آموزش دستور زبان چینی

آموزش دستور زبان چینی

آموزش دستور زبان چینی | گاهی اوقات ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در یادگیری دستور زبان خاصی دچار مشکل شده اید. این شاید ممکن است به این دلیل باشد که در ذهن خود از دستور زبان تصویر بزرگی ساخته اید. در مورد چینی هم این قضیه صدق می کند. چینی با آن همه کاراکتر (بیش از 4000 کاراکتر) که در زبان خود دارد، آیا یادگیری دستور زبان چینی هم به مانند کلمات آن سخت است. ولی این تصور غلط است. دستور زبان چینی حتی از زبان انگلیسی هم آسان و ساده تر است. جالب است که زبان چینی الفبای خاصی ندارد و به جای آن کاراکتر دارد که در آن از حروف الفبایی رومی استفاده می شود که به این سیستم، پین یین (pinyin) می گویند. به دلیل اینکه دستور زبان هر زبانی به منزله پایه و اساس جملات به کار می رود، یادگیری آن بسیار حائز اهمیت است. زبان چینی هم از این قضیه مستثنی نیست. از این رو یادگیری نکات مهم برای یادگیری سریع زبان چینی الزامی است که در بخش های زیر می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم.

نیازی نیست کل دستور زبان چینی را یاد بگیرید

همیشه به یاد داشته باشید که قرار نیست دستور زبان را به صورت تخصصی و به مانند یک محقق یا پروفسور یاد بگیرید. در واقع قواعد اصلی دستور زبان بسیار محدود هستند و فقط یک سری از استثنائات در زبان چینی وجود دارند. اگر می خواهید قواعد دستور زبان را جزء به جزء یاد بگیرید، هیچگاه دستور زبان را یاد نمی گیرید. ولی به یاد داشته باشید که هدف یادگیری دستور زبان، درک جمله است نه خود دستور زبان. یعنی باید دستور زبان چینی را باید در جمله یاد بگیریم. به دلیل اینکه خود چینی زبان ها زبان چینی را در محیط به صورت اکتسابی و ذاتی یاد می گیرند، افرادی که زبان مادری آنها چینی نیست، یکی از روش های یادگیری دستور زبان چینی اینست که جمله سازی کنند.

آموزش دستور زبان چینی
آموزش دستور زبان چینی

نیازی به یادگیری کامل وجه دستوری نیست

زمان در زبان چینی به مانند زبان های دیگر وجود ندارد. مهم نیست از چه اسمی یا ضمیری استفاده می کنید، شکل فعل در هر زمانی یکسان است. با افزودن کاراکترهای ساده برای نشان دادن زمان، دیگر نیازی به یادگیری صرف افعال وجود ندارد، چه رسد به افعال بی قاعده. به عنوان مثال: من به مدرسه می روم می شود 我 去 学校 و جمله من دیروز به مدرسه رفتم به صورت 我 昨天 去 了 می شود. همچنین هیچ شکل جمعی برای اسامی و ضمایر وجود ندارد و برای جمع بستن کلمات در زبان چینی کافیست کاراکتر خاصی به عنوان مثال (们, mén) را به کلمات اضافه کنیم. علاوه بر این صفت برتر و عالی در زبان چینی وجود ندارد و نیازی به نگرانی درباره ساختن صفت برتر یا صفت عالی در زبان چینی نیست و به مانند جمع بستن، کافیست از یک سری کاراکترهای خاص استفاده کنید مانند صفات “کوچک” 小的 و “کوچکتر” 较小的.

از وب سایت های آموزش زبان استفاده کنید

امروزه با افزایش مشغله های کاری و نداشتن وقت کافی برای یادگیری زبان، استفاده از اپلیکیشن و وب سایت های آموزش زبان که به صورت آنلاین زبان های زنده دنیا را آموزش می دهند، رایج شده است. یکی از این سایت های معتبر که آموزش دستور زبان چینی را در کنار دیگر زبان های روز دنیا ارائه می دهد، سایت من و زبان است. این سایت زیر مجموعه موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان است که به صورت علمی و پیشرفته آموزش زبان چینی را از مبتدی تا سطح پیشرفته به زبان آموزان گرامی آموزش می دهد. یکی از مزایایی که استفاده از این وب سایت دارد اینست که زبان آموز می تواند پس از ثبت نام در سایت، به مدت 7 روز برای آشنایی و سازگاری با سیستم آموزش من و زبان، به صورت رایگان زبان چینی را یاد بگیرد. زبان آموزان می توانند در هر زمان و مکانی که هستند از طریق هر دستگاهی (تبلت، لپ تاپ، تلفن همراه) به پنل کاربری خود وارد شوند و یک محیط جذاب را در کنار دیگر زبان آموزان تجربه کنند. با من و زبان، زبان اموزان می توانند از سیستم سنتی یادگیری زبان خارج شده و با دنیای جدیدی از یادگیری زبان آشنا شوند.

نحو زبان چینی را به خاطر بسپارید

ترتیب کلمات و ساختار جمله در هر زبانی بسیار مهم است. ترتیب کلمات و ساختار جمله در نحو زبان چینی به صورت فاعل-فعل-مفعول است که به مانند زبان انگلیسی است. اجزای جمله مانند اسم، فعل و یا فاعل هم نقش بسیار مهمی در جمله سازی ایفاء می کند. به عنوان مثال اکثر اوقات، فاعل در ابتدای جمله به عنوان نهاد جمله به کار می رود.

عبارات، اصطلاحات و کلمات چند هجایی را یاد بگیرید

در زبان چینی، کلمات چند هجایی رایج هستند. به عنوان مثال کاراکتر 天 در زبان چینی به معنی آسمان یا روزاست. جالب است که کلمه 天空 به معنی آسمان است زیرا کاراکترهای چینی عموما فاصله ای بین آنها وجود ندارد مگر اینکه علائم نگارشی مانند ویرگول، نقطه ویرگول بین آنها وجود داشته باشد. از این رو عبارات و کلمات چند هجایی را باید یاد گرفت و آنها را حفظ کرد. ممکن است در ابتدا کار سختی به نظر برسد ولی با تمرین و تکرار، به خاطر سپردن آنها آسان می شود.

ضمایر را به دقت یاد بگیرید

همچنین حقایق جالبی درمورد اسامی و ضمایر در دستور زبان چینی وجود دارد. به عنوان مثال زمانیکه اسم در زبان چینی به صورت جمع می آید، عموما در جمله تغییر نمی کند. با وجود این، ضمایر به مانند زبان فارسی در زبان چینی به صورت مفرد و جمع می آیند.

آموزش دستور زبان چینی
آموزش دستور زبان چینی

از علائم نگارشی و حروف ربطی به درستی استفاده کنید

علائم نگارشی چینی با زبان های دیگر تفاوت زیادی دارد. برای آموزش دستور زبان چینی در اینجا چند علامت نگارشی وجود دارد که باید هنگام نوشتن جملات کامل به زبان چینی به یاد داشته باشید:
از 。 به جای نقطه استفاده می شود.
از 、 به جای ویرگول استفاده می شود.
از 《…》 برای بیان عناوین کتاب ها، فیلم ها، مقالات، آهنگ ها و غیره استفاده می شود.
برای به خاطر سپردن این علائم نگارشی ، آنها را در یک دفترچه یادداشت یا روی فلش کارت بنویسید تا بتوانید بعدا آنها را مرور کنید. به این ترتیب می توانید این علائم نگارشی را به راحتی حفظ کنید. یادگیری این علائم آسان هستند ولی به خاطر سپردن حروف ربط کمی سخت تر است. حرف ربط کلمه ای است که برای متصل کردن عبارات یا جملات به کار می رود. حروف ربط در هر قسمتی از جمله می توانند بیایند ولی در زبان چینی بعد از آنها باید ویرگول بیاید. با این حال، گاهی اوقات در زبان چینی حرف ربط در جمله از الگوی ویرگول+فاعل، حرف ربط پیروی می کند. مانند:
我跟他去跑步。(wǒ gēn tā qù pǎo bù.) که به معنای “من با او دویدم” است. در این جمله حرف ربط” qù” است.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید