چرا یادگیری زبان دوم برای بعضی از افراد سخت است؟

چرا یادگیری زبان دوم برای بعضی از افراد سخت است؟

چرا یادگیری زبان دوم برای بعضی از افراد سخت است؟ | بعضی از زبان آموزان از این موضوع شکایت دارند که یادگیری زبان دوم سخت است. اما زبان آموزان زیادی هستند که یادگیری زبان برایشان مشکل نیست. دلیل این اختلاف چیست ؟ چرا یادگیری یک زبان جدید برای بعضی از افراد آسان و برای عده ای دیگر سخت است؟

استفاده گسترده از اینترنت در کنار جهانی شدن ، یادگیری زبان های جدید را به یک ضرورت تبدیل کرده است. هر روز به تعداد افرادی که در حال آموزش دیدن زبان دوم هستند، اضافه می شود؛ نقش بیشتر در تجارت بین المللی ، ارتباط موثر و سریعتر ، فرصت های شغلی بیشتر و آینده بهتر، از جمله عواملی هستند که باعث تشویش شدن افراد به یادگیری زبان دوم می شوند.

یاد گرفتن یک زبان جدید، در گفتار کار ساده ای به نظر می رسد، فقط کافی است روش درست یادگیری و کمی زمان برای آموزش دیدین یک زبان بگذارید. اما واقعیت این است که در عمل، این کار آنقدرها هم کار ساده ای نیست. حتی برای بسیاری از افراد واقعا کار سختی است.

یادگیری زبان دوم
یادگیری زبان دوم

چقدر طول می کشد تا به زبان دوم مسلط شوید؟

بیشتر زبان آموزان در ابتدای یادگیری یک زبان جدید، می پرسند که چقدر طول می کشد تا به زبانی که در حال یادگیری آن هستند مسلط شوند. این سوالی است که پاسخ دادن به آن سخت است، زیرا متغیرهای زیادی در یادگیری یک زبان وجود دارد.

عوامل مختلفی بر یادگیری زبان دوم تاثیر می گذارد، که برخی از آنها عبارتند از: توانایی یاد گیرنده ، محیط یادگیری ، انگیزه ، تجربه قبلی در یادگیری زبان های دوم و نحوه آموزش. نکته دیگری که باید در نظر گرفت ، میزان شباهت یا تفاوت زبان مقصد با زبان مادری زبان آموز و همچنین سایر زبان هایی است که زبان آموز قبلا یاد گرفته است. سرعت تسلط یک زبان آموز به یک زبان نیز به مهارت آن زبان آموز بستگی دارد.

مهارت های مورد نیاز برای یادگیری زبان دوم کدامند؟

مهارت هایی که یک زبان آموز برای یادگیری یک زبان نیاز دارد، متغیر است. حتی اگر همه زبان آموزان در یک سطح باشند ، چه مبتدی، چه متوسط و چه پیشرفته ، نمی تواند از یادگیری چندین مهارت اساسی فراتر بروند. به همین دلیل، برای اندازه گیری مهارت های مور نیاز برای یادگیری زبان دوم، وجود چهار مهارت اصلی یعنی نوشتن ، صحبت کردن ، گوش دادن و خواندن ضروری است.

با در نظر گرفتن این چهار مهارت ، تحقیقات علمی مختلفی بر روی زبان آموزان انجام شده و نتایج نشان می دهد که برخی از بزرگسالان یادگیری زبان دوم را آسان تر از دیگران می دانند، این به دلیل ارتباطات رشته های عصبی به وجود آمده در قسمت های مختلف مغز با یکدیگر است.

محققان از طریق اسکن مغزی متوجه شدند، که می شود فهمید که چه کسی می تواند با موفقیت یک زبان جدید را یاد بگیرید. تحقیقات علمی در دانشگاه مک گیل نشان داد اگر در هنگام استراحت مغز، بخشی از قسمت های مغز ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کنند یادگیری زبان برای شخص راحت تر است.

در حالی که شواهد قطعی در مورد چگونگی تاثیر ارتباطات عصبی مغز بر امکان یادگیری زبان وجود دارد ، این تنها عامل نیست. مغز نیز با توجه به تجربه و یادگیری فرد شکل می گیرد. اما این نوع مطالعات در دستیابی به روش های تدریس بهتر برای امکان یادگیری بهتر و سریعتر ، حتی در بزرگسالان ، بسیار کمک خواهد کرد.

مشکل یادگیری زبان دوم شاید خود زبان باشد

افراد دوزبانه از زمانی که اکثر آنها از سنین کم، یادگیری زبان دوم را شروع می کنند و باید گفت که بسیار خوش شانس هستند. اما برای بسیاری دیگر به دلیل مختلف از جمله عوامل محیطی و ارتباطات مغزی، آموزش دیدن زبان جدید سخت است و باید با مشکلات این کار دست و پنجه نرم کنند.

گاهی مشکل نه عوامل محیطی و نه موضوعات دیگر است، بلکه گاهی مشکل می تواند خود زبان باشد. سه مولفه اساسی در یک زبان وجود دارد که عبارتند از: کلمات ، دستور زبان و واج شناسی. برای اکثر افراد ، یادگیری زبانی که به زبان اول آنها نزدیک است آسان تر است.

مثلا یکی از آسان ترین زبان ها برای یک انگلیسی زبان، زبان اسپانیایی است. ترتیب کلمات در زبان اسپانیایی مانند انگلیسی است و فقط 24 واج دارد که تلفظ آنها بسیار آسان است. فقط یک حرف در الفبای اسپانیایی نسبت به انگلیسی بیشتر است.

طبق نظر محققین، اگر مورفولوژی زبان اول زبان آموز غنی باشد و او در حال آموزش زبانی باشد که مورفولوژی غنی تری دارد ، یادگیری آن زبان آسان تر خواهد بود. البته داشتن یک حافظه خوب هم کمک زیادی به راحت یاد گرفتن زبان جدید می کند.

یادگیری زبان دوم زمانی سخت می شود که زبان آموز مجبور می شود تا با یک مدل شناختی متفاوت کار کند. ر نتیجه زبان آموز برای یادگیری آن زبان، بر اساس زبان مادری خود زبان جدید را ترجمه می کند و در واقع به جای یادگیری زبان جدید آن را حفظ می کند.

زبان آموز وقت خود را صرف چیزهایی می کند که برایش جدید و ناشناخته است ، مانند ارتباط قسمت های مختلف جمله و ترتیب قرار گرفتن کلمات کنار یکدیگر. فقط در مواقعی که زبان آموز به زبان دوم تسلط کافی پیدا کند، میزان انتقال افزایش می یابد زیرا مجبور نیستند از زبان مادری خود برای فیلتر کردن اطلاعات استفاده کنند.

یادگیری زبانی که بسیار متفاوت از زبان مادری باشد آسان نیست و حتی شباهت زیاد دو زبان هم سختی های خود را دارد. تصور کنید که به عنوان یک فارسی زبان، بخواهید کره ای یا چینی یاد بگیرید، و یا یک انگلیسی زبان بخواهد فارسی یاد بگیرید. مسلما زمانی که زبان دومی را که برای آموزش دیدن انتخاب کرده اید، با زبان مادری شما بسیار متفاوت باشد، حتما با چالش های زیادی روبرو می شوید.

جالب است بدانید که حتی تحقیقات دانشمندان نیز نشان می دهد که سخت بودن یادگیری زبان دوم، به دلیل تنبلی و یا ترس از به چالش کشیده نشدن نیست، بلکه به دلیل ترجیحات ارتباطات عصبی در مغز است. تحقیقات نشان می دهد که مغز ما نسبت به شباهت های بین زبان ها بی تفاوت نیست و از دستور زبان و ویژگی های زبان مادری ما برای یادگیری یک زبان خارجی با ساختار مشابه استفاده مجدد خواهد کرد.

یادگیری زبان دوم
یادگیری زبان دوم

چطور یادگیری زبان دوم را آسان تر کنید؟

یادگیری زبان دوم هرگز برای هیچ کس صد در صد آسان نیست، و هر فردی در مسیر آموزش زبان دوم با چالش هایی روبروست. با این حال، یادگیری زبان جدید قطعا می تواند برای یک زبان آموز لذت بخش و موفقیت آمیز باشد، به این شرط که روش ها و نکاتی را از قبل شروع یادگیری در نظر داشته باشد.

قبل از هر چیز باید انگیزه و هدف خود را از یادگیری یک زبان جدید بشناسید. چرا این زبان را یاد می گیرید؟ به دلایل ارتقاء شغلی؟ برای لذت بردن از یادگیری؟ برای برقراری ارتباط با افراد جدید؟ برای پیدا کردن شغل و زندگی جدید؟

زمانی که برای یادگیری خود یک هدف داشته باشید، ذهن نیز فعالانه تر فرصت هایی را برای یادگیری آنچه نیاز دارید جستجو می کند. انگیزه و هدف به شما کمک می کند تا هر جا با سختی یادگیری مواجه شدید، آن را نیز مانند مواردی که قبلا پشت سر گذاشته اید ، به راحتی پشت سر بگذارید. تمرکز بر هدف کلی یادگیری به شما کمک می کند تا نه تنها از یادگیری خسته نشوید، بلکه هر چالشی برایتان به یک لذت جدید تبدیل شود.

یادگیری زبان دوم
یادگیری زبان دوم

زبان دوم را چطور یاد بگیرید؟

خوشبختانه این روزها، روش های مختلفی برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارد. انواع منابع آموزشی و دسترسی به اینترنت باعث شده تا بیشتر افراد به آموزش زبان دوم دسترسی داشته باشند. استفاده از کلاس های حضوری، معلم خصوصی، کتاب های خودآموز، یادگیری آنلاین زبان و … همگی روش های مختلفی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

از آنجایی که میزان و نوع یادگیری زبان جدید در افراد مختلف متفاوت است، نمی توان گفت که کدام روش برای همه مناسب است و یا کدام روش به دیگری برتری دارد. این موضوع کاملا به زبان آموز بستگی دارد. برای مثال زبان آموزشی که حتما باید فرد دیگری او را برای یادگیری همراهی کند، شاید یک معلم خصوصی برایش انتخاب مناسبی باشد.

بعضی از افراد هم این توانایی را دارند که با تکیه به خود و با استفاده از روش های خود آموز زبان مورد علاقه خود را آموزش ببیند. این افراد می توانند از روش آموزش آنلاین زبان برای یادگیری زبان مورد علاقه خود استفاده کنند. اگر با روش آموزش آنلاین آشنا نیستید، این روش را با من و زبان تجربه کنید.

سایت آموزش آنلاین زبان، من و زبان با استفاده از به روز ترین روش آموزش آنلاین زبان در دنیا، محیطی سرگرم کننده برای زبان آموزان فارسی زبان فراهم کرده است تا با کمک آن در کنار تجربه یادگیری آنلاین زبان مورد علاقه خود، سریع و آسان در هر کجا و هر زمان که بخواهند آموزش ببینید.

فقط کافی است در سایت من و زبان ثبت نام کنید و از بین 6 زبان زنده دنیا، زبان مورد علاقه خود را انتخاب کرده و بلافاصله یادگیری آن را شروع کنید. برای هر نوع سوال در مورد من و زبان از مشاورین آن راهنمایی بگیرید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید