یادگیری زبان مادری

یادگیری زبان مادری

یادگیری زبان مادری | زبان یکی از ویژگی هایی است که باعث تفاوت چشم گیر ما با دیگر گونه ها در کره زمین شده است. بر همین اساس یادگیری زبان را می توان یکی از پیچیده ترین و عجیب ترین توانایی های بشر توصیف کرد که البته از زمان آفرینش انسان تا کنون در حال پیشرفت و توسعه روانی و شناختی بوده است. با این وجود تمامی انسان ها زبان را در وهله اول در زمان کودکی و در قرارگیری در موقعیت ها و شرایطی که زبان خاصی در آن استفاده می شود، آموزند. اما بعد از آن نیز می توانند زبان های زیادی را نیز به انتخاب خود فرا گیرند. ولی این بار نحوه یادگیری و آموزش کاملا متفاوت است. فرد زبان اول یا همان زمان مادری را با قرارگیری در شرایطی می آموزد که همه اطرافیان او از آن زبان استفاده می کنند. از همین جا می توان متوجه تفاوت چشم گیری در یادگیری زبان مادری و زبان دوم شد.

یادگیری زبان مادری
یادگیری زبان مادری

معرفی تفاوت های میان زبان اول و زبان دوم

زبان مادری یا همان زبان اول همان زبانی است که شما در زمان کودکی و در بدو تولد در اطراف آن احاطه می شوید اما زبان دوم زبانی است که شما در مراحل بعدی زندگی تان می آموزید. به طور کلی می توان زبان مادری را زبان اول و زبان های دیگری که بعدا می آموزید را زبان دوم بنامیم. از آنجایی که حضور شما در وب سایت من و زبان نشانه علاقه شما به زبان های مختلف و یادگیری می باشد، در این مقاله قصد داریم با دقت بیشتری به بررسی این دو بپردازیم تا افق دید شما را نسبت به یادگیری زبان های مختلف نیز گسترده تر کنیم. پس با ما همراه باشید.

زبان مادری یا زبان اول چیست؟

زبان مادری زبانی است که کودکان تا سن هفت الی هشت سالگی به طور کامل می آموزند و می توانند حتی تا بعد از آن نیز روند یادگیری شان را آنقدر ادامه دهند تا با بسیاری از اصطلاحات و عبارت های خاص همان زبان آشنا شوند. در زبان مادری هم همیشه جا برای یادگیری هست و افراد می توانند بعد از ورود به مدرسه با اجزای مختلف زبان، دستور زبان و جمله سازی و البته معانی مختلف کلمه های متفاوت را نیز بیاموزند. نکته مهم درباره زبان مادری در این است که کودکان تنها با شنیدن زبان از افراد اطرافشان و بازی با کودکان دیگر این زبان را، که فرقی نمی کند چه باشد، می آموزند.

نکته جالب دیگر این است که ممکن است کودک در خانواده ای متولد شود که پدر و مادر او از زبان متفاوتی برخوردار هستند. برای مثال مادر اسپانیایی باشد و پدر فرانسوی. در این حالت کودک به طور همزمان در مواجه با دو زبان مختلف قرار می گیرد. در این شرایط می توان گفت زبان اسپانیایی و فرانسوی هر دو زبان مادری و اول آن کودک هستند و آن کودک به راحتی می تواند به هر دو زبان کاملا مسلط شود.

زبان مادری معمولا توسط زبان شناسان حرفه ای اینگونه در نظر گرفته می شود که کاملا به صورت طبیعی آموخته می شود در واقع آموزشی به آن ها داده نمی شود. تنها روند یادگیری زبان مادری در کودکان را می توان در مدارس و کلاس های درس تقویت کرد تا با اصول قواعدی و گرامری، اصطلاحات و کنایه ها و بسیاری از ویژگی های دیگر زبان را تقویت کرد. اما حتی اگر فردی به مدرسه هم نرود و بی سواد باشد، باز به راحتی می تواند به زبان مادری خود صحبت کند.

زبان دوم یا زبان خارجی چیست؟

زبان دوم، زبانی است که بعد ازسن کودکی، افراد می توانند به انتخاب خود فرا گیرند. در انتخاب و تعداد زبان های دوم، هیچ محدودیتی برای فرد وجود ندارد و هر تعداد و هر زبانی که تمایل داشته باشد را می تواند یاد بگیرید. پس زبان دوم را دیگر نمی توان زبان مادری نامید و به همین دلیل چالش های بیشتری هم بر سر یادگیری این زبان وجود دارد تا در نهایت بتوانید به اندازه زبان مادری تان در آن تبحر و مهارت پیدا کنید.

زبان دوم می تواند هر زبانی باشد اما فرایند یادگیری آن با زبان مادری بسیار فرق دارد و نیازمند تلاش زیادی است ضمن این باید با قواعد پیچیده گرامری و دستوری و بسیاری دیگر از قواعد ساختار جمله، تلفظ، لغات و مفاهیم دیگر به طور کامل آشنا شوید. در کشور هایی که زبان انگلیسی زبان مادری نیست، دانش آموزان در مدارس این زبان را به عنوان زبان دوم فرا می گیرند تا بتوانند در آینده نیاز های زبانی خود را برطرف کنند. پس اهمیت یادگیری زبان دوم از همان سن مدرسه بر همگان مسلم است و لازم است که به آن پرداخته شود.

به همین دلیل وب سایت آموزشی من و زبان با بهره گیری از یک تیم متخصص و حرفه ای اقدام به آموزش زبان کرده است. تفاوت وب سایت ما با دیگر وب سایت های مشابه آموزش زبان انگلیسی، بهره مندی از به روز ترین متد های آموزشی و منابع آموزشی به روز، اساتید متخصص ومتبحر و البته آموزش هر زبان به زبان شیوای فارسی است. در ضمن نوع آموزش با بهره گیری از تمرین های ساده، جذاب و همراه با عکس و صوت می باشد که همین باعث می شود میل شما به یادگیری زبان بیشتر شود. با افتخار می توانیم بگوییم هر تصوری که از آموزش زبان چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین و مجازی را داشته اید، فراموش کنید و با حضور در وب سایت من و زبان ضمن یادگیری چندین زبان به روز دنیا، از یک تجربه متفاوت بهره مند شوید.

یادگیری زبان مادری
یادگیری زبان مادری

اجازه دهید تفاوت های زبان اول و زبان دوم را به صورت خلاصه و موردی مجددا مرور کنیم:

تفاوت های کلیدی میان زبان اول (زبان مادری) و زبان دوم

  • اولین تفاوت این دو زبان در تعریف آن نهفته است. زبان دوم زبانی است که شما بعد از فراگیری زبان مادری و بعد از دوران طفولیت خود فرا می گیرید. در مقابل زبان مادری زبانی است که کودکان آن را با قرار گرفتن در مواجه با همان زبان، می آموزند. فراموش نکنید که گفتیم اگر کودکی در این ایام در مواجه با دو زبان متفاوت باشه، درواقع از دو زبان مادری بهره مند خواهد شد.
  • دومین تفاوت را می توان در پیچیدگی این زبان عنوان کرد. زبان مادری برای کودک به هیچ وجه پیچیده نیست زیرا به طور طبیعی و ذاتی آن را فرا می گیرد و در همان سال های ابتدایی بسیاری از قواعد دستوری زبان مادری را بدون دردسر می آموزد. زبان دوم از سوی دیگر پیچیدگی های خاص خود را دارد و فرد باید وقت و تلاش بیشتری صرف یادگیری قواعد دستوری و لغات و تلفظ آن زبان کند.
  • فرایند یادگیری سومین تفاوت این دو زبان است. زبان مادری را تنها با شنیدن صحبت های پدر و مادرتان و در مواجه با دیگر افراد فرا می گیرید اما برای یادگیری زبان دوم نیازمند مربی، مدرس، منابع آموزشی و غیره می باشید. به خاطر داشته باشید در کنار روش های زیاد یادگیری زبان، یکی از روش های آسان یادگیری زبان دوم، ثبت نام در وب سایت من و زبان و استفاده از دوره های آموزشی آن است.
  • نکته جالب دیگر این است که کودکان تا سن هفت الی هشت سالگی کاملا به زبان مادری شان مسلط می شوند، اما برای یادگیری زبان دوم شاید به زمان و تمرین های بیشتری نیاز داشته باشید. هیچ وقت برای یادگیری زبان دوم دیر نیست، یادگیری در هر مرحله از زندگی می تواند انرژی مثبتی برای شما باشد و البته مزایای زیاد دیگری دارد. پس درنگ نکنید و با من و زبان همراه شوید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید