نکاتی در رابطه با تقویت مهارت های انگلیسی

نکاتی در رابطه با تقویت مهارت های انگلیسی

تقویت مهارت های انگلیسی | طی سال های متمادی تجربه در آموزش زبان انگلیسی، مشخص شده است که یادگیری سریع زبان انگلیسی یکی از خواسته های اکثریت زبان آموزان است. قبل از این دوران، شاید کسی پیدا می شد که صرفا برای گذران اوقات فراغت و پر شدن ساعات تفریح به کلاس های آموزش زبان انگلیسی میرفت اما امروزه تقریبا تمامی افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند، خواسته ای جز پر کردن اوقات فراغت دارند. آنها معمولا یا می خواهند مهاجرت کنند و یا دوست دارند یادگیری سریع زبان انگلیسی را تجربه کنند تا بتوانند در آزمون های آیلتس و یا تافل شرکت کنند و جهت پذیرش دانشگاه های خارجی و یا مهاجرت آماده شوند.

یکی از سوالات متداولی که هر روز می شنویم، این است که چقدر زمان می برد تا بتوانم فلان نمره را در آزمون آیلتس یا تافل کسب کنم. واقعیت این است که هنوز هیچ دارویی کشف نشده که بتواند شما را در عرض چند روز و یا گاها حتی چند ماه به سطحی از یادگیری زبان انگلیسی برساند که مثلا نمره 8 را از آزمون آیلتس کسب کنید. هدف از عنوان کردن این کلام، نا امید کردن شما از یادگیری زبان انگلیسی نیست، بلکه قصد داریم که شما را برای رویارویی با چالش های احتمالی که حین آموزش زبان انگلیسی پیش می آید آماده کنیم.

یادگیری زبان انگلیسی، به انگیزه، تلاش، پشتکار و تمرین زیاد نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم که نکاتی مفید و کاربردی را عنوان کنیم که رعایت آنها شما را در تقویت مهارت های زبان انگلیسی و یادگیری سریع زبان انگلیسی یاری می دهد. رعایت این نکات باعث می شود که انرژی و انگیزه ی خود را حفظ کرده و از آن در مسیر درست استفاده کنید تا بتوانید در کوتاه‌ ترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را دریافت کنید.

تقویت مهارت های انگلیسی
تقویت مهارت های انگلیسی

چگونه مهارت های زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

نکات بسیاری وجود دارد که ضمن به کارگیری آن ها به راحتی می توانیم تسلط بر زبان انگلیسی را افزایش دهیم. در ادامه می خواهیم به بعضی از این نکات اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید و به این توصیه ها عمل کنید.

 1. یک دفترچه ی یادداشت برای خود داشته باشید.
  همیشه یک دفترچهٔ ی کوچک مخصوص یادداشت نکات جدید و جالب با خود همراه داشته باشید. هر کلمه ی جدید و یا هر نکته ی جدیدی را که یاد می گیرید، در آن یادداشت کرده و روزانه آن را مرور کنید. یکی از نکات کلیدی در آموزش زبان انگلیسی این است که باید همیشه و در هر حالتی مشغول یادگیری باشید، نه فقط در فضای کلاس!
  البته امروزه یادداشت برداری از نکات و نوشتن کلمه های جدید در دفترچه یادداشت دیگر کار مدرن و به روزی نیست اما بر یادگیری بسیار تاثیر گذار است. اما اگر حمل کردن دفترچه یادداشت برایتان مشکل است، می توانید از نرم افزارهای گوشی های همراه خود برای یادداشت کردن استفاده کنید. دفترچه لغت‌ های آموزشی قدیمی، معمولا جدولی سه ستونه دارند، کلمه، معنی، تلفظ.
  بعضی از آن ها هم بر اساس حروف اول لغات و به ترتیب حروف الفبا مرتب می شوند که البته این را پیشنهاد نمی کنیم.
  احتمالا درگوشی خود و یا بین کتابهای آموزشی تان دیکشنری انگلیسی به فارسی دارید، پس دیگر نیازی نیست که از ابتدا دیکشنری درست کنید.
  چه دیجیتال کار کنید چه سنتی، بهتر است که کلمات و معانی آن ها را به صورت موضوعی یاد بگیرید. به عنوان مثال، بالای صفحه ی دفترچه بنویسید “غذا” و تمامی کلمات مربوط به این لغت را در آن صفحه جای دهید. تمامی کلمات را به همراه یک مثال یادداشت کنید تا در ذهن تان ماندگار تر شوند. البته تمامی جملات را با معلم خود چک کنید تا از صحت آن ها مطمئن شوید. اگرنتوانستید با کلمه هایی که یاد می گیرید، جمله بسازید مطمئنا آن ها را یاد نگرفته اید.
 2. زبان موبایل خود را به انگلیسی تغییر دهید.
  منوی انگلیسی تلفن همراه تان، منبع خوبی برای کلمات پرکاربرد و متداول است. بسیاری از کاربران، به منظور استفادهٔ راحت‌تر از گوشی خود، منوی آن را به زبان فارسی تغییر می دهند. اما اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، حتما از منوی زبان انگلیسی گوشی خود استفاده کنید.
  شما که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، بهتر است از منوی انگلیسی استفاده کنید.
  این کار دو علت اساسی دارد. یکی اینکه معمولا عبارت های فارسی داخل منوی گوشی به خوبی ترجمه نشده اند و افرادی که از منوی زبان انگلیسی استفاده می کنند اصلا نمی توانند از منوی فارسی استفاده کنند. دوم اینکه جمله ها و عبارتهای گوشی های موبایل حاوی پیغام های پرکاربردی است که یادگرفتن آنها برای تقویت مکالمه و گرامر بسیار مفید است.

  تقویت مهارت های انگلیسی
  تقویت مهارت های انگلیسی
 3. با انگلیسی زبانان مکالمه کنید.
  یکی از بهترین متدهای یادگیری سریع زبان انگلیسی، مکالمه کردن با انگلیسی زبانان و ارتباط با آن هاست. برای ارتباط با آنها یا باید در خارج از کشور زندگی کنید، یا اینکه بتوانید به شکل آنلاین با انها ارتباط برقرار کنید.
  اگر در کشور انگلیسی زبان زندگی‌ می‌کنید، بسیار جای خوشحالی است چون یکی از بهترین ابزارهای یادگیری آنلاین زبان انگلیسی را در اختیار دارید. ارتباط روزمره و متداول با انگلیسی زبانان مانند خرید از فروشگاه‌، مراجعه به بانک برای انجام امور بانکی، کار در یک محیط انگلیسی زبان، دیدن برنامه ها و فیلم‌های تلویزیونی و … بسیار کمک کننده است.
  اما بیشتر افراد این شانس را ندارند که در چنین محیطی باشند، برای این گونه افراد استفاده از ابزارهای آموزش آنلاین زبان انگلیسی را پیشنهاد می کنیم.
  هنگامی که صحبت از ارتباط با انگلیسی زبانان به میان می آید، معمولا نام شبکه های اجتماعی به خطور می کند. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک و … جایی هستند که معمولا با دوستان خود ارتباط داریم و خبری هم از زبان انگلیسی و انگلیسی زبانان در آن نیست. دو شبکه اجتماعی که به راحتی می توانید در آنها با انگلیسی زبانان ارتباط داشته باشید، توییتر و لینکدین هستند.
  در لینکدین می‌توانید به راحتی موضوعات حرفه ای و کاری خود را دنبال کنید.
  و از این راه کلی مطالب جالب به زبان انگلیسی مطالعه کرده و کامنت گذاشته و به بحث و گفتگو با دیگران مشغول شوید.
  ویژگی توییتر هم این است که در هر زمان، هرکسی که بخواهد می تواند بنویسد و در مورد موضوعات مختلف نظر بدهد. برای شروع بهتر است که حساب‌های توییتر افراد معروف را دنبال کنید و شما به انگلیسی توییت کنید تا ارتباط تان با انگلیسی زبانان شکل بگیرد.
  اگر هم به دنبال ارتباط مستقیم با انگلیسی زبانان هستید، بهترین روش این است که دوست انگلیسی زبانی داشته باشید که هر چند ماه یکبار اورا دعوت کنید تا با شما هم خانه شود و کلی مطالب، اصطلاحات و عبارات جدید از او یاد بگیرید. البته برقراری ارتباط با گردشگران خارجی هم می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. به عنوان مثال میتوانید عضو سایت هایی شوید که به توریست ها کمک می کنند که محلی برای اقامت پیدا کنند. از هر روشی و موقعیتی برای برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان استفاده کنید و مطمئن باشید که آنها شما را به خاطر اشتباهات گرامری و یا تلفظ اشتباهتان مسخره نخواهند کرد. پس اعتماد به نفس داشته باشید و با شجاعت به انگلیسی مکالمه کنید.
 4. ویدئوهای یوتیوب را ببینید.
  این روش، یک ‌راه بسیار مفرح و آسان برای تقویت مهارت شنیدن است. دیدن و گوش دادن به تلفظات و لهجه ی موجود در فیلم ها باعث می شود که لهجه تان خوب شده و کلمات را درست تلفظ کنید.
  در یوتیوب، برای تمامی افراد با هر سلیقه و تحصیلاتی چیزی برای تماشا کردن وجود دارد. پس کافی است که موضوعی پیدا کنید که به آن علاقمند هستید. انجام این کارعلاوه بر یادگیری کلمات و تلفظ صحیح آنها، سرعت پیشرفت شما در یادگیری زبان انگلیسی را بسیار بالا خواهد برد. هنگامی‌ که ویدیوهای انگلیسی‌ زبان سایت یوتیوب را می بینید، صرفاً یک بیننده نباشید و به تمامی عبارات، اصطلاحات، تلفظ ها میزان رسمی یا غیر رسمی بودن کلمات و …. دقت کنید.
 5. زیاد سوال بپرسید!
  یکی از مهمترین دلایلی که باعث تسریع یادگیری زبان توسط کودکان میشود، این است که چون کنجکاو هستند معمولا زیاد سوال می پرسند. به منظور یادگیری بهتر زبان انگلیسی، از اشتباه کردن ترس نداشته باشید و تمامی نکات مهم و مبهم را از معلمتان بپرسید. انجام این کار باعث می‌شود که بتوانید به راحتی مکالمه کنید، اعتماد به نفس تان بالا رفته و چیزهای جدید یاد بگیرید، همچنین از آموخته هایتان نیز استفاده کنید.
 6. انگیزه ی خود را حفظ کرده و بالا ببرید.
  در ابتدای کار، همه برای یادگیری زبان انگلیسی پر انگیزه و پر انرژی هستند و حاضرند که برای یادگیری سریع زبان انگلیسی هر کاری انجام دهند، اما رفته رفته این انگیزه و علاقه کاهش پیدا می کند که باعث می شود دیگر روند یادگیری کند پیش رود، به شکلی که بعد از مدت زمان زیادی که به همین منوال گذشت کلا دیگر انگیزه ی افراد از بین رفته و یادگیری را رها می کنند.
  علت اصلی این موضوع این است که این افراد هدف و انگیزه ی خود برای یادگیری زبان انگلیسی را گم می کنند. پس قبل از هر چیزی، هدف خود از یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید و نکات زیر را رعایت کنید.

  1. انگیزه ی خود را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید.
  2. زمان مناسب و معقولی را به آموزش زبان انگلیسی و یادگیری آن اختصاص دهید، مثلا اگر قصد دارید که مدرک آیلتس یا تافل بگیرید، مدت زمان 6 ماهه را برای خود در نظر بگیرید که به راحتی در این مدت بتوانید آموزش زبان انگلیسی را دنبال کنید.
  3. هدف خود را با حروف درشت روی یک تابلو یا یخچال بچسبانید تا هر روز آن را ببینید و انگیزه تان بالاتر رود.
  4. برنامه‌ریزی دقیق و منظمی داشته باشید و برای مقطع زمانی های کوتاهتر، اهداف کوچک‌تری مشخص کنید. مثلا برنامه ریزی کنید که 100 کلمه ی جدید را طی یک هفته یادبگیرید.
تقویت مهارت های انگلیسی
تقویت مهارت های انگلیسی

سعی کنید هرروز مدت زمان مشخصی را صرف یادگیری زبان انگلیسی کنید. برای اینکه بتوانید حتی در روزهای پر مشغله و شلوغ خود هم برنامه تان را دنبال کنید از اپلیکیشن های موبایل خود استفاده کنید تا بتوانید در مسیر رفت و آمد، در اتوبوس تاکسی، ماشین و …از آن کمک بگیرید.

شاید کارآمد ترین و مهمترین ترفند برای حفظ کردن انگیزه ی یادگیری، پیدا کردن موضوعات مورد علاقه به زبان انگلیسی است. مثلا اگر به تماشای فیلم علاقه دارید و یا دوست دارید که فیلم ببینید حتما فیلم را با زبان اصلی ببینید. اگر اهل موسیقی هستید، موزیک های انگلیسی گوش بدهید! اگر دوست دارید که بازیهای کامپیوتری را دنبال کنید، این نیز وسیله ی خوبی برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی است . نهایتا اینکه خود را محدود به یک یا چند روش خاص نکنید.

حال که با نکاتی چند از روش های تقویت مهارتهای زبان انگلیسی آشنا شدید، اگر می خواهید که زبان انگلیسی یاد بگیرید و وقت کافی برای شرکت در کلاس های حضوری را ندارید می توانید به سایت من و زبان مراجعه کرده و آموزش آنلاین زبان انگلیسی و یا 5 زبان زنده ی دیگر موجود در سایت مانند آموزش زبان چینی، آموزش زبان ترکی، آموزش زبان ایتالیایی، آموزش زبان آلمانی، آموزش زبان فرانسه را دنبال کنید. پس با سایت من و زبان همراه باشید و خیلی سریع زبان مورد نظر خود را یاد بگیرید.

۵ ترفند برای تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی

5 تکنیک زیر به ترتیب الویت بهترین تکنیک های تقویت مهارت برای تمامی زبان آموزان شناخته شده اند:

 1. سعی کنید که در محیط های انگلیسی زبان کار و زندگی کنید. امکان انجام این مورد برای بسیاری از افراد خصوصا آسیایی ها مقدور نیست اما می توان آنرا تاحدی عملی کرد به گونه ای که سعی کنید در هر کاری به نحوی خود را منابع انگلیسی مرتبط کنید. با روش های مختلفی از مشاهده ی فیلم های آموزشی گرفته تا اخبار، مستندها، فیلمهای آموزنده به زبان اصلی و … می توان این مسئله را عملی کرد.
 2. خود را درگیر فعالیت هایی کنید که با افراد انگلیسی زبان سر و کار داشته باشید، مثلا با انگلیسی زبان ها به باشگاه بروید یا با دوستانی که می شناسید که از کشورهای انگلیسی زبان آمده باشند و یا تسلط کامل بر زبان انگلیسی دارند، مراوده ی زیادی داشته باشید. تا ضمن صحبت کردن با انها و انجام فعالیت مورد نظر به راحتی بدون حس خستگی نکات مهم تلفظ زبان انگلیسی را یاد بگیرید.
 3. از بهترین و مسلط ترین مربیان تا حد امکان انگلیسی زبان بومی بهره ببرید و اگر می توانید هفته ای یک بار با انها کلاس آموزشی داشته باشید.
 4. فیلم ها، مستند، برنامه های تلویزیونی و ویدئوهای انگلیسی زبان را مشاهده کنید. (با زیر نویس یا بدون زیر نویس)
 5. به پادکست های مختلف انگلیسی گوش دهید . بدین ترتیب به راحتی می توانید با موضوعات مختلف و همچنین تلفظ های مختلف کلمات آشنا شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • samira Aljani

  چجوری می تونیم انگیزه مون و برای یادگرفتن زبان همیشه در حد بالا نگه داریم که سرد نشیم؟ من صد بار زبان یاد گرفتن و شروع کردم اما هیچ وقت تموم نکردم… 🙁

  پاسخ