چرا زبان ترکی؟!

چرا زبان ترکی؟!

چرا و چگونه ترکی یاد بگیریم؟

صدها دلیل مهم برای یادگیری یک زبان وجود دارد، مثل دیدن و شناختن افراد جدید، فرصت های شغلی بیشتر، مسافرت آسان تر و لذت بخش تر، آشنایی با فرهنگ های مختلف و غیره. برخی روانشناسان می گویند که یادگیری زبان جدید، باعث تقویت حافظ می شود و حتی تحقیقات نشان داده که برای مبارزه با زوال عقل و بیماری آلزایمر مفید است. همیشه می گویند یادگیری یک زبان جدید دید شما را نسبت به جهان گسترش می دهد. به شما کمک می کند فرهنگ های دیگر را بفهمید و بیشتر اختلافات بین مردم و فرهنگ ها را بپذیرید.

ترکی زبانی است که با گویش های مختلف از اروپای شرقی تا چین به آن صحبت می شود. این زبان تاریخ طولانی و پیچیده ای دارد. آتاتورک تحولات عظیمی را در سراسر این کشور صورت داده است که یکی از این تغییرات به اصطلاح پاک سازی زبان ترکی و جایگزین کردن الفبای لاتین به جای عربی بود. این زبان واقعا منحصر به فرد است و قواعد جمع، هارمونی مصوت، عدم جنسیت و فعل های خاص خود را دارد. ترکی زبان جذابی است که بسیاری از واژگان آن وارد زبان انگلیسی نیز شده است.

چرا زبان ترکی؟!
چرا زبان ترکی؟!

زبان تأثیرگذار

ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است و از نظر سیاسی و اقتصادی تأثیر آن هر روز در حال افزایش است. بنابراین دانستن زبان ترکی شما را برای سرمایه گذاری در مؤسسات تحقیقاتی، سازمانهای دولتی، سازمانهای مردمی و شرکتهای مختلفی که در منطقه فعالیت دارند کمک می کند.

چرا یادگیری زبان ترکی مهم است؟

از آنجا که تنها کشوری است که در بین دو قاره مختلف قرار دارد، بنابراین مثل پلی بین اروپا، آسیای میانه و خاورمیانه عمل می کند. این موقعیت باعث شده که به یک بازیگر مهم در دنیای تجارت بین المللی و محافل سیاسی تبدیل شده و همچنان یکی از برجسته ترین بازارهای نوظهور جهان محسوب شود. پس در نتیجه دانستن زبان ترکی، درهای صدها فرصت برای تجارت، مسافرت و کارهای بشر دوستانه و غیره را به روی شما باز خواهد کرد.

فرصت های شغلی مختلف

فرصت های شغلی در زمینه های مختلف بسیار متنوع است، از تجارت، قانون، فناوری، امور مالی گرفته تا هتلداری و گردشگری. کمک هزینه و بورس های تحصیلی متعددی به دانشجویان علاقمند به یادگیری زبان برای کار در بخش دولتی ارائه می شود.

بهشت تاریخی

اگر دانشجوی تاریخ، باستان شناسی یا مردم شناسی باشید، دانستن زبان ترکی برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود. مهدی از تمدن بشری را برای شما در آناتولی باز خواهد کرد. مکانهای هیجان انگیز باستان شناسی مثل کشتی نوح، تروی و باقی مانده های قدیمی ترین شهرک انسانی جهان را خواهید یافت. تعداد زیادی از اطلاعات و اسناد تاریخی در این کشور هست که شما را متحیر می کند.

چالش برانگیز اما سرگرم کننده

یادگیری زبان ترکی شاید بسیار چالش برانگیز باشد، اما چندین ویژگی جالب و سرگرم کننده دارد. این یک زبان به گونه ای است که با چسباندن تکواژه ها به یکدیگر کلمات جدید بوجود می آیند و بنابراین یک زبان آوایی است. پس از آنکه حروف الفبا را یاد بگیرید، تلفظ آنها آسانتر خواهد شد. حروف دقیقاً به همان شکل که در هر کلمه نوشته می شود تلفظ می شوند. اگر تلفظ حروف را بدانید، می توانید آنها را به زبان ترکی بخوانید و بنویسید.

با اینکه خیلی ها تصور درستی از ترکی ندارند، در واقع یکی از بی نظیرترین زبان ها است. ترکی به دلیل نوع ساختار کلماتش کوتاهی دارد و در نتیجه یادگیری آن را ساده می کند. استثنائات بسیار کمی در این زبان وجود دارد و به محض یادگیری قوانین، می توانید هر جملهای را که می خواهید بسازید، که این خبر خوبی برای زبان آموزان است.

بعضی از کلمات به صورت متفاوتی تلفظ می شوند اما تفاوت ها اندک است و در یادگیرندگان زبان تأثیر زیادی نمی گذارد. بیشتر اینها کلماتی هستند که از عربی و فرانسه گرفته شده اند.

مقصد سفر

سالانه بیش از 25 میلیون گردشگر به ترکیه می آیند و  یکی از 10 مقصد برتر جهانگردی در جهان است. به عبارت دیگر همه به ترکیه می روند. با فرهنگ غنی استانبول، سواحل زیبای آنتالیا و مکان های تاریخی، قابل درک است که چرا خیلی از افراد عاشق بازدید از ترکیه هستند. این گردشگران به تاریخ عمیق، مناظر شگفت انگیز و قیمت پایین در سراسر کشور جذب می شوند. بنابراین نتیجه نهایی این است که دانستن زبان ترکی نه تنها به بازدید از مکان های شگفت انگیز به کار می آید، بلکه وقتی با افراد محلی ارتباط برقرار کنید می توانید بر روی تجارت و کسب و کار با آنها نیز حساب کنید.

خب، حالا چطور ترکی یاد بگیریم؟ این سوالی است که بیش از ده هزار نفر در ماه آن را در گوگل سرچ می کنند. به گفته زبان شناسان حرفه ای و هزاران زبان آموز زبان ترکی، شاید برای بعضی یادگیری آن سخت باشد. در ادامه به چند نکته عالی در مورد چگونگی شروع به یادگیری ترکی اشاره می کنیم.

چرا زبان ترکی؟!

زبان ترکی را در آغوش بگیرید

اگر واقعا می خواهید به زبان ترکی مسلط باشید، از نکات دستور زبان آن نترسید، درست است که با زبان شما فرق دارد اما یادگیری آن کار سختی نیست. باید به خود یادآوری کنید که هیچ زبان دشواری وجود ندارد. تا مراحل ابتدایی یادگیری را طی کنید فقط برای مدتی گیجتان می کند، و تسلط به آن یک شبه اتفاق نمی افتد.

بلافاصله صحبت کنید و از اشتباه نترسید

می خواهید بدانید که چطور ترکی را به سرعت یاد بگیریم؟ رازش در این است که همین الان شروع به صحبت کنید. مهم نیست که چقدر کم ترکی بلد باشید، باید بلافاصله استفاده از آن را شروع کنید. کودکان هم همین کار را می کنند و با صحبت کردن دست و پا شکسته که از نظر دستور زبانی نادرست است، ترکی را یاد می گیرند. تنها راه برای شروع روان صحبت کردن به زبان ترکی، غوطه ور شدن و تعامل با یک زبان است.

از اشتباه کردن می ترسید؟ خب، همه از آن متنفریم، اما اگر راهی برای گذر از این قضیه پیدا نکنید، واقعا هرگز زبانتان باز نمی شود. اشتباه کردن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید در یادگیری زبان انجام دهید. چون هر اشتباه فرصتی برای یادگیری است.

منابع مناسب

آیا با چکش می شود ناخن گرفت؟ معلوم است که نمی شود، باید از ابزارهای مناسب استفاده کنید. یادگیری زبان ترکی مانند تلاش برای سالم بودن است و هیچ میانبری وجود ندارد. اگر می خواهید وزن کم کنید، باید درست بخورید و ورزش کنید. اگر می خواهید زبان ترکی را یاد بگیرید باید سخت تلاش کرده و درگیر زبان شوید.

اگر می خواهید پیشرفت واقعا ملموس داشته باشید، باید تا حد امکان در این زبان غوطه ور شوید. در ترکیه زندگی نمی کنید؟ مشکلی نیست ما در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم! صدها روش برای یادگیری زبان ترکی به صورت رایگان در وب وجود دارد. از ویکی های گرامر ترکی گرفته تا دوره های آنلاین، اما اغلب به صورت آشفتگی و متناقض ارائه می شود که خواندن آن دشوارتر از یک کتاب دستور زبان است.

برخی از وب سایتها مطالب آموزشی تعاملی نیز خدمات رایگان ارائه می دهد، اما معمولا جامع نیستند. یادگیری زبان ترکی به صورت آنلاین امکان پذیر است، به این شرط که از سایت های مناسب مانند من و زبان استفاده کنید که با بکارگیری بهترین شیوه های یادگیری، محیط یادگیری بسیار ساده، جذاب و متنوع در کنار شما است. با دسترسی نامحدود در هرجایی که به اینترنت دسترسی داشه باشید، می توانید وارد سایت شده و درس و موضوعات مختلف را انتخاب کرده یا به مرور و تمرین های بیشتر بپردازید، و تمامی مهارت های اصلی زبان را آموزش ببینید.

عضویت و ثبت نام در سامانه

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید