تاریخچه زبان ترکی

تاریخچه زبان ترکی

تاریخچه زبان ترکی | با توجه به کتیبه هایی که در قرن 18 میلادی در کشور مغولستان کشف شد، تاریخچه زبان ترکی به همان زمان برمیگردد. زبان ترکی که به زبان استانبولی هم اشاره دارد، یکی از زبان های گفتاری است که در بسیاری از کشورها تکلم شده و افراد زیادی در اروپای جنوب شرقی و آسیای جنوبی آن را به عنوان زبان اول و یا دوم انتخاب کرده اند. علاوه براین، کشورهای دیگری مانند آلمان، بلژیک، قفقاز و قبرس نیز از این زبان استفاه میکنند.

علاوه براین، حدود 40 درصد از افرادی که به زبان ترکی صحبت میکنند، زبان مادرشان ترکی است. این زبان، دارای گویش های زیادی در سراسر اروپا و آسیا بوده و شباهت های عمده ای هم بین زبان ترکی و دیگر زبان ها و گویش های ترکی وجود دارد که در حال حاضر، در گروه زبان های “آلتاییک “طبقه بندی شده اند.  قابل ذکر است که این زبان مشابهات زیادی با زبان بلغاری و فارسی دارد.

الفبای زبان ترکی

الفبای زبان ترکی، الفبا خطی لاتین است که برای نوشتن زبان ترکی به کار میرود و شامل 29 حرف بوده که 7 حرف آن از زبان لاتین مشتق شده است. این الفبا، گویای تلفظ ترکی مدرن بوده و دقت آن زیاد است و در حال حاضر، الفبای رسمی محسوب میشود. از میان این 29 حرف، 8 حرف صدادار بوده و 21 حرف دیگر بیصدا هستند.

قابل ذکر است که، سه حرف از حروف زبان انگلیسی (q,x,w) در زبان ترکی وجود ندارد. علاوه بر این، از آنجایی که زبان ترکی مصوت مرکب ندارد بنابراین، تلفظ آن ساده و راحت بوده و البته خط عثمانی به اندازه کافی بر زبان ترکی تاثیر نگذاشته است. همچنین، هر حرفی دارای یک صدای جداگانه بوده که جدای از حروف مجاور تلفظ میشود. بنابراین، باید هنگام آموزش زبان ترکی این نکات را به یاد داشته و به طور عملی از آنها استفاده کنید.

تاریخچه زبان ترکی
تاریخچه زبان ترکی

گرامر زبان ترکی

گرامر زبان ترکی، تا حدودی مشابه دستور زبان آذری، ازبک و قزاق است و توسط افراد تحصیل کرده ای تبیین و نوشته شده که در این زمینه مطالعات گسترده ای انجام دادند. از جمله ویژگی های این زبان این است که، بسیار پیچیده بوده و معمولا، بخش عمده آن به واسطه اضافه کردن پسوند به اسم و فعل شکل گرفته است و در کل، نسبت به بسیاری از زبان های هند و اروپایی با قاعده تر است. علاوه بر این، حروف صدادار در این زبان، بسیار هماهنگ هستند.

نکته جالب در مورد حروف صدادار این است که، پسوندهای موجود در این زبان، فرم های متفاوتی داشته و باید با توجه به حرف صدادار کلمه و یا محل پسوند، انتخاب شوند. علاوه بر این، جنسیت در اسم ها و ضمیرها مطرح نبوده اما فرم جمع و مفرد در آن وجود دارد و افعال دارای 6 فرم جمع و مفرد و زمان گرامری هستند. این نکات در آموزش زبان ترکی بسیار حائز اهمیت بوده و باید از یادگیری صحیح آنها اطمینان حاصل کرد.

علاوه بر این، عباراتی که با because و who شروع میشوند، در ترکی با عبارات وصفی ترجمه میشود. همچنین، ترتیب جملات ترکی با زبانی مانند فارسی تفاوت داشته و ترتیب جمله فاعل- مفعول- فعل است یعنی، فعل در آخر عبارت یا جمله می آید و صفت و ضمیر های مالکیت قبل اسم نوشته میشوند.

علاوه براین، در زبان ترکی، اسم ها دسته بندی شده و آنها از نظر گرامری، جنسیت ندارند. همچنین، در این زبان، از ضمیر دوم شخص برای متمایز کردن سطوح مختلف سن، خانواده، ادب و فاصله اجتماعی استفاده میشود. علاوه براین، کارایی فعل ها و ضمیرهای جمع دوم شخص برای اشاره کردن به یک فرد است.

آموزش زبان ترکی

حروف الفبای زبان ترکی از لاتین گرفته شده و در طی سالیان، دستخوش تغییرات زیادی شده است. با این حال، افرادی که به این زبان صحبت میکنند، همچنان تمایل دارند که از واژگان قدیمی استفاده کنند اما نسل جدید چندان با این کار موافق نیستند. علاوه براین، استانداردترین زبان ترکی، در استانبول صحبت شده و البته بین گویش ها تفاوت هایی وجود دارد.

قابل ذکر است که، زبان ترکی یکی از محبوب ترین زبان ها بوده که آموزش آن به دلیل پیچیدگی گرامرش کمی دشوار میرسد اما با این حال طرفداران زیادی در سراسر جهان داشته و تعداد هشت کشور به این زبان صحبت میکنند. آموزش زبان ترکی، از این جهت اهمیت دارد که کشور ترکیه بین آسیا و اروپا قرار گرفته و به نوعی برای سفر به آن کشور و یا کشورهایی که به این زبان صحبت میکنند، مفید و کاربردی خواهد بود.

تاریخچه زبان ترکی
تاریخچه زبان ترکی

فرهنگ کشور ترکیه

کشور ترکیه دارای فرهنگ غنی و متنوعی است و این موضوع، تاثیر چشمگیری بر جغرافیا و امور سیاسی این کشور گذاشته است. علاوه بر این، این فرهنگ خود، از فرهنگ عثمانی و اروپایی و زبان اوغور تاثیرگرفته است. همچنین، کشور ترکیه توانسته با جدا شدن از امپراتور عثمانی، تغییرات زیادی را در خود ایجاد کرده و فضای جدیدی را در کشور پایه ریزی کند.

علاوه براین، در این کشور موزه هایی ساخته شده که در آنها، تغییرات و وابستگی های سالهای اخیر ذکر شده تا هم ساکنان خود کشور ترکیه و هم توریست ها بتوانند از تاریخچه این کشور مطلع شوند. آموزش زبان ترکی به توریست ها و افراد علاقمند کمک میکند تا بتوانند تاریخ این کشور را به زبان خودشان خوانده و با ساکنان آنجا ارتباط برقرار کرده و دانش خود در این زمینه افزایش دهند.

انواع زبان ترکی

زبان های ترکی، از خانواده زبانی هستند که توسط ترک زبان های ترکیه، قفقاز، اوراسیا و آسیای مرکزی صحبت میشود. در حال حاضر بیش از 150 میلیون نفر، زبان ترکی را به عنوان زبان اول خود انتخاب کرده اند و تعداد کل افرادی که به این زبان تکلم میکنند، بیش از 200 میلیون نفردر جهان است. زبان ترکی نیز مانند دیگر زبان ها، گویش های متنوعی داشته اما پایه و اساس گرامری آنها مشابه است، به عنوان مثال، شباهت های زیادی بین زبان های آذربایجان، ترکمن و قشقایی و … وجود دارد.

اصولا، خانواده زبان های ترکی، به زبان های آسیای شرقی، ژاپنی و کره ای و … شباهت داشته و حتی برخی از زبان ها در این میان از بین رفته اند؛ البته، گاهی هم آنچنان به برخی زبان ها شباهت پیدا کرده که به نوعی جزء آنها در نظر گرفته شده است. زبان ترکی به دو دسته و گروه تقسیم میشود:

  • ترکی معمولی و رایج: شامل همه انواع زبان های ترکی و زیر مجموعه های اوغور میشود.
  • اوغور: تعداد افرادی که به این زبان صحبت میکنند، بسیار اندک بوده و در حال حاضر تعداد کمی از آنها وجود دارد.

سایت من و زبان، یک سایت آموزشی زبان های خارجی می باشد که امر یادگیری زبان را که بعضا برای بعضی افراد سخت و طاقت فرساست، تسهیل کرده و اوقات جالب و دوست داشتنی برای شما رقم میزند. با ما همراه باشید و یادگیری زبان ترکی را با ما تجربه کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید