چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟

چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟

چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟ | تصمیم به یادگیری زبان، خرید کتاب، شروع به یادگیری و درجا زدن، روندی است که اکثرا آن را تجربه کرده اید. اما چرا آن علاقه اولیه از بین می رود؟ چرا دیگر تمایلی به ادامه ندارید؟ یکی از دلایلی که می توان به این رخ داد مربوط کرد، سخت شدن مطالب بعد از گذر چند هفته آموزش است. علت دیگر آن را نیز می توان به داشتن استرس در کلاس های آموزشی نسبت داد. نداشتن برنامه ریزی درست برای تمرین و یا زمان مناسب هم می تواند موجب به این امر شود و یا حتی هزاران دلیل شخصی و اجتماعی دیگر که در این امر دخیل هستند و نمی توان از آن ها غافل بودحال.

تمام این دلایل خود به تنهای باعث می شوند تا آن شور و اشتیاق اولیه به ناگهان خاموش و کتاب ها بسته شوند. جای تعجبی هم نیست، چرا که این موضوع، برای اکثر افراد اتفاق می افتد؛ اما شما باید بدانید که برای درست شدن هر کاری راه حلی وجود دارد. پس اگر قصد دارید یادگیری را از سر بگیرید باید از همین امروز دست به کار شوید.

چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟
چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟

موثرترین روشی که تا حد زیادی از درجا زدن، از بین رفتن اشتیاق یادگیری جلوگیری و حس علاقه را در شما ایجاد کند،آموزش زبان به صورت اصولی و استاندارد است. از این رو، اینکه در کجا آموزش ببینید، مسئله خیل مهمی می باشد. من و زبان به عنوان یکی از وب سایت های معتبر در امر آموزش می تواند گزینه مناسبی برای یادگیری باشد. در من و زبان 6 زبان زنده دنیا بر طبق روش های استاندارد و اصولی روز جهان به زبان آموزان تدریس می شود. حال، در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی راه حل های ممکن برای ایجاد انگیزه و علاقه در یادگیری زبان بپردازیم.

 

راه های ایجاد علاقه برای یادگیری زبان کدامند؟

به قول معروف که می گوید ” هر زمان که ماهی را از آب بگیرید، تازه است”، برای یادگیری و تقویت راه هایی که منجر به ایجاد علاقه می شوند، هیچ وقت دیر نیست. شما تنها با به کاری گیری چند راه حل ساده می توانید دوباره حس آموزش را در خود زنده کنید. در ابتدا، دلایلی که شما را برای شروع یادگیری وارد راه کرد، به یاد آورده و حتی در جای یادداشت کنید. سپس ارزیابی نمایید که چقدر از حد انتظارات خود عقب هستید و می خواهید در چه مدت زمان به هدف خود برسید. با برنامه ریزی، کارهای سخت را به ساده ترین شکل ممکن تقسیم کنید تا هم دچار استرس و هم دل زدگی نشوید. همزمان برای هر موفقیتی که به دست می آورید برای خود هدیه ای کوچک در نظر بگیرید. این هدیه می تواند به سادگی یک لیوان چای زعفرانی در کنار شیرینی مورد علاقه تان باشد. حال، نوبت به این می رسد که برای یادگیری خود برنامه ریزی کنید و از روش های زیر برای ایجاد علاقه و انگیزه بهره ببرید.

تماشای یوتوب

شما به راحتی می توانید با ساختن یک اکانت از برنامه فوق العاده کاربردی یوتوب استفاده کنید. در این برنامه که هم در گوشی همراه و هم در سیستم های کامپیوتری قابل اجرا است، ویدیو های و فیلم های زیادی را می توانید به زبان مورد نظرتان تماشا کنید. تنوع ویدیو در این برنامه به حدی زیاد است که شما قادر خواهید بود در هر حیطه ای به تماشا بپردازید و مهارت شنیداری و درک مطلب تان را بهبود ببخشید و در نهایت با ایجاد علاقه به یادگیری، دیدن ویدیو های بیشتر را در برنامه خود قرار دهید.

 

 

تماشای سریال های جذاب

شاید باورش برای شما سخت باشد، اما تماشای سریال های جذاب و محبوب می تواند چنان علاقه ای در شما ایجاد کند که خودتان باورتان نشود. برای درک بهتر می توان به سریال فرندز اشاره کرد. سریالی با موضوع روابط شخصی و اجتماعی در قالب طنز که علی رغم قدیمی بودن سال ساخت، توانست افراد زیادی را برای یادگیری زبان انگلیسی مجذوب خود کند.

ضبط صدا

یکی دیگر از راه های ایجاد علاقه برای یادگیری، ضبط صدای خودتان است. شاید با خود بگوید که از شنیدن صدای ضبط شده تان بیزارید ولی باید بدانید که این روش در ابتدا این گونه به نظر می رسد. هنگامی که شروع به تمرین می کنید، بعد از چند بار مرور کردن، متن و یا مکالمه خود را ضبط کنید. با شنیدن صدای خود در حالی که به زبانی جدید صحبت می کنید، انگیزه ای برای خواندن و ضبط کردن بیشتر به دست می آورید. به علاوه اینکه، این روش سبب می شود تا اشتباهات لفظی و گرامری خود را درست کنید.

داستان نویسی

منظور از داستان نویسی، نوشتن یک کتاب و یا متن بلند بالا به زبان دیگر نیست. بلکه منظور، نوشتن متن های کوتاه و ساده با داستانی خیالی است که گرامر و کلمات آن را می دانید. چه بسا که با نوشتن این گونه متن ها می توانید، دایره لغات خود را گسترش دهید. نوشتن به شما انگیزه درک مطلب و یادگیری بهتر آموزش های داده شده را می دهد.

گوش دادن به پادکست و آهنگ

معمولا در پادکست ها و آهنگ ها نوع متن و گفتار کاملا متفاوت است. گوش دادن به این موارد آن هم به زبان دیگر، تاثیر شگرفی بر درک شما از فرهنگ، تقویت مهارت شنیداری و بهبود دایره واژگان تان می گذارد و باعث می شود تا انگیزه و علاقه مضاعفی برای یادگیری به شما القا شود.

چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟
چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟

ساخت فلش کارت

امروزه، روش های آموزشی به اندازه ای متنوع شده است که حتی فلش کارت های زبانی نیز از انواع و اقسام گوناگونی برخوردار شده اند. شاید برای خرید و یا استفاده از این فلش کارت ها دچار سردرگمی شوید و یا شاید طرح آن ها را دوست نداشته باشید. در اینجا، راحترین کار، ساخت فلش کارت به روش خودتان است. هر طور که یادگیری برای تان راحت و دلنشین است، فلش کارت بسازید و از آن استفاده کنید.

ارتباط با افراد

ارتباط با افرادی که بر زبان مورد نظرتان مسلط هستند و یا با مردمانی که آن زبان مادری شان است، می تواند یادگیری را برای شما چالش برانگیز و لذت بخش کند. چرا که شما همواره به دنبال راهی می روید تا نظر آن ها را به مهارت زبانی خود و یا تسلط بر آن جلب کنید.

تشکیل گروه مکالمه

شما می توانید برای بالا بردن انگیزه، رقابت سالم و علاقه در بین گروه دوستان زبان آموز تان، گروهی برای مکالمه زبان تشکیل دهید و با انتخاب موضوعی جالب، به بحث و گفت و گو در مورد آن بپردازید. بدین صورت، هم علاقه خود را افزایش داده و هم مطالب جدیدی را یاد گرفته اید.

خواندن کتاب

در کنار یادگیری ، از کتاب هایی که برای سطح شما در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. شاید در نگاه اول این کار برای شما خسته کننده به نظر آید، ولی آن چنان تاثیری در علاقه و انگیزه ی شما دارد که باعث می شود تا کتاب های سطوح دیگر و یا کتاب های داستانی بخوانید.

زمان یادگیری

یکی از مواردی که باید همیشه در نظر داشته باشید، زمانی است که در آن به آموزش می پردازید. تا حد امکان در زمان هایی که احساس راحتی، شادابی و انرژی مثبت دارید به درس خواندن مشغول شوید. به این ترتیب، آن حس درجا زدن به سراغ تان نخواهد آمد. حتی در نظر داشته باشید که وقت تمرین کردن تان بیش از حد نباشد، زیرا سبب می شود بعد از چند روز حس خوبی به یادگیری نداشته باشید.

چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟
چطور برای یادگیری زبان ایجاد علاقه کنیم؟

برچسب های آموزشی

یکی دیگر از راه هایی که یادگیری زبان را برای شما یادآوری و دلنشین می کند، استفاده از برچسب های یادداشت رنگی است. در این برگه ها شما می توانید مدام به خود یادآور شوید که باید زبان بخوانید، تمرین کنید یا از فلش کارت استفاده کنید یا حتی می توانید نکات آموزشی مهم و جذاب را بر روی آن ها بنویسید. مزیت مهمی که این برچسب ها دارند، چسباندن آن ها در هر جایی است، خواه روی آینه، روی یخچال و یا بالای تخت. شما می توانید از این برگه ها برای پیگیری مداوم خواندن زبان بهره ببرید، چون همان گونه که باید می دانید، پیگیری یکی از اصل های موفقیت است.

یادگیری شیرین با من و زبان

همان گونه که پیش تر ذکر شد، تغییر روش آموزشی می تواند تاثیر زیادی بر یادگیری و محرکه ای نو برای شروع دوباره باشد. من و زبان به عنوان یکی از وب سایت های آموزش زبان با به کارگیری جدید ترین روش های تدریس، بستر مناسبی را برای یادگیری مهیا کرده است. با استفاده از محتوا های آموزشی من و زبان، شما می توانید تا هر اندازه که نیاز دارید به مرور مطالب بپردازید و هر زمان که مناسب می دانید در حالی که روی مبل راحتی خود لم داده اید به یادگیری مشغول شوید. مزیت این وب سایت در این است که دیگر خبری از استرس حضور در کلاس و یا درس پرسیدن وجود ندارد. همچنین، با شرکت در آموزش رایگان هر دوره زبانی به مدت دو روز قادر خواهید بود تا کیفیت روش آموزشی را لمس کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است به وب سایت من و زبان مراجعه و اطلاعات مربوط به زبان مورد نظرتان را مطالعه کنید.

 

 

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید