ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن

ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن

ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن | همه ما در وجودمان ترس هایی داریم. گاهی اوقات این ترس ها به قدری عمیق هستند که رو به رو شدن با آن ها برای ما غیرممکن است. شاید با افرادی برخورد کرده باشید که ترس از ارتفاع دارند، برخی ترس از عنکبوت. در این میان عده ای هستند که Xenoglossophobia دارند که به آن ترس از زبان های خارجی می گویند. آیا تاکنون این ترس به گوش تان خورده؟
اگر بخواهیم صادق باشیم، سومین ترس یعنی همان ترس از زبان های خارجی ممکن است بیشتر از دو ترس دیگر که مثال زدیم ما را وحشت زده نکند اما مسلما زمانی که مقابل یک نفر، خشک مان بزند و نتوانیم حتی یک کلمه را هم بخاطر بیاوریم، بدترین تجربه و خجالت آورترین تجربه مکالمه زبان است. جالب است بدانید که این موضوع به این که چه مدت است که زبان می خوانیم یا چه مدرک زبانی با چه نمره ای داریم، ارتباط مستقیم ندارد.
در یکی از مقالاتی که توسط محققان منتشر شده است به این مسئله اشاره شده است که این ترس می تواند موجب شود که هریک از افراد به شدت مهارت های شان را دست کم بگیرند. در ادامه هم این طور گفته شده که حتی ممکن است این نگرانی در افت مهارت های شان نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. این می تواند خبر بسیار بدی برای افرادی باشد که سالیان سال در حال مطالعه زبان هستند و هنوز نمی توانند مکالمه کنند.
اما نیازی نیست که شما خود را نگران خبرهای بد کنید، ما اینجاییم که شما را با خبرهای خوبف خوشحال کنیم. قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم که چطور این ترس و نگرانی را کمتر کنید و یک مکالمه عالی در هر زبانی که دوست دارید، مثل انگلیسی داشته باشید.
چرا باید این ترس ها را درک کرد و با آن ها روبرو شد؟

 1. ترس از زبان خارجی از فرهنگ تا فرهنگ، زبان آموز تا زبان آموز متفاوت است.
  هرگز شما نمی توانید این طور فرض کنید که آن چیزی که شما را می ترساند، برای سایر افراد نیز ترسناک است. هر شخص ترس ها و نگرانی های خاص خود را دارد. براساس تحقیقات انجام شده، در فرهنگ ها و حتی جنسیت های مختلف ترس ها و نگرانی های متفاوتی وجود دارد.
 2. اول باید موانع رو شناخت سپس از آن ها عبور کرد.
  این موضوع در تمام زمینه ها کارساز است. هنگامی که بدانیم یک مشکل وجود دارد، قطعا می دانیم که راه حلی نیز برای آن وجود خواهد داشت. پس در مرحله اول باید ترس را شناسایی کنیم سپس برای حل آن چاره ای پیدا کنیم.
 3. رو به رو شدن با ترس و کاهش آن موجب می شود که تمرینات لازم برای تقویت مهارت ها را انجام داد.
  پس از آن که ترس ها شناخته شدند حال وقت آن است برای روان شدن مکالمه فقط به تمرین و ممارست پرداخت. حداقل چندین ساعت در هفته را به تمرین مکالمه مشغول شد.
ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن
ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن

چگونه با 3 ترس مرسوم مکالمه روبرو شویم؟
ترس اول: اگر در هنگام مکالمه، لغات کافی بلد نباشیم چه می شود؟
بسیاری از زبان آموزان به شدت می ترسند که در هنگام مکالمه لغات رو فراموش نمایند و یا حتی به مقدار کافی لغت بلد نباشند. اما بیاید رک باشیم زمانی که مکالمه ای نباشد، چطور می توان از میزان دایره لغات تان مطلع شوید؟ در ادامه چند ترفند کارآمد را با شما در میان می گذاریم که بتوان این ترس را به اعتماد به نفس تبدیل کرد.

 • دایره لغات فعال مان را با استفاده از منابع معتبر و واقعی افزایش دهیم:شاید برای تان سوال پیش بیاید که منظور از لغات فعال چیست؟ لغات فعال به لغاتی گفته می شود که بتوان از آن ها در قالب مکالمه و نوشتار استفاده کرد. اما برای فعال شدن لغات نیاز است که چند مرحله را پشت سر بگذارید. قطعا هنگامی که ما یک لغت را می بینیم، آن را بلد نیستیم و با خود می گوییم که چیزی از آن نمی دانیم؛ این همان مرحله اول است، یعنی روبرو شدن ما با یک لغت. پس از مدتی که لغت موردنظر را مرور می کنیم، ممکن است آن را در جایی ببینیم و به نظرمان آشنا باشد اما هنوز لغت مربوطه رو بلد نیستیم. این هم مرحله دوم ماست، یعنی آشنایی با لغت. با مرور و تکرار بیشتر این لغت رو یاد می گیریم اما هنوز هم یک نقطه ضعف داریم؛ نمی توانیم از آن لغت استفاده کنیم و فقط فقط درک شان می کنیم؛ این مرحله را سوم می نامیم، یعنی فهم لغات یا مرحله غیر فعال. اما در پایان کاملا به آن لغت مسلط می شویم به گونه ای که می توانیم از ان در قالب نوشتار و مکالمه استفاده کنیم؛ به این مرحله هم مرحله چهار می گوییم، یعنی مرحله تسلط یا فعال. پس از خواندن این توضیحات ما نیاز داریم که برای فعال کردن لغات مان اقدام کنیم تا این ترس را شکست دهیم. حال می رسیم به بهترین روش برای یادگیری لغات و فعال کردن شان؛ یادگیری آن ها در قالب متن، صوت، ویدئو و سایر قالب ها. برای این کار می توانید بدون هیچ دردسری به سایت های آموزش زبان مراجعه کنید و در منزل به یادگیری بپردازید. من و زبان؛ یکی از این وبسایت ها است که با هدف فعال کردن لغات و ایجاد تسلط در مکالمه، طراحی و اجرا شده؛ دقیقا همان چیزی که شما دنبالش هستید!
 • بیاموزیم از لغاتی که اکنون بلدیم، حداکثر استفاده را ببریم: متاسفانه اکثر افراد به اشتباه براین باورند که برای این که مکالمه ای خوب داشته باشند باید هزاران لغت حفظ کنند. در حالی که این طور نیست، نیازی نیست هزاران لغت را بخاطر سپرد و به خود استرس وارد کنیم. تنها کاری که نیاز است انجام دهیم این است که از لغاتی که همین حالا بلد هستیم حداکثر استفاده را ببریم. برای شروع کافیست، سعی کنید به انگلیسی فکر کردن را تمرین کنیم. این به ما امکان می دهد، زمانی که لغتی یادمان نیامد، حداقل درباره آن توضیح دهیم. هیچ کس از این کار ما شاکی نمی شود چرا که مکالمه یعنی ارتباط داشتن، تا زمانی که بتوانیم منظورمان را برسانیم، پس نگران نباشید.
 • قدر ارتباط غیر کلامی رو بدانیم: وقتی یک لغت یادمان نمی آید، نباید گنگ شویم، بلکه باید هرطور که شده منظورمان را برسانیم منظورتون رو برسونید؛ از زبان بدن تان استفاده کنید.

ترس دوم: اگر خجالت بکشیم و خشک مان بزند چه می شود؟

شاید بارها برای مان پیش آمده باشد که حتی نتوانیم دو کلمه حرف بزنیم!  این مسئله می تواند بر زبان ما تثیر بسیار منفی بگذارد و ما را به عقب براند.

 • با استفاده از شبکه های اجتماعی اعتماد به نفس مان را بالا ببریم: یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که پله به پله بالا برویم. اگر به طور ناگهانی مکالمه کنیم شاید برای مان سنگین باشد پس چطور است با چت کردن با افراد خارجی شروع کنیم؟؟!؟!؟ مسلما خیلی از ما در شبکه های اجتماعی مختلف و به طور کلی پلت فرم هایی قابلیت چت کردن دارند، دوستان خارجی داریم، به عنوان مثال انگلیسی زبان.  پس هرازگاهی با انتخاب یک موضوع صحبت را با آن ها شروع کنیم، فرقی نمی کند در چه زمینه باشد، باید فقط مکالمه کنیم. همچنین نیازی نیست که نگران عالی بودن خودمان باشیم. می بایست فقط در یک مکالمه شرکت کنیم و اجازه دهیم این موضوع برای مان عادی شود.
 • وانمود کنیم که نقش بازی می کنیم: مسلما برای همه ما پیش آمده که پس از دیدن یک فیلم خارجی از شخصیت های فیلم خوش مان آمده و دوست داریم خودمان را جای آن ها بگذاریم. این بهترین کار است. وقتی تحت تاثیر شخصیت های یک فیلم قرار می گیریم بهتر است از این فرصت استفاده کنیم و با گفتن دیالوگ های آن ها، کمی به تمرین مکالمه بپردازیم!
 • سینه مان را سپر کنیم!!!: ما باید همیشه به خودمان اعتماد کنیم! به خودمان بگوییم که چقدر عالی هستیم. گاهی ممکن است ناگهان در یک مسیر قرار بگیریم که فقط خودمان هستیم و خودمان، در یک مکالمه هیچ کس جز خودمان نمی تواند به ما کمک کند. پس باید ابتدا روحیه مان را بالا ببریم.
ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن
ترس از مکالمه و راه های غلبه بر آن

ترس سوم: اگر کم بیاوریم، چه می شود؟!؟
هیچ کدام از ما دوست نداریم که در میان جمعی، غرورمان تخریب شود و کم بیاوریم. این واقعا آدم را اذیت می کند. اما برای این مورد هم راه حلی وجود دارد.
سناریوهای مرسوم رو تمرین کنیم: بسیاری از افراد نگران این هستند که در مکالمه، حرف هایی عجیب رد و بدل شوند. اما جای نگرانی نیست، می توان این موضوع را حل کرد. اگر پیش از هرچیز موقعیت های مختلف را تمرین کنیم، احتمال این که این مشکل برای مان پیش بیاد، پایین می آید. هنگامی که سناریوهای مختلف را تمرین کنیم دیگر نگران سورپرایزها نیستیم. به عنوان مثال سوالات مختلفی را که احتمال می دهیم از ما پرسیده شود را تمرین کنیم. این نوع سناریوها را می توانیم به راحتی جلوی آینه یا تعدادی از دوستان مان تمرین کنیم.
حرف آخر
احتمالا با خواندن این مقاله این طور متوجه شدید که مکالمه کردن راحت نیست و نیاز به تمرین و ممارست بیشتری دارد؛ تا حدودی درست است. برای داشتن یک مکالمه روان و عالی باید تمام ترس هایی که به ان ها اشاره کردیم را کنار بگذارید و تمرین کنید. همانطور که ذکر شد، وبسایت من و زبان با طراحی خاص خود این فرصت را به تمام زبان دوستان می دهد که به آسانی و در منزل به آموزش آنلاین زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و … بپردازند. همچنین علاوه بر یادگیری لغات و گرامر در مکالمه؛ این کابوس همیشگی، مسلط شوند. یادگیری زبان خارجی را از همین حالا شروع کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید