اهمیت یادگیری زبان ترکی

اهمیت یادگیری زبان ترکی

اهمیت یادگیری زبان ترکی | ترکیه کشوری است که به اندازه کافی بزرگ است و وسعت دارد و زبان آن از لحاظ جغرافیایی در کشورهای دیگر هم پخش شده است. تقریباً 75 میلیون نفر در جهان زبان ترکی را به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند و یکی از 15 زبان دنیا است که به طور گسترده در همه جا صحبت می شود. علاوه بر این، 15 میلیون نفر هم زبان ترکی را به عنوان زبان دوم خود صحبت می کنند. علاوه بر ترکیه ، افراد ترکی زبان در بالکان ، قفقاز و اروپای غربی زندگی می کنند و زبان آنها ترکی است. بزرگترین جامعه مهاجرین ترکیه در آلمان زندگی می کند ، جایی که زبان ترکی دومین زبان پرکاربرد بعد از زبان آلمانی است. ترکیه به دلیل ارتباط استراتژیک فرهنگی و جغرافیایی خود با خاورمیانه، آسیای مرکزی و اروپای شرقی یک کشور مهم است. داشتن دانش زبان ترکی و کشور ترکیه برای کسانی که علاقه مند به کار، مهاجرت، مسافرت یا تجارت بین المللی در این مناطق هستند ، سودمند است. هم چنین ترکیه یکی از کشورهایی است که اقتصاد رو به رشدی داشته است که موقعیت های سرمایه گذاری و کار زیادی را ایجاد کرده است. علاوه بر این ویژگی هایی که زبان ترکی دارد، ویژگی های دیگری هم این زبان دارد که علت یادگیری این زبان را پررنگ تر می کند. در بخش های زیر می خواهیم به دلائل یادگیری زبان ترکی بپردازیم.

چرا زبان ترکی؟
اهمیت یادگیری زبان ترکی
 • موقعیت های شغلی:

  به دلیل همسایگی کشور ترکیه با کشور ایران و روابط تنگاتنگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، شرکت ها و سازمان های مختلفی در زمینه های مختلف تجاری با یکدیگر در ارتباط هستند. که این خود موقعیت های شغلی خوبی را برای افراد مهیا می کند. فرصت های شغلی بی شماری در بخش هایی مانند فناوری اطلاعات، امنیت سایبری ، انرژی ، هتل داری ، امور مالی ، قانون ، تجارت و کسب و کار برای کار جویان وجود دارد. برای کسانی که علاقه مند به مهاجرت یا کار در خارج از کشور هستند، یادگیری زبان ترکی گزینه ای مناسب برای تقویت رزومه کاری آنها به حساب می آید. هم چنین امروزه با توجه به نیاز شرکت ها به زبان ترکی به عنوان یک مهارت شغلی، افرادی که به یادگیری این زبان بپردازند، یک پوئن مثبت برای آنها به حساب می آید. با رشد اقتصادی ترکیه که باعث شده است طی چند سال اخیر جزء ده اقتصاد برتر جهان قرار گیرد، موقعیت های شغلی بسیار خوبی برای افراد مسلط به زبان ترکی فراهم آمده است.

 • یادگیری زبان ترکی باعث یادگیری زبان های دیگر می شود.

  زبان ترکی ساختار جمله فاعل-مفعول – فعل دارد که به آلمانی و ژاپنی و هم چنین به زبان فارسی شباهت دارد. همچنین دارای قاعده هماهنگی واکه (نوعی فرآیند در آواشناسی که به موجب آن حرف صدا داری در یک کلمه چند هجایی جایگزین  حرف صدا دار دیگری می شود) که شبیه به زبان مجارستانی ، کره ای و چند زبان دیگر است. از آنجا که زبان ترکی به زبان های دیگر مانند قزاقی ، قرقیزی، تاتاری، ازبکی و اویغوری نزدیک است، یادگیری این زبان ها را هم آسان تر می کند/ در حالی که این زبانها ممکن است عجیب به نظر برسند ، آنها زبانهایی هستند که در مناطقی با اهمیت استراتژیک مانند قفقاز ، بالکان ، چین صحبت می شوند.

 • زبانی منحصر به فرد و ساده:

  در حالی که زبان ترکی می تواند یکی از چالش برانگیزترین زبان ها برای یادگیری باشد ، علاوه بر آن، ویژگی های بسیاری دارد که آن را به زبانی سرگرم کننده و جالب تبدیل می کند. ترکی یک زبان پیوندی است ، به این معنی که با اضافه کردن تک واژهای جدید به یک کلمه اضافه می شود و کلمه جدیدی می سازد. ترکی نیز یک زبان آوایی است و یادگیری حروف الفبا برای تلفظ صحیح کلمات کافی است. هیچ الگوی خاص و پیچیده ای برای تلفظ وجود ندارد زیرا هر حرف در هر کلمه به طور یکسان تلفظ می شود. علاوه بر این، بر خلاف برخی از زبان ها که حرف تعریف دارند، زبان ترکی هیچ حرف تعریفی ندارد که این خود یادگیری زبان ترکی را آسان تر می کند. علاوه بر این برخی از واژگان این زبان از لحاظ تلفظ با زبان فارسی تا حدی یکسان هستند مانند Dam at که به معنی داماد است.

 • ترتیب قرار گیری کلمات در جمله.

  در بسیاری از زبان ها، یادگیری ترتیب قرار گیری کلمات در جمله سخت است. بر خلاف زبان انگلیسی که ترتیب فاعل-فعل-مفعول دارد، همانطور که قبلا بدان اشاره شد زبان ترکی ترتیب فاعل-مفعول-فعل دارد که به زبان فارسی شباهت دارد و یادگیری آن را آسان تر می کند و فاعل عموما فاعل نهفته است زیرا افعال به مانند فارسی دارای شناسه هستند به مانند فعل “می روم” که شناسه “اَم” نشانگر فاعل “من ” است .

 • مفید برای مسافرت و مهاجرت:

  اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید ، باز هم در کشور ترکیه کارآمد نخواهد بود!. زبان انگلیسی معمولاً در ترکیه مورد استفاده قرار نمی گیرد. آیا باور دارید که فقط درصد بسیار کمی از ترکها پاسپورت خارجی می گیرند؟ آنها  به ندرت به خارج از کشور سفر می کنند. اگر به زبان ترکی صحبت می کنید ، می توانید با افراد محلی به خوبی ارتباط برقرار کنید و حتی با آنها تجارت کنید.

 • دستور زبانی انعطاف پذیر:

  دستور زبان ترکی انعطاف پذیراست به گونه ای که با زبان های دیگر کمی متفاوت است و بادگیری آن را ساده تر می کند. ساختاری که دستور زبان ترکی دارد باعث می شود تا بتوانید به طور خلاصه صحبت کنید. به عنوان مثال ، جمله ترکی ، “!Bal dök de yala” بدین معنی است که کف اتاق آنقدر تمیز است که می توانید روی آن چیز بخورید. ترجمه تحت اللفظی آن “عسل را بریزید و آن را لیس بزنید”. این بدین معنی است که به طور خلاصه زبان ترکی مفاهیم را بیان می کند به گونه ای که برای همه قابل درک است.

 • واژه سازی آسان:

  پسوندهایی که زبان ترکی دارد این امکان را به زبان آموز می دهد تا فقط در یک کلمه بتوانید منظور خود را بیان کنید. به عنوان مثال کلمه”Gerçek” یک صفت است که به معنی “واقعی” است. وقتی پسوندها به آن اضافه می شوند کلمه ای می سازد که در واقع یک جمله است. به عنوان مثال جمله Gerçekleştirilemeyenlerdir. در واقع یک جمله است که از کلمات مختلفی تشکیل شده است.

 • یادگیری ساده عبارات:

  به خاطر سپردن عبارات در زبان ترکی آسان تر هستند زیرا معنی دارد هستند. در واقع بیانگر یک تصویر هستند یا یک داستان خاصی را بیان می کنند. با تمرکز بر عبارات رایج، فقط در عرض چند دقیقه شما شروع به یادگیری رایج ترین کلمات، عبارات و جملات ترکی می کنید و یاد می گیرید که عبارات ترکی را در مکالمات خود استفاده کنید.

اکنون که با اهمیت یادگیری زبان ترکی آشنا شدید، این سؤال پیش می آید که چگونه این زبان را یاد بگیریم؟ کجا برای یادگیری زبان بهتر و موثق تر است. وب سایت من و زبان، یکی از سایت های آموزش زبان است که زبان های زنده دنیا را پوشش می دهد و قیمت آن مقرون به صرفه است. این سایت که زیر نظر مؤسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان فعالیت می کند، با به کارگیری آخرین روش های آموزش زبان، بستری را برای کلیه افراد علاقه مند به یادگیری زبان فراهم کرده است که به صورت کاملا آنلاین بوده و افراد می توانند در هر کجای دنیا باشند، زبان های مختلف به ویژه زبان ترکی را یاد بگیرند. این سایت با بهره گیری از آخرین فناوری های روز دنیا، مطالب را به صورت دیداری-شنیداری خدمت زبان آموزان عزیز آماده کرده است تا بتوانند مهارت های زبانی خود را تقویت کنند.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید