر دو حرف از حروف بی صدا پشت سر هم واقع شوند، تلفظ شان مشدد خواهد شد.

عجایبی درباره تلفظ برخی حروف در الفبای زبان ایتالیایی

در تلفظ حروف الفبای زبان ایتالیایی برخی از حروف، تلفظی کاملا دور از شکل خودشان دارند و به واسطه حرف بعد از خودشان تلفظ شوند. مثلا حرف “C” در کلمه “CIAO” به زبان ایتالیایی، با آوای «چ» ادا شده و به این ترتیب مخاطب شما با شنیدن «چاوو» از جانب شما، متوجه می شود که قصد سلام کردن به او را دارید. با وبسایت من و زبان دیگر یادگیری زبان ایتالیایی و حروف الفبای آن سخت نخواهد بود. چرا که همه آموزش ها به شیوه اصولی و با تلفظی دقیق ارائه می شوند و شما را به رویایی تسلط در یادگیری زبان ایتالیایی می رسانند.

عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی
عجایب حروف الفبای زبان ایتالیایی

ساختار زبان ایتالیایی و حروف آن را بشناسید

زبان ایتالیایی مانند همه زبان های دیگر دارای دستور زبان ویژه و انحصاری خودش می باشد و از فعل، اسم، صفت، قید، ضمیر، حرف تعریف، حرف اضافه، حرف ربط و علائم تشکیل شده است. در زیر به شما ساختار نهفته در این زبان را همراه با نقش حروف موجود در آن بازگو می کنیم.
در زبان ایتالیایی ساختار افعال در سه دسته (ARE- IRE – ERE) قرار می گیرند که هر کدام از این دسته ها حالت استفاده و ویژگی خاص خودش را دارد. فرمولی برای کاربرد فعل ها در زبان ایتالیایی به واسته این سه دسته وحپجود دارد که استفاده از هر کدام را به زمانی خاص اختصاص می دهد. بنابراین کاربر زمانی که فعلی را می بیند به راحتی به زمان آن پی می برد.
تمامی اسم ها در زبان ایتالیایی با حروفO-I-A-E خاتمه می یابند. معمولا اسامی مفرد مذکر به حرف O ختم شده و اسامی مفرد مونث به حرف A ختم می گردند. در رابطه با اسامی جمع مذکر، باید برای خاتمه از حرفI کرده و برای جمع مونث حرف E بکار می رود.
در زبان ایتالیایی حروف تعریف شامل 6 دسته می باشند که عبارتند از: (Il -I -La- Le- Lo- Gli). حروف تعریف در زبان ایتالیایی بر حسب جنس، تعداد و حرف اول کلمات تعیین می شوند. بدین ترتیب حرف تعریفIL برای اسامی مفرد مذکری که با حروف بی صدا همراه هستند ( به جز حروف s و z ) بکار می رود. حرف تعریف Lo برای اسامی مفرد وgli برای اسامی جمع کاربرد دارد. برای صورت های جمع از I استفاده می شود.
حرف های تعریف در اسامی مؤنث پیچیدگی کمتری نسبت به اسامی مذکر دارند. آن ها برا برای مفردها یک شکل دارند که La از و قبل از کلماتی با آغاز حروف صدادار بکار می روند. چنانچه کلمه با a شروع شود la به شکل ‘L تغییر حالت داده و در جمع هم یک شکل ثابت دارد که Le است و برای کلماتی که حرف آغازین آن ها e باشد به صورت ‘L بکار می رود.

چرا باید زبان ایتالیایی را یاد بگیرید؟

زبان ایتالیایی هم مانند سایر زبان های خارجی مزایای مشابه زیادی دارد. پیشرفت شما با زندگی در ایتالیا، موفقیت بیشتر برای تحصیل و کار در این کشور، جلوگیری از بیماری های مغزی و تقویت سلامت حافظه شما، انجام تجارت و توصعه اقتصادی کسب و کارتان، داشتن دوستان بین المللی، سفر راحت تر و زیباتر به این کشور. اما بهطور کلی به جز مزایای عمومی که همه زبان ها برای شما به ارمغان می آوردند، باید بگوییم که زبان ایتالیایی بینش شما را به زندگی تغییر می دهد. ایتالیا کشوری سرشار از موسیقی، فرهنگ، هنر و زیبایی های طبیعی است. شما با یادگیری زبان ایتالیایی می توانید پیوندهای فرهنگی و روحی با این کشور برقرار نمایید. ایتالیایی جزو زبان های عاشقانه جهان است که با یادگیری آن می توانید، عشق و مهربانی را به شکل ویژه تری تجربه کنید. می توانید تاریخ این کشور را از دیرباز تا به امروز مورد مطالعه قرار دهید و به گنجینه تاریخچه آن دست پیدا کنید. می توانید به بررسی امپراتورهای ی روم بپردازید و در هر شهر ایتالیا که قدم می زنید از داشتن چنین اطلاعاتی لذت ببرید. می توانید در خیابان های پیزا قدم بزنید، برای قایق سواری در فلورانس بروید، کلیساها را از نزدیک ببینید، به مراکز خرید روم بروید و از این همه زیبایی به وجد بیایید. زبان ایتالیایی اشتراکات بسیاری با زبان انگلیسی دارد و به همین خاطر یادگیری آن چندان هم برایتان سخت نخواهد بود. حتی می توانید به یک تور لیدر برای این کشور تبدیل شوید و مطالعات و تحقیقاتتان درباره جاهای دیدنی ایتالیا را در اختیار توریست های این کشور قرار دهید. شاید هم بخواهید که به عنوان یک مدرس فعالیت کنید و دروس زبان ایتالیایی را به میلیون ها زبان آموز یاد داده و به انتشار این زبان در جهان بپردازید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید