واقعیت هایی درباره زبان آلمانی

واقعیت هایی درباره زبان آلمانی

حقایقی جالب درباره زبان آلمانی

واقعیت هایی درباره زبان آلمانی | زبان آلمانی زبان رسمی چهار کشور اروپایی است، آلمان، اتریش و یکی از سه زبان رسمی کشور های سوئیس و بلژیک. بیش از 100 میلیون از جمعیت جهان در سراسر جهان، به زبان آلمانی صحبت می کنند و می توان گفت آلمانی تنها زبانی است که در اروپا بسیار بیشتر از زبان های دیگر از آن استفاده می شود. زبان آلمانی در رده بندی های جهانی در رتبه ششم معروف ترین زبان های دنیا قرار گرفته است. اولین زبان در این رده بندی، زبان چینی است و بعد از آن انگلیسی، اردو، اسپانیایی و روسی قرار دارد.

متخصصان بر این باورند که ریشه زبان آلمانی به 2000 سال قبل از میلاد مسیح و زمانیکه انسان ها در مناطق غربی دریای بالتیک ساکن شدند، بر می گردد.

زبان آلمانی مدرن امروزی که ما می شناسیم، با زبان رومی که برای اولین بار در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است، بسیار متفاوت می باشد. این زبان دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ قرار گرفته تا تبدیل به این زبان امروزی شده است. همانند بسیاری از زبان ها، زبان آلمانی هم تحت تاثیر جوامع و فاکتور های پیچیده دیگری بوده است. بعضی ها براین باورند که کلمات جدید وارد شده در زبان آلمانی هم مانند هر زبان دیگری کلمات جدید تطبیق داده شده اند. همچنین به دلیل تعاملات آلمانی زبان ها با مهاجرین، وقوع جنگ ها و ایجاد فناوری های جدیدی مانند سینما و اینترنت این زبان بسیار تغییر پیدا کرده است.

واقعیت هایی درباره زبان آلمانی
واقعیت هایی درباره زبان آلمانی

صحبت کردن به هر زبان خارجی نیازمند وقت و تمرین زیادی می باشد. زبان آلمانی هم به دلیل اینکه اسامی دارای جنسیت هستند، شاید در ابتدای کار کمی دشوار باشد.  اما یادگیری هر چیزی نیازمند تمرین زیاد می باشد. در ادامه این مقاله می خواهیم یک سری حقایق جالب درباره زبان آلمانی ارائه دهیم، که به شما در یادگیری این زبان کمک زیادی می کند:

زبان آلمانی در سراسر جهان کاربرد دارد

اولین حقیقت جالب درباره زبان آلمانی این است که طبق گزارشات جهانی، آلمانی یازدهمین زبانی است که در سراسر جهان به آن صحبت می کنند. بر اساس همین گزارشات در حدود 4/1 درصد جمعیت جهان به زبان آلمانی صحبت می کنند.

زبان انگلیسی و آلمانی خواهر یکدیگر هستند

مانند زبان انگلیسی، زبان آلمانی هم بخشی از زبان های آلمان غربی است. وقتی انگلیسی زبان ها می خواهند زبان آلمانی فرا گیرند، متوجه می شوند که چقدر کلمات مشابه بین زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد. در برخی از موارد این تشابهات معانی یکسانی هم دارند، اما در بعضی موارد کلمات یکسان هستند، اما معانی آن ها متفاوت است. مثلا کلمه آلمانی gift به معنای سم می باشد درحالیکه در زبان انگلیسی به معنای هدیه می باشد.

زبان آلمانی اصطلاحات و ضرب المثل های عجیب و خنده داری دارد

یکی از ضرب المثل های مورد علاقه من، Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei  می باشد که معنای تحت اللفظی آن این است که هر چیزی پایانی دارد فقط سوسیس دو پایان دارد! همانطور که می بینید، معنای تحت اللفظی آن خنده دار است اما معنای ضمنی آن یعنی هر کار خوبی نتیجه خوبی هم دارد. نمونه دیگری از این ضرب المثل ها Ich verstehe nur Bahnhof  است که معنای تحت اللفظی آن هم یعنی فقط ایستگاه قطار و فهمیدم! مفهوم این ضرب المثل هم یعنی متوجه منظورت نشدم.

شاید ذکر یکی دیگر از این ضرب المثل های جالب خالی از لطف نباشد. این ضرب المثل !Das ist nicht dein Bier  است و یعنی این آبجو تو نیست. وقتی به کسی این جمله را می گویید یعنی به تو ربطی ندارد. شاید ما هم در زبان فارسی چنین ضرب المثل های عجیب و غریبی داشته باشیم، و همین مورد هم باعث شیرینی زبان ما و زبان آلمانی شده است.

تمامی اسامی در زبان آلمانی با حرف بزرگ شروع می شود

اگر یک روزنامه آلمانی را نگاه کنید، ممکن است از دیدن کلمات بسیار طولانی که حروف بزرگ دارند، شوکه شوید. این به این دلیل است که تمامی اسامی آلمانی با حرف بزرگ نوشته می شوند و اصلا انجام این کار اختیاری نیست. برعکس زبان انگلیسی که کلمات در ابتدای جمله باید بزرگ نوشته شوند، و یا دیگر قوانین مشابه، در زبان آلمانی چنین خبری نیست و اسامی در هر جای جمله که باشند، باید بزرگ نوشته شوند.

زبان آلمانی زبان نوشتاری نویسندگان و متفکران است

بسیاری از نویسندگان و متفکران مشهور و بنام جهان، آثاری به زبان آلمانی هم دارند. زیرا زبان آلمانی به گونه ای زبان ادبی نیز به حساب می آید و می توان گفت در این زمینه بسیار هم از زبان آلمانی استفاده شده است.

زبان آلمانی به راحتی لغات جدیدی را وارد زبان خود می کند

یکی از بهترین مشخصات زبان آلمانی این است که خیلی راحت کلمات جدیدی را وارد زبان خود می کند. این کلمات عموما دارای معنای کامل و عمیقی هستند. برای مثال واژه آلمانی Schadenfreude  به معنای خوشحال شدن از ناراحتی ها و مشکلات فرد دیگر می باشد. می توان گفت زبان آلمانی این قابلیت را دارد که با ساخت تنها یک کلمه معانی کامل و جامعی را در خود جای دهد.

زبان آلمانی عاشق اسامی مرکب است

اگر در زبان آلمانی با کلمه طولانی مواجه شدید، تعجب نکنید. زبان آلمانی طولانی ترین کلمات را دارد. البته یادگیری این کلمات کار دشواری نیست، چون هر یک از این کلمات ترکیبی از چند کلمه هستند و می توان آن ها را بخش های کوچکترین تقسیم کرد. اینگونه می توان گفت که سرگرمی زبان آلمانی بازی با کلمات و ساخت کلمات جدید از میان آن ها می باشد. مثلا کلمه Schuhe  که برگرفته از کلمه shoes (کفش) انگلیسی است، در زبان آلمانی تبدیل به Handschuhe شده است که معنای تحت اللفظی آن کفش دست! می باشد و منظور همان دستکش است.

واقعیت هایی درباره زبان آلمانی
واقعیت هایی درباره زبان آلمانی

یکی دیگر از واقعیت هایی درباره زبان آلمانی به زیر اشاره دارد.

زبان آلمانی نه تنها در آلمان بلکه در بسیاری از مناطق جهان، زبان اداری است

نه تنها در آلمان، بلکه در اتریش و لیختن اشتاین، سوئیس و لوکزامبورگ هم زبان اداری و رسمی محسوب می شود و زبان مادری بسیاری از افراد در اتحادیه اروپا نیز می باشد.

تغییر لهجه زبان آلمانی به شدت به مکان جغرافیایی بستگی دارد

در آلمان به هر منطقه ای که بروید، با لهجه ای خاص مواجه می شوید. یک لهجه ای در آلمان به نام Bavarian می باشد که معمولا آلمانی ها از آن به شوخی این گونه یاد می کنند که حتی خود آلمانی زبان ها هم متوجه منظور گویندگان این لهجه نمی شوند.

در زبان آلمانی هر اسمی جنسیت دارد

در زبان آلمانی برای هر اسمی سه جنسیت وجود دارد، مذکر، مونث و خنثی. در نگاه اول به نظر نمی آید که زبان آلمانی از قانون خاصی برای جنسیت اسامی استفاده نمی کند، زیرا جنسیت اسم با مفعول لزوما نباید مشابه باشد. در وب سایت من و زبان به روشی نوین و به روز می توانید زبان آلمانی را فرا گیرید. در دروس آموزش زبان آلمانی من و زبان، تمامی این موضوعات دستوری را به زبان فارسی و به طور کامل توضیح داده است.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید