آموزش زبان ترکی

آموزش زبان ترکی

زبان ترکی یک زبان آلتایی است و منشا آن از 1300 سال پیش در آسیای میانه قرار دارد. این زبان، زمانی که اولین سوابق مکتوب ترکی شروع به ظهور کردند، ایجاد شد. ترکی عثمانی به عنوان زبان دولتی و رسمی امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار گرفت و در بیشتر این منطقه گسترش یافت. در ابتدا از متن عثمانی برای زبان ترکی استفاده می شد، اما در اوایل قرن بیستم، جایگزین الفبای لاتین شد و بسیاری از کلمات فارسی و عربی این زبان حذف شد. ساختار و قواعد این زبان منحصر به فرد است ولی با توجه به تاثیری که بر زبان های فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی داشته، یادگیری زبان ترکی راحت تر است.

ترکی عثمانی همان چیزی است که بین سال های 1299 تا 1922 قبل از میلاد برای امور رسمی مورد استفاده قرار گرفت. این زبان در دوره عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت و ترکیبی از ترکی، فارسی و عربی بود. این زبان تفاوت زیادی با زبان روزمره ترکی که توسط اکثر مردم جامعه ترکیه صحبت می شود، دارد.
هنگامی که انجمن زبان ترکی در سال 1932 تأسیس شد، زبان ترکی که توسط اکثریت مردم صحبت می شد، اصلاح شد. بسیاری از کلمات ترکی از زبان های عربی و فارسی قرض گرفته شده اند. 

این زبان در بسیاری از کشور ها از جمله ترکیه، عراق، جزایر بالکان، آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، اروپای میانه، ترکمنستان، قبرس، بخشی از روسیه و بخش هایی از بلغارستان توسط 76 میلیون نفر صحبت می شود. همچنین ترکی، زبان رسمی کشورهای ترکیه، بوسنی هرزگوین، قبرس شمالی و مناطقی از مقدونیه و رومانیا است.
نحوه جمله بندی زبان ترکی مشابهت زیادی با زبان انگلیسی دارد، بنابراین کسانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند در یادگیری قواعد این زبان راحت تر خواهند بود.
دانستن زبان ترکی فرصت هایی را برای شناخت فرهنگ و مردم ترکیه به روی شما می گشاید. از آن جایی که کشور ما با ترکیه تجارت می کند، یادگیری زبان ترکی یکی از الزامات تجارت با این کشور است. برای بستن قرارداد و صادرات و واردات به این کشور باید بتوانید به زبان آن ها صحبت کنید.
ترکی یکی از انعطاف پذیرترین زبان های دنیاست، زیرا حتی اگر شما کلمات را در ترتیب درست خود قرار ندهید، باز هم معنا می دهد. این زبان 21 حرف صدا دار و 8 حرف بی صدا دارد.

چرا باید زبان ترکی را یاد بگیریم؟

افراد برای یادگیری زبان ترکی دلایل و اهداف متفاوتی دارند و یادگیری زبان ترکی به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. در ادامه به دلایل یادگیری زبان ترکی می پردازیم.

از آن جایی که بعضی از دانشگاه های ترکیه اعتبار بین المللی دارند، افراد زیادی به دنبال تحصیل در این کشور هستند. یکی از لازمه های ورود به دانشگاه های این کشور این است که به زبان ترکی مسلط باشید و بتوانید با دیگر دانشجویان و اساتید خود ارتباط برقرار کنید.

برای این که بخواهید در ترکیه مشغول به کار شوید و درآمد خوبی داشته باشید باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان ترکی نیز تسلط داشته باشید. دانستن زبان ترکی در پیدا کردن کار و درآمد بیشتر یک مزیت محسوب می شود. 

برای سفر به ترکیه باید به زبان ترکی مسلط باشید و گرنه با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. برای خرید، رستوران رفتن، سینما و مراکز تفریحی باید بتوانید با افراد ترک زبان ارتباط برقرار کنید. اگر نتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید هیچ لذتی از سفر خود نخواهید برد.

برای این که بتوانید فیلم های ترکی را به زبان اصلی از شبکه های ترکی یا به صورت آنلاین تماشا بکنید، باید این زبان را بلد باشید. امروزه تنوع فیلم های ترکی زیاد شده است و علاوه بر این که می توانید فیلم های زیادی ببینید با فرهنگ مردم ترکیه نیز آشنا می شوید. 

اگر از دوستداران تاریخ و فرهنگ ترکیه هستید، خواندن کتاب های تاریخ ترکیه کمک بزرگی به شما در شناخت این کشور می کند. بنابراین بدون شک برای خواندن این کتاب ها شما باید این زبان را یادبگیرید.

از آن جایی که کشور ما با ترکیه روابط اقتصادی گسترده ای دارد و بازرگانان زیادی از ایران برای خرید محصولات به ترکیه می روند بنابراین یادگیری این زبان بسیار ضروری است.

برای مهاجرت به این کشور و تامین نیاز های روزمره خود باید بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید. لازمه برقرای ارتباط زبان است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید از همین الان یادگیری را شروع کنید. 

یادگیری زبان ترکی به دو صورت امکان پذیر است: حضوری و آنلاین. یادگیری آنلاین زبان ترکی بسیار کم هزینه تر از یادگیری حضوری است. با آموزش آنلاین زبان ترکی من و زبان می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن ترکی را روان صحبت کنید. من و زبان اولین سایت آنلاین آموزش زبان است که 6 زبان زنده دنیا را به زبان فارسی آموزش می دهد.

تسلط به زبان ترکی در سفر چقدر اهمیت دارد؟

یکی از محبوب ترین و پر مخاطب ترین مقاصد تفریحی ایرانیان، ترکیه است. کشوری با مسافتی بسیار نزدیک و در همسایگی ایران که برای ورود به آن نیازی به ارایه ویزای توریستی ندارید. اگر تجربه سفر به این کشور خاص و زیبا را داشته اید، حتما دلتان می خواسته که کاش زبان ترکی بلد بودید. مرزهای آبی ترکیه با ساحل های ماسه ای زیبا و پر هیجان، این کشور را به مقصدی توریستی و جذاب برای تعطیلات تبدیل کرده است.

از زیبایی های کشور ترکیه می توان به دریاهای آرام و آبی، آثار باستانی، بازارهای پرزرق و برق و رنگارنگ و …. اشاره کرد. کشوری کاملا خاص و جذاب با جاذبه های رنگی بسیار که سالانه ده ها میلیون گردشگر را از اقصی نقاط جهان به سوی خود می کشاند تا بعد از استراحتی کوتاه و گذراندن تعطیلاتی خاص و رویایی آسوده و با فراغ بال به کشور خود باز گردند و بعد از تمدد اعصاب دوباره به فعالیت و کار مشغول شوند.

جالب است به این موضوع اشراف داشته باشید که ترک زبان ها معمولا بر این اعتقاد هستند که اگر به کشور آنها سفر میکنید حتما بایستی زبان ترکی بلد باشید. در این کشور ترکهایی که به زبان انگلیسی اشراف داشته باشند، تعدادشان کم است و با زبان انگلیسی به راحتی نمی توانید با آنها ارتباط برقرار کنید مگر اینکه زبان ترکی بلد باشید یا یک تور لیدر استخدام کنید تا بتوانید نیازهای مکالمه روزانه خود را برطرف کنید. اما بهتر نیست به جای تمامی این کارها قبل از سفر، کمی زبان ترکی استانبولی یاد بگیرید؟

جذابیت های این کشور به قدری زیادند که با پکیج های گردشگری سه چهار روزه و کشتی های مسافرتی نمی توان تمامی آنها را از نظر گذراند، پس بایستی برای اقامت طولانی تر برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی برای اقامت طولانی تر هم مستلزم تسلط به زبان این کشور است. زبان ترکی استانبولی زبانی ترکی است که علاوه بر خودش شامل زبان آذربایجانی، ازبکی و قزاقستانی هم می شود. این زبان از لحاظ دستور زبانی هیچ شباهتی به زبان انگلیسی ندارد و بعضی کلماتش قرض ادبی از زبانهای آلمانی و فرانسه است. البته اگر کمی با دقت به مکالمات مختلف این زبان توجه کنید متوجه شباهت آن به زبان آلمانی هم می شوید.

اما جالب است بدانید که به گفته زبان آموزان، یادگیری زبان ترکی حتی از زبان آلمانی و فرانسه هم سخت تر است. اما اگر قصد یادگیری زبان ترکی را دارید یادگیری زبان ترکی استانبول از دیگر زبان های ترکی آسانتر است و می توان از آن به عنوان نقطه شروع استفاده کرد.

با یادگیری زبان ترکی، پا به دنیای وسیع ترک زبانان می گذارید که تعدادی بیش از 70 میلیون نفر به آن صحبت می کنند. البته تمامی این هفتاد میلیون نفر ساکن ترکیه نیستند. تعداد زیادی از آنها در آلمان، یونان، قبرس شمالی و کشورهای هم مرز با ترکیه زندگی می کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان ترکی چگونه است؟

از آنجایی که این روزها اکثریت افراد به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم اشراف دارند و دوست دارند که این زبان را یاد بگیرند، عده ی کمی که به سمت یادگیری زبان ترکی روی می آورند ، چنانچه بتوانند مسیر آموزش زبان ترکی و یادگیری زبان ترکی را به درستی و با موفقیت طی کنند، می توانند فرصتهای بسیاری را پیش روی خود قرار داده و از این طریق بازار کار مناسبی برای خود خلق کنند.

اگر می خواهید ادامه ی تحصیل دهید، اگر می خواهید به ترکیه مهاجرت کنید و یا قصد سفر به ترکیه را دارید، تردید نکنید و همین حالا در سایت من و زبان ثبت نام کرده و از مزایای یادگیری آنلاین زبان ترکی بهره ببرید. اگر زمان کافی برای شرکت در کلاس های آکادمیک آموزش زبان ترکی را ندارید و یا شاغل هستید و یا اینکه از عبور و مرور در مسیر های پر رفت و آمد خوشتان نمی آید، حتما آموزش آنلاین زبان ترکی را به خاطر داشته باشید و از این طریق به یادگیری آنلاین زبان ترکی مشغول شوید.

یادگیری زبان ترکی برای مهاجرت چقدر اهمیت دارد؟

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید بدون شک یادگیری زبان ترکی برایتان ضروری است. ترکیه جز آن دسته از کشورهایی است که تعداد کمی از افراد در آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند و اکثرا هم جوان هستند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید و با زبان انگلیسی آشنا هستید چندان روی آن حساب نکنید.

اصلی ترین راه ارتباط با مردم هر کشوری که قصد مهاجرت به آنجا را دارید زبان آن کشور است. به همین دلیل هر چه زبان آنها را بهتر بدانید زندگی در آنجا برای شما راحت تر خواهد بود. البته همیشه لازم نیست که از همان ابتدای مهاجرت به زبان آنها تسلط کامل پیدا کنید چرا که یادگیری زبان دوم به طور کلی فرآیندی زمان بر است. با این حال همیشه تکنیک ها و روش هایی برای یادگیری سریع تر وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. 

متد یادگیری در زبان ترکی چقدر اهمیت دارد؟

روش های زیادی برای یادگیری زبان دوم وجود دارد. به همین دلیل یکی از موضوعاتی که در ابتدای یادگیری هر زبانی به ذهن می رسد این موضوع است که چه روشی را باید برای یادگیری آن زبان انتخاب کرد، برای مثال کلاس حضوری، معلم خصوصی، کلاس ها یا برنامه های آنلاین را انتخاب کنیم یا روش خاص خود را پیدا کنیم.

این روش به عنوان یکی از روش های مفید و موثر یادگیری زبان ترکی محسوب می شود که به زبان آموزان کمک زیادی می کند. سیستم یادگیری زبان در مغز انسان به گونه ای است که وقتی چیزی را می شنویم یا مطالعه می کنیم مغز فقط به ظاهر آن توجه نمی کند بلکه در کنار آن به طور دائم در حال تجزیه و تحلیل و پردازش است که این موضوع جدید را در کنار کدام یک از کلمات یا دسته بندی ها قرار دهد. به این ترتیب مغز می تواند لغات و یا دستور زبان بعدی را تا حدودی پیش بینی کند و بر این اساس فرایند صحبت کردن به مرور سریع تر می شود.

به اعتقاد بسیاری از افرادی که به زبان ترکی تسلط دارند، یکی از بهترین روش های یادگیری این زبان استفاده از منابع شنیداری و دیداری مناسب است. مطالعه کتاب یا گوش دادن به کتاب های صوتی هم روش مناسبی است. بعضی از برنامه های آموزش زبان ترکی به صورت آنلاین نیز بر همین اساس است.

یکی از بهترین شیوه های یادگیری زبان ترکی یادگیری غیر مستقیم گرامر است. به اعتقاد بسیاری از افراد یادگیری مستقیم گرامر نه تنها کمکی به سرعت یادگیری نمی کند بلکه این فرآیند را کند و سخت می کند. به همین دلیل بهتر است از روش های یادگیری غیر مستقیم استفاده کنید. برای مثال در یک داستان کوتاه ماجرای شکسته شدن یک شیشه را می خوانید و بدون اشاره مستقیم به گرامر زمان استفاده شده در آن داستان با زمان های مختلف گذشته و حال آشنا می شوید.

با کمک این روش خودتان را دائما در معرض دیدن یا شنیدن زبان ترکی قرار می دهید. برای مثال با کمک یک برنامه آنلاین هر زمان که بخواهید و فرصت داشته باشید چه در خانه باشید یا هر کجای دیگر سریع و آسان به مطالب آموزشی دسترسی خواهید داشت. و با یک برنامه ریزی درست می توانید خود را دائما در معرض شنیدن و یا خواندن زبان ترکی قرار دهید.

آموزش زبان ترکی

آیا یادگیری گرامر زبان ترکی سخت است؟

شاید به زبان ترکی علاقه داشته باشید و یکی از اهداف تان یادگیری زبان ترکی است، اما احتمالا می ترسید. شاید مدام با خود می گویید که آیا می توانید موفق شوید یا نگران سختی فراگیری زبان و گرامر ترکی هستید. این نگرانی ها و سردرگمی ها طبیعی است، مهم این است که برای یادگیری یک زبان جدید در راهی قدم بگذارید که تمام این نگرانی ها و استرس ها برطرف شوند.

تا به حال شده به این سوال فکر کنید که آیا واقعا چیزهایی که درباره این زبان می گویند، مبنی بر پیچیدگی های آن و سختی گرامر زبان ترکی، حقیقت دارد؟ مسلما خیر. البته زبان ترکی نیز مانند بسیاری از زبان های دیگر سختی های خاص خود را دارد، اما نمی توان به صورت کلی گفت که یادگیری زبان ترکی سخت است. در واقع یادگیری زبان های خارجی بیشتر از این که سخت باشد، زمان بر است؛ حال فرقی ندارد انگلیسی و آلمانی باشد یا ترکی.

البته یکی از مهم ترین دلایلی که افراد ادعا می کنند آموزش زبان ترکی سخت است یا نمی توان گرامر و قواعد آن را به خوبی آموخت، قرار گرفتن در مسیر اشتباه و استفاده از روش های غیرحرفه ای است. همان طور که گفتیم راهی که برای یادگیری زبان خارجی مانند ترکی انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که انگیزه تان برای فراگیری آن چندین برابر شود تا کمی سختی یا دشواری آن به چشم تان نیاید.

متاسفانه بسیاری از افرادی که به اشتباه حرف از پیچیدگی و سختی قواعد زبان ترکی می زنند، روشی که برای یادگیری انتخاب کردند اشتباه است. این روزها دیگر روش های سنتی و قدیمی جواب نمی دهند، خصوصا حال که موسسات و مراکز آموزش زبان بسیاری اقدام به برگزاری کلاس های زبان ترکی کردند، اما نمی توان به همه آن ها اطمینان کرد. ترافیک، دوری راه، سختی در پیدا کردن جا پارک، مواردی هستند که ممکن است شما را از ادامه این مسیر باز بدارد.

این را بدانید که بهترین راه برای آشنایی با گرامر زبان ترکی، توجه بیشتر به مکالمات این زبان است. اگر بتوانید چند دقیقه از روزتان را به گوش کردن فایل های صوتی به این زبان بپردازید، پس می توانید امیدوار باشید که خیلی زود بر زبان ترکی تسلط پیدا کنید. برای این کار هم می توانید از وب سایت های آموزش آنلاین زبان خارجی استفاده کنید.

چرا دیر زبان ترکی یاد می گیریم؟

علاقه؛ چقدر با این واژه آشنایی دارید. واژه ای که پیش از شروع هرکاری باید به آن توجه کنید. یادگیری زبان خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر طرفدار زبان ترکی باشید و پای علاقه وسط باشد، قطعا در مدت زمان کوتاه تری آن را فرا می گیرید. البته علاقه تنها یکی از دلایلی است که بر روند یادگیری شما تاثیر می گذارد. دلیل دیگر مسلما روشی است که برای آموزش انتخاب می کنید. 

شاید در میان دوستان یا آشنایان تان دیده باشید که فردی پس از شرکت در انواع کلاس های آموزش زبان ترکی و صرف وقت و هزینه های گزاف، بازهم نمی تواند یک یا دو جمله بی نقص به این زبان بگوید؛ حتی ممکن است خودتان دچار این مشکل شده باشید. به عنوان مثال همه شما در طول دوران راهنمایی و دبیرستان، زبان انگلیسی را آموختید اما باز هم برای تسلط بر مکالمه و دیگر موارد به دنبال ثبت نام در کلاس زبان هستید.

حتی جالب این جاست که اکثرا با شرکت در این کلاس ها نیز باز به آن نتیجه ای که می خواهند نمی رسند، زبان ترکی نیز دقیقا همین طور است، شاید با رفتن به ده ها کلاس و سر زدن به آموزشگاه های مختلف باز هم نتوانید بر آن تسلط پیدا کنید، می دانید چرا؟ به دلیل راه و روش غلطی است که انتخاب کردید.

در روش های نوین آموزشی که امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده، بر تمرین و تکرار تاکید بیشتری وجود دارد. تنها با حفظ کردن تعداد زیادی لغت و از بر کردن گرامر نمی توان به خوبی به زبان ترکی صحبت کرد. بلکه باید در طول یک شبانه روز دقایقی را به تمرین و تکرار اختصاص داد. در همین راستا وب سایت من و زبان به عنوان یک سایت آموزش آنلاین زبان به شما کمک می کند که در یادگیری زبان ترکی موفق باشید. طراحی این وب سایت به گونه ای است که شما می توانید هرچقدر که می خواهید به تمرین و تکرار مطالبی که آموختید بپردازید.

در حقیقت با این شیوه ی نوین آموزشی دیگر مشکلاتی مانند عدم موفقیت در یادگیری لغت، گرامر یا مکالمه به وجود نمی آید و دیگر اتفاق نمی افتد که خودتان یا هرکس دیگر با گذراندن ده ها ترم از آموزش زبان، باز هم چیزی نیاموزید و نتوانید مکالمه ای روان داشته باشید. پس به شما پیشنهاد می کنیم که پیش از شروع هر نوع آموزشی، خصوصا آموزش زبان از معتبر بودن روشی که برای یادگیری انتخاب می کنید، مطمئن شوید. 

نت برداری در یادگیری زبان ترکی چه اهمیتی دارد؟

متخصصین آموزش زبان های خارجی همیشه توصیه می کنند نوت برداری را در فرایند آموزش زبان جدی بگیرید. دلیل اصلی این تاکید این است که نوشتن هر چیزی باعث می شود یادگیری و به خاطر سپردن آن موضوع راحت تر شود. به همین دلیل نوت برداری و استفاده از قلم و کاغذ در زمان یادگیری زبان ترکی، درک مفهومی شما را از مطالب بالا تر می برد. برای زبان آموز ها نوت برداری در جهت یادگیری و به خاطر سپردن قوائد گرامری و لغات بسیار کاربردی است.

دلیل دیگری که منجر به اهمیت نوت برداری شده این است که با نوت برداری شما همیشه یک منبع آموزشی دست نویس دارید که منحصر به خودتان می باشد، به بیان بهتر، این محتوا به زبان خودتان نوشته شده است، در نتیجه مرور و مطالعه آن برای شما راحت تر از منابع بیرونی خواهد بود. ضمن اینکه این منبع آموزشی می تواند همیشه همراه شما باشد و در صورت لزوم و زمانی که مطلبی را فراموش کرده اید، خیلی راحت می توانید به آن رجوع کنید. علاوه براین با نوت برداری و تهیه دفترچه لغات می توانید پیشرفت خود را برسی کنید. علاوه بر این نقاط ضعف احتمالی تان را نیز راحت تر می توانید پیدا کنید.

در زمان یادگیری زبان ترکی بهتر است در این دفترچه های لغت، برای خود یک هدف مشخص کنید تا به عنوان یک انگیزه برای شما عمل کند. مثلا برای خودتان مشخص کنید که باید در این هفته 10 لغت جدید یاد بگیرم، می توانید این لغات را یادداشت کنید و هر روز زمانی هرچند کوتاه، برای یادگیری و مرور بر آن ها بگذارید. از نوت برداری و تهیه دفترچه لغات یک استفاده دیگر هم می توانید بکنید: نقاط ضعف و ایرادات خود را پیدا کنید. وقتی در زمان یادگیری زبان ترکی به این دفترچه رجوع می کنید و در می یابید که معنا یا کاربرد یک لغت را نمی دانید، ناخودآگاه به دنبال آن می روید و این خلا آموزشی را پر می کنید.

چطور از دفترچه لغت زبان ترکی بیشترین استفاده را ببریم؟

برای اینکه بتوانید از دفترچه لغت تان استفاده بهتری ببرید، توصیه می کنیم از کد های رنگی در آن استفاده کنید. برای مثال برای واژگان، گرامر و یا عبارت های مربوط به مهارت مکالمه، از رنگ های مختلفی استفاده کنید. هرچه ظاهر دفترچه شما زیبا تر و جذاب تر باشد، روند یادگیری تان نیز سریع تر و البته ساده تر می شود. پس سعی کنید به سلیقه خودتان آن را طراحی کنید. برای تاثیر پذیری بیشتر از قلم و کاغذ در یادگیری زبان ترکی، می توانید نکاتی که می آموزید را روی برگه های رنگی یادداشت کنید و در هر جایی که بیشترین رفت و آمد را دارید، بچسبانید. 
در دوره های آموزشی زبان ترکی در وب سایت من و زبان، این امکان را دارید که اگر هر عبارت یا لغاتی برای شما سخت بود آن را در قسمت فلش کارت های خود اضافه کنید و هر زمان که لازم بود دوباره آن ها را مرور کنید. در واقع این قابلیت سایت آموزش زبان من و زبان، همان تاثیرگذاری نوت برداری را دارد.

آموزش زبان ترکی
آموزش زبان ترکی

بهترین شیوه های یادگیری زبان ترکی کدامند؟

زمانیکه درباره روش های یادگیری زبان ترکی جست و جو می کنید، قطعا روش های آموزشی متفاوتی را خواهید دید. در برخی از متد های آموزشی بیشتر، تمرکز روی آموزش قوائد و گرامر می باشد. شاید در روش های دیگر، استفاده از منابع آموزشی ترکی را پیشنهاد دهند، در کنار آن هستند افرادی که ترکی را با تمرکز بر لغات و اصطلاحات به زبان آموزها یاد می دهند. تمامی این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارد که انتظار می رود مدرسان با ترکیب آنها بر معایب شان فائق آیند و تلاش کنند، زبان آموزها بهره بیشتری از متدهای آموزشی ببرند.

روش های آموزش زبان های خارجی معمولا در عصر جدید، سعی کرده اند بیشتر دانش آموز محور باشند تا مدرس محور، به این معنا که دانش آموزان را در روند یادگیری درگیر می کنند تا آن ها نیز بیشترین بهره را از آموزش ها ببرند. زبان ترکی هم به عنوان یک زبان خارجی می تواند برای هر دانش آموزی چالش برانگیز باشد. اینجاست که اهمیت متد یادگیری بیشتر می شود. زبان ترکی در طی قرن ها دستخوش تغییرات زیادی بوده است و از همین روی زبان های ترکی متفاوتی به وجود آمده اند. اما آنچه در این میان اهمیت دارد، این است که چطور این زبان شیرین را بیاموزیم تا بتوانیم بیشترین استفاده را از آن ببریم؟

نتیجه یک متد آموزش زبان در نهایت، باید توانایی برقراری ارتباط موثر به آن زبان، توسط زبان آموز باشد. با وجود تمامی روش های آموزشی آنچه امروزه بیشتر از همه توجه زبان آموزها را به خود جلب می کند، استفاده از آموزش آنلاین می باشد. در دنیایی که همه حوزه ها در حال پیشرفت و استفاده بیشتر از فناوری های روز هستند، بخش های آموزشی هم رو به آموزش های آنلاین آورده اند. از طرفی از آنجایی که افراد این روزها مشغله های زیادی دارند، وقت کلاس رفتن ندارند، پس آنچه در این میان اهمیت پیدا می کند، منابع آموزشی است که به راحتی در هر وقت و زمانی در دسترس باشد.

آموزش آنلاین زبان ترکی امروزه در میان طرفداران یادگیری این زبان، بسیار باب شده است. سایت های آموزش آنلاین زیادی هم برای این کار وجود دارد اما چطور بهترین ها را انتخاب کنیم؟ یک سایت آموزش زبان باید بتواند زبان آموزها را جذب خود کند و امکان تمرین و تکرار زیاد را نیز برای آنها فراهم کند. از همه مهمتر آموزش ها باید به زبان ساده و شیرین باشد.

چرا با وجود منابع زیاد، بازهم زبان ترکی یاد نمی گیریم؟

اغلب دیده شده که افراد پس از صرف زمان زیادی برای رفتن به کلاس های زبان ترکی باز هم نمی توانند به این زبان مسلط شوند و از ادامه راه سر باز می زنند.

دو عاملی که همواره فکر افراد را در این مسیر به خود مشغول می کند و از عوامل بازدارنده محسوب می شود می توان به هزینه و یا زمان اشاره کرد. در واقع هنگامی که افراد می بینند با وجود اینکه هزینه های زیادی صرف می کنند و زمانی که برای این کار می گذارند باز هم موفق نمی شودند به آنچه در حقیقت می خواهند، برسند، نا امید می شوند. اما دلیل آن چیست؟

اغلب فارسی زبانانی که شروع به یادگیری زبان ترکی می کنند بعد از مدتی با مشکلاتی رو به رو می شوند. زبان ترکی از لحاظ ساختاری با زبان فارسی شباهت هایی دارد و به صورت (فاعل، مفعول و فعل) است اما چیزی که مشکل ساز است این است که جایگاه کلمات در زبان ترکی ثابت نیست.

بیشتر موسسات آموزشی و مدرسان زبان ترکی در صد هستند که به گونه ای تمامی مسائل را به شما بیاموزند. در صورتی که این روند تا حدودی ناامید کننده است و از طرفی هنگامی که مدرسان از هر دری سخنی می گویند و به گونه ای در تلاش هستند تا همه چیز را به شما بیاموزند، شما را در مسیری یکنواخت و خسته کننده قرار می دهند که منجر به این می شود که از کار خود نتیجه مطلوبی نگیرید و دچار سر در گمی شوید. دقت داشته باشید که اگر تمرکز خود را بر روی اشتباهات تان بگذارید، نخواهید توانست پیشرفت کنید و به اهداف تان نخواهید رسید.

بنابراین بهتر است در مسیری قرار بگیرید که بتوانید روند یادگیری را بر اساس توانایی خود تنظیم کنید. به عبارتی دیگر در کلاس آموزشی زبان های خارجی دانش آموزان متعدد با سرعت یادگیری های مختلفی حضور دارند که هنگامی که در یک مکان حضور داشته باشند نخواهند توانست با هم پیشرفت کنند و مدرسان اغلب ناتوان از حل مشکلاتی از این قبیل هستند.

استفاده از روشی که به شما کمک کند مجال این را داشته باشید تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و با صرف وقت آن ها را برطرف کنید انگیزه شما را در یادگیری زبان دو چندان می کند.

زبان ترکی را در داخل کشور یاد بگیریم یا در ترکیه؟

آنچه در تیتر بالا خواندید سوالی است که همواره ذهن بسیاری از افراد که به دنبال یادگیری زبان ترکی هستند را درگیر کرده است. اما به راستی کدام یک بهتر است؟

در ابتدا بهتر است این سوال را با استفاده از ضرب المثل معروفی پاسخ دهیم که می گوید، پنیر مجانی در تله موش است. اما ارتباط این ضرب المثل با یادگیری زبان چه می تواند باشد؟ در واقع منظور این است که برای رسیدن به آنچه می خواهید بایستی زحمت بکشید و بدون زحمت نمی توانید به خواسته های خود برسید. صرف رفتن به یک کشور ترک زبان و زندگی در آن، نمی توانید بر این زبان مسلط شوید.

در هر حالت این شما هستید که بایستی شروع به یادگیری و مطالعه زبان کنید و مطمئن باشید با خوابیدن در خانه و تنها رویایی را در سر پروراندن نمی توانید به خواسته های تان جامه عمل بپوشانید. البته منکر این نمی شویم که زندگی در کشوری که مردم آن به زبان مورد نظر شما صحبت می کنند روند یادگیری را بهبود می بخشد، نه، بلکه می گوییم استارت اولیه را خودتان باید بزنید.

فکر کنید که در استانبول هستید و شروع به مطالعه زبان ترکی استانبولی کردید، علاوه بر زمانی که اختصاص به مطالعه و یادگیری داده اید، زمانی را هم که می خواهید صرف تفریح خود کنید، در جامعه حضور پیدا کنید و یا حتی در صدد برطرف کردن نیازهای خود از خرید پوشاک گرفته تا لباس، همه و همه با ترک زبانان در ارتباط خواهید بود و این خود کمک شایانی در راستای یادگیری به شما می کند.

اما اگر چنین شرایطی را نیز در اختیار ندارید می توانید برای خود فضای مورد نظرتان را ایجاد کنید! اما چگونه؟ می توانید زمانی از روز را به تماشای فیلم های ترک زبان و یا مطالعه کتاب ها و مجلات ترکی اختصاص دهید. شما بخواهید و شروع کنید. حتی در خانه خودتان، بدون رفتن به کلاس و صرف زمان و هزینه در مسیرهای رفت و آمد، می توانید شروع به یادگیری زبان ترکی کنید. کافیست به سایت من و زبان نگاهی بیندازید و پکیج آموزش زبان ترکی را انتخاب کنید و شروع کنید. با این محتوا و صرف 20 دقیقه در روز فاصله تان را با رویای خود هر روز کمتر از قبل کنید.

وب سایت من و زبان چه کمکی به یادگیری زبان ترکی می کند؟

وب سایت من و زبان به عنوان یک سایت رسمی آموزش زبان، فعالیت خود را به صورت آنلاین شروع کرده است و برای علاقه مندان به یادگیری زبان های خارجی بستری حرفه ای تدارک دیده. طرفداران زبان ترکی می توانند در من و زبان با بهره مندی از منابع آموزشی صوتی و تصویری اقدام به یادگیری زبان ترکی کنند. و زبان ترکی را همراه با تمرین های بازی و ریاضی، فضای آنلاین زیبا و منابع آموزشی معتبر یاد بگیرند. خوشبختانه من و زبان تمرین های زیادی را برای شما تدارک دیده که می توانید بعد از گذراندن مراحل آموزشی، میزان یادگیری خود را ارزیابی کنید.

نحوه ثبت نام و بهره مندی از آموزش های وب سایت من و زبان بسیار ساده است. تنها با ورود شماره همراه و انتخاب زبان ترکی، می توانید یادگیری این زبان را آغاز کنید. در طول مراحل نیز به راحتی و تنها با چند کلیک در موبایل، لپ تاپ و یا کامپیوتر شخصی تان می توانید گام به گام پیش روید و از یادگیری زبان ترکی لذت برید. با من و زبان در هر لحظه و هر مکانی که باشید که می توانید از آموزش های آنلاین بهره ببرید. پس دیگر برای یادگیری محدود به زمان و مکان نخواهید بود، بلکه می توانید حتی زمانیکه در مترو و در مسیر کارتان هستید، از فرصت استفاده کرده و دانش زبان ترکی خود را بیشتر کنید.

ضمن اینکه با آموزش آنلاین من و زبان به هیچ وجه تحت فشار نخواهید بود و با سرعت مناسب خود آموزش تان را پیش می برید. این ویژگی من و زبان درست نقطه مقابل کلاس های حضوری زبان می باشد، که شما باید همیشه خود تان را با برنامه کلاسی و پیشرفت دیگر زبان آموز ها تطبیق دهید. 

از دیگر ویژگی های یادگیری زبان ترکی در من و زبان می توان به توجه و تمرکز آموزش ها روی چهار مهارت اصلی زبان اشاره کرد، یعنی مهارت مکالمه، شنیدن، خواندن و نوشتن. برای یادگیری هر زبانی همانطور که گفتیم آنچه اهمیت زیادی دارد، توانایی صحبت کردن به آن زبان است. در من و زبان تمامی آموزش ها به زبان شیرین فارسی است و سعی بر آن شده است که عبارات و جملاتی آموزش داده شود که برای زبان آموزها کاربرد بیشتری داشته باشد.