چهار دسته از سخت ترین زبان های دنیا برای فارسی زبان ها

 زبان یادگرفتن این روز ها یک هدف مهم برای بسیاری از افراد است چرا که این روز ها یک امتیاز ویژه در کار و زندگی به حساب می آید. شاید وقتی صحبت از یادگیری زبان می شود، اولین زبانی که به ذهن تان می آید، زبان انگلیسی است. اما دیگر آن دورانی که زبان انگلیسی یکه تاز کلاس های زبان بود، گذشته است. ارتباطات میان کشور های مختلف این روز ها آنقدر سریع و راحت شده است که نیاز به یادگیری زبان های مختلف در افراد بیشتر از قبل به چشم می خورد. برای مثال شما به راحتی زمانی که روی مبل جلوی تلویزیون منزل تان تکیه داده اید می توانید با هر کشوری که می خواهید در هر جای دنیا ارتباط برقرار کنید. پس این فرصت عالی برای خلق روابط بین الملل با اهداف متنوع، نیازمند یادگیری زبان های مختلف می باشد. اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان هستید و می خواهید بدانید از کجا شروع کنید و یا بدانید چه زبانی سخت است و چه زبانی راحت بهتر است امروز با ما کارشناسان من و زبان همراه باشید تا به بررسی زبان های مختلف و روش های یادگیری آن ها و البته سختی و آسانی شان بپردازیم.

مقالات مختلفی درباره ریشه زبان ها وجود دارد و هر زبانی تحقیقات زیادی روی تاثیر یادگیری زبان های مختلف بر زبان مادری داشته است، اما متاسفانه تحقیقات و مطالعات در این زمینه روی زبان فارسی انجام شده است. با این همه ما تلاش خود را کردیم با بررسی دقیق اطلاعات موجود به توضیه این مبحث بپردازیم و ببینیم آیا اصلا زبان سختی وجود دارد که برای ما ایرانی ها سخت باشد؟

آیا زبان سختی برای یادگیری وجود دارد؟

در وهله اول زمانی که از زبان های سخت صحبت می کنیم همه اولین زبانی که در ذهن مان می آید زبان چینی است. آن هم بیشتر به دلیل خط عجیب و غریب شان می باشد که بیشتر شبیه به نقاشی است تا خط! اما میزان سختی و آسانی زبان به این مورد نیست. زمانی که زبانی به زبان مادری شما نزدیک باشد و یا به تعبیری با زبان مادری شما هم ریشه باید، یادگیری آن دیگر سخت نیست و چه بسا خیلی هم راحت باشد. مثلا ژاپنی ها و کره ای خیلی ساده تر می توانند زبان چینی را بیاموزند. یا برای مثال یادگیری زبان ترکی نیز برای ما ایرانی ها آسان است. اما همان زبان چینی برای ما ایرانی ها می تواند خیلی سخت باشد و یا زبان ترکی برای انگلیسی زبان ها.

پس در پاسخ به این سوال که آیا زبان سختی برای یادگیری وجود دارد؟ باید بگوییم بله اما با توجه به زبان مادری شما این زبان می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. اما به هر حال برای هر کاری راهی وجود دارد و هر زبان سختی را می توانید به روش های خاص، ساده تر یاد بگیرید. ما تیم متخصص من و زبان، افتخار این را داریم که در وب سایت آموزشی مان شش زبان زنده دنیا را به روش های نوین و کاملا به روز و استاندارد آموزش دهیم و حتی آموزش زبان چینی را به گونه ای به شما ارائه کنیم که تمام سختی هایی که از این زبان سراغ دارید را پست سر گذارید و از آن لذت ببرید. پس می بینید که در عصر جدید که عصر ارتباطات و فناوری است می توان با به کار گیری روش های آموزشی نوین فرایند یادگیری زبان را ساده تر کرد.

اما اینکه ببینیم چه زبانی برای ما ایرانی ها و یا فارسی زبانان سخت تر می باشد باید فاکتور های مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهیم تا به نتیجه دقیقی هم برسیم.

اولین فاکتور مهم برای تعیین یک زبان سخت، زبان مادری فردی است که می خواهد زبان دومی را یاد بگیرد.

مثلا ما ایرانی ها خیلی راحت تر می توانیم زبان عربی را یاد بگیریم چرا که سیستم نوشتاری و کلمات ما خیلی به هم نزدیک است اما اگر یک انگلیسی زبان بخواهد زبان عربی را یاد بگیرید، با چالش های زیادی مواجه خواهد شد. بعد از فاکتور مهم زبان مادری، باید تعداد افرادی که به یک زبان صحبت می کنند را بررسی کنید. معمولا اینگونه است که افراد رو به یادگیری زبانی می آورند که حدود هشتاد درصد مردم جهان به آن صحبت می کنند. در این میان می توان به زبان های چینی، ژاپنی، اسپانیایی، روسی، عربی، آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و یا هندی اشاره کرد.
تنها در یکسری موارد خاص افراد رو به یادگیری زبان هایی غیر از این موارد می آورند که آن هم می تواند به دلایل خاص ارتباطی باشد. مثلا ایرانی هایی که رفت و آمد تجاری و تفریحی زیادی به کشور ترکیه دارند، ممکن است زبان دوم شان را زبان ترکی انتخاب کنند. اما زبان های زیادی نیز در دنیا در حال انقراض می باشند و به این دلیل که کمتر کسی دیگر از آن ها استفاده می کند جزو زبان های مرده به حساب می آیند. با این توضیحات یادگیری چه زبان هایی برای ایرانی ها و فارسی زبان ها سخت است؟

سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان
سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان

یادگیری چه زبانی برای فارسی زبانان سخت تر است؟

همانطور که گفتیم بسیاری از تحقیقات انجام شده در خصوص زبان های سخت برای یادگیری، بیشتر با تمرکز بر زبان مادری انگلیسی بوده است به همین دلیل اطلاعات کمی در خصوص سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان وجود دارد. اما کارشناسان من و زبان با بررسی ریشه ها و دسته های مختلف زبان ها یک ارزیابی کلی از این موضوع داشته اند که در ادامه می توانید نتیجه آن را مشاهده کنید…

در حدود هشتاد درصد مردم جهان به چند زبان متداول صحبت می کنند و این زبان ها بیشترین انتخاب را در میان زبان آموز ها داشته اند.

ما هم سعی کرده ایم زبان های متداول را بررسی کنیم و ببینیم کدام یک برای ما ایرانی ها سخت تر است. در این ارزیابی ما این زبان ها را به چهار دسته تقسیم کرده ایم و میزان سختی هر دسته را با توجه به فاکتور هایی خاص مورد بررسی قرار داده ایم.

زبان های چینی و ژاپنی و دیگر زبان های مرتبط به آن

اگر شما هم فکر می کردید که زبان چینی و ژاپنی به هم نزدیک هستند و یا از یک ریشه می باشند، باید بگوییم اشتباه می کنید. این دو زبان به دلیل شباهت هایی که در سیستم نگارشی شان دارند، در نظر بسیاری از افراد مشابه می باشند. اما دلیل این شباهت تنها این است که زبان چینی تا مدت ها دارای شکل نوشتاری نبود و به همین دلیل برای نوشتن از سیستم نگارشی زبان چینی استفاده کردند. اما برای بسیاری از مردم جهان زبان های چینی، ژاپنی و کره ای جز سخت ترین ها می باشند و البته دلایل زیادی هم دارد. یکی از این دلایل این است که یک کلمه در زبان چینی به بیان های مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد و همین، کار زبان آموز ها را سخت می کند.
علاوه بر این در زبان چینی از قید های زمان استفاده می شود و نمی توان به راحتی از زمان حال، گذشته و آینده استفاده کرد. چرا که هر زمانی قید زمان خاص خود را دارد. از طرفی همانطور که می دانید بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می کنند و همین موضوع باعث شده است لهجه ها و گویش های مختلفی برای زبان های چینی، ژاپنی و کره ای وجود داشته باشد. به این ترتیب حتی با یادگیری یک گویش و لهجه ممکن است در یک منطقه ای خاص از کشور های چین و ژاپن اصلا متوجه زبان مردم آن جا نشوید و در برقراری ارتباط دچار مشکل شوید. علاوه بر این هیچ گونه شباهتی میان زبان چینی و فارسی وجود ندارد و این موضوع باعث شده است یادگیری این زبان برای فارسی زبان ها سخت و دشوار شود. اما دسته دوم زبان های سخت برای فارسی زبان ها چیست؟

سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان
سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان

زبان های آلمانی و روسی

دسته دوم زبان ها که برای فارسی زبان ها سخت و دشوار می باشد، زبان های آلمانی و روسی هستند. گرچه زبان آلمانی و روسی با زبان فارسی ریشه متفاوتی دارند اما یک سری فاکتور های خاص در این زبان ها مشترک می باشد. ولی همچنان قوائد دستوری و گرامری آن ها برای فارسی زبان ها بسیار سخت و پیچیده می باشد. اما یادگیری زبان آلمانی در عین حال می تواند جالب و جذاب باشد اگر شما به شیوه ها و روش های اصولی این زبان را بیاموزید. اسامی مختلف در این دو زبان دارای جنسیت می باشند و این دقیقا متفاوت از زبان فارسی است و علاوه بر آن حالت های مختلفی در این زبان ها نقش دارند و این حالت ها می توانند معانی کلمات را در شرایط مختلف تغییر دهند. مثلا هر اسمی در زبان آلمانی یا روسی دارای چهار حالت مختلف است که هر کدام معنای متفاوتی دارد و یادگیری این حالت ها برای ما سخت و پیچیده است.
نکته بعدی که باعث سخت شدن این دو زبان برای ما ایرانی ها می شود، خط و سیستم نگارشی آن ها است. خط زبان روسی به نام سیریلیک است و هیچ تشابهی به خط زبان فارسی ندارد و یا اینکه در این زبان هیچ کلمه مشابهی با زبان فارسی وجود ندارد و کلا همه چیز برای زبان آموز ها در این زبان متفاوت، جدید و عجیب است. باز هم تاکید می کنیم با استفاده از روش های آموزشی بازی و ریاضی می توانید هر زبان سختی را به راحتی یاد بگیرید، تنها کافی است مسیر درستی را برای این کار انتخاب کنید. قبل آنکه درباره این مسیر درست و روش های یادگیری زبان های سخت با شما صحبت کنیم، اجازه دهید دسته سوم زبان های سخت را برای فارسی زبان ها ذکر کنیم…

زبان های فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی

بعد از دو دسته زبانی که در بالا ذکر کردیم، زبان های فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی جز سخت ترین زبان ها برای فارسیزبان ها به شمار می روند. اما جالب است بدانید اکثر ایرانی ها تمایل دارند حداقل یکی از این زبان ها را بیاموزند. ریشه تمامی این زبان ها رومی است و اگر بتوانید یکی از آن ها را با موفقیت یاد بگیرید، یادگیری زبان بعدی در این دسته برای شما خیلی ساده تر خواهد شد. رواج و گسترش این زبان ها که بیشتر در قاره اروپا می باشد، باعث شده برای ما ایرانی ها از جذابیت بیشتری برخوردار باشد، چرا که دانستن یک زبان اروپایی امتیاز ویژه ای به حساب می آید و رفت و آمد شما را به این قاره و بهره مندی از فرصت های بی نظیر آن ساده تر می کند.
به طور کلی ساختار این زبان ها در بحث های مرتبط با اسامی، صفت ها و قید ها یکسان می باشد، اما از آنجایی که ما ایرانی ها در مدرسه و دانشگاه تا حدودی با زبان انگلیسی آشنا شده ایم و یک پیش زمینه از این زبان در ذهن مان داریم، و از آنجایی که زبان فرانسه هم به زبان انگلیسی خیلی نزدیک است و شباهت های زیادی میان این دو زبان وجود دارد، فارسی زبان ها می توانند برای شروع، یادگیری زبان فرانسوی را شروع کنند و بعد به سراغ سه زبان دیگر یعنی اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی بروند.

سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان
سخت ترین زبان ها برای فارسی زبانان

زبان های عربی و انگلیسی

دسته آخر زبان هایی که جز سخت ترین زبان ها برای ایرانی ها می باشند، زبان های عربی و انگلیسی هستند. زبان عربی شاید خیلی با زبان فارسی تفاوت داشته باشد اما تاثیرات زیادی روی زبان فارسی داشته است که علت آن بیشتر ریشه در همسایکی ما با کشور های عربی و البته ورود دین مبین اسلام به کشور ایران می باشد. به همین دلیل این زبان را در دسته آخر قرار داده ایم، چون خط نوشتاری، حروف و صداهای زبان عربی به زبان فارسی بسیار نزدیک است و کلمات زیادی میان این دو زبان یکسان و مشابه می باشند. پس زبان عربی ب رای ایرانی ها یک زبان ساده تر به حساب می آید. ضمن اینکه همه ما با قرآن و احادیث دینی مان آشنایی داریم و چه بسا معنای فارسی آن ها را به خوبی می دانیم و می توانیم برخی از آیات قرآن را ترجمه کنیم و البته یک مورد دیگری که باعث تسهیل یادگیری زبان عربی در فارسی زبان ها شده است، وجود دوره های آموزش عربی در مدارس کشور ایران می باشد.
ولی به هر حال این زبان هم مانند زبان فرانسه دارای جنسیت مونث و مذکر است و یک زبان حالت محور مانند زبان آلمانی است و به مانند زبان چینی دارای لحجه ها و گویش های مختلفی است که همگی باعث شده است، این زبان را برای ما فارسی زبان ها کمی سخت کند چون این مواردی که ذکر کردیم در زبان فارسی وجود ندارد. در کنار زبان عربی، زبان انگلیسی را عنوان کردیم چون این زبان به دلایل زیر می تواند یکی از زبان های ساده برای ما ایرانی ها باشد:

  • در زبان انگلیسی اسامی جنسیت ندارند
  • زبان انگلیسی به مانند زبان آلمانی و عربی حالت محو نیست
  • واژه های مشترک در زبان انگلیسی و فارسی زیاد است
  • در مدارس و دانشگاه های ایران زبان انگلیسی آموزش داده می شود و برای ما آشنا است

زبان آموزی با من و زبان سخت نیست

زبان های مختلف ریشه های مختلفی دارند و هر کدام دارای قواعد و دستورات گرامری و خط و سیستم نگارشی خاص و منحصر به فرد می باشند. زمانی که فردی تصمیم می گیرد زبان جدیدی را یاد بگیرد به این فکر می کند که چه زبانی برای شروع راحت تر است. همه ما یادگیری زبان دوم را با زبان انگلیسی آغاز کرده ایم. در دسته بندی های زبانی که از سخت به آسان برای فارسی زبان ها مشخص کردیم، زبان انگلیسی در رده آسان ترین ها در کنار زبان عربی قرار می گیرد و دلیل انتخاب زبان انگلیسی برای ایرانی ها مشخص می شود.

زبان های چینی، ژاپنی و کره ای به دلیل اینکه هیچ شباهتی به زبان مادری ما یعنی فارسی ندارد، جز سخت ترین ها قرار می گیرند

در وهله اول زبان های چینی، ژاپنی و کره ای به دلیل اینکه هیچ شباهتی به زبان مادری ما یعنی فارسی ندارد، جز سخت ترین ها قرار می گیرند که شاید سیستم نگارشی آن ها یکی از سخت ترین قسمت های شان باشد. اما در کنار این زبان ها، زبان های آلمانی و روسی در جایگاه دوم قرار می گیرند و این دو زبان نیز به دلیل سیستم نگارشی کاملا متفاوت و وجود حالت های مختلف اسامی در زبان و البته جنسیت اسامی همیشه برای ایرانی ها و فارسی زبان ها جز دسته زبان های سخت و پیچیده بوده اند. زبان های فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی در دسته سوم قرار می گیرند، این زبان ها که ریشه مشترکی دارند و همه شان جز زبان های رومی می باشند، از سیستم گرامری خاصی استفاده می کنند که برای ایرانی ها غریب و ناشناخته است. اما از آنجا که ریشه آن ها یکی است، اگر یکی از این زبان ها را بیاموزید، آموختن زبان بعدی برای شما راحت تر می شود.
در نهایت در دسته آخر زبان انگلیسی و عربی قرار دارند که به دلیل اینکه ایرانی ها در مدرسه و دانشگاه و در کتاب مقدس قرآن با آن ها آشنایی بیشتری پیدار کرده اند، یادگیری شان راحت تر است. تمام زبان هایی که برای فارسی زبان ها سخت و دشوار بود را به ترتیب بیان کردیم، اما با من و زبان به شیوه ای نوین و کاملا استاندارد می توانید این زبان ها را یاد بگیرید و دنیای جدیدی را برای خودتان خلق کنید.

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

  • جابری

    زبان عربی از همه زبان ها سخت تره به نظرم میشه حتی چینی رو با اون نوشتار سخت و عجیب و غریبش یاد گرفت، ولی عربی رو هرگز!

    پاسخ