بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

بهترین سن برای یادگیری زبان دوم | یادگیری زبان همواره مورد توجه بوده است و چیزی که ذهن افراد مخصوصا خانواده ها را به خود درگیر کرده است زمان مناسب برای شروع به یادگیری زبان دوم است. در این مورد نظریه های بسیاری موجود است و صاحب نظران زیادی در این باره به تئوری های مختلفی اشاره کرده اند. در این مقاله سعی کرده ایم به این سوال پرداخته که بهترین سن برای یادگیری زبان دوم کی است و با نظرات مختلفی که در این زمینه موجود است آشنا شویم.
از طرفی ترس فراموشی زبان دوم در بین افراد رایج است! اینکه آیا امکان دارد بعد از مدت زیادی که صرف یادگیری یک زبان و هزینه هایی که در این مسیر کرده اید، آن را به طور کل فراموش کنید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
قبل ها اینگونه برداشت می شد که استارت یادگیری زبان در سنین پایین منجر به سر در گمی و کودکان می شود اما طی مطالعات انجام شده می توان گفت که تقریبا صاحب نظران به یک توافق کلی رسیدند که یادگیری زبان دوم در سنین پایین بهتر و موثر تر است.
در اواخر سال 1999 مقاله ای منتشر شد که مدعی این امر بود که آموزش زبان دوم به کودکان تان در سنین پایین منجر به این می شود که  پدیده “نیمه زبانی” در کودکان مضاعف شود و از این رو هر دو زبان را بد صحبت کنند. آنها هرگز مهارت هم سن های خود که صرف یادگیری یک زبان شده است را نخواهند داشت ، چراکه این افراد سعی می کنند به یکباره به دو زبان تسلط داشته باشند که خود امری امکان ناپذیر است و در نتیجه کودکان هر دو زبان را می آموزند اما کیفیت پایین آمده و هر دو زبان نصفو نیمه آموخته می شود!  طبق این مطالعه ، بهترین سن برای شروع یادگیری زبان دوم، حدود 11 الی 13 سالگی است ، زمانی که مغز بیشترین رشد خود را کرده است و فرد زبان اول خود را به طور کامل فرا گرفته است.
اما امروزه این نظریه رد شده است و در حقیقت خلاف آن ثابت شده است. بر این اساس که هر چقدر دیرتر شروع کنید، از شانس یادگیری و تسلط بر زبان دوم کاسته می شود .
یادگیری زبان دوم، فعالیتی است زمان بر که نیازمند کسب مهارت می باشد. دیده شده است که کودکان سریع تر از سایرین می توانند این مهارت را کسب کنند. در مطالعه ای زبان شناسی که توسط دانشگاه MIT در ایالات متحده آمریکا صورت گرفت، محققان به این نتیجه رسیدند که بهترین وقت برای یادگیری سن ۱۰ سالگی است و به طور کل اینطور برآورد شده است که افرادی که تا قبل از 18 سالگی شروع به یادگیری زبان دوم می کنند بهتر از بقیه در این زمینه عمل می کنند، در واقع هر چه سن بالاتر رود این امر تبدیل به چالشی سخت‌ خواهد ‌شد.

بهترین سن برای یادگیری زبان دوم
بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

تفاوت موجود بین روان صحبت کردن و دو زبانه بودن

افراد زیادی ادعای دو زبانه بودن دارند. در حقیقت دو زبانه بودن به معنای این است که شما هر دو زبان را به یک اندازه خوب صحبت کنید و بتوانید در یک زمان بین دو زبان به راحتی و با سهولت جا به جا شوید. اما به خاطر بسپارید که حتی مترجمانی که به دو زبان صحبت می کنند اغلب آنچه به زبان دوم می شنوند را به زبان مادری خود ترجمه می کنند.
یادگیری زبان دوم نیازمند تلاش مستمر و همیشگی است. مسئله ای که اغلب افراد آن را پذیرفته اند این است که اگر به طور مداوم از یک زبان استفاده نکنید، امکان این وجود دارد که شما زبان مذکور را فراموش کنید. برای مثال ورزشکاری را در نظر بگیرید که مدتی ورزش خود را رها کرده باشد اما بعد از مدتی مجددا قصد برگشت به فعالیت خود را داشته باشد. این شخص طبیعتا در مقایسه با فردی تازه کار که قبلا هیچ تمرینی نداشته است خیلی سریع تر خواهد توانست به آمادگی قبلی خود بازگردد.
در مورد یادگیری زبان دوم نیز همین مسئله صادق است. اگر شما زبانی را در سنین پایین فراگرفته باشید اما برای مدتی از مهارت زبانی خود استفاده نکنید، توانایی شما افت پیدا می کند و قطعا واژگان و هر آنچه مربوط به زبان دوم می شود را از خاطر می برید. اما نگران نباشید تنها با صرف زمانی کوتاه خواهید توانست این مهارت را مجددا در خود به روز کنید. از دلایل دیگری که می توان با استناد به آن یادگیری زبان را نیازمند استفاده به طور روزمره دانست این است که زبان ها با گذشت زمان تغییر می کنند و تکامل پیدا می کنند و اگر شما مدت زمانی طولانی از زبانی دور باشید از یادگیری واژگان جدید عقب خواهید ماند.
با توجه به آنچه تا به الان گفته شد شاید به این فکر می کنید که شانس یادگیری زبان جدیدی را ندارید! اما دقت داشته باشید که سنینی که به آن ها اشاره شد تنها بهترین زمان ها را برای شروع بیان کردند. مطمئن باشید که هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست شما در سن پنجاه سالگی نیز می توانید شروع کنید! تنها کافیست که با تمام وجود بخواهید و بالطبع تلاش تان را چند برابر کنید.
یادگیری یک زبان جدید مستلزم داشتن برنامه ای منظم و از قبل پیش بینی شده است. چنانچه به فکر یادگیری زبان هستید اما برنامه ای ویژه برای خود دنبال نمی کنید و یا اینکه زمان لازم برای اختصاص دادن به کلاس رفتن را ندارید، پیشنهادی ویژه برای شما داریم. تنها کافیست به سایت آموزش آنلاین زبان من و زبان مراجعه کنید و با توجه به محتوا و برنامه ریزی دقیقی که مدرسان ما برای شما آماده کرده اند، با صرف کمترین زمان ممکن و پرداخت هزینه ای کم، شروع به یادگیری آنلاین زبان مورد علاقه خود کنید. محتواهای موجود به گونه ای است که از صفر تا صد زبان را به علاقه مندان آموزش می دهد و در کنار آن در شبکه های مجازی خود با استفاده از روش های جالبی، شما را به یادگیری هر چه بیشتر ترغیب می کند. حتی اگر قبلا زبانی را آموزش دیده اید و زمانی طولانی از آن استفاده نکرده اید و گمان می کنید که دانش زبانی تان را از یاد برده اید، هم اکنون زمان مناسبی است که با استفاده از این قابلیتی که همکاران ما برای زبان آموزان فراهم آورده اند استفاده کنید و مهارت خود را به روز کنید.
سایت من و زبان به همت کارشناسان مجرب در این زمینه، هر روزه در تلاش است که با تکیه بر روش های نوین در یادگیری، این امر را ساده تر کرده و شما را به یادگیری هر چه بهتر زبان ترغیب نماید. با استفاده از این سایت در هر سنی که هستید یادگیری را با ما شروع کنید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید