آموزش زبان خارجی به کودکان

آموزش زبان خارجی به کودکان

آموزش زبان خارجی به کودکان | احتمالا بارها و بارها با والدینی مواجه شدید که سوالاتی حول محور یادگیری زبان خارجی به کودک شان را می پرسند. سوالاتی از قبیل ” آیا می توانیم به کودک خردسال مان زبان انگلیسی بیاموزیم؟”، “آیا برایش زود نیست؟” و … . اغلب این افراد نگران هستند که آموزش زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری در سن پایین موجب اختلالات یادگیری در فرزندان شان شود، درصورتی که این طور نیست.

اکثر پدرو مادر ها این سوالات را در ذهن شان دارند، البته سوال بسیار خوبی است. اگر بخواهیم کوتاه پاسخ بدهیم، باید بگوییم که بله می توانید به فرزند خردسال خود یک زبان دیگر به جز زبان مادریش که به آن علاقه مندید، بیاموزید؛ نه ‌تنها زبان انگلیسی بلکه هر زبان دوم دیگری که دوست دارید کودک تان فرا بگیرد، را یاد دهید. تحقیقات و آزمایش هایی که اخیرا انجام شدند، آموزش زبان دوم به کودکان را تأیید می‌ کنند.

البته خوشبختانه ما در ایران به علت وجود اقوام مختلف شاهد هستیم که کودکان به‌ آسانی دو یا سه زبان را یاد می‌ گیرند و مشکل خاصی نیز برای شان به وجود نمی ‌آید. بنابراین زبان انگلیسی و هر زبان دیگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و بدون هیچ نگرانی می ‌توان آن را به کودک آموزش داد. اجازه دهید بیشتر درباره ی این موضوع صحبت کنیم و شما را با بخشی از مزایا و فواید آموزش زبان خارجی به کودکان، آشنا کنیم.

آموزش زبان خارجی به کودکان
آموزش زبان خارجی به کودکان

فواید آموزش زبان دوم به کودکان

درک صحیح از فرهنگ ‌های مختلف

اولین مزیت یادگیری زبان های مختلف این است که کودک درک صحیحی از فرهنگ‌ های مختلف پیدا می ‌کند و این خود موجب می ‌شود که کودک تفکرات مختلف را بهتر درک کند. هنگامی که کودک می آموزد که تفکرات مختلف را بهتر بفهمد، می ‌تواند ارتباط بهتری با دیگر افراد داشته باشد و بهتر می ‌تواند فرهنگ ‌های مختلف را بپذیرد و به آن ‌ها احترام بگذارد. جالب است بدانید که براساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، نتایج این گونه نشان می دهد، کودکی که چند زبان را در کودکی یاد گرفته است، تفکراتش بسیار هوشمندانه ‌تر و منعطف ‌تر از دیگر افراد است.

ارتباط اجتماعی بهتر با دیگران

اما دومین فایده ی یادگیری زبان دوم در آینده کودک بسیار تاثیرگذار و کاربردی است. چند زبانه بودن کودک به آن ها کمک می کند که ارتباطات ریشه دارتر و عمیق تری را با افراد مختلف جامعه پیدا کنند. این افراد می توانند به خوبی با کودکان مختلف به زبان خودشان صحبت کنند، حتی این آموزش پل ارتباطی بین دو کودک دیگر است که زبان یکدیگر را نمی ‌فهمند. البته به عنوان مثال این موضوع در مورد زبان انگلیسی برای ایرانی ‌ها محسوس نیست اما در مورد دیگر زبان‌ های ملی مانند کردی و ترکی کاملا محسوس است. کودکانی که به چند زبان مختلف می ‌توانند با دیگران ارتباط سازنده برقرار کنند به ‌سرعت اعتماد به ‌نفس بالایی کسب می‌ کنند و درک صحیح‌ تری از هویت خود در اجتماع پیدا می ‌کنند.

فرصت‌های بهتر در آینده

می رسیم به سومین مزیت که به فرصت های بیشتر فرزندتان در آینده اشاره دارد. کاملا واضح است، کودکی که توانایی صحبت کردن به یک زبان خارجی را داشته باشد، فرصت‌های تحصیلی و شغلی بسیار بیشتری نسبت به دیگران دارد. این کودک به منابع اطلاعاتی بسیار گسترده‌ تری دسترسی دارد و می ‌تواند مشکلات خود را با استفاده از این منابع بسیار بهتر و سریع‌ تر حل کند.

معایب آموزش زبان دوم به کودکان

طبیعتا داشتن یک فرزند چند زبانه موضوعی بسیار بحث برانگیز و جالب به نظر می آید. بسیاری از افراد هم عقاید و تصورات فراوانی در این رابطه دارند که خیلی هم خوشحال می ‌شوند که آن‌ها را با شما تقسیم کنند. اما تحقیقات پزشکی و روانشناسی گسترده ‌ای که در دو دهه‌ی گذشته روی این موضوع انجام شده، ثابت کرده است که اکثر این تصورات، غلط هستند.

برای این که تصمیم صحیحی در این رابطه بگیرید بایستی تنها به حقایق نگاه بیندازید. نه تصورات عموم. در هر موضوعی هم فواید وجود دارد و هم معایب، مهم آن است که فواید آن بر کفه ترازو سنگین تر از معایب آن باشد! حقیقت این است که به‌ طورکلی ممکن است کودک شما دچار چهار مشکل شود که البته این چهار مورد هم در همه‌ ی موارد رخ نمی ‌دهد. برای این که خیال تان را راحت کنیم بهتر است بگوییم که تمامی این مشکلات در سال ‌های ابتدایی یادگیری زبان رخ می‌ دهد و کم‌ کم از میان می ‌رود. اما برای این که از این معایب مطلع باشید، ادامه مطلب را بخوانید. ما قصد داریم به شما بگوییم که چرا این دیگر به این معایب توجه نمی شود.

تأخیر در تکلم

در گذشته، اغلب افراد بر این باور اشتباه بودند که کودکی که چند زبانه بزرگ می ‌شود دیرتر زبان باز می ‌کند! اما این موضوع دیگر ازلحاظ علمی قابل‌ قبول نیست. نکته اول این است که این باور هیچ اساس علمی ندارد. دوم این که تحقیقات اخیری که در حوزه‌ ی زبانشناسی روی این موضوع انجام شده است، آن را رد کرده است. با این ‌وجود فرضا هم که این موضوع صحیح باشد این تأخیر بین سه تا شش ماه بیشتر گزارش نشده است که اگر هم اتفاق بیفتد، کاملاً طبیعی است. زیرا اگر فکرش را که بکنید، کودکی که دو یا چند زبان را با هم یاد می‌ گیرد چند برابر بیشتر از دیگر همسالان خود در معرض مطالب و لغات جدید است. با این حال این شش ماه تأخیر احتمالی بسیار اهمیت کمتری نسبت به این که کودک بتواند دو یا سه زبان صحبت کند، دارد.

تداخل زبان ‌های مختلف

این مورد کاملا مرسوم است؛ ممکن است کودکانی که چند زبان را یاد می گیرند دچار تداخل زبان های مختلف شوند. اگر کودک، لغتی از یک زبان یادش نیاید، از دیگر زبان، آن لغت را قرض می گیرد تا پیام خود را بتواند برساند. البته این موضوع یک اختلال فکری محسوب نمی ‌شود؛ بلکه یک فرایند کاملا طبیعی در هنگام یادگیری دو یا چند زبان است. حتی این موضوع در بزرگ ‌سال‌ ها نیز دیده می وشد. هنگامی که فردی در حال یادگیری زبان انگلیسی است، ممکن است دچار این مشکل شود. در ضمن افرادی که یک‌ زبانه هستند نیز با این مشکل به روش دیگری درگیر هستند. به عنوان مثال کودکان ممکن است که لغت اشتباهی به کار ببرند و یا بزرگ‌ سالان ممکن است چند لحظه درنگ کنند (با بیرون دادن صدایی مثل(umm)  تا زمانی که آن کلمه یادشان بیاید.

زحمت بیشتر برای والدین

این مورد از نظر ما عیب محسوب نمی شود. بزرگ کردن کودک چند زبانه نیازمند تعهدات و تلاش بالایی است. برای مثال در کلاس‌ های موسیقی، نباید از کودک انتظار داشت که یک شیه ره صد ساله را بپیماید. این موضوع یک سرمایه ‌گذاری بلند مدت برای کودکان است. پس نیازمند تلاش بیشتر از طرف پدر و مادر برای فراهم کردن محیط مناسب، آموزش مناسب زبان دوم، و تشویق و ترغیب مداوم کودکان است.

ممکن است بسیار سخت باشد که ناگهان پس از به دنیا آمدن کودک نحوه ‌ی صحبت کردن خانواده تغییر کند اما کاملا مطمئن باشید که پس از چند هفته این تغییر به یک عادت روزانه تبدیل می ‌شود. درضمن اگر کودک اول خود را بدین ترتیب بزرگ کنید، بزرگ کردن کودک دوم بسیار راحت ‌تر می ‌شود. زیرا کودک اول تان به ‌راحتی می ‌تواند بخش اعظمی از کارهایی که بایستی برای تقویت زبان خارجی کودک دوم انجام دهید، را برایتان انجام دهد.

فشار درسی

درصورتی که دوست داشته باشید، فرزندتان در خواندن و نوشتن نیز مهارت داشته باشد، فشار درسی وی افزایش زیادی پیدا می‌ کند. اما اغلب پدرها و مادرها بیشتر دوست دارند که فرزندشان بتواند زبان انگلیسی را بفهمد و خوب صحبت کند. پس اگر جزو این دسته از والدین هستید این مشکل زیاد برای شما موضوعیت ندارد.

چگونه به کودکان زبان دوم بیاموزیم

از جمله مهم ترین نکات در آموزش یک زبان خارجی به کودکان، میزان برقراری ارتباط با آن‌ هاست. شما می بایست سعی کنید که کودک تان به ‌طور یکسان با زبان مادری و زبان خارجی موردنظر درگیر باشد. آموزش زبان انگلیسی به کودکان ظرافت ‌های خاص خود را دارد اما به‌ طور مختصر دو راه کلی می ‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم.

  • یکی از والدین به‌ طور مرتب به زبان مربوطه با کودک ارتباط برقرار کند و دیگری به زبان فارسی.
  • والدین با خارجی مورد نظر با کودک ارتباط برقرار کنند و خودشان با یکدیگر به زبان فارسی.

البته مورد دوم در کشور ما بیشتر جواب می دهد چرا که معمولا در ایران یکی از والدین (معمولا مادر) ارتباط بیشتری با کودک دارد. بنابراین اگر سیستم اول پیاده‌ سازی شود تعادل درگیری کودک با زبان مادری و زبان دوم صورت نمی‌ گیرد.

آموزش زبان خارجی به کودکان
آموزش زبان خارجی به کودکان

حرف آخر

با توجه به مطالبی که گفته شد، به این نتیجه می رسیم آموزش زبان خارجی به کودکان برای کودکانی که به چند زبان به‌ ویژه زبان انگلیسی مسلط هستند توانایی ‌های بسیاری نسبت به همنوعان خود، دارند. در این میان تلاش های شما به ‌عنوان والدین کودک تان، مهارت ‌های ارزشمندی به وی می ‌دهد که می‌ تواند در تمام مراحل زندگی از آن بهره ‌مند شود. پس معطل نکنید و هرچه زودتر این کار را انجام دهید. اما اگر جزو آن دسته از والدینی هستید که خودتان هم به هیچ زبان خارجی مثل زبان انگلیسی، تسلط ندارید و نگران هستید که چطور می توانید به کودک تان کمک کنید وبراساس بخش آخر مقاله با او ارتباط برقرار کنید، نگران نباشید! ما پیشنهادی شگفت انگیز برای تان داریم.

وبسایت من و زبان، همیشه و همه جا در دسترس شماست. شما تنها با چند کلیک ساده می توانید آموزش زبانی که به آن علاقه دارید را در منزل تان آغاز کنید! این وبسایت آموزش زبان با طراحی منحصر به فرد و خاص خود به شما این امکان را می دهد که به طور هم زمان به یادگیری چند زبان مختلف بپردازید؛ زبان هایی مانند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ترکی و … . پس دیگر نگران این نباشید که نمی توانید با کودک خود به تمرین و آموزش زبان دوم بپردازید و با او ارتباط برقرار کنید. مشکل شما به دست متخصصین من و زبان حل می شود!

 

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید