تکنیک های یادگیری زبان فرانسه

تکنیک های یادگیری زبان فرانسه

تکنیک های یادگیری زبان فرانسه | یادگیری زبان فرانسه به مانند هر زبان دیگری نیازمند حفظ کردن و در اغلب موارد برای بزرگسالان نیازمند داشتن حافظه قوی می باشد. در این مقاله قصد داریم بهترین روش های یادگیری زبان فرانسه را با هم مرور کنیم. تکنیک هایی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، می توانند مهارت های به خاطر سپردن لغات و گرامر این زبان و به طور کلی یادگیری آن را تسهیل کنند. پس با ما همراه شوید:

همیشه به کمک فایل های صوتی زبان فرانسوی را تمرین کنید.

بیایید با اصلی ترین موضوع شروع کنیم که برای بسیاری از افراد نامفهوم و پیچیده می باشد. اما باید بدانید این موضوع بسیار کلیدی و مهم است. به خاطر داشته باشید که زبان نوشتاری و گفتاری فرانسه دو موضوع کاملا متفاوت می باشند. در زبان فرانسه حروف بی صدای زیادی وجود دارد که در هر جایی ممکن است قرار گیرند که می تواند هم گرامر و دستور زبان باشد و هم حروف ربط و صفت ها.
برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در این باره باید همیشه زبان فرانسه را با فایل های صوتی یاد بگیرید. حتی زمانی که در حال یادگیری دستور زبان فرانسه هستید، پخش نمونه های فرانسوی می تواند کمک زیادی به شما بکند. انتخاب بهترین فایل های صوتی نیز از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. زیرا در هر سطحی که باشید، باید مطابق با همان سطح، فایل صوتی خود را انتخاب کنید تا رفته رفته گوش شما نسبت به آواها و صداهای زبان فرانسه عادت کند. مثلا اگر به تازگی فراگیری زبان فرانسه را آغاز کرده اید، نباید با فیلم های فرانسوی شروع کنید. البته این حرف به این معنا نیست که فیلم های فرانسوی مفید نیستند، اما نباید از آن ها به عنوان یک ابزار آموزشی جدی و اصلی استفاده کرد. بلکه می توانند برای آشنایی شما با نوع کلام و صداهای فرانسوی مفید واقع شوند.
پس انتخاب کتاب صوتی و فایل های صوتی فرانسوی اولین چالش شما در آموزش زبان فرانسوی می باشد. باید بدانید که انتخاب شما در این زمینه می تواند عامل موفقیت یا عدم موفقیت تان باشد. در وب سایت من و زبان، تمامی فایل های صوتی مطابق با سطح انتخابی شما در آن زبان می باشد و سعی بر آن شده است که ضمن شفافیت و وضوح صدا، لحن و بیان فایل های صوتی نزدیک به لهجه فرانسوی زبانان باشد.

تکنیک های یادگیری زبان فرانسه
تکنیک های یادگیری زبان فرانسه

سبک یادگیری خود را پیدا کنید

آیا دوست دارید در زمان یادگیری مطالب جدید، نکته برداری کنید؟ و یا دوست دارید با صدای بلند متون مختلفی را برای خود بخوانید؟ فرقی نمی کند، ترجیح شما هرچه که باشد به خود شما بستگی دارد، فقط مطمئن شوید با سبک یادگیری خود به طور کامل تطبیق پیدا کرده اید. بد نیست در این سبک یادگیری، استفاده از فایل های صوتی را نیز در درجه اول قرار دهید و آن را برای خود به یک عادت تبدیل کنید. مطمئن باشید، این روش تاثیر زیادی در یادگیری شما خواهد داشت.

روش های آموزشی یکسان برای همه مناسب نمی باشد

وقتی حرف از یادگیری زبان های خارجی می زنیم، باید بدانید که هر فردی شبیه فرد دیگر نمی باشد. پس می توان گفت نیاز های یادگیری افراد با هم متفاوت می باشد. تجربه معلمان حرفه ای نشان داده است که برای برخی یادگیری به وقت و زمان و البته تمرین کمتری نیاز دارد و برای برخی دیگر زمان و تمرین بیشتری لازم است. پس اینکه بخواهیم تمامی فراگیران را مجبور به استفاده از یک روش آموزشی خاص کنیم، نا عادلانه می باشد. در وب سایت من و زبان این امکان برای شما وجود دارد که هرچقدر نیاز دارید به تمرین بپردازید، و در صورت نیاز آنچه آموخته اید را هرچند بار که تمایل دارید، مرور کنید.
در این خصوص برخی از فراگیران تمایل دارند، مربی و مدرس خصوصی داشته باشند و برخی دیگر روش های خودآموزی را ترجیح می دهند. به هر حال فرقی نمی کند که روش یادگیری شما کدام یک از این موارد است، آنچه مهم می باشد شناخت این تفاوت ها و تطبیق خود با روش آموزش می باشد. در وب سایت آموزشی من و زبان، تیم متخصص ما این شرایط را برای شما فراهم کرده اند که به کمک آن می توانید مسیر یادگیری و روش فراگیری خود را پیدا کنید و مطابق با آن پیش روید. در این باره دقت داشته باشید که مدل یادگیری خود را به خوبی بشناسید و تفاوت های آن ها را در نظر گیرید.

تا جایی که امکان دارد از ترجمه کردن متون فرانسوی به زبان فارسی خودداری کنید

در مراحل ابتدایی آموزش زبان های خارجی، نیاز بیشتری به ترجمه خواهید داشت. اما هرچه جلوتر می روید و بیشتر پیشرفت می کنید. این نیاز کمتر و کمتر می شود. به هر حال خودتان نیز سعی کنید کمتر به ترجمه متکی شوید. با اتکا به ترجمه تنها ذهن خود را خسته می کنید و در بسیاری از مواقع که ترجمه های تحت اللفظی به کارتان نمی آید، تکیه به ترجمه می تواند به روند یادگیری شما آسیب زند. اما نگران نباشید اگر آموزش زبان های خارجی را وب سایت من و زبان شروع کنید، قدم به قدم مراحل یادگیری را پیش می روید و ضمن مشاهده ترجمه لغات و جملات جدید، با مکالمه ها و فایل های صوتی مواجه خواهید شد که ترجمه نشده اند و ذهن و درک مطلب شما را به چالش می کشند.

به جای ترجمه به تصاویر و موقعیتی که در آن لغات جدید آموزش داده می شود، توجه کنید.

حالا که می گوییم ترجمه نکنید، پس باید چکار کنید؟ پیشنهاد ما به شما این است که از تصاویر و موقعیتی که در آن لغات و گرامر جدید را یاد می گیرید، توجه کنید. برای مثال وقتی “j’ai froid” را یاد می گیرید، سعی کنید در ذهن خود تصور کنید که سردتان است، اما این عبارت را در ذهن خود ترجمه نکنید. لازم به ذکر است که هرگز نباید جملات فرانسوی را به صورت لفظ به لفظ در زبان فارسی ترجمه کنید، زیرا در بسیاری از موارد ترجمه لفظ به لفظ با آنچه در زبان فرانسوی معنا می دهد، تفاوت بسیار زیادی دارد. با این کار همانطور که در بالا گفتیم، تنها ذهن خود را خسته می کنید و روند فراگیری زبان خارجی تان را کندتر می کنید.
یکی از بهترین شیوه هایی که می توانید به کمک آن از ترجمه کردن جلوگیری کنید، استفاده از فلش کارت ها می باشد. فلش کارت ها نام لغت جدید را به فرانسوی برای شما نوشته اند و یک تصویر مربوط به آن کشیده اند. حتی خودتان نیز می توانید فلش کارت بسازید. اما خبر خوب این است که در سایت من و زبان تمامی لغات جدید به همین صورت آموزش داده می شوند.  در نتیجه شما نه تنها لغت جدیدی را یاد می گیرید، بلکه همزمان تصویر و صوت مربوط به آن را مشاهده می کنید.

از کلمات مشترک میان فارسی و فرانسه بهره ببرید

یک سری کلمات هستند که در زبان فارسی و فرانسه مشترک می باشند و به همین دلیل باید بسیار مراقب آن ها باشید. بسیاری از فراگیران زمانی که با چنین کلماتی مواجه می شوند می گویند “چه خوب! این کلمه را می دانم، چقدر آسان است” اما وقتی می خواهند در زبان فرانسه از همین کلمات استفاده کنند، یا آن ها را به خاطر نمی آورند و یا تلفظ دقیق آن ها را نمی دانند. می بینید که کلمات مشترک میان دو زبان، تلفظ های متفاوتی دارند و ذهن فارسی شما ممکن است با تلفظ فرانسوی آن کلمه کشمکش داشته باشد. دیده شده است که بسیاری از فراگریان برای مثال کلمه شکلات را که در زبان فرانسه  Shocola می باشد، به اشتباه در انتهای آن یک صدای “ت” اضافه می کنند. پس مراقب این موارد باشید و در ابتدای فراگیری زبان جدید، سعی کنید آن ها را به درستی یاد بگیرید تا در ذهن تان به خوبی نهادینه شود. از طرفی یک سری کلمات نیز هستند که ممکن است در هر دو زبان وجود داشته باشند، اما معنای متفاوتی دارند. مانند کلمه رژ، که در زبان فرانسه به معنای قرمز می باشد و در فارسی به عنوان یکی از لوازم آرایشی کاربرد دارد.
به هر حال این کلمات مشترک هم می توانند به نفع شما کار کنند و هم ممکن است اگر دقت نداشته باشید، به ضرر شما باشند. پس مراقب آن ها باشید.

لغات و کلمات جدید را در جمله یاد بگیرید

باید سعی کنید لغات و کلمات جدید فرانسوی را در جمله های کاربردی یاد بگیرید. زیرا به این روش آن کلمه را به صورت عملیاتی یاد می گیرید و در آینده خیلی بهتر می توانید آن را به خاطر آورید. به این طریق خیلی راحت تر و سریع تر می توانید از لغات جدیدی که آموخته اید در زبان فرانسوی و مکالمات آن استفاده کنید. بدین منظور وب سایت من و زبان می تواند یکی از گزینه های عالی برای شما باشد. زیرا در این سایت آموزشی تمامی لغات و کلمات جدید با مثال های کاربردی و تمرین های متعدد به شما آموزش داده می شود.

تکنیک های یادگیری زبان فرانسه
تکنیک های یادگیری زبان فرانسه

برای خود مثال هایی بسازید که واقعی و ملموس باشد

مثلا فرض کنید معلم زبان فرانسه از شما خواسته است به عنوان تکلیف خانه، چند جمله فرانسوی بنویسید. بهترین کار این است که اگر قرار است جمله “سگ سیاه” را به فرانسوی بنویسید، به جای اینکه بگویید “Le chien est noir” ، به دنبال سگ سیاهی در اطراف خود باشید و جمله خود را این گونه بسازید: “le chien de Ali est noir” (به این معنی که سگ علی، سیاه است). با این کار مغز شما خیلی ساده تر این واژگان را به خاطر خواهد آورد زیرا مثال شما ملموس تر و واقعی تر می باشد.

کلماتی که به هم مربوط می باشند را با هم در یک گروه قرار دهید

این موضوع مانند یادگیری زبان در موقعیت تجربی می باشد. بهتر است لغات مربوط به یک موضوع را با هم یاد بگیرید تا بهتر و سریع تر آن ها را به خاطر بسپارید. خوشبختانه وب سایت من و زبان این امکان را به خوبی و کاملا به صورت تخصصی برای شما فراهم کرده است. به این طریق که در هر درس و مرحله لغات مربوط به موضوع خاصی را همراه مثال و تمرین های زیادی یاد خواهید گرفت. اگر درسی درباره بیماری ها می باشد، شما تمامی لغات درباره بیماری های مختلف، دارو ها و پزشک و دستورالعمل های خانگی را با هم خواهید آموخت و در تمرین های متعدد، آن را به طرق مختلفی به کار خواهید برد، این هماهنگی و تمرین و تکرار باعث می شود سرعت فراگیری شما بیشتر شود و خیلی راحت تر لغات جدید را به خاطر بسپارید.

سعی نکنید همه چیز را با هم یاد بگیرید، اولویت بندی کنید

برای اینکه یادگیری را برای خود جذاب تر کنید، نباید به یک باره خود را وارد یادگیری همه موضوعات و کلمات فرانسوی کنید، با این کار احتمال اینکه از یادگیری فرانسه دل زده شوید بسیار زیاد می باشد. بهترین کار این است که برای یادگیری زبان فرانسه برنامه داشته باشید و برای خود اولویت تعیین کنید. با این روش به آرامی پیشرفت می کنید و می توانید پیشرفت خود را محسوس تر ببینید و از آن لذت ببرید.
همین موضوع برای یادگیری زمان های فرانسوی نیز صادق می باشد. برای مثال در زبان فرانسوی بهتر است با زمان حال شروع کنید. و وقتی خوب این زمان را یاد گرفتید، می توانید به سراغ زمان های بعدی، صفت ها، کلمات کلیدی، جملات پرسشی و ضمایر و غیره بروید.
به عنوان توصیه های نهایی برای یادگیری زبان فرانسه، سعی کنید نکات زیر را نیز همیشه در نظر بگیرید:

  • سعی کنید یک برنامه ریزی دقیق برای آموزش زبان فرانسه برای خود طراحی کنید و کاملا طبق آن پیش بروید. مثلا در یک زمان به خصوص در روز برای آموزش زبان فرانسه برای خود وقت بگذارید و زمان آن را هم به طور دقیق تعیین کنید. برای مثال می توانید تنها ده دقیقه در روز برای آن وقت بگذارید اما به شرطی که تمرکز خود را در تمام این مدت به طور دقیق و کامل به آن معطوف کنید. این زمان برای افراد دیگر می تواند بیشتر هم باشد. آخر هفته ها هم اگر سرتان خلوت تر می باشد، می توانید زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.
  • به خاطر داشته باشید تکرار و مرور، رمز موفقیت شما در یادگیری زبان فرانسه می باشد. این مورد را بسیاری از فراگیران، نادیده می گیرند، این فراگیران لغات و کلمات زیادی را یاد می گیرند اما فراموش می کنند که آن ها را مرور کنند. به خاطر داشته باشید اگر بر آنچه یاد گرفته اید، مرور نکنید، تلاش شما بی فایده خواهد بود. زیرا بر کلمات و گرامر های جدید تمرکز می کنید و یادتان می رود که قبلی ها را نیز در کنار آن ها تمرین کنید. یک قانون کلی وجود دارد که برای یادگیری هر موضوع و لغت جدیدی باید زمان زیادی را صرف مرور و تمرین قبلی ها کنید تا موارد جدید نیز در ذهن شما به خوبی نهادینه شود. پس کلید اصلی تکرار می باشد.

امیداوریم توانسته باشیم در این مقاله نکات خوبی را برای شما بیان کرده باشیم که به کمک آن ها بتوانید سریع تر، راحت تر و کاربردی تر این زبان شیرین و همه پسند را یاد بگیرید. برای تقویت دیگر مهارت ها در خود و یادگیری دیگر اصول فراگیری زبان های خارجی می توانید مقاله های دیگر ما را نیز مطالعه کنید. نکات دیگر مقاله ها نیز قطعا می تواند به شما کمک زیادی بکند.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید