حقایق جالب درباره زبان فرانسه

حقایق جالب درباره زبان فرانسه

حقایق جالب درباره زبان فرانسه | اگر قصد یادگیری زبان فرانسه را دارید بهتر است با ریشه و تاریخچه این زبان کمی آشنا شوید و کمی هم درباره کشور فرانسه بدانید. زبان فرانسه به دلیل آنکه زبان دیپلماسی، دانشگاه و روزنامه نگاری و در عین حال یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است بسیاری از دانشگاه های دنیا آموزش زبان فرانسه را به دانشجویان علاقمند به این زبان ارائه می دهد.

تاریخچه زبان فرانسه

یکی از حقایق جالب درباره زبان فرانسه تاریخچه آن است. زبان فرانسه یک زبان هند و اروپایی و از خانواده زبان های رومی است. هم زبان گلیش (Gaulish) که یک زبان سلتی است و در گل(Gaul) باستان تا قبل از حمله روم به آن صحبت می شده و فرانکیش قدیمی (Old Frankish) نیز تاثیرات خود را بر زبان فرانسه گذاشته اند. در سال 1539 میلادی فرانسیس اول، زبان فرانسه را به عنوان زبان رسمی برای دولت اعلام کرد. فرانسوی ها از قرن 17 به بعد شروع به استاندارد کردن ساختار زبان خود کردند و از آن زبان تغییراتی را در زبان فرانسه به وجود آوردند. در همین قرون بود که کشور فرانسه با گسترش امپراتوری استعماری خود زبان فرانسه را در کل قاره اروپا و در سراسر جهان گسترش داد و به همین دلیل بسیاری از زبان های اروپایی از آن تاثیر گرفتند.

200 میلون نفر در سراسر دنیا فرانسوی صحبت می کنند

80 میلیون نفر فرانسوی زبان در کشور فرانسه زندگی می کنند و این زبان در 29 کشور از جمله بلژیک، کانادا، سوئیس و سایر کشورها در قاره های مختلف صحبت می شود. زبان فرانسوی چهارمین زبان مادری است که در اروپا به طور گسترده به آن صحبت می شود. پیش بینی می شود که تا سال 2050 تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند به 700 میلیون نفر برسد که البته بیشترین رشد آن به کشورهای آفریقایی مربوط می شود که زبان فرانسه در آنجا زبان رسمی دولت ها است.

45 درصد کلمات انگلیسی ریشه فرانسوی دارند

پس از فتح نورمنان انگلیس در سال 1066، فرانسوی به زبان اشرافی و اداری تبدیل شد. همین موضوع منجر به زیاد شدن کلمات و عبارات فرانسوی در انگلیسی شد. در طول قرن ها ، فرانسوی اصلی ترین زبانی باقی مانده است که بر زبان انگلیسی مدرن تأثیر گذاشت. شاید برخی از کلمات مثل café و bourgeois را بارها استفاده کرده باشید اما نمی دانستید که در واقع ریشه لاتین دارند.

زبان فرانسوی زبان تأثیرگذار در دنیای دیپلماتیک است

بسیاری از مؤسسات بین المللی زبان فرانسه را به عنوان یکی از زبانهای رسمی خود به رسمیت می شناسند از جمله سازمان ملل متحد ، اتحادیه اروپا ، کمیته بین المللی المپیک ، صلیب سرخ و غیره. بسیاری از دادگاههای بین المللی نیز از فرانسوی به عنوان یک زبان رسمی استفاده می کنند.

تلفظ کلمات فرانسوی در همه جا یکی نیست

تلفظ فرانسوی در حقیقت به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از : فرانسوی اروپایی ، فرانسوی کانادایی و فرانسوی آفریقایی. اما موضوع به همین جا ختم نمی شود. حتی در داخل خود کشور فرانسه نیز مردم در در شهرهای مختلف با لهجه های متفاوت و مختلف با یکدیگر صحبت می کنند. البته این موضوع در اکثر کشورها وجود دارد و هر شهری لهجه خود را دارد، درست همانطور که لهجه مردم در می سی سی پی با مردن نیوجرسی فرق دارد و یا لهجه لندنی با لهجه لیورپولی متفاوت است.

“E “رایج ترین حرف در زبان فرانسه است

“e” پرکاربردترین حرف در زبان فرانسه است. فقط کافی است برخی از کلمات متداول را زیاد در این زبان استفاده می شود در نظر بگیرد، حتما در آنها حرف “e “وجود دارد. لازم به ذکر نیست که چهار علامت تلفظ در این زبان را می توان با حرف “e” مشخص کرد که بیش از هر حرف دیگر در الفبای فرانسه است. سعی کنید بدون استفاده از حرف “e”یک مکالمه کامل به زبان فرانسه انجام دهید. فکر می کنید می توانید این کار را انجام دهید؟

آنچه نوشته می شود خوانده نمی شود

حرف “h” را در زبان فرانسه در نظر بگیرید. زمانی که می خواهید آنها را به تنها تلفظ کنید صدایی شبه به “ahsh” دارد اما وقتی در جمله می آید معمولا خوانده نمی شود. حرف “z” نیز مثال خوبی است. این حرف به تنهایی شبیه به “zedd” تلفظ می شود ، اما در کلمه مانند انگلیسی تلفظ می شود مگر اینکه در ترکیب با فعل استفاده شود. البته این موضوع در بسیاری از زبان ها وجود دارد که آنچه نوشته می شود خوانده نمی شود و یا تلفظ آن در کلمه متفاوت است اما زبان فرانسوی از این نمونه های زیاد دارد و یکی از دلایلی که اکثر افراد در هنگام یادگیری زبان فرانسه برایشان دشوار است املای کلمات فرانسوی است.

حقایق جالب درباره زبان فرانسه

چطور زبان فرانسه را یاد بگیریم؟

حقایق جالب درباره زبان فرانسه را دانستید حال وقت یادگیری آن میرسد. یادگیری زبان فرانسه مانند هر زبان جدید دیگری برای کسانی که می خواهند آن را یاد بگیرند چالش های خودش را دارد به خصوص برای افراد بزرگسال که قصد دارند زبان دوم یاد بگیرند. به همین دلیل همیشه هنگام یادگیری زبان دوم همیشه این سوال مطرح می شود که بهترین روش برای یادگیری زبان فرانسه کدام است؟ در ادامه چندین روش را بررسی می کنیم که به شما کمک می کند تا مطالب جدید را راحت تر به یاد آورید و زبان فرانسه را راحت تر یاد بگیرید.

همیشه با صدا زبان فرانسه را تمرین کنید

با شنیدن زبان فرانسه شروع کنید. این موضوع را اکثر افراد درک نمی کنند و تصور می کنند که یادگیری هر زبانی باید با خواندن شروع شود. درست است که خواندن هم یکی از روش های یادگیری زبان است اما همیشه بهترین راه نیست و علاوه بر آن حتما تجربه کرده اید که زبانی را به راحتی می توانید در مجلات و کتاب ها بخوانید اما موقع صحبت کردن و یا شنیدن دچار مشکل می شوید. این موضوع به خصوص وقتی متوجه می شوید که فرانسوی نوشتاری و فرانسوی گفتاری مانند بسیاری از زبان های دیگر تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند سخت تر هم می شود. برای درک این موضوع که چرا بهتر است یادگیری زبان فرانسه با شنیدن شروع کنید به این نکته توجه داشته باشید که یادگیری زبان مانند بسیاری از مهارت های دیگر از طریق تقلید صورت می گیرند. کودک ابتدا با شنیدن کلمات با آنها آشنا می شود و به تدریج زبان باز می کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که لازم نیست از همان ابتدا با یک فیلم که به زبان فرانسوی است و یا شنیدن اخبار به زبان فرانسوی شروع کنید. این کار نه تنها کمی نمی کند حتی ممکن است باعث از بین رفتن انگیزه هم باشد. بنابراین بهتر است از فیلم ها و یا کتاب های صوتی در سطوح ابتدایی شروع کنید.

سبک یادگیری خود را پیدا کنید

نه تنها در یادگیری زبان دوم بلکه برای یادگیری هر مطلب آموزشی باید سبک یادگیری خودتان را پیدا کنید. آیا با نوشتن مطالب بهتر در ذهنتان می ماند یا حتما باید گوش کنید و حافظه شنیداری شما از حافظه بصری بهتر است؟ درست است که روش های مختلف یادگیری در آموزش زبان اهمیت زیادی دارد اما در کنار آن توجه به نوع یادگیری که می تواند برای هر فرد متفاوت باشد نیز اهمیت دارد. با این حال گفته می شود برای یادگیری یک زبان باید خوب گوش کنید و بارها و بارها به آن زبان گوش دهید تا ذهن با آواها و نحوه تلفظ و صدای کلمات خودش را تطبیق دهید.

حقایق جالب درباره زبان فرانسه

روش های خودآموزی برای همه مناسب نیست

استفاده از روش های خود آموزی در حقیقت ارتباط زیادی با نوع شخصیت افراد دارد. در یادگیری زبان همه افراد مثل هم نیستند. برخی راحت تر یاد می گیرند و برای برخی یادگیری زبان دوم بسیار دشوار است. علاوه بر این برخی از افراد حتما باید با کمک یک معلم و راهنما مطالب جدید را یاد بگیرند و نمی توانند خودشان از روش های خود آموز استفاده کنند. البته این موضوع به معنای کم یا زیاد بودن استعداد یادگیری و یا اشکال به روش های خود آموزی نیست بلکه تنها به تفاوت سبک یادگیری افراد مربوط می شود. برای مثال بعضی از افراد همیشه باید برای حرکت به جلو کسی در کنارشان باشد تا به آنها انگیزه دهد و برخی دیگر کاملا مستقل عمل می کنند و به سمت هدفی که برای خود تعیین کرده اند حرکت می کنند.

برای یادگیری زبان فرانسه ترجمه نکنید

زمانی که در ابتدای مسیر یادگیری زبان قرار دارید و در واقع مبتدی محسوب می شوید استفاده از ترجمه کلمات می تواند در شروع مسیر یادگیری به شما کمک کند اما زمانی که به سطوح بالاتر می رسید استفاده از ترجمه کلمات و جملات برای یادگیری زبان فرانسه کار اشتباهی است. اول اینکه همه کلمات قابل ترجمه نیستند و حتی در صورت داشتن معادل در زبان مادری شما ممکن است نحوه بکارگیری آن در زبان فرانسه متفاوت باشد و همین موضوع باعث شود که آن کلمه را در فرانسه در جای نامناسب به کار ببرید. علاوه بر آن ترجمه کردن لغات و جملات کار زمان بری است و باید برای پیدا کردن معادل صحیح یک کلمه وقت بگذارید. اگر ترجمه کردن برای یادگیری زبان در شما به یک عادت تبدیل شود در هنگام صحبت کردن با مشکل مواجه می شوید زیرا ذهن با تاخیر به دنبال معادل پیدا کردن می گردد و همین موضوع باعث می شود که نتوانید به راحتی و روان صحبت کنید. صحبت کردن به زبان دوم باید به صورت زبان مادری درآید که در آن به درستی و نادرستی کلمه و جملات از لحاظ گرامی دیگر فکر نمی کنید.

کلمات را در ذهن مجسم کنید

بهترین شیوه برای یادگیری کلمات به جای ترجمه مجسم کردن آن کلمه است. بنابراین بهتر است تا حد امکان کلمات جدید فرانسوی را که یاد می گیرید برای آن تصویری در ذهن ترسیم کنید. به عنوان مثال هنگام یادگیری “j’ai froid” به جای آنکه معادل آن در فارسی را بنویسید که می شود “من سرما خورده ام” تصور کنید که واقعا سرما خورده اید. در صورتی کلمات قابل کشیدن هستند مثلا اشیاء مختلف را روی کاغذ بکشید و البته حتما لازم نیست یک نقاش ماهر باشید و تصویر بی عیب و نقصی بکشید.

فرانسوی را در جملات یاد بگیرید

به جای آنکه کلمات جدید را تک تک به ذهن بسپارید بهتر است با آنها یک جمله بسازید. از کلمات که قبلا یادگرفته اید می توانید استفاده کنید و با کمک آنها یک جمله بسازید که کلمه جدید در آن باشد. این کار باعث می شود لغت جدید به لغات قبلی در ذهن قلاب شود و در نتیجه بهتر آنها را به خاطر خواهید آورد.
از سایت های یادگیری آنلاین زبان فرانسه استفاده کنید
با گسترش و فراگیر شدن تکنولوژی تقریبا اکثر افراد به اینترنت دسترسی دارند. همین موضوع باعث شده است تا برنامه های آموزش زبان آنلاین برای افرادی که به هر دلیلی نمی توانند در کلاس زبان شرکت کنند و یا معلم خصوصی بگیرند طراحی شود. سایت من و زبان یکی از این سایت ها است که با به کارگیری روش های آموزشی روز دنیا امکان یادگیری زبان مورد علاقه شما را فراهم کرده است. فقط کافی است در این سایت ثبت نام کنید تا از امکانات جذاب و مفید آن بهره مند شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید