یادگیری زبان چینی سخت است

یادگیری زبان چینی سخت است

یادگیری زبان چینی سخت است | شاید شما هم یکی از افرادی باشید که مشتاق یادگیری زبان های دیگر به جز زبان مادری تان هستید. حتی ممکن است به دنبال فراگیری زبان های خاص و سخت تر باشید. اگر این گونه باشد پس قطعا با یکی جذاب ‌ترین و منحصر به فردترین زبان ‌های زنده دنیا آشنا هستید؛ زبان چینی. اگر قصد دارید که درباره این زبان بیشتر بدانید و درعین حال حوصله و زمان کافی برای مطالعه کتاب‌ های زبان شناسی را ندارید، با مطالعه این مطلب می ‌توانید اطلاعات زیادی در مورد زبان چینی و نحوه یادگیری آن به دست آورید.

در پاسخ به این سوال که “آیا من هم می توانم زبان چینی را یاد بگیرم یا یادگیری زبان چینی سخت است ” باید بگوییم، مسلما همین که این صفحه را باز کردید نشان می ‌دهد به یادگیری زبان چینی علاقه‌ مند هستید. این بسیار عالیست، به این دلیل که اولین پیش نیاز لازم برای یادگیری را دارید. اما درصورتی که خیال می کنید، یادگیری زبان چینی سخت ‌است نسبت به زبان های دیگر ، در ادامه این مقاله به شما ثابت می ‌کنیم که این طور نیست. همراه متخصصان من و زبان باشید تا به سوال ” آیا یادگیری زبان چینی سخت است ” پاسخ دهیم.

یادگیری زبان چینی سخت است
یادگیری زبان چینی سخت است

یادگیری زبان چینی سخت است یا زبان های اروپایی؟

اگر کمی از وقت خود را صرف گشتن در صفحات وب و شبکه های اجتماعی کنید، به تعداد بسیار زیادی از نظرات برخورد می کنید که یادگیری زبان چینی را به صورت یک کار غیرممکن، بسیار زمان ‌بر و کمی ترسناک معرفی کرده ‌اند. ما می خواهیم بخشی از این مطلب را به ارائه پاسخی به این نظرات اختصاص دهیم. اگر به طور اصولی، زبان چینی را با سایر زبان ‌ها مقایسه کنیم، می بینیم که هیچ چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. اما پس چرا برخی از زبان آموزان، این گونه در مورد زبان چینی اظهار نظر می ‌کنند؟ آیا واقعا یادگیری زبان چینی سخت است ؟

برای پاسخ به یادگیری زبان چینی سخت است ؟ باید گفت که دستیابی به مهارت کامل در زبان چینی تا حد زیادی زمان ‌بر است، اما استفاده کاربردی از زبان چینی کار چندان پیچیده‌ ای نیست. تنها کافیست که همان مقدار زمانی را که صرف یادگیری سایر زبان ‌ها می‌ کنید به زبان چینی هم اختصاص دهید، تا بتوانید به یک سطح متوسط در این زبان دست پیدا کنید. زمانی که به این سطح رسیدید، دیگر ارتقای مهارت‌ های زبانی تان تا حد یک فرد بومی، چندان سخت نیست. حتما به یاد داشته باشید که بسیاری از افرادی که مدعی تسلط کامل به یک زبان اروپایی هستند، هنوز در سطوح میانی یادگیری قرار دارند. اما همین افراد با این که شاید هیچ آشنایی با زبان چینی نداشته باشند، یادگیری زبان چینی را منحصر به تسلط صد در صدی به این زبان می‌ دانند.

برخی از نظرات منتقدان زبان چینی

پیش از شروع هر زبانی، بهتر است به بررسی آن و نظرات مختلف درباره زبان مورد نظرتان بپردازید. ما در این قسمت، قصد داریم که برای نمونه تعدادی از نظراتی را که زبان چینی را یک زبان سخت، پیچیده و غیرقابل یادگیری معرفی می ‌کنند، مورد بررسی قرار ‌دهیم:

  1. زبان چینی در مقایسه با تمام زبان‌ های زنده دنیا پیچیده تر است.
    طبیعتا فردی که درباره زبان چینی این نظر را دارد، باید به همان اندازه ‌ای که زبان چینی را می ‌داند، به زبان های دیگر هم تسلط داشته باشد. حتی اگر خیلی خوشبینانه فکر کنیم و فرض کنیم که نویسنده این جمله، چینی را به خوبی می ‌داند، آیا می ‌توان پذیرفت که او به تمام سایر زبان ها نیزمسلط است؟ پس در مطالعه این اظهار نظر، از همان ابتدا مشخص است که اساس آن بیشتر وابسته به یک حدس و گمان است تا دلیل و مدرک قابل اعتماد.
  2. زبان چینی فقط برای فارسی زبان ها سخت نیست. حتی انگلیسی زبان ها و دیگر افراد هم همین اعتقاد را دارند. حتی خود چینی ‌ها هم قبول دارند که پیچیده‌ ترین زبان دنیا را دارند.

ادعای بالا علاوه بر نادرست بودن، تا حدی خنده‌ دار نیز می باشد. نویسنده معتقد است که اگر از یک تاجیک، فرانسوی، کره‌ ای و یک نفر اهل گینه بیسائو این سوال را بپرسید، تضمین می کند که همه ی آن ‌ها می ‌گویند که زبان چینی سخت ‌ترین زبان دنیاست.

البته ما امیدواریم که شما فرصت سفر به تمام این کشورها را داشته باشید، اما اگر قصد انجام این کار را ندارید، پیش ‌بینی پاسخ افراد چندان دشوار نیست. چرا که اغلب مردم دنیا معتقدند که زبانی که خودشان به آن صحبت می‌ کنند، سخت ‌ترین زبان دنیاست.

از سویی دیگر، عموما افراد پس از آشنایی با یک زبان تازه، آن زبان را سخت‌ترین زبان دنیا می‌دانند. اما کافی است که کمی در آن زبان مهارت پیدا کنند. حال لقب سخت‌ترین زبان دنیا را به یک زبان دیگر نسبت می‌دهند. پس معمولاً این ادعاها براساس یک مقایسه درست نیست و بیشتر به خاطر عدم مهارت در یک زبان (زبانی که به تازگی با آن آشنا شده اند) و یا غرور و تعصب روی یک زبان (زبان مادری) است.

آیا نوشتن به زبان چینی سخت و دشوار است؟

جالب است بدانید که سیستم نگارش زبان چینی چندان آوایی نیست. این یکی از دلایل اصلیست که نگارش به این زبان را قدری پیچیده می ‌کند. به همین دلیل برای نگارش به زبان چینی باید کاراکترهای بسیاری را به خاطر سپرد. برای روشن ساختن این موضوع خوب است که مقایسه‌ ای بین زبان چینی و زبان انگلیسی انجام شود. فرض کنید که روز گذشته یک فرد چینی، واژه انگلیسی “president” را شنیده است و اکنون قصد دارد آن را به زبان چینی بنویسد. اگر قرار باشد همین واژه را از ذهن خود به روی صفحه کاغذ منتقل کند، روش کار معلوم است.

هر فردی که یک یا دو سال به زبان انگلیسی صحبت کرده باشد، هر چند ممکن است نتواند به طور دقیق این کلمه را بنویسد، اما تشخیص اولیه او می‌ تواند تا حد زیادی به اصل کلمه شبیه باشد. با استفاده از همین تجربه اندک در زبان انگلیسی می ‌توان فهمید که این واژه حتما با دو کاراکتر اولیه “pr” آغاز خواهد شد و در نهایت واژه ‌ای نوشته خواهد شد که تلفظ آن تا حد قابل قبولی به “president” نزدیک است.

اما درصورتی که فرض کنید درحال یادگیری زبان چینی هستید و همین یک روز پیش با واژه “president” آشنا شده‌اید و قصد دارید آن را به زبان چینی بنویسید. احتمالا برحسب عادت، آن واژه را چند بار تکرار می ‌کنید. اما متاسفانه تکرار این واژه چندان کمکی به شما برای نوشتن آن نخواهد کرد. البته انجام این کار، پس از این که تعداد کاراکترهای بیشتری را آموختید و همچنین بیشتر با ویژگی ‌های آوایی این زبان آشنا شدید، برای شما آسان تر خواهد بود. اما در ابتدای کار، این طور نیست.

آواها چه نقشی در نگارش چینی دارند؟

در حقیقت، زبان چینی به اندازه زبانی مثل انگلیسی، آوایی نیست (البته خود زبان انگلیسی هم به اندازه زبان ‌هایی مانند آلمانی و اسپانیایی، آن چنان آوایی ندارد.). با این حال این تصور نیز که نگارش زبان چینی کاملا غیرآوایی است، اشتباه است. اما آوایی بودن نگارش این زبان موضوعی است که حتی باهوش ‌ترین زبان آموزان هم چندین ماه طول می‌ کشد تا آن را درک کنند!

همچنین گذشته از این که آواها چقدر در نگارش زبان چینی کمک کننده هستند، به عنوان یک زبان آموز مبتدی باید توجه داشته باشید که برای استفاده از آواها در نگارش، باید حداقل با چند صد کاراکتر آشنا باشید. اما باز هم نمی توانید توقعی که از زبانی مانند زبان انگلیسی داشته اید را از زبان چینی داشته باشید. زیرا حتی با دانستن دو هزار کاراکتر نیز، ویژگی ‌های آوایی این زبان آن ‌چنان کمک کننده نخواهد بود.

آیا نوشتن به زبان چینی را باید فراموش کرد؟

اگر مطالب بالا را کامل خوانده باشید، شاید باخود بگویید که برای نوشتن یک واژه نه از معنای آن می ‌توان چندان استفاده کرد و نه از تلفظ آن، پس باید قید نوشتن به زبان چینی را زد! اما جالب است بدانید که حتی خود چینی‌‌ ها نیز با این مشکل مواجه هستند. اما آیا آن ‌ها زبان چینی را یاد نمی ‌گیرند یا به جای زبان چینی به زبان دیگری صحبت می‌ کنند و می ‌نویسند؟ برعکس! چینی ‌ها از جمله مردمانی هستند که بسیار بیشتر از افراد دیگر به زبان خود تعصب و علاقه دارند.

احتمالا یکی از تجربیات دلنشینی که برای شما در حین آموزش این زبان پیش می ‌آید این است که متوجه می‌شوید، حتی یک فرد بومی چینی هم گاهی از پس نوشتن یک واژه نسبتا ساده برنمی‌ آید! این خیلی خوشایند است که متوجه شوید که حتی خود چینی‌ ها نیز برحی اوقات با همان مشکلی مواجه اند که شما به طور روزمره به آن مواجه می شوید.

آموزش نگارش به زبان چینی را از کجا شروع کنیم؟

در ابتدای مقاله گفته شد که یادگیری زبان چینی در حد عالی کار چندان ساده‌ ای نیست. اما دانستید که حتی خود چینی ‌ها هم آن ‌قدر مسلط نیستند که بتوانند از پس نوشتن تمام واژگان بربیایند. پس به جای این که بگوییم یادگیری زبان چینی سخت است ، باید این طور گفت که اگر بخواهیم زبان چینی را بهتر از یک فرد چینی استفاده کنیم، کار سختی است! در حقیقت برای نگارش متن های معمولی و مطالعه روزنامه‌‌ ها، دانستن حدود دو تا سه هزار کاراکتر کافیست.

شما با دانستن این تعداد کاراکتر، می ‌توانید از خود انتظار داشته باشید که به اندازه یک فرد تحصیل کرده چینی توانایی خواندن و نوشتن داشته باشید. هرچند تعداد زیادی کاراکتر دیگر نیز وجود دارد، اما اگر قصد نوشتن یک مجموعه کتاب کامل به زبان چینی را ندارید، هیچ دلیل دیگری وجود ندارد که به سراغ یادگیری این کاراکترها بروید.

اگر هم به دنبال راهی آسان هستید که این زبان را فرابگیرید، ما به شما ثبت نام در وبسایت آموزشی من و زبان را توصیه می کنیم. جالب است بدانید که وبسایت من و زبان این امکان را به شما می دهد که به مدت یک هفته، رایگان از بسته آموزشی زبان چینی یا هر زبان دیگری که می خواهید، استفاده کنید، سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید. تیم متخصص ما با طراحی ویژه این وبسایت به شما عزیزان کمک می کنند تا در مدتی کوتاه تر زبان چینی را صحبت کنید.

چگونه سه هزار کاراکتر را به خاطر بسپاریم؟

اگر به دنبال این هستید که در طول سه یا چهار ماه، زبان چینی را یاد بگیرید، باید گفت که واقعا به خاطر سپردن این تعداد کاراکتر سخت است. اما به طور معمول، زبان آموزان بین ۱ تا ۲ سال برای فراگیری این زبان وقت می‌گذارد. به خاطر داشته باشید که پس از این مدت زمان، شما زبانی را آموخته اید که بیش از یک میلیارد نفر در جهان به آن زبان صحبت می‌ کنند و از آن مهم تر در میان اطرافیان تان نیز کمتر کسی قادر به صحبت کردن با این زبان است.

پس قطعا این کار ارزش صرف کردن این مقدار زمان را دارد. یادگیری این تعداد کاراکتر در طی یک تا دو سال کار سختی نیست. کافی است روزانه حدود ۱۰ کاراکتر را یادبگیرید. مطمئنا خیلی زودتر از آن چه انتظار داشتید، می ‌توانید از سه هزار کاراکتر در نوشتن و مطالعه متون مختلف چینی استفاده کنید.

با این حال، شاید مهارت‌ های نوشتن و خواندن به زبان چینی، کمی شما را نگران کرده است و فکر می کنید که یادگیری زبان چینی سخت است . تجربه ما در این زمینه، ثابت کرده است که این موضوع چیزی نیست که با تمرین و ممارست حل نشود. البته در ادامه متوجه خواهید شد که این پیچیدگی، در برقراری ارتباط کلامی به زبان چینی دیگر وجود ندارد.

نگران لحن صدای خود نباشید

برای توضیح این بخش بهتر است با یک مثال شروع کنیم. همان طور که یک نرم افزار کامپیوتری واژه ‌ای را که شما در حال تایپ آن هستید حدس می ‌زند، اکثر چینی‌ ها به سرعت زمینه مورد بحث شما را متوجه شده و با توجه به آن، واژگانی را که استفاده می‌ کنید، حدس می ‌زنند. چینی‌ های بومی، حتی آن ‌افرادی که قبل از شما با هیچ خارجی‌ ای صحبت نکرده اند، به راحتی می ‌توانند حدس بزنند که شما درباره ی چه موضوعی صحبت می ‌کنید.

پس هر چقدر هم که تن صدایی که استفاده می ‌کنید، ناملموس و اشتباه باشد، بازهم هیچ گاه این وضعیت پیش نخواهد آمد که کسی منظور شما را اصلا متوجه نشود. این موضوع را می ‌توان به سادگی در ترانه‌ های چینی ملاحظه کرد. چرا که ترانه‌ های موزیک‌ های چینی لحن یکسانی ندارند، اما چینی زبان‌ ها از روی زمینه بحث، معنی آن‌ها را درک می ‌کنند.

یادگیری زبان چینی سخت است
یادگیری زبان چینی سخت است

سخن آخر

به عنوان سخن پایانی مقاله یادگیری زبان چینی سخت است باید گفت که یادگیری زبان چینی هم مانند هر زبان دیگری، دشواری‌ های خاص خود را دارد. اما با انتخاب روش آموزشی مطمئن، می توانید مسیر کوتاه ‌تری را برای یادگیری این زبان بپیمایید. همان طور که پیش تر هم گفتیم، وبسایت من و زبان با استفاده از روشی نوین سعی دارد تا به تمام علاقه مندان یادگیری زبان های خارجی، حتی چینی؛ کمک کند تا به آسانی آن ها را بیانوزند. بدون هیچ معطلی، وارد وبسایت من و زبان شوید و کار خود را آغاز کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید