سن مناسب برای آموزش زبان دوم

سن مناسب برای آموزش زبان دوم

سن مناسب برای آموزش زبان دوم | یکی از نکاتی که برای یادگیری زبان توجه همه را به خود جلب است، سن مناسب برای آموزش زبان است. ممکن است این سوال ذهن تان مشغول کند که از چه زمانی و از چه سنی بهتر است به فراگیری زبان دوم بپردازم؟ در این مقاله حتما جواب خود را پیدا می کنید و برای یادگیری زبان دوم پیش قدم می شوید.
همان طور که می دانید، امروزه پدر و مادر ها بیشتر از گذشته به تعلیم و تربیت کودکان خود می پردازند و وقت بسیاری را برای آموزش آن ها سپری می کنند، به طوری که فرزندان خود را از انواع آموزش ها بهره مند کنند. این به معنی نیست که خانواده در گذشته برای تربیت فرزند خود زمان نمی گذاشته است، به این دلیل است که مادر و پدران جوان امروزی از لحظه تولد کودکان، برای آموزش آن ها برنامه ریزی می کنند و انواع آموزش ها از جمله زبان را در اولویت قرار می دهند.

سن مناسب برای آموزش زبان دوم
سن مناسب برای آموزش زبان دوم

سن مناسب یادگیری

جالب است بدانید که بر اساس گفته های محققان، سن مناسب برای آموزش زبان دوم بعد از شش سالگی می باشد و تا سن بلوغ این حالت ادامه دارد. سن بلوغ معمولا تا یازده سالگی است و پس از آن، هر چه سن بالا تر رود، آموزش زبان سخت تر خواهد شد. نکته ای مهم که باید به آن توجه کنید، این است که هر چه سن بیشتر شود توانایی فرد در صحبت کردن به زبان دوم کاهش می یابد. کودکان زیر شش سال نیز می توانند به آموزش زبان دوم و یا سوم بپردازند ولی به دلیل اینکه آن ها در حال یادگیری زبان مادری خود هستند، ممکن است دچار تاخیر در تکلم شوند. متخصصان آموزش زبان در اینکه بهترین سن یادگیری در چند سالگی است، دارای اختلاف نظر هستند و برخی از مطالعات نشان می دهد که قبل از 7 و 8 سالگی و برخی دیگر آموزش را تا سن بلوغ مناسب دیده اند. ولی اگر سن بالایی دارید، نا امید نشوید زیرا یادگیری زبان انگلیسی و زبان های دیگر در هر رده سنی امکان پذیر است. فقط کافی است عزم خود را جزم کنید و به مطالعه بیشتری بپردازید.

فواید یادگیری زبان دوم

ممکن است از مردم شنیده باشید که به دلایلی نمی توانند زبان دوم را آن گونه که می خواهند فرا گیرند. برخی ازآن دلایل نشات گرفته از تصورات غلط افراد می باشد اما در دنیای حقیقی این مورد کاملا متفاوت است. در واقع مسلط بودن به زبانی دیگر این امکان را به فرد می دهد که به صورت معنی دار با دیگران ارتباط برقرار کند، یعنی هر آنچه که اتفاق می افتد، قابل درک است. همین امر یادگیری زبان انگلیسی و یا دیگر زبان ها را امری لازم تلقی می کند. در این قسمت به بیان برخی از فواید آموزش زبان دوم می پردازیم:

 •  برقراری اتصال و رابطه بین افراد
  یکی از مهمترین جنبه های تجربه انسان توانایی او در برقراری ارتباط با دیگران است. قادر بودن به برقراری ارتباط با کسی به زبان مادری او ، یک هدیه باورنکردنی است. دو زبانه بودن یعنی کسانی که با دو زبان توانایی برقراری ارتباط را دارند، فرصت بی نظیری برای برقراری ارتباط با طیف گسترده ای از افراد در زندگی شخصی و حرفه ای شان را به وجود می آورد. آموزش زبان باعث می شود به صورت باور نکردنی با کسانی با زبان مادری متفاوت، رابطه دوستی برقرار کنید.
 • رسیدن به پیشرفت شغل
  مهارت های زبانی می تواند برای تان مفید باشد زیرا فرصت های شغلی بسیاری را فراهم می کند. کارفرمایان به دنبال نیروهای ماهری هستند که بتوانند به صورت یک پارچه وکاملا تخصصی با مشتریان در بازارهای جدید دنیا و در حال گسترش خارج از کشور ارتباط برقرار کنند، همچنین خدمات بزرگی را به منزله فروش محصولات به دیگر قسمت های جهان انجام دهند. وقتی بتوانید با افراد به زبان های مختلف صحبت کنید، فرصت پیشرفت شغلی و حقوق بالا را برای خود رقم می زنید. برای انجام این کار نیاز نیست حتما به کشور های غیر فارسی زبان سفر کنید، در محل زندگی خود قادر هستید از راه های اینترنتی موجود با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید.
 • تغذیه کردن مغز خود
  جالب است بدانید که بسیاری از فواید شناختی یادگیری زبان ها غیرقابل انکار است. افرادی که بیش از یک زبان صحبت می کنند، دارای حافظه بهتر، مهارت حل مسئله بالاتر و مهارت تفکر انتقادی عالی، تمرکز بالا، توانایی انجام کارهای مختلف و مهارت گوش دادن بهتری هستند. آن ها و تغییرات در محیط زندگی خود را آسان تر و بهتر از یک زبانه ها کنترل می کنند و همچنین نشان گر خلاقیت و انعطاف پذیری بیشتری هستند. علاوه براین، با افزایش سن، دو زبانه یا چند زبانه بودن، از فرسایش مغزی جلوگیری می کند.
 • عمیق کردن رابطه افراد با فرهنگ های دیگر جهان
  زبان یکی از مستقیم ترین و موثر ترین راه های ارتباطی با فرهنگ های دیگر است. توانایی برقراری ارتباط با یک زبان دیگر، زبان آموزان و علاقه مندان را در معرض دید قرار می دهد و راه ارتباطی با دیگر سنت ها، مذاهب، هنرها و تاریخچه افراد مرتبط با آن زبان را باز می کند. درک بیشتر افراد و همچنین تحمل، همدلی و پذیرش دیگران را بالا می برد. جالب است بدانید که مطالعات نشان می دهد کودکانی که به یادگیری زبان دوم می پردازند، نسبت به فرهنگ های مختلف، نگرش فکری مثبت تری را ابراز می کنند. علاوه بر این موارد، بهتر است علاقه مندان خود و فرزندان را حتی در سن کودکی، از آموزش زبان آنلاین بهره مند کنند و آموزش زبان را راحت تر به انجام برسانند.
 • دیدن مناطق جهان
  همان طور که گفتیم، شما به عنوان یک فرد دو زبانه که در سنین مناسب، به یادگیری زبان پرداخته است، فرصت های شغلی مناسبی را پیش روی خود ببینید، که یکی از این ها، مسافرت به دیگر مناطق جهان به عنوان سخنران است. سفر به عنوان سخنران به خارج از کشور، می تواند فرد را متحول کند. جالب است بدانید که مسافران چند زبانه قادر هستند از هر مکانی و هر کشوری که بخواهند، بازدید داشته باشند، زیرا معمولا یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، در برخی از کشور ها مرسوم است و شما با رفتن به آن مکان ها، در هر صورت شخصی پیدا می کنید که زبان انگلیسی بداند و بتوانید با او ارتباط برقرار کنید و از سفر شخصی یا کاری خود لذت ببرید. باید بدانید که علاوه بر این نکات ممکن است فرصت تحصیل برای افرادی که آموزش زبان انگلیسی و دیگر زبان ها را به عنوان زبان دوم به اتمام رسانده اند، پیش بیاید، در حالی که برای کسانی که فقط به زبان مادری خود مسلط هستند، ممکن است امری سخت تلقی شود.
سن مناسب برای آموزش زبان دوم
سن مناسب برای آموزش زبان دوم

دیرتر شروع کردن بهتر از هرگز شروع نکردن است

سن مناسب برای آموزش زبان دوم را دانستید اما به یاد داشته باشید که هنوز هم می توانید زبانی جدید را در هر شرایطی فرا بگیرید، حتی اگر فرصت رفتن به کلاس های حضوری را ندارید، می توانید از آموزش آنلاین زبان انگلیسی و دیگر زبان ها استفاده کنید. همان طور که می دانید، راه های بسیاری برای تقویت ذهن و مغز وجود دارد که یکی از آن ها فرا گرفتن زبان دوم است که می توان بر اساس اطلاعات داده شده در مورد سن مناسب آموزش زبان، از آن ها استفاده کرد و در زندگی روزانه به کار برد. ممکن است سوالی در ذهن تان به وجود آید که آیا یادگیری زبان به صورت آنلاین و بدون کتاب امکان پذیر است؟ جواب سوال مثبت است زیرا برخی از سایت های آموزشی، یادگیری آنلاین زبان انگلیسی و دیگر زبان ها را برای علاقه مندان آسان کرده است.
همان طور که گفتیم، برخی از افراد علاقه ای به خواندن کتاب ندارند و می توانند از وب سایت های آموزش آنلاین زبان جهت بهبود وضعیت زبانی خود استفاده کنند. وب سایت من و زبان با طراحی خاص خود، علاوه بر آموزش لغت و گرامر به تقویت مهارت های خواندن و مکالمه تان نیز کمک ویژه ای می کند و شما می توانید به عنوان یک منبع آنلاین آموزش زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری قادر هستید از آن بهره مند شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید