یادگیری زبان و سلامتی

یادگیری زبان و سلامتی

یادگیری زبان و سلامتی | یادگیری یک زبان خارجی می تواند ساده تر از آن چیزی باشد که فکرش را می کنید. همیشه این را در نظر داشته باشید که یادگیری زبان خارجی شما را در کار و زندگی تان یک سر و گردن از بقیه بالاتر می برد. اما نکته جالب توجه این است که فراگیری یک زبان دیگر و صحبت کردن به زبان خارجی حتی فوایدی برای سلامتی شما هم دارد.
یادگیری زبان های خارجی باعث می شود شما هوشمندانه تر عمل کرده و بتوانید مهارت های حل مساله را در خود تقویت کنید و در نتیجه در سن پیری، مغز سالم تری داشته باشید و مشکلات حافظه و زوال عقل برای شما پیش نیاید. بیایید با جزئیات دقیق تری ببینیم یادگیری زبان خارجی چه تاثیراتی می تواند بر روی ما داشته باشد:

یادگیری زبان و سلامتی
یادگیری زبان و سلامتی
 • تقویت مهارت های تصمیم گیری

  توانایی صحبت کردن به یک زبان دیگر به شما در شیوه تصمیم گیری بهتر کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که افرادی که به یک زبان دیگری می توانند صحبت کنند، در شرایط پر تنش و در مواجه با چالش های زندگی بهتر عمل می کنند. چالش های موجود در زندگی روزمره ما می توان باعث سردرگمی مان شود، به گونه ای که نتوانیم در این شرایط تصمیمات درستی اتخاذ کنیم. اما اگر فردی بتواند پیچیدگی ها و چالش های روزمره را به دید فرصت ببیند، می تواند تصمیمات بهتری نیز اتخاذ کند. افرادی که تنها به یک زبان صحبت می کنند، تصمیمات شان را بیشتر بر پایه احساسات شان می گیرند. به عبارت دیگرصحبت کردن به یک زبان دیگر می تواند در طول مسیر زندگی تان بر نحوه تصمیم گیری تان تاثیر گذار باشد.

 • تقویت حافظه

  یادگیری زبان خارجی باعث می شود حافظه شما نیز تقویت شود. یکی از تحقیقات اخیر نشان داده است که حتی یادگیری زبان دیگر در سنین کودکی و در بچه ها باعث می شود حافظه شان تقویت شود. در این تحقیق بچه های دو زبانه مهارت های بهتری در استفاده از حافظه شان نشان دادند. پس درباره بزرگسالان نیز می توان این ادعا را داشت که افرادی که اقدام به یادگیری زبان دوم می کنند بهتر می توانند از حافظه و توان ذهنی خود استفاده کنند و این بهره مندی را می توان در زمینه هایی مانند تحصیلات، کار، زندگی روزمره و یا هر موقعیت دیگری که شما در آن به حافظه قوی نیاز دارید، دید.

 • تقویت تمرکز

  مزایای یادگیری زبان دوم یا زبان خارجی به این مواردی که ذکر کردیم ختم نمی شود. یکی دیگر از مزایایی که یادگیری زبان دوم برای شما به همراه خوهد داشت افزایش قدرت تمرکز می باشد. صحبت کردن به یک زبان دیگر به شما کمک می کند تمرکزتان بالا رود و از میزان حواس پرتی شما می کاهد. افراد دو زبانه به خوبی و به راحتی می توانند بین دو زبان حرکت کنند، به همین دلیل می توان از تمرکز و دقت بالایی بر خوردار هستند. زیرا هر زمان که بخواهند می توانند به یک زبان دیگر با ویژگی ها و دستور زبان مختلف صحبت کنند. علاوه بر این تشخیص اینکه کدام زبان برای کدام موقعیت مناسب است نیز برای این افراد امری ساده تلقی می شود. از همین رو این افراد از تمرکز بالایی برخوردار هستند و به راحتی می توانند اطلاعات و دانش ذهنی خود را فیلتر کنند. پس افراد دو زبانه در تمرکز کردن بر آنچه انجام می دهند مانند مطالعه، خواندن و یا نوشتن، و بی توجهی به هر گونه حواس پرتی از توانایی خاصی بر خوردار هستند.

 • تقویت مهارت انجام چندین کار به طور همزمان

  همانقدر که افزایش تمرکز اهمیت دارد، مهارت انجام چند کار به طور همزمان نیز امری مهم برای بسیاری از افراد تلقی می شود و به این دلیل که افراد دو زبانه از حافظه خوبی برخودار می باشند و تمرکزشان نیز بیشتر است و همچنین می توانند خود را از حواس پرتی ها به دور کنند، می توانند به راحتی چند کار را به طور همزمان انجام دهند و بین چند وظیفه به سرعت و با دقت بالا جا به جا شوند (درست مانند تغییر میان زبان های مختلف). صحبت کردن به دو زبان مختلف منجر می شود در انجام وظایفی دیگر هم بتوانید چند کار را به طور همزمان انجام دهید.

 • تقویت حساسیت ادراکی

  صحبت به دو یا چند زبان دیگر خصوصا اگر از زمان بچگی شروع شده باشد، می تواند مهارت ادراکی را در آن ها تقویت کند. طبق تحقیقات مشخص شده است که افراد و بچه های دو زبانه خیلی راحت تر می توانند زبان های مختلف را از هم تشخیص دهند، حتی اگر هیچ آشنایی با آن زبان ها نداشته باشند. مثلا اگر کودکی در کشور انگلیس زندگی کند و زبان مادری اش فارسی باشد، به راحتی تفاوت های این دو زبان را می تواند تشخیص دهد و این نشان گر مهارت ادراکی بالا در این افراد می باشد. پس می توانیم این گونه نتیجه بگیریم که حساسیت ادراکی افراد دو زبانه بیشتر می باشد و می تواند خود را در دیگر زمینه ها نیز نشان دهد. به این صورت که این افراد به خوبی می توانند محیط اطراف خود و محیط جدید را تحلیل کرده و یا همچنین به راحتی می توانند صداهای مختلف را از هم تشخیص دهند. توصیه ما به شما این است که برای بهره مندی هرچه بیشتر از مزایای یادگیری یک زبان خارجی، فرزندان تان را تا کودک هستند تشویق به یادگیری زبان دیگری کنید تا این مهارت نیز در آن رشد کرده.

 • تقویت مهارت های شناختی

  افراد دو زبانه مهارت های شناختی قوی نیز از خود نشان می دهند. تحقیقات نشان داده است که این افراد در درس خواندن، مهارت های زبانی و تست های هوش مهارت های بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند و جالب تر اینکه این موضوع ربطی به سن و زبان هایی که به آن ها صحبت می کنند ندارد. بنابراین مهارت های شناختی فردی که زبان دیگری می آموزد چه کودک باشد و چه بزرگسال تقویت می شود. یادگیری یک زبان دیگر به شما در یادگیری موضوعات دیگر هم به شما کمک می کند و در نتیجه راحت تر می توانید مطالب دیگری را نیز بیاموزید.

 • تقویت زبان اول

  با یادگیری یک زبان خارجی، زبان مادری تان نیز تقویت می شود! همانطور که شما در حال یادگیری یک زبان خارجی هستید، مهارت های گرامری و دانش زبانی شما تقویت می شود. این میزان آگاهی زبانی در شما به زبان مادری تان نیز منتقل می شود. در نتیجه هرچه در زبان مادری و زبان اول تان پیشرفت کنید، بهتر می توانید مهارت هایی چون صحبت کردن، برقراری ارتباط و نوشتن را در خود تقویت کنید.
  به طور کلی یادگیری زبان دوم و یا زبان های خارجی حجم و اندازه مغز شما را افزایش می دهد. تحقیقات انجام شده بر روی مغز افراد دو زبانه و یا چند زبانه نشان داده است که این افراد از مغز بزرگتری برخوردار هستند. بزرگی مغز نیز نشانه هوش بیشتر و برخورداری از توانایی ها و مهارت های خاص و منحصر به فردی می باشد. همانطور که دیدیم به راحتی تنها با آموختن یک زبان خارجی می توانید سلامت ذهن و مغز خود را تضمین کنید. حال که از رابطه یادگیری زبان و سلامتی آشنا شدید خوب است بدانید که در وب سایت من و زبان شما امکان یادگیری چندین زبان مختلف را دارید که به انتخاب خودتان می توانید آموزش را آغاز کرده و از مزایای فراگیری زبان خارجی بهره مند شوید.

یادگیری زبان و سلامتی
یادگیری زبان و سلامتی

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید