یادگیری زبان دوم

یادگیری زبان دوم

یادگیری زبان دوم | در این مقاله قصد داریم نکته های مهم در یادگیری زبان دوم را شرح دهیم.

یکی از نکاتی که بایستی بسیار به آن توجه نمود، یادگیری صداهای جدید در زبان مورد نظر به صورت جداگانه می باشد. یادگیری زبان های جدید، مانند انگلیسی شیوه ی عملکرد مغز را تغییر می دهد. پس همین حالا تلاش کنید که برای پرسش چگونه زبان انگلیسی را به شکلی آسان و سریع یاد بگیریم، پاسخی پیدا کنیم. با یادگیری زبان دوم مغز شما شروع به گسترده شدن و رشد فرایندی کرده و بزرگتر می شود. مطالعات اخیر به طور کلی نشان دهنده این است که با یادگیری زبان های خارجی، بخشی از مغز بزرگتر شده و رشد می کند. هرچه مقدار رشد مغزی بیشتر باشد، یادگیری دیگر زبان ها نیز آسانتر می شود. قسمت جالب این تحقیقات در مورد واکنش های کلی مغز نسبت به صداهای جدید است. مثلا برای یادگیری حروف L وR انگلیسی، شنونده ی غیر بومی با مشکل مواجه می شود.  مثلا ژاپنی زبانان این مشکل را به وضوح حس می کنند چون برای این دو حروف تلفظ جداگانه ای ندارند. نتیجتا تنها بخشی از مغز ژاپنی ها نسبت به این دو صدای متفاوت واکنش نشان می دهد. همواره قبل از یادگیری هر زبانی با آواها و صداهای متفاوت آن آشنا شده و تلفظ آنها را به خوبی یاد بگیرید. گاها بعضی صداها و حروف ها سخت تر هستند، پس تمرکز خود را روی آنها بگذارید و به خوبی تلفظ این کلمات را یاد بگیرید. مثلا همه ما تجربه تلفظ سخت و خنده دار حرف TH در انگلیسی را داشته ایم با تلفظ این حرف برای اولین بار بزاق دهان به بیرون فوران می کند و یا تلفظ حرف ع در عربی که کاملا غلیظ تلفظ می شود. به راحتی با تکرار و تمرین می توانید حرکات دهان برای تلفظ این حروف را پیدا کنید و به شکلی کاملا آرام به تلفظ های جدید دست پیدا کنید.

یادگیری زبان دوم
یادگیری زبان دوم

کمک گرفتن از مجموعه ی کلمات مرتبط در یادگیری زبان بسیار موثر است. هنگامی که از کلمات مشابه و مترادف از لحاظ معنی کمک می گیرید، پلی بین صداهای واژه ها، تصاویر و شکل کلمات ایجاد می شود. مثلا هنگامی که کلمه ی خورشید را یاد می گیرید کلمات مرتبط با آن را نیز فرا می گیرید مانند داغ، پرتو، گرم و …..

بعدا هنگامیکه از واژه های مذکور استفاده می کنید، خانواده ی کلمات مرتبط با آن سریعا به ذهنتان می آید و در صحبت کردن و جمله سازی بسیار به شما کمک می کند. دانشمندان به این موضوع پی برده اند که ارتباط میان واژه ها، برای صحبت کردن، فرایند یادگیری را بسیار آسان کرده و به آن سرعت خاصی می بخشد. این مسئله از طریق مطالعه ی زبان بین ناشنوایان و یادگیری آنها به واسطه ی یافتن ارتباط میان علایم ناشنوایی بررسی شده است. هنگامیکه یک لغت جدید یاد میگیرید سعی کنید، ارتباط آنرا با دیگر کلمات مرتبط پیدا کرده و همگی را به ذهن بسپارید. همواره سعی کنید ارتباط کلمات بادیگر واژگان را به ذهن بسپارید. از دست و بدن خود برای یادگیری استفاده کنید. بعضی اوقات به جای نوشتن معنای حرف آنها را به شکل تصویری بیان کنید. به طور کلی با نقاشی کردن یا نوشتن معانی کلمات، واژه ها را مانند نشانه ای در ذهن خود حفظ می کنید.

به جای دستورالعمل ها و قوانین سعی کنید الگوها را به خاطر بسپارید

در یادگیری زبان انگلیسی همواره سعی کنید الگوهای موجود در زبان را یافته و آنها را تصویر برداری ذهنی کنید. اگر سالها هم گرامر و دستور زبان یاد بگیرید بدون این الگو ها نمی توانید مکالمه کنید. برای صحبت کردن به زبان جدید بایستی مغز خود را با الگوهای موجود در زبان جدید آشنا کنید. برای حفظ کردن گرامرها تللاش بیهوده نکنید، بلکه به مثالها توجه کافی داشته باشید. مثلا همه می دانند که برای منفی کردن جملات باید چگونه عمل کنند اما عده ی معدودی می توانند خیلی سریع آن قواعد را هنگام صحبت کردن به کاربرده و سریع صحبت کنند. با تهیه ی فهرستی از الگوهای منفی کردن جملات و نگاه کردن به آنها می توانید،شیوه و الگوی منفی کردن را برای ذهنتان جا بیاندازید.

لغات را در عبارات و جملات یاد بگیرید. بعضی از واژه ها به تنهایی یک معنا دارند اما هنگامیکه در جملات و عبارات قرار می گیرند، معنایی کاملا متفاوت می دهند. در زبان انگلیسی تعداد این واژه ها بسیار زیاد است. سعی کنید در به کارگیری کلمات در جملات و عبارتها دقیق شوید. در گذشته، زبان شناسان به این مسئله اعتقاد داشتند که انسان ابتدا جملات را می شنود و سپس آنها را به بخش های کوچکتر تقسیم می کند، اما مطالعات اخیر نشان داده است که توجه مغز به جملات و عبارات بیشتر از کلمات است.  ترتیب و توالی کلمات در عبارات و جملات کوتاه باعث می شود که حفظ و به خاطر سپاری کلمات راحت تر شود.

مصداق این مسئله در زبان فارسی ترکیب باد و باران است. توالی در جملات به خاطر سپاری را آسانتر می کند. حال اگر به دلایل متعدد زبان شناسی جای باد و باران عوض شود، به خاطر سپاری و کاربرد آن در جملات نیز مشکل تر می شود . گذشته از تمامی این تفاسیر به خاطرسپاری یک لغت به تنهایی خیلی سخت تر است، زیرا کلمات در اکثر مواقع، تنها یک معنی ندارند. اگر تنها یک معنی از لغتی را می دانید، لزوما نمی توانید از آن استفاده کنید. پس هنگام یادگیری زبان دوم، توجه کنید که چگونه از این کلمه در عبارات و جملات استفاده می شود. گاهی یک حرف اضافه ی کوچک معنی کل لغت را تغییر می دهد. پس دوستان محترم اگر می خواهید زبان آموزی برایتان لذت بخش باشد لغات را در عبارات بیاموزید. اگر این ترفندها را به کار گیریم خیلی سریعتر از معمول می توانیم زبان دوم را فرا گیریم.

یادگیری با موسیقی در امر یاد گیری زبان بسیار موثر است. آیا اشعار کودکانه ای را که زمان کودکی می خواندید هنوز به خاطر دارید؟ اتل متل توتوله _ خونه مادر بزرگه و …. را هنوز به خاطر دارید؟ بله مسلما پاسختان مثبت است.

یادگیری زبان دوم
یادگیری زبان دوم

حتما این اشعار شیرین و خاص را به خاطر دارید. علیرغم اینکه از زمان آنها مدت ها گذشته است اما هنوز هم آنرا زمزمه می کنید. آنها همچنان در مغز شما باقی مانده اند. علت اصلی این است که هنگامی که کودک هستیم، موسیقی نقش بسیار موثری در یادگیری ما دارد. تکرار شعر های کودکانه و موسیقی برای کودکان به بخاطرسپاری زبان کمک ویژه ای می کند. این مسئله برای بزرگسالان نیز صادق است. یادگیری مهارت های زبانی موضوعی بسیار جدی است که وقتی در کنار موقعیتهای فرح بخش قرار گیرد، تاثیر گذاری بیشتری پیدا می کند.

تحقیقات انجام شده بر فرایند یادگیری گویای اینست که عملکرد مغز ما در هنگام یادگیری زبان و موسیقی کاملا مشابه است. تفکیک کردن صداها و واژه ها در فرایند یادگیری زبان دقیقا مشابه تفاوت صداهای آلات موسیقی مختلف می باشد. به عبارت بهتر، زبان نوعی موسیقی است که یادگیری آن با استفاده از موسیقی سریعتر و ساده تر پیش می رود. آهنگ و اشعار زیادی برای آموزش زبان وجود دارد. با این اشعار هم خوانی کنید و به آنها بارها و بارها گوش فرا دهید.

برای این پرسش که چگونه زبان دوم را سریع یاد بگیریم، پاسخ های بسیاری وجود دارد. برخی از این شیوه ها سریعتر و برخی آسانتر عمل می کنند. مطالعه کنید و آسان ترین راه را برای خود انتخاب کنید . و شک نداشته باشید که با پایبندی به روش های مفید ، مناسب ترین راه را برای خود انتخاب می کنید. با تمرین مداوم مطمئنا خواهید توانست مانند یک فرد بومی زبان انگلیسی  را صحبت کنید.

یادگیری زبان انگلیسی پشتکار و همت زیادی را می طلبد کافیست که انگلیسی را خوب یاد بگیرید تا بعد از آن نیز بتوانید زبانهای بیشتری را فرا گیرید.

با ما همراه شوید و زبان انگلیسی را از سایت من و زبان فرا گرفته و با پشتکار و تداوم مانند یک بلبل انگلیسی صحبت کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید