زبان آلمانی: سخت یا آسان

زبان آلمانی: سخت یا آسان

زبان آلمانی: سخت یا آسان | ممکن است بارها و بارها این جمله را شنیده باشید که یادگیری زبان آلمانی سخت است. این امری کاملا طبیعی است. یادگیری هیچ زبان خارجی آسان و راحت نیست. یادگیری کلمات، تلفظ ها، قواعد دستوری در هر زبانی هیچگاه به پایان نمی رسد. زبان آلمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیشترین چیزی که سبب می شود یادگیری زبان آلمانی برای برخی از افراد سخت و طاقت فرسا شود، لغات طولانی و قواعد نامتعارف آن است. اما با این توضیحات آیا زبان آلمانی سخت است؟
در حقیقت هیچ زبانی سخت ‌تر از زبانی دیگر نیست. اولین چیزهایی که در یادگیری زبانی جدید به شما کمک می کنند، پشتکار و علاقه است. تنهای کافی است اراده و همت به خرج بدهید و بدون بهانه شروع به یادگیری زبان آلمانی یا هر زبان دیگری کنید که در نظر دارید. با ما همراه باشید تا دقیقا متوجه بشوید که زبان آلمانی سخت نیست.

زبان آلمانی: سخت یا آسان
زبان آلمانی: سخت یا آسان

برای یادگیری زبان آلمانی شکلی استاندارد تعریف شده است

زبان آلمانی در سال ۱۹۹۶ رسما استاندارد شد. این استاندارد سازی با هدف تسهیل یادگیری این زبان صورت گرفت. نوشتن و املای واژه‌ ها هم به حالتی متحد و قابل ‌پیش‌ بینی تغییر کرد. در سال 2004 نیز بار دیگر دستورالعمل ‌ها بازبینی شدند و در اواخر سال ۲۰۰۵، به‌ کارگیری قوانین جدید املا و نوشتن اجباری شد و امروز نیز همان قوانین در سوئیس، آلمان و اتریش مورد استفاده هستند.این یکپارچه‌ سازی قوانین سبب می شود که هر فرد در هر کجای دنیا که باشد با یادگیری استانداردهای به‌ کار رفته، آلمانی را متوجه شود همچنین سایر آلمانی ‌زبانان صحبت‌های او را دریابند و متوجه شوند. از جمله مزایای این قوانین و معیارها، ساده شدن یادگیری و فهم این زبان با وجود لهجه‌ های مختلف در شهرهای گوناگون آلمان می باشد.این درحالیست که در سایر زبان‌ ها برای مثال انگلیسی شاهد چنین یکپارچگی ‌ای نیستیم. املا های گوناگون و تلفظ‌ های مختلفی در این زبان وجود دارد. انگلیسی مورد استفاده در نقاط مختلف تفاوت‌ هایی دارد و کافی است در نرم‌افزار ورد (word) زبان دیکشنری را از انگلیسی-امریکایی به انگلیسی-بریتانیایی تغییر دهید تا منظور از این تفاوت ‌ها را بهتر درک کنید.هر واژه نیز معانی متعددی دارد و در تلفظ و معنای آن نیز بعضا تفاوت‌هایی ایجاد می ‌شود. این تنوع معنی و لهجه و… گاهی اوقات منجر به سوء تفاهم‌ هایی نیز می‌ شود. پس یادگیری زبانی که قوانینی استاندارد دارد و فارغ از لهجه و موقعیت جغرافیایی همه‌ ی افرادی که به آن زبان صحبت می‌ کنند، حرف‌ تان را می ‌فهمند، بسیار ساده ‌تر خواهد بود.

قوانین مربوط به نوشتن و املا، ساختاری مشخص دارد

در زبان آلمانی، املا و نوشتن قوانی سخت و محکمی دارد. به گونه ای که در مقایسه با زبان انگلیسی، این قوانین سخت تر و مستحکم تر هستند. در زبان آلمانی از املای واژگان برای کمک به تلفظ صحیح استفاده می ‌شود. وقتی با قوانین تلفظ واژه‌ ها و حروف آلمانی آشنا شوید، هر واژه ‌ای را بدون اشکال تلفظ خواهید کرد. و اگر واژه ‌ای به گوش‌ تان بخورد نیز آن را به ‌درستی خواهید نوشت. فقط چند استثنای کوچک در این زمینه وجود دارد.به این مثال دقت کنید: معادل لغت «زمان» در آلمانی zeit است. حرف Z همیشه صدای TS دارد. Ei نیز از اتحاد دو صوت ایجاد می ‌شود و به شکل یک بخش منفرد و واحد تلفظ می‌ شود. و تلفظ آن مانند واژه eye در انگلیسی است. حال با توجه به این قانون باید واژه نام‌ برده را به این شکل بخوایند: Ts-eye-t.در قانونی دیگر این طور آمده است که اگر واژه‌ای دارای یک i باشد و این i قبل از e قرار داشته باشد، باید e را تلفظ کنید. به عنوان مثال در واژه Liebe که به معنای عشق است، تلفظ به این صورت خواهد بود: Lee-buh.وجود چنین قوانین واضحی برای املا و تلفظ کار یادگیری زبان آلمانی را تا حدود زیادی ساده می‌کند. اما اگر دقت کنید در زبان انگلیسی با قاعده‌ ی خاصی در نوشتن رو به‌ رو نیستیم و یادگیری زبانی که در آن تلفظ و املای هر واژه ساز خودش را می‌زند قطعا دشوارتر است. با وجود چنین قواعد تسهیل ‌کننده‌ ای باز هم فکر می ‌کنید که زبان آلمانی سخت است؟ البته در زبان آلمانی نیز استثنائاتی وجود دارد و گاهی برای نگارش درست املای یک واژه تنها باید شکل نوشتار آن را به خاطر سپرد.اما وجود قواعد معین به شما کمک می‌ کند تا با اعتماد به ‌نفس بیشتری در یادگیری پیش بروید. و برخلاف زبان انگلیسی، مدام نگران پیدا شدن سروکله‌ ی قوانین جدید نباشید. در زبان آلمانی کافی است قواعد را به‌ خوبی یاد گرفته و آن ها را رعایت کنید اما در برخی زبان‌های دیگر مانند انگلیسی گاهی اوقات تعداد و اهمیت استثنائات از کل قواعد بیشتر می‌ شود.

آلمانی‌ ها به اصلاح اشتباهات ‌تان کمک می ‌کنند

از دیگر دلایلی که موجب می شود یادگیری زبان آلمانی آسان باشد، ویژگی‌های افرادی است که به آن سخن می ‌گویند. مردم آلمان در صحبت هایشان بسیار صادقانه و رک هستند. بدون حاشیه و صراحت زیاد حرف خود را می زنند. برخی اوقات تمام این خصوصیات، حمل بر گستاخی آن ها می ‌شود. در حالی‌  که واقعا این‌طور نیست. در حقیقت این ویژگی آلمانی‌ ها باعث می ‌شود تا در ارتباط با آن ها، زبان آلمانی را بهتر یاد بگیرد.این صراحت و راحت بودن در برخورد سبب می شود که اشتباهات زبانی و سوء تفاهم‌ هایی که گاهی در استفاده از لغات پیش می ‌آید، شما را شرمنده و خجالت ‌زده نکند. آن ها عادت دارند که خیلی رُک اشتباه شما را گوشزد کرده و حرف هایتان را اصلاح کنند. اگر هم از این موضوع ناراحت شوید، حداقل انگیزه‌ ای پیدا می ‌کنید تا دیگر اشتباه حرف نزنید و دقت بیشتری داشته باشید. این مسئله در ارتباطات شما با یک انگلیسی زبان بسیار کم صورت می گیرد. اگر در برخورد با یک انگلیسی زبان اشتباهی از شما سر بزند، به احتمال زیاد به روی خودش نمی ‌آورد و چیزی نخواهد گفت. در هر حال این رفتارها و نوع برخورد ها به تفاوت‌ های فرهنگی بازمی‌ گردد.این رفتار مردمان آلمان به هیچ ‌وجه توهین ‌آمیز نیست. شاید چندان خوشایندتان نباشد اما  به یادگیری زبان شما کمک زیادی می ‌شود. اگر کسی اشتباه هایتان را در هنگام حرف زدن گوشزد نکند، دفعات بعدی و در مکان ها دیگر نیز اشتباهات خود را تکرار می ‌کنید و زبان آلمانی را به‌ خوبی یاد نخواهید گرفت.

افعال در زبان آلمانی الگوی مشخصی دارند

زبان آلمانی نسبت به انگلیسی از افعال باقاعده‌ی بیشتری برخوردار است. یعنی درصورتی که الگوی صرف فعل را به‌ خوبی بیاموزید با این مسئله مشکلی نخواهید داشت. صرف افعال بسیار مهم است چرا که با توجه به شخص، شمار، زمان و وجه جمله حالت‌ های مختلفی به وجود می‌آید که باید آن ها را بدانید.در زبان آلمانی، افعال بی ‌قاعده و با قاعده از الگوهایی پیروی می ‌کنند و همین موضوع باعث سهولت بیشتری در صرف کردن می ‌شود. مثلا فعل Kaufen را در نظر بگیرید. این واژه معادل فعل «خریدن» در فارسی است. ریشه‌ ی این فعل kauf است و با توجه به عملی که صورت می ‌گیرد، صرف آن متفاوت خواهد بود. الگویی که صرف این افعال برای اشخاص مختلف و زمان‌ های متفاوت استفاده می ‌کند قابل تعمیم و مشخص است.برای افعال بی‌ قاعده نیز تفاوت در این است که هنگام صرف کردن، بنا به زمان صرف فعل، ریشه‌ ی افعال تغییر می ‌کند. تغییراتی که در افعال بی ‌قاعده انجام می شود بیشتر متوجه حرف صدادار اولیه ‌‌ی درون فعل است. برای مثال رانندگی کردن در حالت مصدر به زبان آلمانی معادل واژه ‌ی fahren می ‌شود و در حالت صفت مفعولی به fuhr تبدیل می شود.افعال مختلفی از این الگو پیروی می‌ کنند. شکل افعال بی ‌قاعده و با قاعده آلمانی مانند اکثر زبان ‌های دیگر در زمان‌ های مختلف تغییر پیدا می‌ کند. اما با توجه به الگوی مشخصی که برای افعال مشابه وجود دارد، صرف افعال راحت انجام می شود.حفظ کردن واژگان متعدد در هر زبانی امری طبیعی است. اگر از تخیلات خود استفاده کنید، به آسانی می توانید این کار را انجام دهید. هرچند در ابتدای یادگیری باید تلاش کنید تا افعال و الگوهای آن ها را حفظ کنید اما به مرور زمان این مسئله حل شده و با یافتن شباهت میان افعال و واژه ‌های مختلف کارتان ساده می ‌شود.گروه ‌بندی افعال در دسته ‌های مشابه نیز باعث می ‌شود تا کار به خاطرسپاری برای‌ تان ساده‌ تر شود. این موضوع در زبان انگلیسی مصداق ندارد زیرا استثنائات و افعال بی ‌قاعده چندان الگوی مشخصی در صرف فعل ندارند. مثلا در زبان انگلیسی برای صرف برخی از افعال در زمان گذشته کافی است تا به انتهای آن ها ed اضافه شود؛ تا اینجای کار مشکلی نیست اما زمانی با مشکل مواجه می ‌شویم که با انواع و اقسام افعال بی ‌‌قاعده طرف حساب خواهیم شد.
پس اگر الگویی در کار نباشد، باید فهرستی بلند بالا از استثنائات مختلف را روانه‌ ی مغز بی‌ گناه خود کنید و در نهایت نیز کلی سردرگمی برای ‌تان به بار خواهد آمد. اما زبان آلمانی با ارائه‌ ی الگوهای مختلف زبانی کار شما را آسان‌ تر کرده و سرعت یادگیری را برای ‌تان زیادتر می‌کند.

زبان آلمانی: سخت یا آسان
زبان آلمانی: سخت یا آسان

پیچیدگی حرف زدن به زبان آلمانی از خواندن و نوشتن آن بسیار کم‌ تر است

هنگامی که به کشوری جدید می ‌روید از همان روز اول، تلاش کنید که به زبان اصلی مردم آن محل صحبت کنید. اگر در اسپانیا به سر می ‌برید، انگلیسی حرف زدن را کنار بگذارید و تمام تلاش ‌تان را برای حرف زدن به زبان اسپانیایی به ‌کار بگیرید. در زبان آلمانی برای نوشتار معمولا از افعال در گذشته‌ ی ساده استفاده می‌ کنند. اما در محاوره و صحبت کردن زمانی که بیشتر به کار می ‌رود، زمان ماضی نقلی است.
پس برای برقراری ارتباط و محاوره کافی است که تنها یک مجموعه از افعال را بلد باشید. پس برای آلمانی صحبت کردن کافی است در ابتدا به زمان افعال در ماضی نقلی مسلط بشوید. در زبان انگلیسی برای محاوره و ارتباط برقرار کردن نیز باید تمام زمان ‌ها را بشناسید و این یعنی، قبل از این که به مرحله‌ ی گفت‌ و گو برسید باید تمام افعال و زمان ‌ها را بیاموزید.
همان‌ طور که در مقاله زبان آلمانی: سخت یا آسان خواندید، یادگیری زبان آلمانی، آن‌ قدرها هم که فکر می‌ کنید دشوار نیست و حتی در مقایسه با انگلیسی سهولت بیشتری نیز دارد. تنها چیزی که برای یادگیری زبان خارجی نیاز دارید در دو واژه خلاصه می ‌شود: پشتکار و تمرین.  شما می توانید از همین حالا شروع کنید. آموزش آنلاین زبان سایت من و زبان به صورت کاملا آنلاین و مجازی می تواند در این زمینه به شما یاری برساند.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید