همه چیز درباره زبان ترکی

چگونه زبان ترکی را یاد بگیریم؟

در قرن بیست و یکم- قرن ارتباطات و فناوری، تسلط به چنیدن زبان به امری رایج تبدیل شده است. تخمین زده می شود که بیش از نیمی از جمعیت جهان حداقل دو زبانه هستند و این رقم در حال رشد است. صحبت کردن به زبان دوم نه تنها یک مهارت به حساب می آید بلکه می توانید با آن با افراد دیگر در کشورهای دیگر در ارتباط باشید. زبان چیزی بیشتر از چسباندن کلمات به هم و ساختن یک جمله است و باید معنی و مفهوم خود را به مخاطب به درستی برسانید. زبان ترکی هم از این قاعده مستثی نیست. زبان ترکی زبانی است که نه تنها در کشور ترکیه، بلکه در کشورهای آلمان، آذربایجان، بوسنی و هرزگوین، روسیه، صربستان، یونان و سوریه هم کاربرد دارد. پس یادگیری درست و صحیح یاد آن امری ضروریست. به یاد داشته باشید که یادگیری زبان جدید یک چالش است و در بلند مدت موثر واقع می شود. در این مقاله می خواهیم روش های یادگیری زبان ترکی را به شما معرفی کنیم.

همه چیز درباره زبان ترکی
همه چیز درباره زبان ترکی

الفبای زبان ترکی را یاد بگیرید. قسمتی از یادگیری زبان ترکی به الفبا آن بستگی دارد. الفبا زبان ترکی مانند حروف لاتین است. با این حال زبان ترکی چند مورد استثناء دارد.الفبای زبان ترکی از 29 حرف تشکیل شده است که 8 حرف آن صدادار و 21 حرف از آن بی صدا است که از زبانهای لاتین گرفته شده است که 6 حرف اضافی دارد و عبارتند از ç ، ğ ، ş ، ı ، ö. از این رو نوشتن و خواندن زبان ترکی تا حدی ساده تر می شود.

کلمات رایج را یاد بگیرید. اگر می خواهید دایره لغات زبان ترکی خود را گسترش دهید، باید ابتدا با کلمات و عبارات رایج در این زبان آشنا شوید، زیرا این کلمات در مکالمات روزمره زبان ترکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. نیازی نیست حتما روی کلمات سخت و پیچیده تسلط داشته باشید. نکته جالب این است که اگر به زبان های دیگری مانند فرانسوی و انگلیسی یا عربی، یک آشنایی نسبی داشته باشید، خواهید دید که برخی از واژگان زبان ترکی با این زبان ها مشابه است. همچنین این زبان، لغات مشابهی با زبان فارسی دارد مانند üstad (استاد)، Pazar (بازار)، her (هر)، hendese (هندسه) و یا taç (تاج). همچنین لغات مشابهی بین زبان عربی و ترکی وجود دارد مانند kalem (قلم)، kitap (کتاب)، hayat (حیات)، dunya (دنیا) و insan (انسان). به دلیل اینکه بخشی از لغات زبان فارسی هم به زبان عربی هستند، یادگیری این زبان را آسانتر می کند. برای یادگیری کلمات رایج زبات ترکی می توانید از کتاب های آموزشی یا حتی سایت های آموزش آنلاین بهره ببرید. یکی از مزیت هایی که این سایت ها دارد، دسترسی و کاربری آسان است. من و زبان یکی از سایت های تخصصی آموزش آنلاین زبان های زنده روز دنیا است که زیر نظر موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان فعالیت می کند. این سایت با بهره گیری از آخرین روش های روز دنیا، شما را به دنیایی جدید از یادگیری زبان ترکی دعوت می کند. کلمات رایج و پر کاربرد، سطح بندی دروس زبان، یادگیری گرامر همراه با لغت با استفاده از منابع دیداری-شنیداری استاندارد و کاربری ساده و آسان از ویزگی های جالب استفاده از این سایت است. نکته قابل توجه اینست که می توانید پس از ثبت نام به مدت 7 روز از من زبان به طور رایگان زبان ترکی را یاد بگیرید. انتخاب با خود شماست. برای یادگیری زبان هیچگاه دیر نیست.

 • دستور زبان و ساختار آن را یاد بگیرید. یادگیری دستور زبان هر زبانی بسیار ضروری است. زیرا دستور زبان، اسکلت هر زبان به حساب می آید.اگرچه دستور زبان ترکی بسیار منطقی است ولی این زبان مانند زبان های دیگر دارای استثنائاتی است که می خواهیم شما را با آنها آشنا کنیم.
  • برخلاف زبان انگلیسی که دارای افعال “to be” است، در زبان ترکی اینگونه افعال وجود ندارند. در عوض، زبان ترکی از پسوند استفاده می کند. به عنوان مثال جمله “من یک معلمم” به زبان ترکی می شود: Ben öğretmenim. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ پسوند برای سوم شخص مفرد وجود ندارد. جمله سازی با استفاده از پسوند، ساده است. این در ابتدای کار ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد ولی با کمی تمرین  به آن عادت خواهید کرد. در زبان ترکی، می توانید با اضافه کردن یک یا چند پسوند به ریشه فعل، نقش دستوری یک کلمه را تغییر دهید. پسوندهای زبان ترکی همچنین می توانند جمع یا مفرد بودن، مالکیت، منفی یا مثبت بودن، معلوم یا مجهول بودن را نشان دهند.
  • ساختار زبان ترکی در جمله به مانند فارسی به صورت فاعل-مفعول فعل است که یادگیری آن را آسان تر می کند. بنابراین وقتی می خواهید جمله “دختر چوب را به سمت سگ پرتاب کرد” به ترکی بگویید، به این صورت می گویید: “Kız çubuk köpeğe attı,” که ترتیب فاعل- فعل-مفعول رعایت شده است. Kız به معنای دختر و çubuk به معنای چوب و attı به معنای پرتاب کرد، است. جالب بود، نه؟
 • هر روز زبان ترکی را مرور کنید. مرور و دوره یکی از مهمترین روش های یادگیری یک زبان است. اگر می خواهید زبان ترکی را روان صحبت کنید و آن را به آسانی یاد بگیرید، باید آن را هر روز تمرین کنید که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.
  • به پادکست ها و موسیقی های زبان ترکی گوش دهید. زبان ترکی زبانی است که بیشتر از آوا و صوت بهره می برد و ممکن است به گوش شما عجیب و غریب به نظر برسد. گوش دادن به موسیقی و پادکست های ترکی زبان به شما این امکان را می دهد تا با آواها و نحوه بیان صداها آشنا شوید.
  • کتاب های کودکان را بخوانید. به دلیل اینکه زبانی که در کتابهای کودکان استفاده می شود زبانی ساده و آسان است، استفاده از این کتاب ها برای یادگیری زبان بسیار مفید است. علاوه بر این، کتابهایی که برای کودکان طراحی می شود دارای تصویر هستند که یادگیری زبان را آسان تر می کند و می توانید معنی کلماتی را که با آنها آشنایی را ندارید، حدس بزنید.
  • به اخبار ترکی گوش دهید. اخبار منبع خوبی برای یادگیری زبان جدید و تقویت مهارت شنیداری زبان است. دیدن اخبار به زبان ترکی، شما را با فرهنگ و جامعه ترک زبان ها هم آشنا می کند. به دلیل اینکه زبان و فرهنگ از یکدیگر جداناپذیرهستند، با یادگیری زبان ترکی، می توانید با زبان آنها هم آشنا شوید.
 • از پسوندها به نحو احسن استفاده کنید. همانطور که در بخش های قبلی بدان اشاره شد، می توانید از پسوند برای تغییر نقش دستور زبان یک کلمه استفاده کنید. این پسوندها عبارتند از پسوندهای حالت، منفی کردن، مجهول کردن، جمع بستن، مالکیت، سؤال کردن و غیره. به عنوام مثال اگر کلمه ev ( به معنی خانه) را در نظر بگیرید و پسوند به آن اضافه کنید ممکن است عبارت evimdekilerden را بسازید که به معنی “در خانه من” است.
 • به شبکه های اجتماعی و تالارهای گفتگو زبان ترکی سر بزنید. شبکه های اجتماعی و تالارهای گفتگو به شما این امکان را می دهند تا به راحتی با ترک زبانها در تماس باشید. این کار، یکی از راه های مفید برای یادگیری زبان ترکی است و این شانس را به شما می دهد که حتی با لغات و اصطلاحاتی آشنا شوید که در هیچ جای دیگر نخوانده اید.

حال آنکه همه چیز درباره زبان ترکی دانستید پس هر چه سریعتر نسبت به یادگیری زبان ترکی اقدام نمایید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید