راه حل های یادگیری زبان آلمانی

راه حل های یادگیری زبان آلمانی

راه حل های یادگیری زبان آلمانی | در نظر بسیاری از افراد، آلمانی زبان دشواری می باشد. بله، لغات آلمانی شاید کمی دشوار باشند و البته که کلمات واقعا طولانی در این زبان وجود دارد اما نمی توان گفت که یادگیری این زبان سخت و دشوار می باشد. چون یادگیری یک سری موضوعات و قواعد نیز در این زبان بسیار ساده هستند. تیم متخصص آموزش زبان وب سایت من و زبان در این مقاله قصد دارد به شما تکنیک هایی را آموزش دهد، که برای صحبت کردن به زبان آلمانی به شما کمک زیادی می کنند. پس با دقت ادامه این مقاله را بخوانید و سعی کنید تمامی تکنیک ها را به کار گیرید تا بتوانید هرچه سریع تر در صحبت کردن به زبان آلمانی تسلط پیدا کنید.

گام اول: ابتدا باید هدف خود را از فراگیری زبان آلمانی مشخص کنید

حتی قبل از اینکه به روش های آموزشی و انتخاب منابع آموزشی زبان آلمانی فکر کنید و یا به دنبال متد آموزشی خاصی باشید، اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که برای خود به طور شفاف بیان کنید که چرا و به چه علت می خواهید زبان آلمانی را فرا گیرید و چرا می خواهید مهارت صحبت کردن در این زبان را تقویت کنید. این بزرگترین چرایی است که باید از خود بپرسید.

راه حل های یادگیری زبان آلمانی
راه حل های یادگیری زبان آلمانی

مثلا برای من این موضوع به این دلیل اهمیت داشت، که از طریق آن می توانستم با افراد بیشتری در سفر های مختلف ارتباط بر قرار کنم. در کنار این تجربه قطعا روابط اجتماعی من هم تقویت می شود که میزان این تجربه و مهارت را واقعا نمی توان با عدد و رقم اندازه گرفت. بیایید دیگر دلایل احتمالی که می تواند دلیل شما هم برای یادگیری زبان آلمانی باشد را با هم مرور کنیم:

 • کشور ما ایران از آنجایی که یک کشور توریستی محسوب می شود، بازدیدکننده های خارجی زیادی دارد، برخی از این توریست ها و گردشگر ها آلمانی هستند پس با فراگیری زبان آلمانی می توانید با افراد، توریست ها و مهمان های آلمانی ارتباط بر قرار کنید.
 • در یک شرکت آلمانی موقعیت شغلی پیدا کنید (حتما می دانید که کشور آلمان بزرگترین اقتصاد جهان را دارد).
 • ممکن است علاقه مند به تاریخ و ادبیات کشور آلمان باشید، پس برای مطالعه آن نیازمند مهارت در زبان آلمانی هستید.
 • می توانید درباره فرهنگ آلمان اطلاعات زیادی کسب کنید.
 • و یا شاید می خواهید برای کار و زندگی به این کشور زیبا مهاجرت کنید. حتی اگر می خواهید سفر کوتاهی به این کشور داشته باشید، توانایی صحبت کردن به زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. چون هیچ چیز مهمتر از توانایی برقراری ارتباط در کشور های غریب نمی باشد.

پس در ابتدا باید چرای خود را پیدا کنید و صادقانه ببینید چرا می خواهید در این زبان مهارت داشته باشید.

گام دوم: در خانه خود فضای آلمانی ایجاد کنید

نیازی نیست برای یادگیری زبان آلمانی حتما به این کشور سفر کنید و در محیط بومی نکات و لهجه این زبان را یاد بگیرید. راه های زیادی وجود دارد که می توانید آلمان را به شهر و خانه خود بیاورید! اما چگونه؟

 • اول از همه باید کامپیوتر یا لپ تاپ تان را چند زبانه کنید. رفته رفته که با زبان آلمانی بیشتر آشنا شدید، می توانید به طور کلی زبان تلفن همراه، کامپیوتر و یا لپ تاپ تان را کاملا آلمانی کنید.
 • به دنبال یک دوست آلمانی در شهر و کشور خود باشید. باور کنید یا نه در تمامی نقاط دنیا گروه های دوستی آلمانی وجود دارد. حتی شاید این گروه ها خیلی به شما نزدیک باشند و شما بی خبر باشید. برای پیدا کردن آن ها می توانید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.
 • خود را ملزم به تماشای تلویزیون و شبکه های آلمان کنید. تماشای فیلم و سریال های آلمانی انگیزه بسیاری برای یادگیری این زبان شیرین می باشد. البته فراموش نکنید که بدون زیرنویس این فیلم ها را تماشا کنید.
 • گوش دادن به موزیک ها و پادکست های آلمانی هم تاثیر بسیار زیادی روی روند یادگیری و مهارت صحبت کردن شما دارد.

گام سوم: از اپلیکیشن ها و وب سایت های آموزشی استفاده کنید

بسیاری از وب سایت های آموزش زبان به زبان انگلیسی هستند، اما وب سایت من و زبان تنها سایت آموزش آنلاین زبان های مختلفی می باشد که به زبان فارسی است و توسط یک تیم متخصص طراحی و اجرا شده است. در این وب سایت می توانید منابع آموزشی صوتی و تصویری متنوعی را مشاهده کنید و به صورت کاملا سطح بندی و طبقه بندی شده در تمامی موضوعات، زبان آلمانی و یا هر زبان دیگری را در خود تقویت کنید.

گام چهارم: از رابط های مکالمه ای استفاده کنید، درست مانند کاری که زبان آموزان مقدماتی انجام می دهند.

مانند بسیاری از زبان ها، زبان آلمانی نیز عبارت های پرسش و پاسخ زیادی دارد که ما آن ها را رابط های مکالمه ای می نامیم. این عبارت ها در مکالمات روزمره بسیار مهم می باشند اما در کتاب ها و منابع آموزشی به این راحتی ها پیدا نمی شوند. این تکنیک برای اینکه به مانند آلمانی زبان ها صحبت کنید، بسیار کاربردی می باشد. زیرا به این روش استفاده های ناشیانه از زبان را در خود حذف می کنید و وقت بیشتری برای به خاطر سپردن کلمات خواهید داشت.

مثلا تصور کنید فردی از شما می پرسد: “هتل تان چطور است؟” و شما جواب می دهید “اوم… خوب است” وقتی بخواهید از رابط های مکالمه ای استفاده کنید، این گونه پاسخ می دهید: “راستش را بخواهید، سوال خوبی پرسیدید، اتاق این هتل خوب است. اتاق هتل شما چطور است؟” رابط های مکالمه ای بسیار کاربردی هستند، زیرا با استفاده از آن ها می توانید در موقعیت های مختلفی مانند موافقت با فردی، ارائه نظرات و یا تغییر موضوع از آن ها استفاده کنید.

گام پنجم: یک آلمانی زبان پیدا کنید و سعی کنید هر روز با او صحبت کنید

برای تقویت مهارت صحبت کردن به زبان آلمانی از همان روز اول یادگیری این زبان، به زبان آلمانی صحبت کنید. اینکه از روز اول شروع کنید کلید موفقیت شما در صحبت کردن به زبان آلمانی می باشد. حالا اگر این صحبت کردن با یک آلمانی زبان باشد، تاثیر دو چندانی دارد. اما چطور می توانید یک آلمانی زبان پیدا کنید؟ باور کنید این کار از آنچه که فکرش را می کنید، ساده تر می باشد. فرقی نمی کند کجا زندگی می کنید، می توانید از طریق کامپیوتر و لپ تاپ خود با یک آلمانی زبان از راه دور صحبت کنید.

راه حل های یادگیری زبان آلمانی
راه حل های یادگیری زبان آلمانی

گام ششم: روی بخش های ساده زبان آلمانی تمرکز کنید

بسیاری از افراد فکر می کنند یادگیری زبان آلمانی بسیار دشوار می باشد. اما من شخصا اینگونه فکر نمی کنم. در حقیقت، آلمانی موارد زیادی هم دارد که یادگیری آن ها بسیار ساده می باشد. وقتی در حال یادگیری زبان آلمانی می باشید، ترفند این است که روی بخش های ساده این زبان تمرکز کنید. در کنار آن رفته رفته می توانید موضوعات دشوارتر را نیز به راحتی یاد بگیرید. پس می توانیم بگوییم به دلایل زیر زبان آلمانی زبان ساده ای است:

 • در مقایسه با زبان چینی، صدا های سخت و پیچیده ندارد
 • در مقایسه با زبان فرانسه، رابط های کمی میان کلمات وجود دارد
 • بسیاری از حروف آن مانند حروف انگلیسی هستند که حتما بسیاری از شما با آن ها آشنایی دارید.
 • در مقایسه با زبان ترکی پسوند و پیشوند های کمتری دارد.
 • صامت های دنباله دار سخت و پیچیده ندارد.

ضمن اینکه زبان آلمانی یک زبان آوایی است، بدین معنا که در بسیاری از موارد وقتی کلمه ای را می بینید، به راحتی می توانید متوجه شوید که آن را چطور تلفظ کنید. همچنین وقتی کلمه را می شنوید به راحتی می توانید آن را بنویسید. در مقابل زبان انگلیسی، در این زمینه دشواری های خاصی دارد و در برخی موارد با وجود تشابه حروف، مجبورید صداهای مختلفی را تلفظ کنید. مهم تر از تمام این موارد، گرامر زبان آلمانی می باشد که بسیار نزدیک به زبان انگلیسی است.

گام هفتم: با اعتماد به نفس به زبان آلمانی صحبت کنید

راه های زیادی برای مطالعه و یادگیری زبان آلمانی وجود دارد، که می توانند روند یادگیری شما را تسریع دهند. تنها کافی است نکات مهم زیر را به خاطر بسپارید:

 • چرای یادگیری زبان آلمانی را در خود پاسخ دهید
 • با تغییر محیط اطراف تان و نزدیک کردن آن به زبان آلمانی، خود را در محیط آلمانی قرار دهید
 • از اپلیکیشن های زبان هوشمندانه استفاده کنید
 • از رابط های مکالمه ای بهره بگیرید تا صحبت کردن تان روان تر و طبیعی تر شود
 • از همان روز اول با یک آلمانی زبان، به آلمانی صحبت کنید
 • بر این باور باشید که زبان آلمانی ساده است

در آخر، می توانید مطمئن باشید که با استفاده از سایت من و زبان به خوبی می توانید زبان آلمانی را در خود تقویت کنید البته بهره گیری از پادکست ها و فیلم های آلمانی را فراموش نکنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید