یادگیری زبان و باورهای غلط

یادگیری زبان و باورهای غلط

یادگیری زبان و باورهای غلط | شما قطعا در هر موضوعی به یکسری از باورهای غلط می رسید. باورهای غلط درباره هر چیزی فراوان است. مشکل اما وقتی است که تصورات غلط به هر دلیلی رایج می شوند. آن جاست که ممکن است یک پندار نادرست اما متداول، جلوی پیشرفت فردی و اجتماعی را بگیرد و حتی تهدیدی برای آموزش و سلامت فرد یا جامعه باشد. یادگیری یک زبان خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در چند سال اخیر بسیار شاهد آن هستیم که افراد به دنبال فراگیری یک زبان دیگر به جز زبان ماردی شان هستند اما متاسفانه در این راه به موانعی برخورد می کنند که سرعت شان را کم می کند. اکثر این موانع باورهای غلطی هستند که به اشتباه در میان افراد جامعه دست به دست می شوند. بعضی این اندیشه های اشتباه که در کمال تعجب بسیار رایج هم هستند، کار را مشکل تر کرده و مانع پیشرفت سریع زبان آموزان می شوند. ما قصد داریم در این مقاله به برخی از این باورهای غلط درباره زبان آموزی و واقعیت امر بپردازیم چرا که آگاهی در این خصوص منجر به تغییر طرز فکر و استراتژی شما خواهد شد.

یادگیری زبان و باورهای غلط
یادگیری زبان و باورهای غلط

باور غلط شماره ۱: رفتن به کلاس زبان به تنهایی برای یادگیری کافیست.

در حقیقت استفاده از زبان در دنیای واقعی مهم است. کلاس رفتن و مطالعه کردن بسیار متفاوت از به کار بردن زبان است. شما لازم است در کنار ثبت نام و شرکت در کلاس زبان، زمان کافی برای تمرین در فضای خارج از کلاس در نظر گرفته و در موقعیت های مختلف در زندگی واقعی تان از انگلیسی استفاده کنید‌. حتی برای راحتی نیز می توانید از وبسایت های آموزش آنلاین زبان مانند من و زبان استفاده کنید؛ چرا که سازوکار این وبسایت ها تمرین و تکرار فراوان است.

باور غلط شماره 2: یادگیری زبان را باید در کودکی شروع کرد چون در بزرگسالی بی‌ فایده است

یکی از تصورهای اشتباه این است که هرچه سن کمتر باشد یادگیری بهتر و بیشتر می شود. اما آن چه مهم است زمانی است که صرف یادگیری زبان می ‌کنیم. برخی تحقیقات و مطالعات علمی نشان می‌ دهند که کودکان در ابتدای یادگیری زبان جدید سرعت یادگیری‌ شان از بزرگسالان بیشتر است، اما اگر مقدار اطلاعات ورودی مناسب به همراه تمرین کافی وجود داشته باشد و یادگیری زبان را همانند مهارتی در نظر بگیریم که پیوسته نیازمند ممارست است، در هر سن و سالی که هستیم می ‌توانیم زبان جدیدی را بیاموزیم. افراد بسیاری هستند که یادگیری زبان را در بزرگسالی آغاز کرده ‌اند و اکنون به عنوان معلم زبان مشغول به کارند. در حقیقت باور درست این است که در هر سن و سالی با آموزش مداوم می ‌توانیم یادگیری یک زبان جدید را آغاز کنیم.

باور غلط شماره ۳: تمامی افراد به یک شکل زبان یاد می گیرند.

شاید این جمله معروف را شنیده باشید که به تعداد زبان آموزان، راه و روش برای یادگیری زبان وجود دارد و در واقعیت هیچ روشی نیست که برای همه، نتیجه یکسان داشته باشد. برای این که بهترین روش یادگیری زبان را پیش بگیرید، در ابتدا لازم است با انجام تست سبک های یادگیری، خود را بهتر بشناسید و از نقاط قوت خود مطلع شوید.

باور غلط شماره ۴: معلم‌ های زبانی که زبان مادری ‌شان را تدریس می ‌کنند بهترند

در دنیای امروز، تعداد افرادی که زبان انگلیسی را به بهترین شکل ممکن تدریس می کنند در حالی که زبان مادری ‌شان چیزی به جز انگلیسی است بسیار بیشتر از native speaker هاست. در واقع آن چه در تدریس اهمیت بیشتری دارد، آگاهی در خصوص ویژگی های زبان آموزان و روش های جدید تدریس است. پس، ممکن است native speaker ها نیز اساتید خوبی بوده و در کارشان موفق باشند اما این به تنهایی امتیاز به شمار نمی آید.

بخاطر داشته باشید که تدریس یک زبان نیازمند تسلط به آن زبان و فراگیری مهارت‌ های تدریس و شناخت ویژگی ‌های زبان موردنظر است. لزوما معلم موفق، فردی نیست که زبان مادریش را تدریس کند. معلم زبان موفق شخصی است که با بکارگیری تکنیک ها و روش های مناسب، فرایند یادگیری زبان را در زبان ‌آموزان پرورش دهد.

میان توانایی تدریس و انتقال دانش توسط معلم و زبان مادری رابطه ای وجود ندارد. نکته مهم فراگیری روش ‌ها و مهارت‌ های تدریس، ارزیابی و تهیه منابع درسی است که یک معلم زبان باید آنان را با تحصیل در رشته‌ های تخصصی دانشگاهی یا گذراندن دوره‌ های تربیت معلم در مراکز حرفه ‌ای فرا گیرد. تجربه، تمرین و به روز بودن دانش و مهارت‌ های فردی از عواملی است که یک معلم زبان را از سایرین متمایز می کند و این لزوما ربطی به زبان مادری وی ندارد. باور درست این است، فردی که زبان مادری ‌اش را تدریس می ‌کند لزوما از کسی که زبان دوم یا چندمش را تدریس می‌ کند معلم بهتری نیست.

یادگیری زبان و باورهای غلط
یادگیری زبان و باورهای غلط

باور غلط شماره ۵: یادگیری زبان دوم در فرآیند یادگیری زبان اول در کودکان اختلال ایجاد می کند.

در هیچ تحقیق و مطالعه ای نشان داده نشده است که یادگیری یک زبان دیگر مانع از پیشرفت کودکان در زبان مادری ‌شان می شود. به بیان دیگر، مغز انسان به صورت نامحدودی توانایی یادگیری زبان‌ های مختلف را داشته و ظرفیت آن پر نمی شود. بعضی از افراد معتقدند کودکانی که دو زبان را به صورت همزمان فرامی گیرند، دیرتر شروع به حرف زدن می کنند که چنین چیزی نیز از لحاظ علمی اثبات نشده است.

یک فرد علاقه مند به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و … می تواند در کنار همزمان یک یا تعدادی از آن ها را بیاموزد بدون این که به زبان بومی ‌اش لطمه وارد شود. این گونه نیست که در مغز مقدار مشخصی فضا برای زبان ‌آموزی وجود داشته باشد که ممکن است پر شود. در واقعیت زبان مادری به همراه سایر زبان هایی که می ‌آموزیم جزیی از یک نظام به هم پیوسته می ‌شوند.

این باور غلط خود ناشی از این است که والدین به غلط، گمان می‌ کنند هرگاه کودک سخن گفتن را به یک زبان فرا گرفت، فرآیند زبان ‌آموزی به اتمام می ‌رسد. سخن‌ گفتن به یک زبان فقط یک جنبه از تسلط زبانی است. صحبت کردن با یک زبان به این معنا نیست که ما توانایی نوشتن یا درک زبان آکادمیک را داشته باشیم. یادگیری آکادمیک زبان جایش در مدرسه و دانشگاه و مراکز آموزشی است. پژوهشی بر روی هزار و دویست کودک در کانادا نشان می ‌دهد که تسلط به زبان آکادمیک پنج تا هفت سال بیشتر از تسلط به زبان مادری طول می‌ کشد.

باور غلط شماره ۶: زنان نسبت به مردان زبان آموزان بهتری هستند.

سالیان سال است که چنین باوری در عموم مردم وجود دارد. حقیقت آن است که نوع پردازش زبان دوم در زنان و مردان متفاوت است و این علت برتری هیچ گروهی بر دیگری نیست. اکثریت زنان در برقراری ارتباط در زبان دوم موفق تر هستند، در حالی که مردان قواعد زبان انگلیسی را سریع تر یاد می گیرند. در واقع، بحث در تفاوت بین روش های یادگیری و نیمکره های مختلف مغز در زنان و مردان است و هیچ تحقیق علمی نقش جنسیت در یادگیری بهتر زبان را ثابت نکرده است.

حرف آخر

تمامی فعالان عرصه‌ ی آموزش زبان موظفند در راه نابودی این باورهای غلط گام برداشته و با آموزش همگانی و افزایش آگاهی راه را برای پیشرفت سریع زبان آموزان هموار سازند. ما نیز قصد داریم، در این راه قدم بگذاریم، آن هم با یک روش نوین. وبسایت آموزش آنلاین زبان من و زبان همین حالا در دسترس شما علاقه مندان به یادگیری زبان های خارجی است. هرجایی که هستید، در هر ساعت شبانه روز، تنها با چند کلیک ساده می توانید در این سایت ثبت نام کرده و آموزش را شروع کنید. ما با طراحی و راه اندازی این سایت به شما ثابت می کنیم که با هر سنی که دارید، مرد هستید یا زن، به راحتی زبان مورد علاقه خود را در زمانی کوتاه فرابگیرید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید