آموزش زبان چینی

آموزش زبان چینی

چینی زبان رسمی بیش از 1.3 میلیارد نفر است و نسبت به بقیه زبان ها، چینی بیشتر از هر زبان دیگری در دنیا صحبت می شود. با توجه به طبقه بندی آن، این زبان کاملا جدا از دیگر زبان ها محسوب می شود. چینی زبان مردم هان است، هان اکثریت گروه قومی چین را تشکیل می دهد. چینی یک زبان مفهومی است و برای بیان ایده ها و مفاهیم کلی به کاراکترهای نوشتاری متکی است. ماندارین زبان اصلی چین است، اما بسیاری از زبان ها و گویش های دیگر در سراسر کشور از جمله کانتونی، هونانی، فوجیایی و تایوانی صحبت می شود. هر یک از این زبان ها با استفاده از مجموعه کاراکترهای چینی ساده شده یا سنتی نوشته می شوند.

 

چینی سنتی

نوشتار اصلی زبان چینی، چینی سنتی است. کاراکترهای آن پیچیده ترین شکل نوشتار چینی هستند.

چینی ساده شده

پس از سال 1911، کاراکترهای سنتی با حذف برخی خط و خطوط ساده شدند تا یادگیری آن ها ساده تر و راحت تر شود.

زبان چینی قدیمی ترین زبان مکتوب جهان با حداقل شش هزار سال سابقه است. کتیبه های کاراکتر ها و حروف چینی در پوسته های لاک پشت کشف شده است که قدمت آن به سلسله شانگ1 (1766-1123 قبل از میلاد مسیحی) برمی گردد و اثبات می کند که زبان نوشتاری آن بیش از 3000 سال وجود داشته است. زبان نوشتاری چینی برای نشان دادن هر کلمه، از نمادها یا کاراکترهای مجزا استفاده می کند. اکثریت قریب به اتفاق کاراکترها نسخه های نوشتاری از صداهای گفتاری هستند که دارای معنی می باشند. ضمن تلاش برای درک زبان چینی برای جهان غربی، چین سیستم “پینیین” (پین یین) را توسعه داد. سیستم پینیین از الفبای غربی و املایی برای تلفظ کلمات چینی استفاده می کند. زبان های چینی از سال 1892 به بعد (به جز نام های شخصی و موقعیت مکانی) به سیستم پینیین ترجمه شده اند. در سال 1977، مقامات چینی درخواست رسمی به سازمان ملل متحد دادند تا از سیستم پینیین برای نامگذاری مکان های جغرافیایی در چین استفاده کنند.

افرادی که از پینین استفاده می کنند، بیشتر با الفبای غربی آشنا هستند و صحبت کردن به زبان چینی ماندارین را یاد می گیرند. ماندارین یا پوتونگوا رایج ترین گویشی است که در چین مورد استفاده قرار می گیرد و توسط کسانی که با لهجه های دیگر چینی صحبت می کنند به عنوان زبان دوم پذیرفته شده است. زبان رسمی چین، ماندارین، گویشی است که در مدارس چینی تدریس می شود. این زبان جهانی است و در سراسر استان های شمالی، مرکزی و جنوب غربی چین مورد استفاده قرار می گیرد. زبان ماندارین همچنین در تایوان صحبت می شود. اغلب، از ماندارین در تلویزیون و رادیو محلی استفاده می شود. در کنار زبان کانتونی، ماندارین رایج ترین زبان چینی است که در شمال غربی چین نیز صحبت می شود. گرامر چینی در واقع بسیار آسان است و ساختار آن شبیه زبان انگلیسی است. بعلاوه، در این زبان فعل ها زمان ندارند به همین دلیل یادگیری آن خیلی دشوار نیست.

چرا باید زبان چینی یاد بگیریم؟

از آن جایی که زبان چینی یکی از پر استفاده ترین زبان ها در سراسر جهان است و حدود 1.3 میلیارد نفر در جهان به زبان چینی صحبت می کنند یادگیری آن بسیار اهمیت دارد. با یادگیری زبان چینی می توانید ارتباطات گسترده ای داشته باشید و پیشرفت چشمگیری در کسب و کار خود داشته باشید. در ادامه به معرفی دلایل یادگیری زبان چینی می پردازیم.

تاریخ و فرهنگ چینی یکی از غنی ترین فرهنگ ها در جهان است. اگر علاقه مند به مطالعه تاریخ ها و فرهنگ های قدیمی هستید، مطالعه فرهنگ چین خالی از لطف نیست و این کار مستلزم یادگیری زبان چینی است.

از آن جایی که چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان در جهان است بنابراین یادگیری زبان چینی به پیشرفت کسب و کار و برقراری ارتباط با تاجران چینی  کمک شایانی می کند. اگر شما بخواهید به عنوان تاجر و برای بستن قرارداد به چین سفر کنید باید بتوانید به زبان چینی صحبت کنید و گرنه فرصت های بسیاری را از دست خواهید داد.

مطالعات نشان می دهند کسانی که زبان چینی را یاد می گیرند از دو نیم کره مغزشان استفاده می کنند و این کار باعث تقویت مغز می شود.

چین جاذبه های گردشگری زیادی دارد و سالانه هزاران توریست را به خود جذب می کند. بنابراین برای سفر به چین و دیدن دیوار بزرگ چین و برقراری ارتباط با مردم آن کشور باید بتوانیم به زبان آن ها صحبت کنیم.

یکی از لازمه های اساسی برای مهاجرت به چین و تحصیل در دانشگاه های آن جا این است که زبان چینی را یاد بگیریم زیرا بدون یادگیری زبان چینی نمی توان در آن جا زندگی کرد.

امروزه مترجم زبان چینی به یکی از شغل های پر درآمد تبدیل شده و بازار کار خوبی دارد. شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی به افرادی نیاز دارند که خواندن و نوشتن به زبان چینی را بلد باشند و بتوانند به راحتی با چینی زبانان ارتباط برقرار کنند.

آموزش زبان چینی

تسلط به زبان چینی در سفر چقدر اهمیت دارد؟

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که در زمان تصمیم گیری برای سفر به کشور چین، به دلیل سخت بودن زبان چینی از فکر سفر به این کشور منصرف شده اند، چون پیش خودشان تصور کرده اند که در صورت گم کردن مسیر یا دور شدن از تور نمی توانند با مردم ارتباط برقرار کنند و این برایشان بسیار ترسناک است. برای اینکه ببینیم این تصور چقدر درست است و آیا راه آسانی برای یادگیری زبان چینی قبل از سفر به این کشور وجود دارد یا نه بهتر است کمی درمورد زبان چینی بدانیم.

چینی از دو زبان اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: ماندارین و کانتونی. البته کانتونی بیشتر در هنگ گنگ صحبت می شود. این دو زبان از لحاظ نوشتاری یکی هستند اما از لحاظ تلفظ کاملا با هم متفاوت اند. ماندارین زبان رسمی کشور چین است و با وجود آنکه در شهرهای مختلف کشور چین گویش های مختلفی از آن وجود دارد اما در صورتی که زبان چینی ماندارین را آموزش ببینید در تمام کشور چین زبان شما را می فهمند و می توانید با افراد بومی به راحتی ارتباط برقرار کنید. بنابراین با یادگیری زبان چینی ماندارین خیالتان راحت خواهد بود که زبان استاندارد چینی را یاد گرفته اید. 

چین یکی از بهترین مکان های جهان برای سفر است. چین کشور بزرگ و در واقع بسیار عظیم و غنی از مکان های دیدنی است. مکان های دیدنی چین آنقدر متنوع است که اگر بخواهید همه آنها را ببینید سال ها باید زمان بگذارید. علاوه بر این طبیعت بی نظیر و متنوع این کشور از کوههای زیبا در جنوب گرفته تا کوه های یخ در شمال برای تمام عاشقان طبیعت با هر سلیقه ای چیزی برای عرضه کردن دارد.

اکثر افراد در سفر به چین از شهرهای بزرگ و اصلی مانند پکن و شانگهای دیدن می کنند. اگر چه این شهرها هر یک به تنهایی یک کشور محسوب می شوند، اما آنچه را که باید از چین واقعی دید و لمس کرد بهتر است خارج از شهرهای بزرگ و در مکان ها و شهرهای کوچک تر جستجو کرد. هر چه از شهرهای بزرگ تر دورتر می شوید و به خارج از آنها سفر می کنید، فرهنگ و تاریخ عمیق تر می شود. هرچه جلوتر می روید، فرهنگ غنی تری روبروی شما نمایان می شود.

اما یک موضوع وجود دارد که شاید در هنگام سفر کمی برایتان سخت باشد و آن این موضوع است که هر چه بیشتر به خارج از مناطق بزرگ گردشگری بروید، شانس پیدا کردن کسی که انگلیسی صحبت کند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. درست است که برای سفر به یک کشور لزومی ندارد که حتما زبان مردم آن کشور را کامل یاد بگیرید، اما اگر بتوانید دوره مکالمه زبان چینی برای سفر را از قبل بگذرانید بدون تردید برایتان یک مزیت محسوب می شود و با خیال آسوده تری می توانید به این کشور سفر کنید.

صحبت کردن به زبان چینی هنگام مسافرت به کشور چین یعنی می توانید با افراد چینی زبان صحبت کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید تا به شما برای مثال در تهیه بلیط، پیدا کردن هتل مناسب، آدرس پرسیدن و از همه مهمتر معرفی غذاهای چینی کمک کنند. علاوه بر این در صورت بروز هر گونه حساسیت غذایی می توانید با کارکنان رستوران ارتباط برقرار کنید و از آنها کمک بخواهید.

آموزش زبان چینی
آموزش زبان چینی

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان چینی چگونه است؟​

زبان چینی یکی از زبان های زیر گروه زبان های آموزشی است که در سال های اخیر به علت داشتن افزایش مراودات با چین ، تجارت و داد و ستد و تحصیل در چین به یکی از زبان های آموزشی پر تقاضا تبدیل شده است.

در همه جای دنیا اقتصاد قدرتمند چین، اثرات خود را اعمال می کند. همه در مورد آینده اقتصادی و تسلط همه جانبه چین بر اقتصاد بین المللی صحبت می کنند. اما این مسئله در ایران نمود بیشتری دارد. نه تنها به علت روابط تجاری قدرتمند ما با کشورهای آسیای شرقی بلکه به خاطر اینکه میزان دلاری روابط تجاری ایران و چین چیزی حدود 11 میلیارد دلار در سال است و این در حالیست که هم اکنون ده ها پروژه مختلف در زمینه پتروشیمی، کارخانه آلومینیوم، راهسازی و غیره در حال انجام است.

در واقع ایران با هیچ کشوری روابط تجاری تا این سطح نداشته است. در کنار تمامی این موضوعات، روابط توسعه تکنولوژی ایران با چین است که مطمئنا در آینده نیز توسعه پیدا خواهد کرد، تمامی این مسائل نیازمند افرادی است که شناخت کاملی از کشور چین داشته و بتوانند به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنند. بنابراین امروزه یادگیری زبان چینی برای ایرانیان و کسانی که علاقمند به برقراری روابط تجاری با چین هستند، به یک اولویت تبدیل شده است تا علاوه بر تسهیل کار، سود بیشتری در روابط تجاری با چین کسب کنند.

لازم به ذکر است که اخیرا دولت چین اقداماتی انجام داده است که بتواند زبان چینی را به زبان دوم بین المللی تبدیل کند. در سال 2015، مسئولان چینی با ارایه بورسیه تحصیلی به 40 هزار دانشجوی غیرمقیم و خارجی از 182 کشور جهان، که چیزی حدود 80 درصد آنها به زبان چینی درس می خوانند، گام بلندی را برای رساندن زبان چینی به دومین زبان مطرح دنیا برداشته است.

یکی دیگر از اقداماتی که این کشور انجام داده است، تاسیس موسسه ای به نام (Confucius) است که در خارج و داخل چین مشغول به فعالیت است و قصد گسترش و آموزش زبان چینی در جهان را دارد. چیزی قریب به 500 موسسه کنفسیوس در بیش از 130 کشور جهان وجود دارد که به آموزش زبان چینی مشغولند و حدود 4 میلیون نفر در سطح بین الملل مشغول یادگیری زبان چینی هستند.

اهمیت زبان چینی در تحصیل چقدر است؟

شاید شما هم به هر دلیلی تمایل به تحصیل در چین را داشته باشید. در این قسمت اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار می دهیم تا راحت تر بتوانید برای خود برنامه ریزی کنید و تصمیمی درست بگیرید.

اگر مهارت شما در استفاده از زبان انگلیسی به اندازه کافی خوب است این مژده را به شما می دهیم که دانشگاه های چین محتوای آموزشی خود را به دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می دهند. در ابتدا بایستی برنامه آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کنید اما در حین انتخاب دقت کنید که برنامه مورد نظر شما به کدام زبان ارائه می شود. چنانچه مهارت کافی در زبان انگلیسی را دارید بایستی نمره مقبول در یکی از امتحان های IELTS و یا TOEFL را داشته باشید. 

و اما اگر قصد تحصیل در برنامه های آموزشی را دارید که برای مثال به زبان ماندارین چینی ارائه می شود، بایستی در امتحان مهارت سنجی زبان چینی HSK شرکت کنید و نمره قابل قبولی در این زمینه که 6 می باشد را کسب کنید. با وجود اینکه برای تحصیل در این کشور نیازی به تسلط کامل به زبان چینی را ندارید و با دانستن زبان انگلیسی نیز می توانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید اما به این فکر کنید که برای تحصیلات دانشگاهی زمانی طولانی را باید صرف کنید و زندگی در کشوری که با زبان آن ها نا آشنا باشید کار را برای شما تا حدودی سخت می کند. 

واقعیت محض این است که برای زندگی نیاز به برقرای ارتباط با دیگران دارید و زندگی و تحصیل در کشوری که با زبان رسمی آن ها آشنا نباشید می تواند تحمل فضا را برای شما تا حدودی سخت کند. شاید در ابتدا این قضیه برای شما محسوس نباشد اما بعد از مدتی متوجه اهمیت این امر خواهید شد. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که یادگیری زبان چینی را جزو برنامه های خود قرار دهید.

سایت من و زبان به شما کمک می کند که در زمان کوتاهی و با پرداخت هزینه ای کم، به راحتی بتوانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کرده و به یادگیری آن مشغول شوید. با ثبت نام در این سامانه از ابتدا مشغول یادگیری شوید و بعد از مدت کوتاهی شاهد موفقیت و پیشرفت خود در این زمینه باشید. مزیت یادگیری در این سامانه علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه، این امکان را به شما می دهد که در هر موقعیت و مکانی که هستید مشغول به یادگیری شوید.

آموزش زبان چینی

بهترین شیوه های یادگیری زبان چینی چیست؟

یادگیری هر زبانی می تواند چالش های خاص خود را داشته باشد، اما در خصوص زبان چینی شاید زبان آموزها با مشکلات بیشتری مواجه شوند. اما اگر شیوه یادگیری تان را درست و اصولی انتخاب کنید، حتی همین زبان به ظاهر سخت و دشوار هم برای تان ساده می شود. بسیاری از زبان آموزها مسیر را اشتباه می روند و گمان می کنند با تمرکز روی حروف الفبای چینی و یا گرامر می توان سریع تر این زبان را یاد گرفت.
کاراکترهای زبان چینی در حدود هفت هزار تا می باشند. این تعداد واقعا زیاد است. پس خواندن و یاد گرفتن حروف الفبای زبان چینی را فراموش کنید. بهترین راه برای یادگیری این زبان اسرارآمیز، تاکید و تمرکز روی معانی و جملات کاربردی همراه با تمرین و تکرار می باشد. به این روش به راحتی می توانید با سختی ها و پیچیدگی های زبان چینی خداحافظی کنید. اما چگونه؟

برای یادگیری هر زبانی باید سعی کنید با آن زبان زندگی کنید. اگر می خواهید زبان چینی یاد بگیرید، باید تمام زندگی خود را به رنگ و لعاب چینی درآورید. مثلا می توانید فیلم های زبان اصلی چینی تماشا کنید، زبان کامپیوتر و یا لپ تاپ تان را به زبان چینی تغییر دهید، اصطلاحات زبان چینی را یاد بگیرید و در مکالمات روزمره تان از آن ها استفاده کنید، دوستان چینی پیدا کنید و یا با از میان دوستان تان یکی را پیدا کنید که هم پای شما چینی یاد بگیرد و با هم به این زبان شیرین صحبت کنید.

فراموش نکنید که یادگیری هر زبانی نیازمند تمرین و تکرار زیادی است. خوشبختانه من و زبان شیوه آموزش زبان چینی خود را مبتنی بر فلش کارت ها، آموزش گرامر به زبان شیرین و سلیس فارسی و تمرین های متنوع پایه ریزی کرده است. در نتیجه شما کلمات و عبارت هایی را خواهید آموخت که کاملا اصولی دسته بندی شده اند و مرحله به مرحله و گام به گام شما را رو به جلو می برند.
آموزش زبان چینی باید به گونه ای باشد که بتوانید در کمترین زمان بیشترین مطلب را بیاموزید. آموزشی صحیح و اصولی است که تمرکزش تنها روی تقویت مهارت مکالمه و درک مطلب شما کار کند.

روش یادگیری زبان چینی هم از آنجایی که پیچیدگی های زیادی دارد از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اگر مسیر را اشتباه بروید، قطعا چیزی عایدتان نخواهد شد. و اما یک خبر خوب، وب سایت آموزشی من و زبان، زبان چینی را با سیستم نوشتاری مدرن به نام پین یین برای علاقه مندان به این زبان ارائه کرده است. در این روش شما در کنار مشاهده کاراکتر های زبان چینی نحوه تلفظ و نوشتن را هم با استفاده از الفبای لاتین می آموزید. تمرکز هر شیوه آموزشی باید روی منابع آموزشی باشد که به روز و برگرفته از فرهنگ و ملیت چینی زبان ها باشد. به این معنا که منابع آموزشی باید به زبان اصلی چینی ها نزدیک بوده تا زبان آموزها نیز زبان چینی را نزدیک به چینی اصلی بیاموزند.

یادگیری زبان چینی برای مهاجرت چقدر اهمیت دارد؟

با توجه به اینکه چین تمهیدات ویژه ای در خصوص ترویج زبان چینی در سطح بین المللی دیده است، لذا به کلیه ی افرادی که قصد یادگیری زبان چینی را داشته و یا می خواهند که در کشور چین ادامه تحصیل دهند، بورسیه تحصیلی اعطا خواهد شد. اگر دانشجویان آموزش زبان چینی در چین را انتخاب کنند، فرصت های بیشماری برای زندگی شغلیشان وجود دارد و در واقع ورودشان به بازار کار بین المللی تضمین خواهد شد. از کار کردن در ادارات دولتی تا تدریس در مدارس چینی یا آمریکایی یا اینکه کار با شرکت های بین المللی با دفاتری واقع در چین.

به منظور تحصیل و آموزش زبان چینی و یادگیری آن در چین و اخذ بورسیه زبان چینی می توان به سه فرصت مهم اشاره کرد که به واسطه ی دولت چین، ادارات آموزش و پرورش شهرستانهای مختلف در چین و مهمتر از همه موسسه کنفسیوس به زبان آموزان چینی اعطا می شود.
تمامی این راه ها در اختیار تمامی علاقمندان به آموزش زبان چینی وجود دارد. شرایط اعطا و دریافت بورسیه تحصیلی بدین صورت است که به منظور اخذ بورسیه زبان چینی در چین همه ساله می توانید از اوایل ژانویه تا اواخر ماه مارس اقدام کنید. با اخذ بورسیه تحصیلی زبان چینی به راحتی می توانید بدون هزینه اضافه به چین مهاجرت کرده و تحصیل کنید.

حال قبل از تمامی این اقدامات اگر می خواهید تا حدی گلیم خود را از آب بیرون کشیده و به راحتی بتوانید با افراد چینی ارتباط برقرار کنید یا اینکه امورات بازرگانی و تجارت خود با چین را به راحتی مدیریت کنید می توانید با سایت من و زبان همراه شده و با ثبت نام در آن به راحتی مراحل یادگیری زبان چینی را پشت سر گذاشته و به زبان چینی مسلط شوید.
سایت من و زبان برای کلیه شاغلین، خانه داران، دانشجویان و تمامی علاقمندان به یادگیری زبان چینی که زمان کافی برای شرکت در کلاس های آکادمیک را نداشته و می خواهند خیلی سریع زبان چینی را یاد بگیرند بسیار مناسب می باشد. علاقمندان می توانند از طریق یادگیری آنلاین زبان چینی خیلی سریع به زبان چینی مسلط شوند.

چه تفاوتی بین زبان چینی سنتی و مدرن وجود دارد؟

زبان چینی به عنوان اولین زبان جهان از منظر تعداد کاربران شناخته شده است. حدودا هر یک نفر از شش نفر در جهان به این زبان صحبت می کنند. اما آیا می دانستید که تمامی این چینی زبان ها از زبان نوشتاری مشابهی استفاده نمی کنند؟ برای مثال تایوان، هنگ کنگ و ماکائو از سبک نوشتاری سنتی استفاده می کنند در حالی که زبان چینی مدرن یا ساده شده در چین، مالزی و سنگاپور به کار می رود. اما بیایید ببینیم واقعا تفاوت این دو یعنی چینی سنتی (یا تایوانی) و چینی ساده شده و مدرن چیست.
بنا به دلایل ارتباطی و به این دلیل که بتوانیم با هم به راحتی ارتباط برقرار کنیم باید زبان چینی ماندارینی را یاد بگیریم اما در هر حال همیشه لهجه های مختلف، اصطلاحات و عبارت های انواع دیگر چینی را خواهیم شنید. پس بهترین کار این است که با این تنوعات موجود در زبان چینی آشنا شویم. بیایید ببینیم تفاوت های زبان چینی سنتی و مدرن در چه هستند. 

یکی از تفاوت های فاحش بین این دو، ظاهر کاراکتر های نوشتاری است. زبان چینی ساده شده یا همان مدرن، همانطور که از نامش پیداست، هر کاراکتر را ساده کرده است بنابراین نوشتن و حفظ کردن آن ها ساده تر است. در مقابل چینی سنتی، همان فرم اصلی را در طول هزاران سال حفظ کرده است. اما امروزه درک و یادگیری این زبان به شیوه قدیمی سخت و دشوار شده است. 
درست مانند عبارت ‘chips’ در زبان انگلیسی بریتانیایی و عبارت ‘French fries’ در زبان انگلیسی امریکایی که هر دو برای سیب زمینی سرخ شده به کار می روند، عبارت های بی شماری هم در چینی سنتی و چینی ساده شده وجود دارند که معنای مشابهی اما بیان متفاوت دارند. 

در این میان در سال 1958 یک شیوه نوشتاری جدیدی به نام پین یین معرفی شد که اکنون رایج ترین شیوه لاتین نویسی زبان چینی ماندارین می باشد. در پین یین از حروف لاتین برای نمایش صداهای مختلف چینی استفاده می کنند البته هنوز هم ظاهر این سیستم نوشتاری شبیه به لاتین نویسی رایج برای دیگر زبان ها نیست. در نهایت در سال 1979 این سیستم نوشتاری جدید مورد قبول جمهوری خلق چین واقع شد و جای سیستم های قدیمی را خیلی زود گرفت. 
در آموزش زبان چینی امروزه زبان آموز های تمایل دارند به جای استفاده از کاراکتر های چینی چه سنتی و چه ساده شده از سیستم پین یین استفاده کنند. خبر خوب این است که وب سایت آموزش زبان من و زبان برای اولین بار آموزش آنلاین زبان چینی را به کمک پین یین و به زبان فارسی راه اندازی کرده است. در نتیجه دیگر نیازی نیست که وقت خود را صرف یادگیری هزاران کاراکتر سخت چینی کنید. 

به عنوان یک زبان آموز چینی، باید تفاوت های موجود بین زبان های سنتی و مدرن را بدانید و همیشه در نظر داشته باشید که برای مثال هنگ کنگ از چینی سنتی و سنگاپور از چینی مدرن و ساده شده استفاده می کند که هر کدام از آنها با هم فرق می کنند. پس دانستن این تفاوت ها به شما در برقراری ارتباط به زبان چینی در کشور هایی که زبان اصلی شان چینی است کمک شایانی می کند.

آموزش زبان چینی

چرا با وجود منابع زیاد، باز هم زبان چینی یاد نمی گیریم؟

اغلب افراد دیدگاه منفی و سختی در مورد یادگیری این زبان دارند و حتی نمی توانند برای یادگیری این زبان پیش قدم شوند. اغلب حتی برای پیش قدم شدن به منظور یادگیری این زبان مردد هستند و با وجود منابع زیادی که برای یادگیری موجود است باز هم از آموختن دست می کشند. اما چرا؟

اغلب اینگونه شنیده ایم که زبان چینی بسیار پیچیده است و همین امر یادگیری این زبان را غیر ممکن ساخته. اما در حقیقت زبان چینی از دستور زبان ساده ای ساخته شده و تنها چیزی که در این میان کار را کمی پیجیده کرده است تن صداهای متفاوتی در این زبان است! در واقع در زبان چینی یک کلمه واحد را می توان با چهار تن صدای متفاوت بیان کرد و معانی متفاوتی برداشت کرد.

دلیل دیگری که یادگیری این زبان را دشوار کرده سیستم نوشتاری سخت این زبان است. در زبان چینی الفبایی وجود ندارد و برای هر حرف از نماد خاصی استفاده می کنند و هر نماد به تنهایی معنی خاصی دارد. همین عوامل باعث شده که افراد یادگیری این زبان را غیر ممکن بدانند.

چرا دیر زبان چینی را یاد می گیریم؟

شاید از دوست داران زبان چینی باشید، ممکن است این علاقه درحدی باشد که یادگیری آن را نیز آغاز کرده باشید. در یک کلاس آموزشی ثبت نام کرده و تقریبا سه روز در هفته تان را برای رفتن به این کلاس وقت می گذارید، اما پس از گذشت مدتی متوجه می شوید که چیزی یاد نگرفتید. حتی امکان دارد در نیمه راه خسته شوید و یادگیری را متوقف کنید. یکی از سوالاتی که پس از تلاش های بسیار، به ذهن تان خطور می کند این است که چرا یادگیری زبان چینی سخت است و در آن ناموفقید؟ یا این که چرا پس از گذشت چندین ترم هنوز نمی توانید یک جمله روان چینی بگویید؟
در پاسخ به این سوال دلایل متفاوتی را می توانیم بیان کنیم، دلایلی مثل:

متاسفانه ترس یکی از مواردی است که اغلب موجب شکست هرفرد در هر زمینه ای می شود. فرقی ندارد در حال یادگیری زبان چینی هستید یا یک مهارت فنی؛ اگر بترسید هرگز فرصت این را ندارید که از چیزی که می آموزید، لذت ببرید.

به خاطر سپردن لیست های بلند لغات و یادگیری گرامر، اصلا روش مناسبی نیست. این روزها روش های تدریس تغییر کرده، پس باید در دوره ای ثبت نام کنید که با شیوه نوین امروز به شما زبان تدریس کند. به عنوان مثال سایت ها و نرم افزارهای بسیاری در این راستا به وجود آمدند که شما را همراهی می کنند.

به یاد داشته باشید که دنیای واقعی زبان، یک دنیای صوتی است. این درحالیست که سیستم آموزشی ما، دنیایی مبتنی بر متن بوده است و این باعث می شود که مشکل تلفظ نیز بر مشکلات بیشمار شما افزوده شود و پس از گذشت ده ها ترم هم نتوانید روان صحبت کنید.

تا به حال شده از خود بپرسید که واقعا چقدر با قواعد و دستور زبان مادری تان آشنا هستید؟ مسلما خیلی کم. پس نیازی نیست تمام وقت خود را برای یادگیری زبان چینی، به قواعد و گرامر صرف کنید.

در هر زبانی چهار عنصر عمده خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن وجود دارد. اما متاسفانه در سیستم آموزشی ما، اغلب به عنصر خواندن توجه بیشتری می شود. این درحالی است که وقتی در محیط واقعی زبان قرار می گیرید، درمی یابید که عنصر خواندن و نوشتن اهمیتی در درجه سوم یا چهارم دارند. به همین علت ما شما را به شیوه های جدید و نوین دعوت می کنیم.

اگر دوست دارید یک چینی زبان باشید و خیلی روان آن را صحبت کنید، سعی کنید از دلایلی که گفتیم فاصله بگیرید. برای این کار هم بهترین راه استفاده از روش های جدید آموزش زبان است؛ از وب سایت های معتبر و حرفه ای آموزش زبان استفاده کنید. دیگر نیازی نیست که از روش های سنتی پیروی کنید و وقت خود را در خیابان ها و ترافیک های سنگین بگذرانید. این روزها برای یادگیری زبان تنها به اینترنت و یک لپ تاپ یا کامپیوتر نیاز دارید. به عنوان مثال، وب سایت آموزش آنلاین من و زبان هر ساعت از شبانه روز در دسترس شماست تا با بهترین روش آموزشی، زبان چینی را فرابگیرید.

آموزش زبان چینی

نُت برداری در یادگیری زبان چینی چه اهمیتی دارد؟

اگر زبان آموز به درستی از روش های یادگیری زبان استفاده نکند، زبان را آنطور که باید یاد بگیرد، یاد نمی گیرد. یکی از این روش ها که اکثر زبان آموزان موفق برای یادگیری زبان به ویژه زبان چینی استفاده می کنند، نُت برداری است. زمانیکه در حال یادگیری زبانی هستید، نت برداری ابزاری است که بسیار مفید خواهد بود. آیا می دانستید که با نت برداری، مغز خود را از حجم انبوهی از حفظ کردن اطلاعات راحت می کنید؟ این به این معنی است که مغز شما نیازی ندارد که برای به خاطر سپردن و ضبط جزئیات، زمان اضافی بگذارد. چینی زبانی است که نت برداری در آن اهمیت بسیار دارد به ویژه اگر می خواهید زبان نوشتار چینی را یادبگیرید. برای این کار می توانید یک دفترچه یادداشت را همیشه همراه خود داشته باشید و هر دفعه به مطالبی که آموخته اید، نگاه کنید. البته دفترچه یادداشت هم می تواند به صورت کاغذی و هم به صورت دیجیتال باشد یعنی هم می توانید یادداشت های خود را در تلفن همراه خود بنویسید و هم روی یک برگه کاغذ که بستگی به خودتان دارد. اما به سراغ اصل مطلب می رویم یعنی چرا نت برداری؟ نت برداری در یادگیری زبان چینی به دلایل زیر حائز اهمیت است:

زمانیکه با کلمه ای برخورد می کنید که می دانید یادگیری آن کمی سخت است و یا از ذهن شما می رود، بهترین کار اینست که آن را یادداشت کنید. اکثر اوقات، ممکن است کلمه ای را فقط یکبار شنیده باشید و آن را به یاد نیاورید. زیرا با یکبار شنیدن کلمه، نمی توان آن را کاملا به خاطر سپرد. پس باید آن را جایی یادداشت کرد و مدام آن را تکرار کرد.

اگر دفترچه یادداشت خود را همیشه همراه خود داشته باشید، اگر سؤالی هم درباره کلمه یا عبارت خاصی به ذهنتان خطور کند، می توانید آن را از فرد مسلط به زبان چینی یا معلم خود بپرسید و یا اگر به صورت خودآموز، زبان را فرا می گیرید، می توانید آن را در اینترنت سرچ کنید و به پاسخ سؤال خود برسید. به یاد آوردن گرامر، تلفظ یا کلماتی که کمی سخت هستند، گاهی اوقات مشکل آفرین هستند. برای همین اگر آنها را در جایی یادداشت کنید، بهتر است.

در طول روز کارهای بسیاری است که باید انجام دهید و آنها را به خاطر بسپارید. اگر کارهایی را که می خواهید در طول روز انجام دهید را بنویسید، مغزتان احساس آرامش و آزادی بیشتری می کند. این مسئله برای یادگیری زبان چینی هم صدق می کند. اگر به عنوان مثال در دفترچه یادداشت خود کلماتی که به تازگی یادگرفتید را بنویسید، مغز شما زمان کمتری برای یادگیری و به خاطر سپردن آنها می گذارد. از این رو یادگیری زبان چینی سریع تر پیش می رود. بنابراین می توانید با خیال راحت روی دیگر کارهای روزتان تمرکز کنید و هر زمان فرصت کردید، کلماتی که یاد گرفته اید را مرور کنید.

زبان نوشتار چینی یک ویژگی که دارد اینست که کاراکترهای آن ارتباط معناداری با دنیای ما دارند. به عنوان مثال کاراکتر大) Dà) که به معنای “بزرگ” است عکس یک مرد را نشان می دهد که دستان خود را باز کرده است تا نشان دهد بزرگ است. یا کاراکتر 岛 که به معنای جزیره است، ترکیبی از یک پرنده 鸟 و یک کوه 山 است. اگر این کاراکترها را بیشتر یادداشت کنید، هم زبان نوشتاری چینی را یاد می گیرید و هم به معنای آنها بهتر پی می برید.

گرامر هر زبانی، استثنائات و قواعد خاص به خود را دارد. زبان چینی هم از این قاعده مستثنی نیست. گاهی اوقات ممکن است به نکته خاصی از دستور زبان برخورده باشید و می خواهید آن را همیشه به خاطر داشته باشید. از این رو یادداشت آن بسیار مهم است. علاوه بر این، برای اینکه کلمات را بهتر یاد بگیرید باید آنها را دسته بندی و سازماندهی کنید. به عنوان مثال کلمات مربوط به احوالپرسی را یکجا یادداشت کرده و کلمات مربوط به سفارش غذا در رستوران را در جای دیگر بنویسید. این کار باعث نظم در یادگیری می شود و مغزتان مطالب را بهتر دسته بندی می کند و در نتیجه زمانیکه می خواهید چینی صحبت کنید، روان تر صحبت خواهید کرد.

حتی می توانید کلمات خود را روی فلش کارت بنویسید که روشی بسیار رایج برای یادگیری زبان است. حتی می توانید فلش کارت های خود را در تلفن همراه خود همه جا همراه خود داشته باشید و حتی اگر این فلش کارت ها از تلفن همراه یا لپ تاپ یا رایانه شخصی شما پاک شدند، باز هم بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. اما چگونه؟ مگر می شود؟ در پاسخ به این سؤال می توان گفت بله این امکان وجود دارد. استفاده از وب سایت های آموزش آنلاین زبان که یکی از آنها وب سایت من و زبان است.

وب سایت من و زبان چه کمکی به یادگیری زبان چینی می کند؟

من و زبان یکی از وب سایت های معتبر یادگیری و آموزش آنلاین زبان است که زیر نظر موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان فعالیت می کند و 6 زبان زنده دنیا از جمله چینی را به زبان آموزان عزیز آموزش می دهد. یکی از مزایایی که این سایت دارد، استفاده از فلش کارت هایی است که می توانید در همه زمان و مکان آنها را به دنبال خود داشته باشید. در این سایت می توانید کلمات جدید را نشانه گذاری کنید و آنها را به فلش کارت های خود اضافه کنید. این وب سایت با بهره برداری از منابع دیداری و شنیداری مختلف، لذت یادگیری زبان چینی را برای زبان آموزان جذاب تر می کند.