چند گام ساده برای یادگیری آسان زبان ترکی

یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده

یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده | یادگیری یک زبان جدید باعث ایجاد اعتماد به نفس شده و این توانایی را به وجود می آورد تا با افراد جدید و فرهنگ و دنیایی متفاوت آشنا شوید. بیش از 70 میلیون نفر در دنیا به زبان ترکی صحبت می کنند و این یعنی با یادگیری زبان ترکی این امکان برای شما به وجود می آید که با 70 میلیون انسان دیگر ارتباط برقرار کنید. زبان ترکی که امروزه به آن در کشور ترکیه صحبت می شود از قرن ششم میلادی رایج است. اگر چه تغییراتی در این زبان مثل تغییر در خط و حذف بعضی کلمات فارسی و عربی به وجود آمده است اما ساختار کلی آن تغییر زیادی نکرده است.
درست مانند یادگیری هر زبان دیگری برای تسلط به زبان ترکی زمان و صبر و البته استفاده از روش ها و تکنیک های مناسب لازم است. برخی از روش های یادگیری برای یادگیری هر زبانی به عنوان زبان دوم قابل استفاده است و بعضی دیگر از روش ها برای یادگیری یک زبان خاص کاربرد بیشتری دارد. اما به طور کلی روش هایی وجود دارد که به کمک آن زبان آموزان می توانند زبان مورد علاقه خود را آسان تر و بهتر آموزش ببینید.

از یادگیری تلفظ حروف شروع کنید

یکی از مواردی که در ابتدای یادگیری زبان ترکی باید به آن توجه داشته باشید یادگیری تلفظ کلمات و اصوات در این زبان است. خط زبان ترکی با استفاده حروف لاتین نوشته می شود و هر حرف به صورت جداگانه و آوایی تلفظ می شود، به همین دلیل تلفظ حروف شبیه به تلفظ حروف لاتین است و تنها چند حرف تلفظ متفاوتی دارند که نوشتن آنها نیز کمی متفاوت است. این حروف عبارتند از:

 1. c درست مثل حرف j در انگلیسی تلفظ می شود. پس c در کلمه “sadece” به معنی فقط به صورت sah-deh-jeh تلفظ می شود.
 2. ç درست مثل ch زبان انگلیسی تلفظ می شود و با تلفظ این حرف در زبان های لاتین فرق دارد.
 3. ğ حرف بی صدا است.
 4. ş “ش” تلفظ می شود.
 5. ı درست مثل i تلفظ می شود اما نقطه ندارد و کوتاه تلفظ می شود و نباید آن را کشیده تلفظ کنید.
 6. حروف صدادار ö/ü مثل زبان آلمانی تلفظ می شوند. ö درست مثل “er” اما بدون r تلفظ می شود. ü مثل “” ooh تلفظ می شود و لب ها باید در زمان تلفظ آن جمع شود.
یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده
یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده

دایره لغات خود را زیاد کنید

اگر می خواهید ترکی را خوب صحبت کنید باید دایره لغات خود را زیاد کنید. یادگیری لغات نه تنها در زبان ترکی بلکه در همه زبان ها به شما کمک می کند تا منظور خود را بهتر منتقل کنید و آن زبان را سریع تر یاد بگیرید.

برای آنکه بتوانید دایره لغات خود را افزایش دهید از رایج ترین کلماتی که به صورت روزمره استفاده می شود شروع کنید.

در هر زبانی با وجود آنکه تعداد لغات زیادی وجود دارد اما در مکالمات روزمره از تمام آنها استفاده نمی شود و این خبر خوبی برای یک زبان آموز است، چرا که مجبور نیست.

دستور زبان ترکی را خوب یاد بگیرید

دستور زبان ترکی در مقایسه با بسیاری از زبان ها چندان پیچیده نیست و به راحتی می توانید آن را یاد بگیرید. برای صحبت کردن به هر زبانی باید با نحوه قرار گرفتن کلمات کنار یکدیگر آشنا باشید تا بتوانید جمله و عبارت بسازید. واضح است که یک کلمه به تنهایی نمی تواند منظور و هدف گوینده را به مخاطب برساند و زمانی که کلمات را کنار هم بگذارید می توانید منظور خود را منتقل کنید. نحوه قرار گرفتن کلمه های کنار یکدیگر دستور زبان گفته می شود و یکی از اصلی ترین کارهایی که در زمان آموزش زبان ترکی باید آن را در نظر داشته باشید یادگیری دستور زبان ترکی است.

جملات ترکی به صورت فاعل-مفعول-فعل درست می شوند.

این ساختار شبیه به ساختار جمله در زبان فارسی است و بنابراین یادگیری زبان ترکی برای ما فارسی زبان های نسبت به سایر زبان ها آسان تر است. یکی دیگر از ویژگی های زبان ترکی این است که می توانید کلمات را به صورت پسوند به ریشه کلمه اضافه کنید تا معنای آن تغییر کند. ویژگی دیگر زبان ترکی این است که مانند زبان فارسی کلمات جنسیت ندارند و این موضوع آموزش زبان ترکی را راحت تر می کند، به این دلیل که لازم نیست حرف تعریف مربوط به جنسیت را هم یاد بگیریم.

از لغت نامه ترکی استفاده کنید

لغت نامه ها در هر زبانی اصلی ترین منبع برای پیدا کردن تلفظ و معنی دقیق کلمات هستند. اگر در ابتدای مسیر یادگیری زبان ترکی هستید از یک لغت نامه دو زبانه استفاده کنید، اما به تدریج که به این زبان تسلط کافی پیدا کردید از یک لغت نامه تک زبانه که به زبان ترکی است استفاده کنید. دلیل این موضوع به خاطر این مسئله است که بسیاری از لغات را نمی توان به خوبی به زبان دیگر ترجمه کرد و یا حتی لغات زیادی هستند که در زبان دیگر معادلی ندارند، به همین دلیل بهتر است که برای درک درست معنی یک کلمه از توضیحی که به خود همان زبان نوشته شده است استفاده کنید.

یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده
یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده

عبارات کاربردی را یاد بگیرید

یادگیری عبارات کاربردی یکی از روش هایی است که می توانید برای یادگیری سریع یک زبان از آن استفاده کنید. عبارات کاربردی مثل سلام و احوال پرسی، خرید کردن، رزرو کردن هتل و غیره به خصوص برای کسانی که می خواهند برای کار یا سفر یک زبان را یاد بگیرند بسیار کاربردی است. برخی از کتاب ها دقیقا برای همین منظور نوشته شده اند اما از آنجایی که در کتاب ها معمولا از تصاویر کمتر استفاده می شود و به دلیل وجود محدودیت در چاپ فقط بر روی نوشته ها تمرکز می کنند ، این کتاب ها برای همه چندان جذاب نیست.
یادگیری عبارات کاربردی به شیوه ای که برای زبان آموز جذاب باشد معمولا در سایت های آموزش آنلاین زبان ترکی مثل سایت آموزش زبان آنلاین من و زبان دیده می شود. استفاده از روش های به روز دنیا بر اساس الگوهای یادگیری زبان باعث شده است تا یادگیری آنلاین زبان ترکی با من و زبان تجربه بسیار جذابی باشد و علاوه بر این نحوه یادگیری در آموزش موثر یک زبان بسیار کارآمد است. برخی از عبارات کاربردی در زبان ترکی عبارتند از:

 1. سلام : Merhaba
 2. خوش آمدید : Hoş geldiniz!
 3. من گم شده ام : Kayboldum
 4. حمام کجاست؟: Tuvalet nerede?
 5. بله: Evet
 6. نه: Hayır

دایره لغات خود را افزایش دهید

یکی از روش های سریع تر یاد گرفتن یک زبان این روش است که دایره لغات خود را افزایش دهید.

برای این کار لازم نیست که تمام لغاتی که در یک لغت نامه وجود دارد را یاد بگیرید. با وجود اینکه تعداد لغات موجود در هر زبانی بسیار زیاد است اما تعداد آنهایی که از بقیه رایج تر هستند معمولا چندان زیاد نیست و این خبر خوبی برای زبان آموزان است. از لغات روزمره شروع کنید و سعی کنید ابتدا به آنها مسلط شوید. در زبان ترکی کلماتی زیادی وجود دارد که از زبان های انگلیسی، فرانسوی و سایر زبان های گرفته شده است. بنابراین اگر با زبان های دیگر آشنا باشید یادگیری لغات ترکی برایتان راحت تر خواهد شد.

یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده
یادگیری آسان زبان ترکی با چند گام ساده

هر روز در حال یادگیری زبان ترکی باشید

یکی از اساسی ترین روش های موثر در یادگیری زبان این است که هر روز زبانی که در حال یادگیری آن هستید را تمرین کنید. اگر می خواهید به ترکی تسلط پیدا کرده و به سرعت در یادگیری آن پیشرفت کنید، باید این زبان بخشی از زندگی روزمره شما باشد. برای این موضوع می توانید کارهای زیادی انجام دهید، برخی از این کارها عبارتند از:

 • به موسیقی و پادکست های ترکی گوش کنید.

زبان ترکی از صدا و هماهنگی حروف صدادار تشکیل شده است و به همین دلیل ممکن است برای کسانی که یادگیری این زبان را تازه شروع کرده اند کمی عجیب به نظر برسد. گوش دادن به موسیقی و پادکست به زبان ترکی باعث می شود که گوش شما به تلفظ و آوای کلمات و حروف آشنا شود و علاوه بر این در تلفظ بهتر کلمات نیز تاثیر زیادی می گذارد.

 • کتاب داستان بخوانید.

کتاب داستان برای کودکان انتخاب بسیار خوبی برای افراد مبتدی است. این کتاب ها از لغات ساده استفاده می کنند و به دلیل طراحی خاصی که دارند سرگرم کننده نیز هستند. جملات آنها کوتاه است و در نتیجه خواندن این نوع داستان ها برای افراد مبتدی بسیار کاربردی و مناسب است. به تدریج به سطوح بالاتر رفتید می توانید از کتاب های داستان مناسب سطح خود استفاده کنید. بهتر است موضوعاتی را انتخاب کنید که بیشتر به آن علاقه دارید. این کار باعث می شود که برای خواندن آن تلاش بیشتر کنید و سعی خواهید کرد تا لغاتی را که نمی دانید یاد بگیرید.

 • فیلم و اخبار به زبان ترکی ببینید.

فیلم و خبر بیشتر برای کسانی که به زبان ترکی تسلط پیدا کرده اند مفید است. زمانی که به لغات و اصطلاحات روزمره تسلط پیدا کردید یادگیری لغات و اصطلاحات سطح بالاتر را می توانید با تماشای فیلم و خبر تمرین کنید. اصطلاحاتی که در فیلم های استفاده می شود معمولا از اصلاحات به روز و رایج در یک کشور و فرهنگ گرفته شده است و همین موضوع باعث می شود تا با به روز ترین اصطلاحاتی که مردم ترک زبان استفاده می کنند آشنا شوید.

 • به ترکیه سفر کنید.

یکی از روش های یادگیری زبان ترکی این است که برای مدتی در کشور ترکیه اقامت کنید.

به این روش به اصطلاح روش غوطه وری نیز گفته می شود. استدلالی که برای استفاده از این روش وجود دارد به این موضوع اشاره می کند که زمانی که زبان آموز در محیط قرار می گیرد برای برقراری ارتباط مجبور خواهد شد که به زبان مردم همان کشور صحبت کند و در نتیجه به طور طبیعی و از طریق تعامل با افراد بومی آن کشور زبان آنها را یاد خواهد گرفت. با این حال این روش ایرادات خود را دارد و علاوه بر آن روش نسبتا گرانی برای یادگیری یک زبان محسوب می شود.

 • در دوره های آموزش زبان ترکی من و زبان شرکت کنید.

یادگیری آنلاین زبان ترکی یکی از راحت ترین و موثرترین روش های یادگیری زبان ترکی است. با کمک این روش آموزش آنلاین زبان ترکی هر جا و هر مکانی که بخواهید می توانید زبان یاد بگیرید.

سخن آخر

یادگیری هر زبانی می تواند چالش های مخصوص به خود را داشته باشد که با کمک استفاده از روش های مناسب می توانید به راحتی با این چالش ها روبرو شوید. بعضی از این روش های برای یادگیری تمام زبان ها کاربرد دارد و برخی دیگر فقط برای یک زبان کاربرد دارد. برخی از روش هایی که می توانید از آنها برای یادگیری زبان ترکی استفاده کنید عبارتند از:

 • یادگیری تلفظ حروف
 • افزایش دایره لغات
 • یادگیری گرامر
 • یادگیری عبارات کاربردی
 • هر روز تمرین کنید

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • معصومه

  نیاز دارم که زبان ترکی رو توی حداکثر ۶ ماه یاد بگیرم. می خواستم بدونم شما پکیجی دارید که بشه باهاش تو این مدت زبان ترکی رو در حد عالی یاد گرفت؟

  پاسخ
  • مدیر

   درود بر شما . بله پکیج های آموزشی من و زبان با روشی ساده این زبان رو به شما یاد میده و اگر وقت بذارید و تمرین کنید خیلی زود میتونید اون رو یاد بگیرید.

   پاسخ