چند نکته مهم در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

چند نکته مهم در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

چند نکته مهم در آموزش زبان انگلیسی به کودکان | آموزش زبان به کودکان خردسال و همچنین نوجوان مهارتی است که نیاز به تجربه و دانش کافی دارد. برای این که بتوانید سختی یادگیری زبان خصوصاً در دوران کودکی را متوجه شوید بد نیست که سری به دوران کودکی خود بزنید. مسلماً به یاد می آورید، هنگامی که معلم های مدارس ابتدایی سوال هایی را پشت سر هم ردیف کرده و از شما می پرسیدند، زمانی که جواب آنها را بلد نبودید چه حالی پیدا می کردید، مسلما گیج و مبهوت و با دهان باز به این طرف و آن طرف نگاه می کردید.


 

 

البته این کار نه به علت بی ادبی، بلکه به این علت که تمامی حرفهای آنها برای تان گنگ و نامفهوم بود، اتنجام می دادید. این دقیقا همان حسی است که بچه ها برای یادگیری زبان انگلیسی در ابتدای کار سر کلاس دارند. مطمئنا در سنین کودکی، اگر معلم آنها به زبان انگلیسی صحبت کند بچه ها حرف های معلم را متوجه نشده و اضطراب و ترس ناشی از شرکت در کلاس به جان آنها می افتد و دقیقا به همین علت است که آموزش زبان انگلیسی به کودکان کار راحتی نیست و نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد.

چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان
چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان

روش های آموزش زبان به کودکان خردسال

هنگامی که برای اولین بار وارد کلاس های زبان آموزان خردسال می‌شوید بهترین کار این است که در ابتدای کار خودتان را جای آنها بگذارید اگر غریبه ای به منزل شما وارد شود و یک سری جملات نامفهوم و عجیب عنوان کند چه حسی به شما دست می دهد، مطمئناً اعصابتان در هم می ریزد و کلی ناراحت می شوید. آموزش زبان به فرزندان و کودکان خردسال کار بسیار سختی است چرا که آنها کاملا خام بوده و هیچ دانش قبلی درباره ی زبان دوم ندارند. گاهی اوقات حتی با الفبای انگلیسی و اعداد هم آشنایی نداشته و معانی کلمات ساده ای مانند سلام و خداحافظ را هم نمی‌دانند و یکی از بزرگترین اشتباهات معلمان کودکان خردسال این است که به محض ورود به کلاس نوآموزان از همان ابتدای کار شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی می کنند.

اینکه ما تمامی جملات را به شکل انگلیسی بیان کنیم کاملا اشتباه بوده و دانش‌آموزان را کاملاً گیج و مبهوت می کند، بهتر است که تکالیف و تمرین ها و آموزشی که سر کلاس به بچه ها می دهیم، ترکیبی از زبان فارسی و انگلیسی باشد چرا که در غیر این صورت بچه ها فکر می کنند با فردی مریخی سروکار دارند. برای این کار بهتر است که همراه با ترکیب معانی و زبان انگلیسی از زبان بدن نیز استفاده شود. زبان بدن در آموزش  زبان انگلیسی به کودکان خردسال بسیار موثر است، چون تاثیر بسزایی در یادگیری آنها دارد این شیوه برای معلمان نیز کاربرد دارد، چرا که شما به عنوان یک معلم اگر بتوانید زبان بدن دانش‌آموزان تان را تعبیر کنید قطعا متوجه خواهید شد که چه چیزی را متوجه شده اند و چه چیزی را را درک نکرده اند.

چرا کودکان از یادگیری زبان انگلیسی فراریند

یکی دیگر از از اشتباهات ناشیانه بسیاری از معلمان تازه کار در آموزش زبان انگلیسی به کودکان این است که هنگام تدریس به کودکان خردسال برفرض اینکه دانش آموزان متوجه تمامی مطالب دروس شده‌اند از آنها عبور کرده و بررسی نمی‌کنند که تمامی بچه های کلاس مطالب را فهمیده اند یا خیر؟ در جلسات اول بسیاری از نوآموزان خصوصاً کودکان از اینکه عنوان کنند مطالبی را متوجه نشده اند خجالت می کشد و یا می ترسند و ترجیح می دهند که ساکت بمانند، معلمان برای حل این مشکل ها بایستی تا جایی که می‌توانند جو کلاس را دوستانه کرده و نگذارند که حالت خشک و رسمی پیدا کند.

چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان
چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان

معلمان بایستی بر دانش زبان بدن اشراف کامل داشته و از حالات چهره و حرکات آنها بتوانند حدس بزنند که مطالب را به درستی دریافت کرده اند یا خیر و یا حتی می توانند چند سوال ساده در مورد مطالب پرسیده و متوجه شوند که بچه مطلب را درک کرده است.

یکی دیگر از مواردی که معلمان باید به آن توجه کافی کنند این است که برای پاسخدهی کودکان زمان کافی در نظر بگیرند نباید به عنوان یک معلم از بچه هایی که تازه یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرده اند توقع داشت که سریعا متوجه حرف و مطالب سر کلاس شوند. بدین منظور کافی است که وقت مناسب برای تدریس مثال های دروس و همچنین پرسش از نوآموزان در نظر گرفت تا به طور کلی متوجه شد که مطالب را درک کرده باشند.

آنچه که باید والدین انجام دهند

بسیاری از پدر و مادرها دوست دارند که فزرندان خود را به‌گونه‌ای آموزش دهند که از همان دوران کودکی یادگیری زبان انگلیسی را دنبال کنند. یکی از مهمترین عوامل موثر آموزش زبانهای خارجی به کودکان این است که به آنها کمک کنیم تا درک درستی از ارتباط با زبان های خارجی پیدا کنند. برای این کار بایستی که از همان ابتدای کودکی فرزندانمان را در معرض استفاده از زبان مورد نظر قرار داده و حس مثبتی در مورد استفاده از زبان دوم در آنها ایجاد کنیم.

هنگامی که بچه ها از همان ابتدای کودکی در معرض یادگیری زبان انگلیسی قرار بگیرند تمایل پیدا می‌کنند که زبان انگلیسی را یاد گرفته و برایشان کار بسیار راحتی می شود. هر چند که اگر کودکان و بچه های خردسال را به زور مجبور کنیم که زبان دیگری را یاد بگیرند در ذهن آنها اثر منفی گذاشته و باعث می شود که دیگر به دنبال یادگیری زبان مورد نظر نروند و یا به عبارتی آنها را دلزده کنیم. برای اینکه از همان ابتدای کار یادگیری زبان انگلیسی برای آنها آسان شود، بهترین کار این است که اکثر کلماتی را که به کار میبریم به صورت دوگانه به کار ببریم. مثلاً اگر می‌خواهیم سیبی به دست کودکمان دهیم، اول اسم سیب را به زبان مادری و سپس به زبان مورد نظر عنوان کنیم.

یکی دیگر از ترفندهایی که برای یادگیری زبان انگلیسی در کودکان بسیار که بسیار موثر است، این است که هنگام اضطرار و نیاز کودک به چیزی خاص از او بخواهیم که نام آن شی را به زبان انگلیسی بیان کند و بعد از اینکه نام آن را به زبان انگلیسی بیان کرد این وسیله را به عنوان پاداش در اختیار او قرار دهیم. البته بایستی قبل از این کار نام آن وسیله مورد نظر به کودک آموزش داده شده باشد.

چند پیشنهاد برای اینکه فرزندانتان از زبان انگلیسی لذت ببرند

برای اینکه بتوانیم یادگیری زبان انگلیسی را آسان کنیم بهتر است که به عنوان پدر و مادر کارهایی را انجام دهیم، والدین معمولا فکر می‌کنند که برای کمک به فرزندشان در یادگیری زبان انگلیسی تنها لازم است که از کلمات انگلیسی استفاده کنیم اگرچه این ایده ستودنی است اما با این روش فرزندان کم‌کم دلخور شده و می خواهندکه والدینشان به زبان مادری صحبت کنند، که البته خواست کودکان اصلا غیر عادی نیست مطمئنا به عنوان والدین کودک هرگز دوست ندارید که فرزندتان حس بدی نسبت به یادگیری زبان انگلیسی پیدا کند و یا اینکه برای ارتباط با والدینش دچار مشکل شود.

هیچ چیز مهمتر از این نیست که شما ارتباط خوبی با فرزندان خود داشته باشید. هنگامی که می خواهید با فرزندان تان با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید، اگر آنها این کار را دوست نداشتند، بهترین کار این است که استفاده از زبان انگلیسی را به بعد موکول کرده و از زبان مادری کودک استفاده کنید. قطعاً به عنوان والدین دوست دارید که فرزندتان در برقراری ارتباط با شما کاملاً راحت و به دور از هرگونه استرسی باشد.

چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان
چند نکته مهم درآموزش زبان انگلیسی به کودکان

اجازه دهید فرزندان تان شما را در حال لذت بردن از زبان انگلیسی ببینند. یکی از مهمترین کارهایی که برای تسهیل یادگیری زبان انگلیسی برای فرزندان تان می توانید انجام دهید این است که شرایطی فراهم کنید تا آنها شما را حین لذت بردن از یادگیری زبان انگلیسی مشاهده کنند. اجازه دهید که کودکان تان شما را هنگامی که در حال خواندن مطالب انگلیسی و یا شنیدن اخبار انگلیسی هستید مشاهده کنند.
بگذارید که شما را در حال مکالمه با دوست انگلیسی زبان تان ببینند، دی وی دی های انگلیسی را تماشا کنید، به موزیک های انگلیسی گوش دهید و اجازه بدهید که فرزندان تان از شما الگو بگیرند.

این کار الگوی بسیار مناسبی در اختیار کودکان تان قرار می دهد به نحوی که هر زمانی که بازی می کنند وانمود می کنند که خود شما هستند. اگر دوست دارید که آنها را به یادگیری زبان انگلیسی علاقمند کنید، علاقه خود به یادگیری زبان انگلیسی را نشان دهید. به گونه ای با آنها صحبت کنید که مجبور نباشند جواب تان را به زبان انگلیسی بدهند.

اگر کودک مجبور شود که پاسخ تان را به زبان انگلیسی بدهد و این کار برایش دشوار باشد، قطعا آن را دلزده می کند و دیگر انگیزه ای برای یادگیری زبان انگلیسی نخواهد داشت. بهتر است که برای ارتباط با فرزندان خود از زبان انگلیسی استفاده کنید اما نه به گونه ای که به آنها فشاری وارد کنید. اجازه دهید که مکالمات شما به زبان انگلیسی را بشنوند، با این کار گوش شان را با لحن و آواهای زبان انگلیسی آشنا کرده و آنها را با جملات آشنا می کنید.

حال که با بسیاری از نکاتی که هنگام برای یادگیری زبان انگلیسی لازم است آشنا شدید، اگر دوست دارید که فرزندان تان را با زبان انگلیسی آشنا کنید، بهتر است که سری به سایت من و زبان بزنید. این سایت اولین سایت رسمی آموزش آنلاین زبان در ایران است که آموزش شش زبان زنده دنیا به صورت آنلاین را ارائه می دهد.

تیم مشاورین آموزشی در سایت من و زبان با استفاده از بهترین تکنیک ها و روش های آموزشی، شرایطی برای آموزش کودکان و بزرگسالان ایجاد کرده است که انگیزه ی یادگیری زبان انگلیسی را در آنها زنده نگه دارد، پس اگر دوست دارید که کودکان تان را زبان انگلیسی آشنا کنید، همین حالا در دوره آموزش آنلاین زبان انگلیسی ثبت نام کرده و یادگیری آن را دنبال کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید