چند راهکار ساده برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

تقویت مکالمه زبان انگلیسی

تقویت مکالمه زبان انگلیسی | مکالمه در زبان انگلیسی همواره یکی از چالش های مهم یادگیری زبان انگلیسی در کلیه ی سطوح آموزشی به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم به چندین راهکار جهت بهبود مهارت مکالمه در آموزش زبان انگلیسی اشاره کنیم.

یکی از مواردی که در صحبت کردن به زبان انگلیسی باید بسیار رعایت کرد، تلفظ صحیح عبارات و کلمات است که باعث می شود مخاطب به راحتی متوجه منظور شما شود. حتی اگر تعداد لغاتی که می دانید بسیار محدود باشد، اما سعی کنید که آن ها را به شیوه ی درستش بیان کنید. تلفظ درست کلمات برای تقویت بخشیدن به مهارت مکالمه در یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است. آموختن تلفظ صحیح کلمات، نیازمند تمرین و پشتکار زیاد است. با همه ی این تفاسیر، اگر تلفظ خوبی داشته باشید، به راحتی می توانید با اعتماد به نفس بیشتری سخن بگویید، زیرا مطمئن می شوید که مخاطب منظور شما را به طور کامل درک می کند.

یکی از بهترین روشهای یادگیری تلفظ صحیح کلمات در زبان انگلیسی، آموختن تلفظ کلمات و به کارگیری درست آنها در مکالمات می باشد، جهت یادگیری تلفظ صحیح کلمات در زبان انگلیسی، می توانید به سایت من و زبان برای یادگیری آنلاین زبان انگلیسی مراجعه کنید.پادکستهای صوتی:
اکثر زبان آموزان بیشتر دوست دارند که متونی را بخوانند، اما کمتر مکالمات انگلیسی را گوش می دهند، فراموش نکنید که کودکان برای یادگیری زبان مادری اشان قبل از هر چیز فقط گوش می کنند و سپس بعد از ماه ها گوش کردن به کلماتی که والدین آنها بر زبان جاری می کنند، به طور ناگهانی لب به کلام می گشایند و اولین کلمه را ادا می کنند، ادای اولین کلمه ی کودکان، ماما یا بابا، بدون هیچ تمرین کردن قبلی و فقط از طریق گوش دادن به مکالمات والدین و اقوام شگفت آور است، به راحتی همینجا می شود متوجه شد که مهارت صحبت کردن به هر زبانی، قبل از هرچیز نیاز به گوش دادن زیاد به مکالمات دارد. کودکان به راحتی ابتدا گوش می دهند، سپس صحبت می کنند و بعد از آن شروع به یادگیری خواندن و نوشتن می کنند.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی
تقویت مکالمه زبان انگلیسی

اگر می خواهید مهارت مکالمه را بهبود ببخشید، بایستی مدت زمان بیشتری را برای گوش دادن به فایلهای صوتی اختصاص دهید. سعی کنید که یک برنامه ی منظم روزانه داشته باشید که مدت زمان مشخصی را به گوش دادن پادکست های آموزشی مکالمه و فایل های صوتی اختصاص دهید.
برای گوش دادن مکالمات زبان انگلیسی با تلفظ صحیح و عبارات مصطلح، به راحتی می توانید به سایت من و زبان مراجعه کنید و مکالمات زبان انگلیسی را گوش کنید. مطالب آموزشی و متون جالب به زبان مورد نظر را برای خود بلند بخوانید. این کار باعث می شود که قدرت تکلم شما به زبان مورد نظرتان بیشتر شده و تلفظ صحیح کلمات را فرا بگیرید. تا راحت تر بتوانید عبارات و لغات انگلیسی را تلفظ کنید. برای این کار پیشنهاد می کنم که هر متن را دو بار بخوانید:

 • در آغاز سعی کنید که متن را کاملا شمرده خوانده و لغات را به صورت صحیح تلفظ کنید. بر یادگیری لغات و عبارات جدید تمرکز کنید و سعی کنید که کلمات یا اصطلاحات جدید را چندین بار تکرار کنید تا ملکه ی ذهن شما شود.
 • بار دوم متن مورد نظرتان را به سادگی و طبیعی بخوانید و سعی کنید که ریتم و لحن کلمات را به خاطر بسپارید.جملات کاربردی یاد بگیرید:
  زبان انگلیسی از لغات بسیار و همچنین اصطلاحات جدید زیادی تشکیل شده، پس باید سعی کنید تا عبارات کاربردی را به همان طریق که در مکالمات و جملات مختلف می شنوید، بکار ببرید.

با تماشا کردن فیلمهای خانوادگی، داستانی، گوش کردن به فایلهای آموزشی و پادکست های صوتی آموزشی، می توانید به راحتی به گنجینه ای از جملات کاربردی دست پیدا کنید. پیشنهاد می کنم تمامی اصطلاحات و عبارات آموخته شده را در یک دفتر چه یادداشت کوچک، بنویسید و هنگام اوقات فراغت و استراحت تان آنها را مطالعه کرده و حفظ کنید. البته هنگام آموختن و یادگیری لغات جدید، سعی کنید تا مفهوم آنرا در جمله بیاموزید. برای این کار، استفاده از لغت نامه های معتبر که کلمات مترادف و مختلف زیادی دارند، کمک زیادی به شما خواهند کرد.:اگر در یک کشور انگلیسی زبان اقامت دارید، زودتر می توانید اصطلاحات و جملات زبان انگلیسی را یاد بگیرید چرا که با انگلیسی زبانان زیادی صحبت می کنید که زبان مادری شان انگلیسی است و تسلط کامل بر این زبان دارند.

اگر به دوستان Nativeانگلیسی زبان دسترسی ندارید، به راحتی می توانید به مکالمات موجود در فیلمها و یا فایل های صوتی گوش فرادهید، پیشنهاد من به شما این است که تمامی مکالمات یاد گرفته شده را در یک دفتر کوچک یادداشت کنید تا بتوانید هر روز چندین بار آنها را مرور کرده و حفظ کنید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی
تقویت مکالمه زبان انگلیسی

رعایت نکات گرامری و دستور زبان انگلیسی در مکالمات خیلی خوب است اما مهمتر از آن برقراری ارتباط درست با مخاطب است که فقط از طریق فهمیدن منظور شما مقدور می شود. همیشه توجه داشته باشید که هدف از صحبت کردن و مکالمه، ایجاد ارتباط مناسب با مخاطب است. حال اگر رعایت نکات دستور زبان باعث شود که اختلالی در فهم منظور شما توسط مخاطب ایجاد شود، رعایت کردن آن الزامی نیست. چرا که مخاطبین به راحتی می توانند، منظور شما را از ادای کلمات در جمله ولو با گرامر نادرست متوجه شوند.به آرامی صحبت کنید:
عبارات و جملات انگلیسی را شمرده و به آرامی بیان نمایید. بیان سریع و تند جملات، شما را به نوع گویش یک انگلیسی زبان نزدیک نمی کند بلکه فهم جملات ادا شده توسط شما را سخت تر می کند. اگر جملات را کاملا آرام و شمرده بیان کنید، هم فرصت کافی برای انتخاب و یادآوری لغات مناسب را در اختیار خواهید داشت و هم منظور خود را به مخاطب رسانده اید. توجه کنید که با گذشت زمان طبیعتا مکالمه ی شما سریع تر خواهد شد. مهم آن است که در ابتدای یادگیری زبان انگلیسی، خود را مجبور به بیان سریع جملات نکنید.:هیچگاه جملات را در ذهن خود به فارسی معنی نکنید و بعد آنها را در مکالمه ی زبان انگلیسی به کار ببرید، این امر نه تنها کارتان را مشکل می کند بلکه باعث بروز اشتباهات بسیار در ادای کلمات و اصلاحات در مکالمه می شود.

بجای آن سعی کنید جملات و اصطلاحات کاربردی بیشتری یاد بگیرید و از آنها در مکالمات تان استفاده کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید سن کسی را بپرسید، اگر کلمات را لفظ به لفظ معنی کنید، جمله ای را که به دست می آورید کاملا اشتباه بوده و هیچگاه به اصطلاح اصلی پرسش سن به زبان انگلیسی نخواهید رسید.ادر ابتدای یادگیری زبان انگلیسی، مکث و توقف در حین ادای جملات و کلمات در مکالمه، بسیار طبیعی است. توجه کنید که اگر کلمه ای را فراموش کردید به راحتی می توانید با توصیف کلمه ی فراموش شده از مخاطب تان برای بیان کلمه ی مناسب کمک بگیرید.

سعی کنید با بیان عبارتهای مناسب، لغت فراموش شده را توصیف کنید، مخاطب نیز شما را در یادآوری لغت مورد نظر کمک خواهد نمود. اگر در حین مکالمه لغتی را فراموش کردید، اصلا مسئله ی مهمی نیست. این کاملا عادی و طبیعی است، پس عصبی نشوید. قبل از شروع هر مکالمه به زبان انگلیسی، سه بار به خود بگویید “من می توانم انگلیسی صحبت کنم” تا بتوانید اعتماد به نفستان را برای برقراری ارتباط درست با مخاطب تان افزایش دهید.

تقویت مکالمه زبان انگلیسی
تقویت مکالمه زبان انگلیسی

آیا یادگیری زبان انگلیسی برای مکالمه دشوار است؟

بسیاری از زبان آموزان بر نکات گرامری دستور زبان انگلیسی کاملا تسلط دارند اما هنگامی که باید به زبان انگلیسی صحبت کنند واقعا درمانده می شوند. در واقعیت، تنها راه برای بهبود صحبت کردن به زبان انگلیسی، گوش دادن زیاد و سپس تمرین کردن مداوم است. در زیر چند نکته برای بهبود مهارت های صحبت در زبان انگلیسی ارائه شده است. فراموش نکنید که گوش دادن پایه و اساس صحبت کردن است. هنگامی که می خواهید مهارت صحبت کردن را بهبود ببخشید، باید زیاد تمرین کنید.

مهمترین کاری که باید برای تقویت مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی انجام دهیم، پیدا کردن یک همزبان و صحبت کردن با وی به زبان انگلیسی می باشد. در واقع باید یک شریک مکالمه انگلیسی برای خود پیدا کنید. اول از همه، پیدا کردن گویشوران بومی و صحبت کردن روزانه با آنها بسیار مهم است. زبان آموزانی که در محیطی زندگی می کنند که گویشوران زبان انگلیسی دور بر آنها زیاد است، بسیار راحت می توانند با افراد انگلیسی زبان، در فرصت های غیر آموزشی گپ بزنند و در این بین اصطلاحات و کلمات زیادی را یاد بگیرند.

اگر در یک کشور انگلیسی زبان صحبت می کنید برای یادگیری زبان انگلیسی، عضویت در باشگاه ها و سازمان های مختلف می تواند راهی بسیار جالب برای برقراری ارتباط با افراد و تقویت مکالمه ی زبان انگلیسی باشد.
اگر در کشور انگلیسی زبان زندگی نمی کنید، می توانید به راحتی به سایت من و زبان مراجعه کرده و از طریق یادگیری آنلاین زبان انگلیسی، روزانه تمرین های مکالمه و خواندن متون زبان انگلیسی را انجام دهید تا به راحتی بعد از گذشت چند ماه به زبان انگلیسی مسلط شوید. در صورت بروز مشکل هم می توانید با تیم پشتیبان سایت من و زبان ارتباط برقرار کرده و مشکلات گرامری و مکالمه و …. خود را رفع کنید.

همیشه سعی کنید که تمرینات مکالمه خود را ضبط کنید، ضبط کردن مکالمات، یک روش عالی برای به دست آوردن حداکثر بهره از مکالمه با یک گوینده بومی است. هنگامی که دوباره این مکالمات را گوش می دهید، می توانید تلفظ های خود را ارزیابی کنید و اشکالات لحن و بیان خود را رفع نمایید. همچنین به راحتی می توانید محتوای مکالمه را مرور کنید، لغات جدید موجود در مکالمات را یادداشت کنید و سؤالاتی را برای جلسه بعدی تهیه کنید.

دو رو برتان را با زبان انگلیسی به طور کامل محاصره کنید، راه دیگر برای بهبود مهارت های صحبت کردن در انگلیسی این است که تا حد امکان خود را با زبان انگلیسی غوطه ور کنید. فیلم ها یا تلویزیون را به زبان انگلیسی تماشا کنید، در صورت نیاز به زیرنویس، چندین بار همان برنامه را تماشا کنید. با انجام مداوم این کار به راحتی متوجه می شوید که هر بار بیشتر از دفعه ی قبل منظور گویندگان را متوجه می شوید.گوش دادن به شما کمک می کند تا با ریتم و لحن کلمات انگلیسی بیشتر آشنا شوید. پس از آشنا شدن با صداها، سعی کنید از آنها تقلید کنید.

با انجام همین چند راهکار ساده به راحتی می توانید مکالمه ی خود را تقویت کرده و با دیگران به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که با مراجعه به سایت من و زبان و ثبت نام در دوره ی آموزش آنلاین زبان انگلیسی به راحتی می توانید مهارت های مکالمه تان را هر روز بیشتر از دیروز بهبود ببخشید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • رها. س

  من تو شنیدن واقعا مشکل دارم سایت شما میتونه تو این مورد بهم کمک کنه؟؟؟ یه جوری که واقعا بهمم طرف مقابلم چی میگه

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما. آموزش های من و زبان صدا محور هستند و شما با تکرار و تمرین براحتی میتونید شنیدار خودتون رو قوی کنید.

   پاسخ