روش های آموزش زبان انگلیسی

روش های آموزش زبان انگلیسی

روش های آموزش زبان انگلیسی | شاید زبان انگلیسی جزو زبان های آسان باشد. اما آیا برای همه این طور است؟ مسلما خیر. همه افراد نمی توانند یک روش آموزش زبان انگلیسی را پیش بگیرند و در آن موفق باشند. به عنوان مثال ممکن است شما جزو افرادی باشید که برای تقویت مکالمه تان به گوش کردن بیشتر مکالمات به زبان انگلیسی نیاز دارید درصورتی که یکی از دوستان تان با دیدن فیلم می تواند مکالمه خود را تقویت کند.
به طور کلی شما به عنوان یک زبان آموز باید در راهی قدم بگذارید که علاوه براین که در زمانی کوتاه تر زبان انگلیسی را فرابگیرید، به خوبی بر آن مسلط شوید. همه شما حدودا 6 یا 7 سال در مدرسه به فراگیری زبان انگلیسی پرداختید، اما آیا این مدت و این روش به شما کمکی کرده؟ آیا می توانید به صورت روان انگلیسی صحبت کنید؟ احتمالا پاسخ تان به سوالات منفی است. حتی جالب است بدانید که اغلب افرادی که از زمان مدرسه چیزی فرانگرفتند، به کلاس های زبان مختلف می روند و هزینه های گزافی می پردازند در حالی که باز هم نتیجه ای نمی بینند، شاید این مورد برای شما هم پیش آمده باشد. آیا می دانید چرا؟ روش غلط.
این روزها با پیشرفت تکنولوژی و روی بورس آمدن وب سایت های آموزش آنلاین زبان، روش های جدیدی باب شده که به کمک آن ها، افراد در یادگیری زبان انگلیسی به نتیجه ی بهتری دست پیدا می کنند. من و زبان یکی از وب سایت های آموزشی است که با جدیدیترین روش های آموزش زبان انگلیسی، به علاقه مندان این زبان و 5 زبان دیگر کمک می کند تا در زمانی کوتاه آن را بیاموزند و بر آن مسلط شوند. البته نکته جالبی که وجود دارد، روش های آموزش این زبان است. اگر در یادگیری انگلیسی مصر هستید می توانید علاوه بر استفاده از این وب سایت معتبر، به توصیه هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، توجه کنید و حدالامکان آن ها را انجام دهید تا خیلی سریع زبان بیاموزید.

روش های آموزش زبان انگلیسی
روش های آموزش زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی با 8 قدم

روش های آموزش زبان انگلیسی زیاد هستند. برای این که یک زبان آموز موفق باشید و در زمان کمتری زبان انگلیسی را بیاموزید، باید با برنامه ریزی قدم بردارید. در ادامه 8 گام مهم در یادگیری زبان را به شما می گوییم که با اجرای آن می توانید به دانشی که به دنبالش هستید، دست یابید. البته جالب است بدانید که وب سایت من و زبان دقیقا براساس این 8 گام مهم طراحی شده و می تواند همراه خوبی برای شما باشد.

قدم اول: اهداف خود را معین کنید.
قدم اول بعنوان یکی از روش های آموزش زبان انگلیسی این است که برای یادگیری هر زبانی، از انگلیسی گرفته تا چینی، باید اهداف خود را مشخص کنید. برای این کار هم تنها لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تمام اهداف را از کوچک تا بزرگ، مشخص کنید.
 • سعی کنید بر روی اهداف قابل مشاهده و اندازه گیری و ملموس تمرکز کنید.
 • کمی خود را به چالش بکشید؛ اهداف شما باید به گونه ای باشند که به شما انگیزه بدهند.
 • اهدافی که مشخص می کنید را نوشت و همیشه آن ها را همراه خود داشته باشید.

قدم دوم: لغات کاربردی و کارآمد را بیاموزید.

تمام زبان ها از تعداد زیادی لغت تشکیل شده اند. به عنوان مثال تعداد واژه های موجود در زبان انگلیسی بین 600 هزار تا 1 میلیون است. اما نترسید، نیازی نیست که حتما تمام این تعداد واژه یا حتی نزدیک به این را بیاموزید. در یادگیری زبان انگلیسی، به این نکته توجه داشته باشید که تنها ۱۰۰ واژه، نزدیک به ۵۰ درصد لغات، متون زبان انگلیسی را تشکیل می ‌دهند و حدود ۱۰۰۰ واژه ۹۰ درصد زبان انگلیسی را می ‌سازند. شما می توانید در ابتدا روی این تعداد از واژگان تمرکز کنید و با یادگیری این لغات شروع کنید و از اتلاف وقت و انرژی دوری کنید و درک خود را از میزان اطلاعاتی که دریافت می ‌کنید به شدت بالا ببرید.

قدم سوم: هوشمندانه مطالعه کنید.
شاید برای تان سوال پیش بیاید که منظور از “مطالعه هوشمند” چیست؟ مطالعه هوشمند یعنی مطالعه با ابزارهایی که مسیر یادگیری را سرعت می ‌بخشند. تکنیک‌ ها و ابزارهای بسیاری وجود دارند که شما را در یادگیری زبان یاری می کنند. یکی از این ابزارها وب سایت من و زبان است که می توان آن را جزو ابزار مطالعه هوشمند قرار دارد. به طور کلی برای داشتن مطالعه ای هوشمند باید موارد زیر را رعایت نمود و آن ها را در برنامه خود قرار دهید:

 • از فلش کارت های الکترونیکی برای به خاطر سپردن لغات استفاده کنید، دقیقا همان کاری که شما در من و زبان هم می توانید انجام دهید.
 • زمانی که لغات را به خاطر می سپارید زبان مادری را حذف کنید و از تصاویر، یا تصویرسازی ذهنی استفاده نمایید
 • لغاتی که یاد می گیرید را چند بار با صدای بلند به طوری که خودتان هم بشنوید، تکرار کنید.
 • برای آموختن از زبان بدن هم استفاده کنید. برای مثال برای به خاطر سپردن واژه دستکش (glove) همزمان با بیان واژه وانمود کنید که در حال پوشیدن آن در دست تان هستید.

قدم چهارم: از زبان جدید هر زمان و هر روز استفاده کنید.
شاید در اول راه کمی این کار برای تان عجیب و سخت به نظر بیاید، اما اصلا این طور نیست بلکه بسیار مفرح و ساده است. حتی سعی کنید از تمامی لحظات برای یادگیری مطالب جدید درباره محتوای زبان انگلیسی استفاده کنید. بهتر است همیشه به فلش کارت هایی که اشاره کردیم، دسترسی داشته باشید تا بتوانید در تاکسی یا اتوبوس مرورشان کنید. اما اگر در طول یادگیری خسته شدید، روش خود را برای مدتی تغییر دهید. مثلا ب پادکست ها و فایل های صوتی گوش دهید یا فیلم ببینید.
این قدم از یادگیری سبب می شود که شما:

 • با روح زبان انس بگیرید و اصطلاحا شخصیت خود را در زبان هدف پرورش دهید.
 • با واژگان معمول و پرکاربرد در زبان به خوبی آشنا شوید و به آن‌ ها عادت کنید.
 • بتوانید کلماتی که باید در جایگاه خودشان بیایند را از قبل حدس بزنید.
 • نسبت به زبان و رشد سریع خود با انگیزه بمانید.

قدم پنجم: در فضاهای طبیعی به تمرین زبان بپردازید.
اگر این امکان را دارید به کشورهای انگلیسی زبان سفر کنید و یا خود را در میان تعداد زیادی انگلیسی زبان قرار بدهید. اما اگر نمی توانید، نگران نباشید می توانید آن را شبیه سازی کنید. با سایر دوستان زبان آموزتان، در طول هفته قرار بگذارید تا دور یکدیگر جمع شوید. سپس یک موضوع را انتخاب کرده و به زبان انگلیسی درباره آن صحبت کنید. در حقیقت دوست زبان آموز شما می تواند برای شما یک استاد خصوصی زبان باشد. حتی می توانید در گروه های بحث آزاد شرکت کنید و از آن ها بهره ببرید.

قدم ششم: درباره فرهنگ جامعه زبان انگلیسی بیاموزید.
به عنوان یک زبان آموز انگلیسی بهتر است در روند یادگیری این زبان، خود را فقط با نوشته ها و آواها محدود نکنید؛ لازم است از فرهنگ و تاریخی که با خود زبان عجین است، آگاهی داشته باشید. آگاهی نسبی از کشورهای انگلیسی زبان و فرهنگ و تاریخ آن‌ ها، اتفاقات روز و عقاید مذهبی و سنت‌ های متعارف شان به شما کمک می‌ کند آن چه می ‌گویند را بهتر و بیشتر درک کنید. محققان معتقدند که حتی کودکان، زمانی زبان دوم را بهتر مطالعه می‌ کنند که فرهنگ و فضای پیرامون آن محتواها را بهتر بشناسند.

قدم هفتم: خودتان را بیازمایید.
همیشه امتحان دادن و شرکت در آزمون بد نیست! این که شما بدانید قرار است درباره چیزهایی که می ‌آموزید، امتحان بدهید شیوه جالبی برای با انگیزه ماندن است. سعی کنید هراز گاهی کمی خود را بسنجید. برای مثال یکی از مزیت های اغلب وب سایت های آموزشی معتبر مثل من و زبان، تمرین و تکرار فراوان است. اگر می خواهید پس از این که یاد گرفتید، خود را بسنجید، در سایت من و زبان ثبت نام کرده و آموزش را با آن آغاز کنید.

قدم هشتم: در طول مسیر یادگیری تفریح کنید و لذت ببرید.
همیشه انسان ها زمانی خوب یاد می گیرند که همراه با تفریح و لذت بردن باشد. برای مثال اگر از کوهنوردی یا دوچرخه سواری لذت می ‌برید، مسلما یادگیری واژگان و اصطلاحات مربوط به آن‌ ها برای شما آسان تر است و به کمک این ها می توانید روند یادگیری زبان تان را سرعت ببخشید. اگر عاشق فیلم و فیلم دیدن هستید، مکالمات مربوط به سینما را گوش کنید یا فیلم های زبان اصلی را ببینید، این گونه راحت تر می آموزید.
اگر در یادگیری زبان انگلیسی مصمم هستید، پس حتما این 8 گام را طی کنید. اگر هم خودتان نمی توانید به سایت های آموزش آنلاین زبان روی بیاورید و به کمک آن در مدت زمانی کوتاه تر زبان انگلیسی را بیاموزید.

برای فراگیری زبان انگلیسی به نکات زیر توجه کنید

در یادگیری زبان انگلیسی وسواس را کنار بگذارید
متاسفانه گاها شاهد این هستیم که در جامعه مان برخی از زبان انگلیسی و یادگیری آن غولی ساختند و فراگیری آن را بسیار سخت و پیچیده جلوه می دهند. درصورتی که د واقعیت این طور نیست. برای یادگیری زبان انگلیسی گزینه هایی مانند لهجه زبان، رعایت قواعد جمله بندی و … قابل توجه است. اما در این مواقع نباید خیلی وسواس به خرج داد. اگر دقت کنید در زبان فارسی نیز از پسوند ها و کلمات عربی زیادی استفاده می کنیم.

نقش لغات در یادگیری زبان انگلیسی را فراموش نکنید
در این بخش بهتر است از قانون 20 به 80 استفده کنید اما این انون به چه معناست؟!؟ شما با 20 درصد تلاش زیاد، می توانید 80 درصد توانایی زبان انگلیسی را کسب کنید. همیشه این را یادتان باشد که برای یادگیری لغات به یک لیست حاوی تعدادی لغت نیاز دارید . در نظر داشته باشید که چیزی حدود یک سوم جهان فقط با 25 کلمه اول لیست اشغال شده است. درصورتی که 100 کلمه اول را بدانید، بسیاری از متون انگلیسی را می فهمید. پس ترجمه تک تک لغات درون لیست تان را بنویسید و شروع به یادگیری کنید. برای بهتر یاد گرفتن این لغات وب سایت من و زبان می تواند بهترین همراه و کمک به شما باشد. در بخش آموزش زبان انگلیسی این وب سایت بخشی با عنوان فلش کارت ها وجود دارد که می توانید در طول گذر از درس ها و مرال مختلف هر لغتی که می خواهید را وارد آن کرده و سپس در آخر آن ها را مرور کنید.

گرامر زبان انگلیسی را به طور متفاوت بیاموزید
بسیاری از افراد با وجود اینکه گرامر زبان خود را کاملا رعایت می کنند اما نمی توانند آن را توضیح بدهند. بنابراین یادگیری قواعد زبان به صورت منسجم زمان بر و بی فایده می باشد. اگر قاعده ای در جمله بندی رعایت نشود، ذهن ما به طور ناخودآگاه آن را می فهمد. برای این که گرامر را به درستی یاد بگیرید، هر روز یک پاراگراف از متن انگلیسی بخوانید و آن را با زبان خود به طور خلاصه روی کاغذ بنویسید. با این روش به تدریج اصول گرامری را یاد می گیرید و آن را در مکالمه نیز به کار می برید.

چرا باید زبان انگلیسی را فرابگیرید؟

زبان انگلیسی کمک خوبی در آموزش به شماست
دانستن یک زبان خارجی مانند انگلیسی نه تنها، قدرت ذهنی شما را افزایش می ‌دهد، بلکه شما می‌ توانید از دانش خود در زبان انگلیسی استفاده کرده تا درباره ی مسایل بیشتر و بیشتر یاد بگیرید. این روزها ثبت نام در یک کلاس آموزش زبان انگلیسی به نسبت آسان است. فرقی نمی ‌کند که شما زبان انگلیسی را سر کلاس می آموزید یا از طریق یک وب سایت معتبر آموزش آنلاین زبان، بالاخره این روزها انتخاب ‌های زیادی وجود دارد. در کلاس‌هایی که کاملا به زبان انگلیسی آموزش داده می ‌شود، به شما اجازه می ‌دهد، فرهنگ، لحن ها و صدا سازی، ارتباط های غیر کلامی، واژه‌ها و و اصطلاحات عامیانه را از طریق یادگیری موضوعات جذابی مانند تاریخ، ریاضیات و یا هرچیز دیگری که شما شخصا به مطالعه درباره‌ ی آن علاقه دارید، یاد بگیرید.

زبان انگلیسی به شما اجازه می دهد تا به منابع مختلف دسترسی داشته باشید
به دلیل همه ‌گیری زبان انگلیسی و وجود آن در سراسر کره ‌ی زمین، منابعی که می ‌توانید برای یادگیری زبان انگلیسی پیدا کنید، بیشماراست. منابع بسیار زیادی در اینترنت به صورت رایگان وجود دارد. گاهی اوقات لازم است هزینه‌ ی بسیار کمی پرداخت کنید تا در یک کلاس به زبان انگلیسی شرکت کنید یا به منابع دیگری دسترسی پیدا کنید. اما معمولا ارزشش را دارد. پس می توانید بعد از یادگیری این زبان پرکاربرد دست به کار شده و تا می توانید کارتون ببینید یا ویدیو های طنز به زبان انگلیسی در یوتیوب، نتفلکس، اینستاگرام یا وب سایت‌های دیگر که به صورت رایگان به اشتراک گذاشته می ‌شود را تماشا کنید.

زبان انگلیسی یک زبان جهانی است
پر واضح است که طی چند قرن اخیر، اداره ی قدرت اقتصاد به دست آمریکا و بریتانیای کبیر، همین امر موجب شده امروزه زبان انگلیسی جهانی شود. این مدت زمان زیادی طول کشیده است و اتفاقات خوب و بد زیادی در طی این دوران اتفاق افتاده است. زبان انگلیسی هنگام جنگ، تجارت، برده داری، و مناسک مذهبی فراگیر می شود. تاریخ پیچیده است و همیشه هم خوشایند نیست. اما امروزه ما می ‌توانیم این مساله را که زبان انگلیسی در جای جای جهان صحبت می شود را تصدیق کنیم.
ما نمی توانیم چیزی را که در گذشته اتفاق افتاده عوض کنیم. با این حال می‌ توانیم نیمه‌ ی پر لیوان را ببینیم. ما می ‌توانیم از آن برای نزدیک و متحد کردن جهان استفاده کنیم. تا با مردم در کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنیم و یکدیگر را بهتر درک کنیم. زبان انگلیسی نه تنها سفر کردن را آسان ‌تر می ‌کند، بلکه به شما اجازه می دهد تا گرایش جهانی، فرهنگ، و مسایل اجتماعی را بهتر بشناسید. به شما درک عمیق تری از گوناگونی چشم انداز زندگی های افراد می‌ دهد. شما قادر خواهید بود تا با افرادی که به زبان شما صحبت نمی ‌کنند، ارتباط برقرار کنید و همچنین قادر خواهید بود از هزاران منبع خبر، وبلاگ، و آهنگ ‌های دیگر استفاده کنید. دانستن زبان انگلیسی به شما این امکان را می ‌دهد تا بخشی از مکالمه ی جهانی باشید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید