آمادگی برای آزمون آیلتس

آمادگی برای آزمون آیلتس

آمادگی برای آزمون آیلتس | برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، موفقیت و کسب نمره مورد قبول در آزمون IELTS از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. دلیل ابتدایی این اهمیت، آموزش تمامی دروس به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های جهان می باشد و به همین دلیل دانشگاه های معتبر بین المللی برای پذیرش دانشجو تقاضای مدرک IELTS می کنند. حتما می دانید که مدرک آیلتس تنها دو سال اعتبار دارد اما در حقیقت اگر شما یک بار در این آزمون شرکت کنید و موفق شوید، به این معنا است که توانسته اید مهارت های خود را در یادگیری زبان انگلیسی به سطح پیشرفته ای برسانید. در نهایت این امر برای شما مزایای زیادی به همراه خواهد داشت، خصوصا اگر می خواهید به کشور خارجی سفر کنید و قصد کار یا زندگی در آن جا دارید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این مدرک بین المللی بپردازیم و ببینیم چطور می توانیم خود را برای حضوری موفق در این آزمون، آماده کنیم. حتی اگر اخذ این گواهینامه بین المللی برای شما از واجبات کاری یا تحصیلی تان به شمار می آید، باز هم باید به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید در اخذ این مدرک، موفق باشید، باید علاقه مند به آموختن زبان جدید باشید. ابتدا بد نیست با مراحل ثبت نام در آزمون آیلتس آشنا شوید:

برای ثبت نام در این آزمون، باید فرم درخواست را پر کنید، ضمن اینکه ارائه دو عکس رنگی با پس زمینه سفید، کپی گذرنامه یا کارت ملی هم ضروری می باشد. به همین منظور باید به صورت حضوری به نزدیک ترین مرکز آزمون بروید و فرم مربوطه را پر کنید. برخی از مراکز هم امکان ثبت نام آنلاین را برای شما فراهم کرده اند، اما باید به دقت شرایط و ضوابط آن را بدانید.

با در نظر گرفتن اینکه چقدر برای آمادگی برای آزمون آیلتس وقت دارید، باید تاریخ آزمون خود را تعیین کنید. معمولا آزمون های آیلتس در سراسر جهان بین دو تا چهار بار در ماه برگزار می شوند. حتما باید نسبت به این موضوع اطلاع کسب کنید. با توجه به کشوری که قصد مهاجرت، تحصیل و یا کار را دارید، نمره و یا مدرک آیلتس شما متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه برای مثال اگر می خواهید در یکی از دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنید آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) برای شما مناسب است. همچنین آزمون آیلتس عمومی (IELTS General Training) ، سطح زبان انگلیسی شما را در زمینه‌های روزمره اندازه‌گیری می‌کند و برای درخواست ویزا جهت مهاجرت و جستجوی کار در یک کشور انگلیسی زبان لازم است.

آمادگی برای آزمون آیلتس
آمادگی برای آزمون آیلتس

چطور برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

بعد از آشنایی با نحوه ثبت نام و تصمیم گیری برای زمان آزمون، مهمترین امر، آمادگی برای این آزمون بین المللی می باشد. برای اینکه جهت شرکت در این آزمون بین المللی آماده شوید، منابع زیادی شامل منابع اینترنتی، کتابخانه ای و غیره پیش روی شما می باشد. همچنین موسسات آموزش زبان هم می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. در سایت شورای فرهنگی بریتانیا منابع آزمون آیلتس برای همگان موجود است. با نگاهی به آن ها می توانید یک دید کلی نسبت به این آزمون پیدا کنید. اما در اینترنت هم منابع زیادی برای آزمون آیلتس موجود است. آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است، تقویت مهارت های چهار گانه و اصلی مانند نوشتن، شنیدن، صحبت کردن و خواندن می باشد.

در روز اول آزمون باید به سوالات بخش گوش دادن، خواندن و نوشتن پاسخ دهید. مهارت صحبت کردن شما در روز بعد تعیین سطح خواهد که به صورت برگزاری یک مصاحبه می باشد. اما چطور خود را برای موفقیت در این چهار مهارت و سربلندی در آزمون آیلتس آماده کنیم؟ در ادامه ما راه کار های آن را برای شما معرفی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

آمادگی در مهارت شنیدن (Listening)

برای آمادگی در بخش آزمون شنیدن باید ابتدا با آزمون این بخش آشنا شوید. وقتی به خوبی بدانید هر بخشی از آزمون آیلتس شامل چه موارد و چه موضوعاتی می شود بهتر می توانید خود را برای آن آماده کنید. متاسفانه در بسیاری از آموزشگاه های کشور ما، برای تقویت مهارت شنیدن کار خاصی انجام نمی دهند و تنها بعد از هر بخش شنیدن یک آزمون تستی یا صحیح غلط ارائه می شود. اما این دو تمرین برای تقویت این مهارت مهم ، خصوصا در آزمون آیلتس، کافی نمی باشد. برای اینکه مهارت شنیدن را در خود تقویت کنید باید ضمن آشنایی با نحوه برگزاری آزمون، تمرکز و سرعت پاسخ گویی خود را بالا ببرید. برای این کار حتما باید روزی یک تست شنیدن انجام دهید و سعی کنید با شنیدن دایره لغات را در خود تقویت کنید.

یک واقعیت درباره گوش و عمل شنیدن ما انسان ها وجود دارد و آن هم این است که گوش ما هر صدایی که برایش قابل تشخیص نباشد را سانسور می کند. به همین دلیل باید گوش خود را به شنیدن صدا های انگلیسی عادت دهید تا بتواند تمام آنچه که می شنود را تشخیص دهد. پس باید یک منبع یا یک فایل صوتی را بار ها و بار ها برای خود تکرار کنید تا بخش به بخش آن را بتوانید آنالیز کنید و تشخیص دهید. برای کسب نتیجه بهتر بد نیست آنچه را که می شنوید، یادداشت کنید تا آن صدا برای شما مفهوم تر شود. با این کار به طور قابل ملاحظه ای می توانید مهارت شنیدن را در خود تقویت کنید.

در آزمون آیلتس آزمون بخش گوش دادن در حدود 30 دقیقه می باشد. ابتدا با دستور العمل پاسخگویی به سوالات آشنا می شوید و یک نمونه سوال نیز به شما ارائه می شود. سپس سوالات بخش اول را مشاهده خواهید کرد. فایل صوتی پخش می شود باید به سوالات مربوط به آن پاسخ دهید. این فایل صوتی شامل مکالمه دو نفره، مجموعه مونولوگ با موضوعات اجتماعی و علمی و مکالمه چهار نفره می باشد.

آمادگی در مهارت خواندن (Reading)

مهارت خواندن برای بسیاری از زبان آموزان امری ساده و برای برخی دیگر چالش بر انگیز است. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که با تلفظ و خواندن کلماتی که روی کاغذ می بینید، مشکل دارید می توانید از منابع نوشتاری استفاده کنید که فایل صوتی هم دارند. با این روش ضمن تقویت مهارت شنیدن در خود، می توانید تلفظ صحیح کلمات انگلیسی را نیز بشنوید و آن را برای خود تکرار کنید. به مرور هرچه بیشتر این کار را انجام دهید کمتر به فایل صوتی نیاز خواهید داشت و خود به صورت خودکار با دیدن حروف در کنار هم می توانید خیلی روان کلمات دشوار را نیز تلفظ کنید، حتی اگر معنی آن ها را ندانید!

در آزمون آیلتس بخش خواندن به معنای درک مطلب می باشد. بنابراین باید بتوانید با خواندن متن موضوع و مفهوم آن را درک کنید و به سوالات مربوط به آن پاسخ دهید. در این آزمون یک ساعت برای انجام این کار زمان دارید. سوالات نیز به صورت تست چند گزینه ای و تکمیل جمله ای می باشد.

آمادگی در مهارت نوشتن (Writing)

مهارت بعدی که از اهمیت زیادی برخوردار است، نوشتن می باشد. این مهارت نیز مانند دو مهارت قبلی نیازمند تمرین و تکرار است با این تفاوت که مهارت نوشتن شاید ساده تر هم باشد. زیرا شما فرصت بیشتری برای ساخت عبارت ها و جمله های خود دارید. اما این تمام ماجرا نیست، مهارت نوشتن واقعا اصول و روش های خاصی دارد که هر زبان آموز و هر فردی که در آزمون آیلتس می خواهد موفق باشد، باید به خوبی با آن ها آشنا باشد. برای تقویت مهارت نوشتن در خود می توانید از کتاب های خودآموز استفاده کنید و اصول نگارش را از ابتدا فراگیرید.

آزمون نوشتن در آیلتس، دو قسمت دارد و مدت زمان پاسخ گویی به آن یک ساعت می باشد تنها نکته مهم درباره این بخش از آزمون این است که به منظور جلوگیری از هدر رفتن زمان تان، بهتر است پاسخ هایتان را مستقیما در پاسخنامه یادداشت کنید. این بخش می تواند شامل خلاصه نویسی یک طرح، نقشه و یا نمودار، مقاله نویسی درباره یک مشکل و یا پاسخی به یک استدلال و نگارش نامه برای درخواست اطلاعات یا توضیحی درباره یک مساله باشد. فراموش نکنید که برای پیشگیری از هر اشتباه احتمالی، یک بار در آخر نوشته های خود را مرور کنید.

آمادگی در مهارت صحبت کردن (Speaking)

مهارت صحبت کردن شاید مهم ترین مهارت به حساب آید. در آزمون آیلتس نیز این اهمیت به چشم می خورد. زیرا آنچه برای شرکت کننده های این آزمون مهم است این است که در پایان بتوانند با استفاده از آموزش هایی که دیده اند با دیگران به زبان انگلیسی ارتباط بر قرار کنند. کلید موفقیت در مهارت صحبت کردن، تمرین و تکرار است. باید تا جایی که امکان دارد در خانه، با خود، با دوستان و همکاران و حتی خانواده تان، به انگلیسی صحبت کنید تا به مرور به گونه ای شود که حتی به انگلیسی فکر کنید. زمانی که به این مرحله می رسید، خواهید دید که به انگلیسی صحبت کردن چقدر ساده است.

برای حضور در بخش آزمون صحبت کردن، باید در اتاق مصاحبه بروید و مانند یک آزمون شفاهی به پاسخ های امتحان گیرنده جواب دهید. بهتر است استرس را از خود دور کنید و خیلی دوستانه با فرد آزمون گر ارتباط بر قرار کنید. این بخش از آزمون حدود 15 دقیقه طول می کشد که معمولا شامل معرفی خود، صحبت درباره موضوعات کلی شخصی تان مانند کار و تحصیلات و علایق شخصی، و در نهایت صحبت درباره یک موضع خاص می باشد. نکته مهم در این بخش این است که پاسخ های کوتاهی به پرسش های آزمون گر ندهید، بلکه سعی کنید، با جزئیات بیشتر پاسخ های خود را ارائه کنید.

با ثبت نام در وب سایت من و زبان و بهره مندی از آموزش های جدید و خلاقانه این سایت می توانید پایه های زبان خود را تقویت کنید چرا که برای آماده شدن در آزمون آیلتس حتما باید با ساختار های ابتدایی زبان انگلیسی آشنا شوید. من و زبان با تمرین هایی که شامل بازی و ریاضی است، برای اولین بار تمامی آموزش های خود را به زبان فارسی برای شما مهیا کرده است. پس درنگ نکنید و با ثبت نام در این وب سایت از مزایای آن بهره مند شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید